Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Recenze uživatele Frajer42 k tomuto seriálu (48)

Epizoda 11 (2017) (S03E11)

Spoilery! Doposud rozhodně jedna z nejlepších epizod. Je neuvěřitelné, kolik různorodého obsahu se Lynchovi podaří nacpat do jediné hodiny. Tady je opravdu úplně všechno, co kdy dělalo Twin Peaks tak skvělým. Bizarnost nejhrubšího zrna. Od zatraceně dobré kávy, přes nahé, o hlavu zkrácené, mrtvoly, vraždící přízraky, které dovedou nechat explodovat lidskou hlavu, střílející děti, rozpadlé vztahy z úvodních sérií, děti, které jsou "dokonalými" kopiemi svých rodičů, tajné souřadnice, vesmírné úkazy, řádící Lynch, nádherná hudba, nesmírně zajímavé nové postavy, u kterých máte pocit, že jsou s námi odjakživa, sny předpovídající budoucnost a nakonec naprosto fantastický požitkář, milovník kávy a pojídač koláčů Dougie Jones, za kterým stojí všichni duchové z lóže. Strašně se mi líbí, jak si s námi Lynch pohrává, už mockrát jsem měl při pohledu na Coopera pocit, že právě nastal ten okamžik a on si na všechno vzpomněl. Neskutečná směsice miliardy žánrů, která kupodivu luxusně funguje, je nesmírně zajímavá a absolutně nepředvídatelná a není možné od ní odvrátit zrak. V Twin Peaks se mi šíleně líbí i po letech. [90 %] ()

Epizoda 12 (2017) (S03E12)

Celá tato epizoda se mi zdála jako taková vtipná vsuvečka před nečím velkolepým. Souhlasím, že je zde hodně omáčky a jen nepatrný posun v ději. Nicméně tato omáčka byla naprosto delikátní. Lynch si mě prostě získal. Stal jsem se součástí děje, stal jsem se součástí Twin Peaks. Postupně zjišťuji, že David Lynch má skutečně vytříbený smysl pro humor. Francouzka ani manželé neměli chybu. Osobně mi toto přibrzdění vůbec nepřekáželo. Celý seriál opanovala tak nádherná mystická atmosféra, že si sledování zdánlivě prázdného dialogu dvou slečen za zvuků fantastické hudby v závěru dílu, je samo o sobě zážitkem. [88 %] ()

Epizoda 13 (2017) (S03E13)

Všechno důležité a současně nesmírně zábavné se odehrálo v první polovině tohoto velmi vydařeného dílu. Zbytek už byl takový dojezd na setrvačník. Cooper začal být v obou svých verzích nesmírně sympatický borec. Ať už rozkošný Forrest Gump ženoucí se ve vláčku s novými mafiánskými přáteli, či nelítostný zabiják měřící sílu se skinem v páce. Pomalu ale jistě se blížíme do finiše. Na své si tentokrát přijdou i odpůrci nadpřirozena, protože kromě kouzelného prstenu, který měl zlého Coopera poslat na onen svět, tu máme jeden z mála dílů držících se velmi blízko u země. [88 %] ()

Epizoda 14 (2017) (S03E14)

Lynchova fantazie je naprosto bezednou studní. Opět neskutečná směsice všemožných výjevů, které se mohou zdát zdánlivě spolu nesouvisející, ale postupně se vše odkrývá a můžeme si všímat, že Twin Peaks je až nezvykle kvalitně propojená síť bizarností a mysteriózna té nejvyšší představitelné kvality. Jedna z mála epizod se skokovým posunem v ději, kdy všechno začíná nasvědčovat tomu, že se nám rýsuje finále v podání dvou Cooperů. Kupodivu k tomu došlo právě v epizodě, kde se snad poprvé vůbec neobjevil (pouze retrospektivně). Doslova "hozená rukavice" do ringu. Ženeme se do finále a už zkrátka není čas a prostor cokoli odkládat. [85 %] ()

Epizoda 15 (2017) (S03E15)

