Městečko Twin Peaks

(TV seriál)
  • USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, (více)

Série(3) / Epizody(48)

Kdo je vrah a kdo je obětí milostné vášně nebo pouhé náhody? Slavný americký seriál o záhadách a tajemstvích jednoho maloměsta. Malé americké městečko Twin Peaks je na první pohled normální, ale... Po smrti mladé Laury Palmerové přijede její vraždu objasnit agent Cooper. Jeho vyšetřování však vede k temné pravdě. Seriál od kultovního režiséra Davida Lynche. (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Belsazar k tomuto seriálu (30)

Pilot (1990) (S01E01)

Nedívejte se na pilotní díl Městečka Twin Peaks, pokud vám vadí záběry na mrtvé nebo drsně znásilněné dívky pod dvacet. Nedívejte se na něj, máte-li sklony k pozitivnímu myšlení. A už vůbec se na něj nekoukejte, máte-li, jak kdysi kdosi rád v televizi říkával, slunce v duši. Radši utečte ke svým falešným vizím o dobrém světě, hodných lidech a optimistické víře v lepší budoucnost. Pokud se přeci jen rozhodne podívat se, riskujete vstup do světa plného lekaček. Ale ne těch, které všichni známe z laciných hororů, ale lekaček z něčeho, co nikdy pořádně neuvidíte a nepochopíte. Riskujete, že se stanete dalším nechápavým fandou, který nemůže říci, že by se mu viděné líbilo. A zároveň s tím riskujete, že se zamilujete do nejbizarnějšího seriálu, který kdy vznikl. Městečko Twin Peaks mnoho nabízí, ale kolik Vám vezme? To se dá zjistit jediným způsobem... ()

Traces to Nowhere (1990) (S01E02)

„A Vy, pane Coopere, jakou chcete?“ – „Černou jako bezměsíčnou noc.“ – „To jste náročnej.“   Druhá epizoda Městečka Twin Peaks rozjíždí příběh na plné koule. Vazby, na první pohled nezřejmé, vystupují na povrch a jeden se nestačí divit. A „nic není jisté“, jak říká agent Cooper krásné servírce Shelly Johnson v podání Maedchen Amick()

Zen, or the Skill to Catch a Killer (1990) (S01E03)

„Mám oslavovat tě jak letní den? Jsi přec krásnější a zářivější. Surové větry servou nevinná májová poupata. A každá krása od krásy někdy sama hyne náhodou, či změnou přírody běhu ukrácena. Leč tvé věčné léto nepomine, ni ztratí krásu, jež je tvá. A smrt je nepřemůže.“ Jedna z nejúžasnějších epizod nabídne pohled na pravou tvář bratří Hornů. Tvůrci se tváří, že se vše brzy vyjasní, ale kdo se dívá na seriál minimálně podruhé, ví, že se naopak všechno komplikuje. „Co je to za šestákovej podnik v týhle dřevěný krabici, Coopere? … Už jsem viděl hodně zapadákovů, ale tenhle je naprosto jasně v čele. Na co sakra čekáte? Na Vánoce? Máme spoustu práce! Zítra nám tu holku pohřbí a my už jsme ztratili půl dne cestováním do týhle pustiny.“ Na scénu také přichází Albert. Jeho entrée je nezapomenutelné. Ano, jak kdosi napsal již přede mnou: při hodnocení tohoto seriálu se nelze vyhnout superlativům. „Temnotou budoucí minulosti kouzelník touží prohlédnout. Je jen jedna šance mezi dvěma světy, ohni se mnou pojď.“ ()

Rest in Pain (1990) (S01E04)

„A já mám zase po krk tupců a zabedněnců, oslů, troubů a debilů. A ty venkovskej balíku, ty vylízanej křupane, ty že mě máš po krk?“ Temná nálada, či jak to nazvat, se prohlubuje, díky čemuž jsou psychicky náročné pasáže (zde zejména konec epizody) ještě náročnější, a vtipné okamžiky ještě více vynikající. Až jsem z toho všeho dostal chuť na borůvkový koláč s vanilkovou zmrzlinou. Kávu naštěstí nepiji. ()

The One-Armed Man (1990) (S01E05)

„Kdysi jsem poznal někoho, kdo mě naučil chápat odpovědnost a riziko. A pak i to, jak bolí zklamání.“ Cooperovy deduktivní techniky jsou úžasné, ale jeho postoj ke svému okolí, k lidem a událostem, to je největší devíza seriálu. On celý ten Cooper je vlastně úžasný. A snad ještě krásná ani ne třicetiletá Joan Chen. ()

Cooper's Dreams (1990) (S01E06)

„Vy jste byl někdy v mém věku?“ Prohlubující se vztah mezi Cooperem a Audrey dodává příběhu na pikantnosti a Polenová dáma začíná dostávat více prostoru. („Zavřete oči a vybuchnete v plamenech.“) Navíc – a v tomto dílu je poprvé naplno vidět proč – bez Audrey, hranou přitažlivou Sherilyn Fenn, by nebylo Twin Peaks… ()

