Sanitka

• angličtina The Ambulance
Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Adamec

Scénář:

Jiří Hubač

Epizody(11)

Rattlehead

Seriál, který možná nenadchne, ale ani nezklame. Pochválit musím výbornou kameru. Pamětihodné jsou zásahy u převráceného autobusu a samozřejmě také u spadlého letadla. Mrzí mě, že případy z výjezdů jsou často pouze nakousnuté a nedozvíme se tak, jak vlastně dopadly (třeba vědec v podání Křiváčka - byl to blázen či génius?, jak dopadl otec Čundrlíkové atd.) Škoda, že chybí svatba Jandery s Eliškou. Jandera se k Elišce chová dost hnusně, zasloužil by nakopat. Zlata Adamovská svou čistou krásou vnesla do jinak celkem ponurého seriálu trochu světla. Celkově hodnotím jako lepší průměr. ()

Boulderman

Myslím, že velmi nedoceněný seriál. Určitě je to zábavnější a akčnější než nemocnice. A hlavně to není příliš zatížené komunistickým patosem. Neodsouzené emigrace, arogantní vlezdoprdelkové, mercedes pro ředitele. Koukejme na to spíš jako na kritiku té doby, já dávám 95%. ()

Havala

docela dobrý seriál, hlavně v porovnání s ostatními západními je mnohem blíž realitě. Ale zase v porovnání s nemocnicí kvalitativně ztrácí. Někdy trošku nudný a zdlouhavý děj. Za socialismu se točilo vše víc realistickymi připadne.....66% ()

curfew77

Pro mě osobně asi nejoblibenější český seriál: oproti legendární Nemocnici na kraji města nabízí o chlup celistvější a hutnější zápletku, navíc pak vynikající ústřední melodii a návazné instrumentální motivy. Námět Jiřího Hubače je vpravdě epický, seriál pak "pokrývá" relativně dlouhý úsek našich dějin a elegantně komponuje do scénáře i mnohé historické souvislosti. Politika se občas objeví, takové momenty ale nikdy nepřekročí míru rozumného vkusu - a naopak třeba zápletka s emigrací doktora Mádra trefně vystihuje, jak složité byly podobné situace pro všechny zúčastněné strany, což je dnes - v době poněkud černobílých výkladů našich dějin - dvojnásob cenné. V hlavní roli výborný Hanzlík, kvalitní herecké výkony ale Sanitku zdobí všeobecně, od Vinkláře, Kostky a Bartošky přes Josefa Karlíka a Zdenu Hadrbolcovou až k mladičké Zlatě Adamovské. Asi nejvýraznější televizní roli si připsal Vladimír Krška. Hříchem by bylo nezmínit povedené úvodní i závěrečné titulky, na svou dobu nezvykle četné exteriéry a slavný závěrečný díl s velkoryse aranžovanou havárií dopravního letadla v Suchdole. Sečteno a podtrženo: na všech frontách poctivá a profesionálně odvedená práce, hledat na ní chybičky by sice šlo, ale bylo by to hnidopišství. S klidem dávám 100 %. ()

xxlch

Trochu moc socialistické a přehnané.Průvodní hudba a písnička va znělce to trochu zachraňují a taky Hanzlík v košili zvané "švédka".Jinak jsem měla při sledování zvláštní pocit studu.Nedokážu definovat proč,jen vím že to nebylo nic příjemného. ()

Stejšn

Tenhle seriál je především o lidech, zachraňujícíh životy. O lidech, kteří každý den vyrážejí se starými auty přecpaným městem a bojují o vteřiny, aby vám (nám) mohli ještě pomoci. Kteří musejí mít žaludek na roztřískané oběti neštěstí, utopené děti a agresivní opilce. A kteří také mají svoje životy, svoje problémy, lásky, zklamání a osobní tragédie. Nějaké politikum, kteří v tom mnozí vidí jen kvůli době vzniku je tam až podružná, spíš "potřeťná" věc. Pokaždé když v seriálu (a nejen v seriálu) letí driftem do zatáčky zoufale houkající sanitka a doufá, že to ještě stihne, mě mrazí. Závěrečná písnička "Můj čas" (ne tvůj, skutečně je tam MŮJ, doporučuju poslouchat nebo přečíst text) je naprosto vynikající počin, zvlášť když si uvědomíme, že je o záchranné službě. Pro mě jasných pět hvězdiček, seriál mě ovlivnil natolik, že jsem si nakonec pořídil svojí vlastní skutečnou sanitku. ()

lake-lake

Na jednu stranu téměř dokonalá psychologická sonda do duší (některých) postav (Karlík, Hadrbolcová), na druhou stranu nenápadně prolhaná prosocialistická agitka lehce střihnutá objektivitou. Mám z toho seriálu rozporuplné pocity. Pekelně kladný "Jandera, slyším" si naštval polovinu občanů v ČR, když nejenže nezplodil s Adamovskou dítě, ale dokonce pořád zabíhal ke své bývalce Trejtnarové, která uměla dobře pohazovat vlasy, telefonovat, zapalovat si cigaretu a zasvěceně mluvit o kontaktech a známostech v doktorském světě (pokud zrovna nebyla zhroucená z toho, že je opuštěna sice fešným, ale neperspektivním felčarem ze záchranky) ()

Kajislav89

Stojím si za tím, že v Sanitce šla propaganda stranou. Pokud má být tento seriál propagandistický, pak by musel být do stejné kategorie zařazen každý kinematografický počin zobrazující jednání, schůze, snahu o zlepšování a posouvání se vpřed. Co je propagandistického na tom, že se parta lidí (mezi nimi i seriálem neodsouzený západní odbojář) snaží o to, aby záchrana života byla na lepší úrovni. A klacky pod nohy jim při tom házejí straníci z vyšších míst. To je ta propaganda? Nebo jsou nějak propagandistické úžasné herecké výkony cholerického Josefa Karlíka, který je zarmoucen nad smrtí své pozdní lásky? Co je prorežimního na nejmasovější a nejlepší záchranářské scéně českého filmu? Nadáváme na majora Zemana, ženu za pultem a podobná díla, ale zbožňujeme primitivní horory a krváky. Každá americká splácanina je pro nás lepší než kvalitní český příběh jen proto, že v ní "hrají" hvězdy, které jsou podle "všeobecného" mínění nejlepší. S tím nesouhlasím a Sanitku, seriál o obyčejných lidech v neobyčejné profesi, mám prostě rád. ()

PAVLIS

Jo jo, dětství. Z něho si člověk časem pamatuje hlavně to pozitivní. Jako v tomto případě áčkový herecký ansábl, syrovou realitu z výjezdů záchranek nebo hitovou ústřední melodii. A už si nevzpomíná nebo mu spíš tenkrát nedocházelo, jak se lékaři mezi výjezdy do akce totálně plácali v nijakém ději "z jejich života", ve skutečnosti nenápadnou propagandou plně v režii té jedné jediné tehdejší strany... ()

Moiseiwitsch

Za soudruhů se točily skvosty a je jedno zda preferujete 60. léta nebo pozdější období. Všechny filmy i seriály jsou do určité míry odrazem tehdejší reality. Vynikající herci - Hanzlík, Adamovská, Srstka, Zedníček, Nárožný, Bartoška, Kostka, Karlík, Stašová, Dlouhý atd. atp. Fantastické scénáře jsou dnes ty tam. Dnešní Vojtkové, Kotkové a jiní nesahají tehdejší herecké generaci ani po kotníky!!! Pokud někdo dává Sanitce dvě hvězdičky - kolik musí dávat dnešním bezduchým a naprosto vyprahlým seriálům a jiným zvěrstvům... mínus 15 hvězdiček si zasluhuje většina seriálových braků tv Prima, Nova atd. Za den natočí několik dílů a pak tento marast cpou národu do hlav. Proč se asi točí pokračování seriálů z dob minulých???? Není to jen důkazem nedostatku invence v dnešní době??? ()

Hrabovo

Váhám mezi 2 a 3 hvězdičkami, to zobrazení profesních záležitostí je slušně zpracované, záchranáři mají osobnost, bývají charakterizováni uvěřitelně a jejich práce a s ní spojené starosti jsou vykresleny zručně. Co však pan Hubač vůbec nezvládl, to jsou milostné vztahy, ty jsou bez výjimky nepochopitelné, nesrozumitelné, nereálné, schématické atd. Jedině pochopitelně nepochopitelná je Eva se svou těžkou hraniční poruchou osobnosti. Jako by autor netušil, jak to mezi mužem a ženou chodí... ()

pekas

Tenhle seriál se mi nikdy nelíbil. Hanzlík se choval jak idiot, Hudečková jako hysterka. Jediný díl, který zasloužil vysoké hodnocení, byl odchod Bartošky, ten ve mě zůstal léta. A pak některé výstupy Vinkláře. Jinak podprůměr. 30% ()

brzozin

Šedivý, depresivní a pro mě osobně nevýrazný seriál o době, která byla taky taková. Kromě úvodní písně mi v hlavně neutkvělo nic, na co bych si dokázal vzpomenout. Prostě taková normalizační Ordinace. Jen lépe natočená a zahraná. Nostalgické vzpomínky na toto televizní dílo si vysvětluji snad jen tím, že tehdy v TV jinak absolutně nic nebylo. Ale zkuste dát Sanitku dnes. ()

