Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Recenze uživatele fabecc1222 k tomuto seriálu (52)

Epizoda 7 (2017) (S03E07)

Tohle je snad první díl, kde mi přišlo že se konečně začínají zodpovídávat nějaké otázky, a postupně se propojují aspoň některé dějové linky. Vypadá to, že se na pár milisekund probudil klasický Cooper (stylově ve svém obleku) a dokázal tak zabránit katastrofě. Ale jinak je to vesměs furt starý Dougie, který si nezúčastněně bloumá světem. Zlej Copper mezitím upevňuje své postavení. Naprosté ztělesnění zla... Pomrknutím je pak wtf skype hovor s vyjíždějící obrazovkou se starým Dr. Haywardem. Člověk si vlastně uvědomí, že tu vůbec není Dona, a že to vlastně vůbec nevadí. ()

Epizoda 8 (2017) (S03E08)

Pakliže jste si mysleli, že už jste viděli vše, znáte vše, nic vás nemůže překvapit, tak přesně pro vás je tento díl. Zde vám mohu garantovat, že uvidíte věci, které jste neviděli, a dost možná už nikdy neuvidíte. Rozum přestává chápat, jak je možné, že někdo dovolil, aby se něco takového objevilo v TV. Zde se opět přepisovali hranice a historie TV vysílání. Bezkonkurenčně nejdivnější díl jakéhokoliv pořadu, který jsem ve svém životě viděl, a troufám si i říci, který byl kdy v TV vysílán. ()

Epizoda 9 (2017) (S03E09)

Řekl bych, že opět jeden z těch slabších dílů 3. série. Máme tu pár solidních lahůdek, v první řadě určitě "Tohle je ta židle" s výborným hudebním doprovodem, který opět nesmí v Twin Peaks chybět: https://www.youtube.com/watch?v=0kv0gvFWgSs Klasicky je to opět scéna, která působí jako z jiného světa. Něco takového prostě jinde nezažijete. Druhou věcí, která mě zaujala, je pokračující linka u Bena Hornea. Vypadá to, že se mu v hotelu někde ve zdech potuluje snad Josie či co, ale je to pro mě jediné vysvětlení, jelikož se ve 2. řadě její duše vnořila do dřeva hotelu.... Obloukem jsme se také vrátili na začátek série, docela náročné pro diváka, po tolika dílech se opět objevuje Hastings, tentokráte přinášející zřejmě velmi důležité informace ohledně dávno mrtého Majora Briggse (zajímavostí je, že herec také již zemřel, ale stejně se v téhle sérii již objevil). Líbí se mi Bobby a jeho proměna na klasického dobrého policajta, úplný převrat osobnosti oproti původním sériím, pochopitelně z hlediska morálky k výrazně lepšímu :) ()

Epizoda 10 (2017) (S03E10)

Tenhle díl je jasnou show bratří Mitchemů. Oba dva jsou klasicky naprosto bizardní charaktery. Máme tu úplně ulítlou scénu s Candie, která je v tom dobrém smyslu slova úplný mimoň, a jednoho z bratrů tak stylové sundá ovladačem od TV... Ona Candie je celkově postava, která zaručí kvalitní zábavu, i scéna v casinu se díky ní dostává do úplně jiné dimenze.  Kdo nečte titulky (jakože to dělá dost lidí) tak si až dnes všimne, že mladý parchant v Twin Peaks je vnukem Bena Hornea. Dá se tedy dedukovat, že je synem Audrey, jelikož Johnnyho stav se za ty roky opravdu nezlepšil. Audrey jako taková se nám zatím neukázala, ale kdo ví...  Scéna Richarda s ostatními Horny opravdu děsívá, kadence vulgarit a násilí, která by vystačila na celé seriály, vidíme podobné prokazování moci a autority, jako používá i zlý Cooper. ()

Epizoda 11 (2017) (S03E11)

Troufám si říct, že tento díl je tím nejlepším z nové řady, ale zároveň i obecně jedním z nejlepších dílů Twin Peaks. V tomhle díle se stane tolik věcí, které určitým způsobem evokují původní série, že srdce každého nostalgie se musí tetelit blahem. Ten, kdo čekal na klasické vztahové linky, se tu dočká pořádné nálože Shelly a její rodiny. Vidíme tak, že Shelly je pořád stejně naivní blbka, která zřejmě opustila slušného Bobbyho, aby si posléze našla dalšího grázla. Po kom to asi její dcera má... Mezitím si Gordon s Albertem střihnou bláznivou scénu při hledání Majora Briggse ("Je mrtvý"). Co ale dělá tento díl pro mě nejvíc kouzelným, je závěrečná desetiminutovka. Ta má prostě všechno, co má jakýkoliv seriál obsahovat. Neskutečně dobře udělaný mix melancholie, ale zároveň i pozitvní nálady. Je to opět klasická Twin Peaks scéna, kdy nevíte, jestli se smát, nebo brečet. Tady prostě i srdce největšího cynika povolí, a dovolí, aby se na jeho tváři vytvořil nějaký úsměv, či vytryskly slzy. Musím říct, že jakmile se rozezněli tóny kouzelného "Heartbreakingu" (https://www.youtube.com/watch?v=yBZYRl90bos) tak jsem myslel, že už se musí objevit ten pravý Cooper, ale zase nic... Co k tomu ale říct, snad jen ještě jednou Díky za tohle. ()

Epizoda 12 (2017) (S03E12)

Člověk si řekne, že v takto pokročilém stádiu už musí být všechny dějové linky a postavy rozběhnuté, ale bum, Lynch se s tím opeř nepáře, a v klidu naservíruje Audrey Horneovou (wtf, to je ta stejná herečka??, ta teda zestárla...), které se zřejmě nějakou senzací podařilo výbuch v bance. Scéna s ní je opět mimo jakékoliv chápání diváka a propojení na hlavní příběhové linky, co z tohohle může vzejít... V tomhle díle se toho ale jinak zas až tak moc nestane, a na můj vkus je tu až moc předlouhých, nic neříkajících scén, které spíše zvyšují divákovo utrpení nad tím, že jak to může všechno skončit???? Ale taková Sarah Palmerová, a podivné chování v její kuchyni?! Ten barák musí být snad prokletej. ()

Epizoda 13 (2017) (S03E13)

Po pár dílech jsme se dočkali zlého Coopera, kterému se podařilo zakončit linku s Rayem a k tomu i navnadit na budoucí setkání s Jeffriesem, který se tak nějak nenápadně celou sérii pohybuje někde v pozadí, a zatím se neukázal. Dougie mezitím jezdí v šíleném mafiánském vláčku, naprostý bizár :D....V podstatě tu jeho demenci už všichni berou jako normální, a i manželce už se to vlastně líbí, a starého Dougieho ani nechce zpět. Linka s Audrey opravdu není v pořádku, zvlášť Audrey se chová i na poměry Twin Peaks dost mimozně. Tady tuším nějakou velkou zradu na diváka, dialogy jsou opět jak z nějakého snu. A nakonec i zde jsme se dočkali další staronové postavy, objevil se k nepoznání zestárnuvší Ed Hurley, kde jeho linka s Normou je taková paralela ke vztahu SHelly - Bobby, opět to vypadá na beznadějně zamilovaného dobráka. ()

Epizoda 14 (2017) (S03E14)

Po jedenáctém epizodě další z vrcholů třetí řady. Kupodivu se v tomto díle kompletně obejdeme bez flotily Cooperů, a vystačíme si tak s výletem policejní posádky Twin Peaks. A z výletu se nevrátí sami.... Přibalili si sebou holku, kterou Cooper potkal při svém odchodu z vigvamu ve 3. díle, jenže kdo si to má všechno pamatovat. Při klasickém TV sledování (1 týden = 1 díl) to je na psaní poznámek. Opět se nabízejí otázky o tom, co je skutečné, co je sen, kdo vlastně sní, a o čem??!! Možná za tím vším stojí Monica Bellucci. Taky je tu pokračování linky otevíracích hlav. Sarah bude zřejmě nějaký protipol Laury (Laura bílá hlava vs Sarah černá hlava- Bílý vigvam vs Černý vigvam???). Začíná to vypadat, že Leland nebyl jediný, koho ovládala v rodině Palmerů nějaká záhadná entita. ()

Epizoda 15 (2017) (S03E15)