Realization Time (1990) (S01E07)

„Tajemství jsou nebezpečná, Audrey.“ Stejně tak i tenhle seriál, který asi nikdy nepochopím. ()

The Last Evening (1990) (S01E08)

"Mému zvláštnímu agentovi..." Díl, se kterým se vše roztáčí do těch nejdivočejších otáček. S posledním dílem první série začíná to pravé a nefalšované drsné Twin Peaks. Zde vstupuje divák do nejstrašnějšího lesa... ()

May the Giant Be with You (1990) (S02E01)

„Pokud jde o mne, rád bych s lidmi jednal s větším citem a respektem. Rád bych se vyšplhal na vysoký vrh, ne moc vysoký, posadil se do chladné trávy, ne moc chladné, a cítil slunce na tváři. Přál bych si vyřešit případ únosu Lindbergova dítěte. Hrozně rád bych se miloval s krásnou ženou, k níž by mě vázal opravdový a nefalšovaný cit. A nesmím zapomenout na svá přání znovu navštívit Tibet a aby se dostal těm, kterým patří, a aby se tam dalajláma vrátil. To bych si přál z plného srdce.“ Přituhuje. Temné se prohlubuje, stejně tak i komické. A první díl seriálu, při kterém mám důvod se opravdově bát. „Kdy jsi začala kouřit?“ – „Kouřím, jen když potřebuju. Uvolňuju tak napětí.“ – „Odkdy seš napjatá?“ – „Co jsem začala kouřit.“ ()

Coma (1990) (S02E02)

"Sovy nejsou, čím se zdají být." Díl, ve kterém poprvé zazní jméno Windoma Earlea, je už typická druhá série. Strach, napětí, očekávání hrozných věcí. Teď už nejde couvnout. ()

The Man Behind Glass (1990) (S02E03)

"Toto je deník Laury Palmerové…" Blíží se to. ()

Laura's Secret Diary (1990) (S02E04)

"Pokrevní bratře, příště ti uříznu hlavu." Hierarchie získala další úroveň, Hank Jennings byl přemožen. ()

The Orchid's Curse (1990) (S02E05)

„A hele, kdopak je tohle? Á, pan Lodwick, to je ale úlovek.“ Druhý díl, ve kterém se objevil Michael Parks v roli démonického Jeana Renaulta. A Hank Jennings byl podruhé přemožen. ()

Demons (1990) (S02E06)

„Můžu Vám nabídnout saké?“ – „Ne, děkuji.“ – „A co takhle studený mlíko?!“ Šestý díl druhé série je naprosto zásadní. Phillip Michael Gerard konečně ukáže, kým doopravdy je (a kým vlastně je?) a  Pete Martell řekne svoji nejlepší hlášku. ()

Lonely Souls (1990) (S02E07)

„Nevíme, co se přihodí, ani kdy. Ale sovy jsou v motorestu.“ Nejlepší (a nesmutnější) díl o tom, jak křehké dobro je s naprosto skvostným finále. ()

Drive with a Dead Girl (1990) (S02E08)

"Máte pravdu, Harry. Tohle je Váš dvorek, člověk na to někdy zapomíná." Divák už ví, kdo je ten netvor, ale není blíž k rozluštění celé záhady. Seriál se posunul do úplně jiné roviny. Už není strašidelný. Už je děsivý. ()

Arbitrary Law (1990) (S02E09)

"Tak strašné zlo v této nádherné přírodě. Musíme zjistit, co ho způsobuje." Absolutní vrchol celého seriálu. Vše podstatné, vše, o co jde, v jedné třičtvrtěhodině. ()

Dispute Between Brothers (1990) (S02E10)

„V našem světě existují temné věci, nehodící se pro naše potomky.“ Další geniální díl, ve kterém agent Cooper (ke vzteku svých fanoušků) přijde na chvíli o placku. „Osudem některých je čelit velké temnotě.“ ()

Masked Ball (1990) (S02E11)

„Coopere, vy možná neznáte strach na tomhle světě, ale jsou i jiné světy.“ Nejvtipnější díl Twin Peaks, ve kterém se poprvé objeví agent(ka) Denis(a) a tajemný Andrew, je jakousi předehrou k nejdivočejší seriálové jízdě. Kdo se dívá poprvé, očekává. Kdo zná, bojí se. Dokonalost sama. ()

The Black Widow (1991) (S02E12)

"Je všechno v pořádku?" - "Ne, drahá, všechno ne." Díl, na jehož konci jsou vidět blesky z černých mračen, mám rád. Jen nevím, jestli víc kvůli majoru Briggsovi (jehož význam každým dílem roste), nebo agentu Cooperovi, toho času ne-agentovi, kterého nejde nemilovat. ()