Esdälon

Dvě hvězdy za Českou sodu. "Doktor Jandera?" "Ano, doktor Jandera u telefonu". "Jděte už do prdele, kurva!" "Jo, tak já jedu." ()

ostravak30

Seriál Sanitka považuju za jeden z nejlepších našich seriálů. Důvodů je mnoho. Osobně ale moc nerozumím tomu, proč zdejší hodnotící porota seriál většinou brutálně odsoudila. Když si to vezmete kolem a kolem, seriál dost jasně popisuje problémy tehdejšího režimu. Nejen co se lékařství týče, například problém s umístěním pacienta, kterého nikdo nechce, problémy se sanitkami a vybavením obecně, ale též emigraci doktora Mádra. Pár věcí také nemůže sehnat otec MUDR. Jandery. Rozhodně si nemyslím, že by byl seriál zprofanován režimem. Hraje v něm celá plejáda dnes už legendárních herců a úvodní melodie se stala bez nadsázky megahitem. Jiří Adamec už Sanitku nikdy nepřekonal, protože pak se vrhl na nějaké pohádky, televizní inscenace a seriál Bylo nás šest taky zrovna neuspěl. Spojení s Hubačem bylo vynikající a seriál se nezaměřil čistě jen na lékařské a vztahové problémy, ale mapoval též historii pražské záchranné služby. ()

DJ Kritik

Pekná pesnička na začiatku ako i trudný život doktora v podaní Jaromíra Hanzlíka a tak isto povznesenie v podaní lekára Jiřího Bartošku posúvajú toto dielko do nadpriemeru. Popisujú jednotlivé etapy rozvoja záchrannej služby v hlavnom meste. Na rok 84 úchvatné. ()

krokodlak

Trochu jsem se Sanitky bál, ale byl jsem velmi mile překvapen a považuji ji za o dost lepší seriál než populárnější Nemocnici na kraji města. Nenabízí sice krásnou Klusákovu hudbu (ORM jsou sice chytlaví, ale ty jejich diskošky působí ve vypjatých chvílích dost komicky) ani tolik zapamatovatelné legendární postavy, ale jeví se mi podstatně realističtější v náhledu na lékařské prostředí a netrpí tolik pseudouměleckými a sentimentálními sklony. Moc nechápu zde poměrně rozšířené označování Sanitky za prorežimní seriál, protože právě na rozdíl od v politickém vakuu existující Nemocnice přece jen nabízí ochutnávky temné dobové atmosféry, jakož i problematických poměrů ve zdravotnictví (skvělý Zdeněk Ornest v záporné roli primáře se ale bohužel objevoval jen epizodicky), a pokrok záchranné stanice se zčásti odehrává spíš režimu navzdory. Nejpřekvapivější a nejodvážnější je v tomto směru rozhodně pozitivní vykreslení postavy perzekvovaného někdejšího pilota RAF a pozdějšího emigranta doktora Mádra v Kostkově na jeho tehdejší poměry velmi uvěřitelném podání. Hlavní hrdina doktor Jandera v sobě sice nese určitá klišé dobového lidového ideálu, ale jeho určitá naivita a splašenost, paradoxně kombinovaná s nerozhodností v soukromém životě, nejsou v ději ponechány bez negativních dopadů a Hanzlík se na Janderu skvěle hodil. Právě vykreslení Janderova rodinného života občas přece jen trpí dobovým neduhem natahované literátskosti kombinované s občasnými nedostatky v hereckém projevu Adamovské a Juřičky jako jeho manželky a bratra, zatímco femme fatale Eva Hudečková předvádí v roli Janderovy dávné přítelkyně ze studií svůj životní výkon a zejména v prvních epizodách zaujme též Karlíkovo bujné ztvárnění Janderova excentrického otce. Adamcova režie je řemeslně kvalitní, i když dost asi na tom má zásluhu Šajmovičova kamera, protože jinak někdy dochází k podivným režijním chybám v logické návaznosti scén či jejich aranžmá typu Janderova kouření v havarovaném autobuse, kteréžto zčásti pramenily z přílišné lásky tvůrců k sanitkám, jež občas vyvádí podivné exhibice. Nejsilnější epizodou je kromě těch dvou posledních, které si publikum nejvíce zapamatovalo pro jejich nekompromisní tragičnost (nemoc Dona Juana Skalky ve velmi silném Bartoškově podání, zčásti předznamenávajícím právě tento jeho herecký vrchol, a suchdolská letecká katastrofa), rozhodně pátý díl nabízející dojemné rozloučení s pozvolna odcházejícími hereckými velikány Peškem, Vášovou a Štěpničkovou. ()