"Hawku, umírám...." Pakliže znáte vnější okolnosti, tak tato scéna na vás bude mít pochopitelně mnohem větší emoční dosah, zvláště, když "Maragaret Lantermanová... zemřela" A v tomto případě se nejedná o seriálovou scénu, ale i o skutečnost. Opět výborné propojení vizuálu s hudbou, po emoční stránce zdrcující... Abychom se jen neutápěli v depresích, tak Dougie zřejmě konečně objevil způsob, jak si vpálit do mozku nějaké ty elektronky navíc, takže Coopere, konečně připraven???? Pro příznivce původních dílů tu máme dořešení další vztahové linky, stará láska prostě nerezaví, a máme tu velký happy ending jedné love story. Návodem pro ostatní tvůrce může být to, jak se vypořádat s tím, když původní herec (Bowie) zemře, a je třeba ho nahradit... Prostě z jeho role udělejte čajovou konvici... Prostě Lynch, co víc chcete, není to třeba chápat. ()

Epizoda 16 (2017) (S03E16)

Další z velkých vrcholů třetí řady. Dochází zde k totiž onomu velkému momentu, na který všichni čekali, a to, že ten pravý a jediný Cooper je zpět na světě ("Já jsem FBI"). Opět následuje výborné propojeni vizuální a emoční stránky, tentokráte s takovým hlubokým osudovým podtextem ("Neodcházej - Musím"). Cílová stanice = Twin Peaks. K velkému finále nás ale čeká tolik otázek, že se z toho divákovi rozpadnout hlava... Linka okolo Audrey je asi snáze pochopitelná pro čtenáře knih, kde se tedy již dříve dozvíme, že Audrey je po závěru 2. série v komatu. Na to se dá navázat, že jí nejspíše Bob v Coooperově těle znásilnil, pač ("Sbohem, synu") a proto byl i mladej Horne takovej zmrd. Celá linka Audrey se tak nejspíš odehrává v její hlavě, a Charlie by tedy mohl být její doktor?! To je pro mě asi nejsnazší vysvětlení. Pochopitelně se nabízí mnoho otázek, co se stalo v závěru dílu... Zemřela / Probudila se??? ()

Epizoda 17 (2017) (S03E17)

Bobby z Dallasu se svojí sprchou může jít definitivně zahrabat, protože v Twin Peaks se opět děli věci, které přepisují historii TV vysílání. Mysleli jste, že první část finále přinese postupně nějaké odpovědi, které byli během seriálu nastoleny? BLBOST! Lynch s klidem místo toho klidně naservíruje několik otázek, které svým rozsahem a složitostí překonávají všechny ostatní. Snad jediné, co se dá s jistotou říci, že Bob byl konečně poražen. ()

Epizoda 18 (2017) (S03E18)

Opravdu těžce stravitelné finále, které reálně nevysvětluje vůbec nic, naopak, nakupí hromady dalších otázek. Velmi těžce se zde orientuje v nějaké časové lince (Je možné, že jsme vlastně úplně mimo zbylý děj, jak časově, tak dimenzionálně...). Kdo dával na začátku třetí řady pozor (Já vás varoval :) ) Tak se aspoň trochu orientuje ve jménech jako Richard nebo Linda, ale o moc chytřejším vás to stejně neudělá. Vidíme další Dianu, což může evokovat například to, že se na tuto záchranou misi vydávali již dříve. Při jejich potkání před vigvamem se ptají, jestli jsou oni opravdu oni? To mě utvrzuje v mé myšlence, že Cooper (Dougie), kterého jsme doteď sledovali, byl vlastně jen další tulpa, a skutečný Cooper se objevil jen v úvodu s Obrem - Hasičem, následně v 3x02 v snové scéně s Laurou, která je v tomto díle zopakováno, a následně ho sledujeme znovu až teď. Je dost možné, že tato linka se časově táhla souběžně s tím, co jsme sledovali do teď. Naštěstí je tu aspoň pár záchytných bodů, jako Dougie, který prošel těmi červenými dveřmi, nebo definitivní devastace zlého Coopera. To je ale tak vše, další záchranné berličky k celkovému pochopení tady prostě nenajdete. Kdo si lámal 25 let hlavu s tím, "Jak je Annie", tak má 25 let přemýšlení nad tím "Který je rok?".... Závěrečný výkřik je pak jednou z nejděsivějších scén televizní historie. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti