Cosby Show (TV seriál)

Komedie / Rodinný

USA, 1984, 201x30 min

Tvůrci:

Ed. Weinberger

Bill Cosby, Phylicia Rashad, Malcolm-Jamal Warner, Keshia Knight Pulliam, Tempestt Bledsoe, Lisa Bonet, Chandra Wilson, Deon Richmond, Erika Alexander, Karen Malina White, Elaine Stritch, Daryl Mitchell, Lela Rochon, Robert Culp, Harold Perrineau, Alan North, J. August Richards, Alicia Keys, Josh Pais, Kadeem Hardison, Lisa Nicole Carson, Malinda Williams, Sean Whalen, Melba Moore, Ashley Thompson, Gloria Foster, Lanny Flaherty, Penny Johnson Jerald, Jodi Long, Willie Colón, David Eigenberg, S. Epatha Merkerson, Blair Underwood, John Ritter, Amy Yasbeck, Rachel True, Don Franklin, BarBara Luna, CCH Pounder, Joie Lee, Seth Gilliam, Wendy Gazelle, Audrey Landers, Raymond Anthony Thomas, Moses Gunn, Michael B. Jordan, Iman, Lisa Arrindell, Rosalind Cash, Richard Gant, Victoria Gabrielle Platt, George Grizzard, Cleo King, Alexis Cruz, Allen Payne, Raphael Sbarge, Joe Seneca, Shawn Elliott, Victoria Rowell, Reno Wilson, Bill Irwin, Earle Hyman, Tichina Arnold, Clayton Prince, Grace Johnston, Debbie Allen, Matt Williams, Clarice Taylor, Erica Gimpel, Ann Reinking, Martin Luther King, Carl Anthony Payne II, Naomi Campbell, Sheldon Leonard, Miriam Makeba, Dizzy Gillespie, Art Blakey, Robert Gossett, Rachel Hillman, Lee Weaver, Paulene Myers, Raven-Symoné, Sabrina Le Beauf, Joseph C. Phillips, Geoffrey Owens, Carl Ballantine, Patti LaBelle, Russell Nype, Billy 'Sly' Williams, Suzee Pai, Kenneth Meseroll, Keith Diamond, Nicholas Sadler, Marcus Giamatti, Jim Martin, Anne De Salvo, Leila Kenzle, Lloyd Battista, Lou Myers, Angelina Fiordellisi, Joel Fabiani, Sônia Braga, Ted Ross, Freda Foh Shen, Daphne Reid, Sullivan Walker, Olga Merediz, Doris Belack, Michael Lombard, Phil Nee, Norman Beaton, Tico Wells, Bill Gunn, Traci Wolfe, Roger Robinson, Edmund Lyndeck, Mel Winkler, Marge Redmond, Robert Weil, Leslie Uggams, Beatrice Winde, John O'Brien, Jerome Dempsey, Jason Bernard, LaChanze, Tonya Pinkins, Shaun Weiss, Dondre Whitfield, Patrick Horgan, Lisa Rieffel, Ron Foster, Louis Nye, Marcella Lowery, Nicolle Rochelle, Carmen De Lavallade, Gwen McGee, Kathleen Doyle, Clarke Gordon, Howard 'Sandman' Sims, Phyllis Yvonne Stickney, Damien Leake, Hazel Medina, Carole Shelley, Minnie Gentry, Elayne Boosler, Nancy Wilson, Kristoff St. John, Marina Durell, Raynor Scheine, Ethel Ayler, Joe Williams, Danielle Burgio, Susan Diol

Bill Petty

Scénografie:

Garvin Eddy

Kostýmy:

Sarah Lemire

Každý diel je o tom istom, čo pri sitcomoch až taký problém nie je, problém je v tom, že "to" vôbec nie je vtipné. Drvivá časť humoru je založená na "vtipných" spomienkach Heatcliffa, ktoré rozpráva "vtipným" spôsobom a na grimasách hlavného predstaviteľa. Pozerá sa to fajn, ale humor sa tam hľadá ťažko.(26.6.2007)

Celkom dobrý sitcom (tak na 70%), ktorý však často a zbytočne moralizuje. No navždy si zapamätám úryvok, kde Cosby opäť raz poúča svojho syna. Stoja pri umývačke riadu a Bill povie nezabudnuteľnú vetu: "Keď ja som bol mladý, úmývali sme riad ručne." A Theo na neho vypleští oči, akoby si z neho otec robil srandu. A to bola polovica 80 rokov. No o 100 rokov možno budú naše pravnúčatá môcť povedať niečo podobné a ich deti tomu tiež nebudú veriť.(25.5.2004)

Creator: John Markus, Carmen Finestra, Gary Kott, Bill Cosby .. Doktor Huxtable aka Bill Cosby ve svérázném rodinném sitcomu, jenž má velmi osobitý styl, atmosféru a někdy i problémy. Dané to bude určitě nejen černošským obsazením. Prostě jiný, přesto zábavný seriál.(9.10.2005)

Skvelý seriál s výborným Billom Cosbym a stále očarujúcou Phyliciou Rashad. Je pravda, že je to iný seriál ako Roseanne či Step by Step. Cliff a Claire sú zobrazovaní ako väčšinou neomylní rodičia, preto by sa mohlo zdať, že seriál stráca na relistickosti. To však bol zámer. Bol zámer stvárniť černošskú rodinu na úrovni, s úspešnými rodičmi, veľkým domom a dostatkom peňazí. Čo je však pekné, je, že deti dávajú seriálu reálnosť a je vidno, že nech ste na úrovni Connerovcov žijúcich zo dňa na deň alebo Huxtableovcov na úrovni, máte problémy aj radosti, deti, ktoré si robia, čo chcú, a podobne. Prvé série boli najlepšie, ale posledná epizóda je skvelá tiež. P.S: z detí som mal najradšej Vanessu.(12.12.2012)

Zlatý Glóbus - cena (3) - 42. ročník (za rok) 1984 - *Nejlepší seriál (komedie / muzikál), *Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Bill Cosby, 43. ročník 1985 - *Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Bill Cosby + nominace (3) - 43. ročník 1985 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), 44. ročník 1986 - Nejlepší seriál (komedie / muzikál), Nejlepší herec v seriálu (komedie / muzikál) - Bill Cosby(22.2.2009)

• - Prvý z Cosbyho svetrov sa pred kamery dostal náhodou. Speváčka a herečka Josephine Premice poprosila Koosa van den Akkera, či by mohol jeden vytvoriť pre jej priateľa Billa Cosbyho. Darček sa mu tak zapáčil, že si ho obliekol na nakrúcanie. Potom si objednal aj ďalšie svetre, dnes ich má asi 14 a považuje ich za umelecké diela. Spolu s manželkou navždy ostali zákazníkmi spomínaného návrhára. Dnes sa dajú tieto svetre zohnať len vo vintage obchodoch a na internetových aukciách, kde sa ich ceny začínajú na 350 eurách. (Zdroj: časopis Eurotelevízia) (krasomama)

• - Jedná sa o prvú šou, ktorá zobrazovala život černošskej rodiny vyššej triedy. (Raccoon.city)

• - Show bola odmietnutá stanicou ABC a neskôr sa na stanici NBC stala trhákom. (rador)