Dobrák od kosti Ed dal konečně na plno propuknout svým citům k nyní již nehezké staré ojetině. Moc jsem nečekal podobně pozvolnou atmosféru, když máme poslední krůček do finále. Každopádně, bylo mi nesmírně sympatické sledovat, jakou úctu David Lynch chová ke své staré gardě a evidentně i stará garda k němu. Jinak bychom asi neviděli velkou srdcařku Catherine E. Coulson, která hrála až do posledních sil svého života a větu "Myslím, že umírám." ji nelze nevěřit. Twin Peaks se těší tak nádherné snové a mysteriózní atmosféře rozhodně i proto, že všichni účastníci působí jako jedna velká rodina a moc si tuhle podivnou show užívají, což se skvěle daří přenášet na nás mlsné diváky. Přes pozvolnější tempo došlo na rozvinutí linky se zlým Cooperem (alias Bobem) i na objevení postavy pana rukavice, u kterého lze předpokládat, že sehraje v seriálu jistě dosti podstatnou úlohu, neboť ho na jeho Twin Peaks misi vyslal nejpovolanější z nejpovolanějších. [80 %] ()

Epizoda 16 (2017) (S03E16)

16 dílů to trvalo a Cooper se probudil za pět dvanáct, aby se mohl zúčastnit jistě epického finále tohoto epického seriálu. Moc se mi líbila vtipná vsuvečka, které se účastnil nasraný skin a žena, která měla krámy. Názorná ukázka toho, jak málo stačí k velkolepé sousedské přestřelce. Je šílený nezvyk sledovat nyní Coopera, kterému se huba nezavře. Brutálně sympaticky napsaná a zahraná postava a nemůže existovat snad jediná živá bytost, které by byl ten člověk nesympatický. Luxusní epizoda a pořádně hluboký nádech před finálem. Trošku mi začíná být teskno, když si představím, že mě čekají poslední dva díly. [90 %] ()

Epizoda 17 (2017) (S03E17)

Já se tedy myšlenkově znásilněný necítím a přesně nevím, zda se mám radovat nebo bát. Na rozdíl od Lynchovy tvorby kolem sedmdesátých a osmdesátých let, tak tahle řada Twin Peaks dává dokonalý smysl a nesmírně si tuhle snovou show užívám. Mám pocit, že jsme byli svědkem naprostého vrcholu seriálové tvorby. 60 minut jsem měl husí kůži a hltal každou další minutu. Lynch je genius a Twin Peak je neuvěřitelně chytlavá, inteligentní a těžce nadčasová zábava. Směsice milionu nálad a žánrů a skvěle namazané a dokonale běžící soukolí. Moc se těším a netěším současně na závěrečnou rozlučku. [92 %] ()

Epizoda 18 (2017) (S03E18)

Nemělo by smysl zakončit tuto šílenou sérii nějakým lidovým rozuzlením, tudíž seriál končí ve stejném duchu, jako se celý táhl a je to moc dobře. Místo toho, aby byli zdejší čuráci vděční za to, že se alespoň nějaký tvůrce snaží dělat seriálový a filmový svět rozmanitým místem, pomáhá rozvíjet naši fantazii a nepracuje současnými metodami rychlo šablon, které dávají možnost vzniku obrovské spoustě neskutečně nudných a dementních sraček, přičemž se stává stále obtížnějším najít mezi obrovskou hromadou šablonovitých hoven nějaký seriál, který stojí za investovaný čas. Pomalu ale jistě se blížíme do bodu, kdy bude zcela lhostejné, jaký seriál si ke zhlédnutí vyberete, protože budou v jádru všechny úplně stejné, což je ideální způsob jak zcela zdegenerovat. Více takových Lynchů, kteří se nebojí dělat věci jinak a současně mají dostatečný talent k tomu, že to jejich dílo působí naprosto svěžím, zábavným a nekonečně zajímavým dojmem. Závěr v Lynchovském stylu - všichni jsme se dívali na stejný seriál, ale každým jsme viděli něco trochu jiného, tudíž s velkou pravděpodobností si i závěr vykládáme každý trochu jinak. David Lynch tedy vytvořil současně několik souběžně se dějících realit, ve kterých si každý najde to svoje a každý vidí to, co vidět chce a to je umění v té nejryzejší podobě. Dílo, které se velmi výrazně vymyká současně nastaveným standardům. [85 %] ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti