Dobrodružství kriminalistiky

• Západní Německo Täter unbekannt - Sternstunden der Kriminalistik (více)
TV spot 23

Hudba:

Karel Svoboda

Série(4) / Epizody(26)

LiVentura

Dobré....jednotlivé disciplíny kriminalistiky zajímavě popsány.. A asi nejgeniálněji zfilmovaný díl zvaný Mechanoskopie s bravurními Heřmánkem, Postráneckým a Vetchým. :-)) ()

paascha

zábavné a poučné zároveň. Některé postavy jsou bájné, jiné známé, některé jsem až do shlédnutí neznal. Podobně povedené byly Zbojnické historky ()

Big Bear

Skvělá záležitost, která mapuje dějiny kriminalistiky a výnik a vývoj forenzních věd nejen u nás. Právě případy z ostatních zemí byl seriál velmi koukatelný. Moskalyk tak o celé dekády předstihl všechny ty CSI, LAPD, kriminálky Anděl ad.. :-). Chválím i Svobodovu úvodní melodii. * * * * ()

petaspur

Zajímavý kriminalistický seriál, který se nezabývá objevením jednotlivých kriminalistických metod, ale v jednotlivých dílech představuje konkrétní případy, při kterých byla metoda použita tak, že se stala všeobecně uznávanou a tím pádem i hojně užívanou. Některé z tehdejších postupů byly překonány již v následujících dílech seriálu, některé jsou v dnešní době již nepoužitelné, ale většinou se jedná o základní kameny kriminalistiky, na kterých tento vědní obor dodnes staví. ()

salahadin

Nápad dobrý - všechno dobré. Ale na mě je to točeno tu a tam zvláštně, až skoro parodicky, odlehčeně, nevím, jak to vyjádřit. Herci přehrávají, jednotlivé díly nejsou schopné vtáhnout do děje. Styl mi nesedí a dejte mi ještě pár let, třeba v tomto seriálu taky poznám ten vybroušený diamant. Kompletní herecká ekipa té doby. A my můžeme coby pamětníci dávných časů lkát, jaké jsme to kdysi měli herce a možná že jaké máme dnes, což? Kdybych měl aspoň něco vypíchnout, chladná tvář Anke Sevenich při soudní řvanici byla neskutečně podmanivá. ()

Aky

Bavíte se a ani si skoro nevšimnete, že se dovídáte spousty informací. Jednotlivé díly jsou výtečnými krimi příběhy a přitom, jako by jen tak navíc, s bravurní lehkostí, současně i dokumenty o vývoji kriminalistických technik, což je ve skutečnosti hlavním motivem usilování všech zůčastněných. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Prostředí 10/10/// +naprostá plejáda hereckých es na přelomu 90tých let, neuvěřitelně komplexní a věrná výprava, mnohdy zajímavé a napínavé kriminální případy, kvalitní režie -chybí tu hlavní hrdina, nebo hlavní vyšetřovací tým, vždy si musíme zvykat na nové postavy, zhruba prvních 20 minut trvá, než se pořádně do příběhu dostanu (až pak to má spád a gradaci), některé postavy nebo herci mi vyloženě nesedli/// Tento kriminální seriál byl jednou z jistot na obrazovkách našich televizorů v devadesátých letech. Už v té době jsem shlédl některé díly. Tehdy mi bylo asi deset a rozhodně jsem z toho moc nechápal. Dnes však dokáži tento seriál naplno ocenit. Jedná se celkově o velmi kvalitní kriminálku, kterou snad jen překonávají Četnické humoresky. Je až obdivuhodné jak dobře se dařilo pro jednotlivé epizody nacházet lokace, herce, psát postavy a příběh. Pochybuji, že si na tohle někdo v budoucnu troufne. Škoda, že některé čísti byly slabší, méně zajímavé nebo o něco nudnější, ale bylo jich minimum a závěr každého dílu jsem upřímně hltal./// Cekem 82%/// ()

Vančura

Moskalykovo opus magnum. Další ze seriálů mého dětství, u jehož dílů jsem se často klepal strachy a napětím. Pokud mohu po letech pracně lovit z paměti to, co mi po Dobrodružství kriminalistiky zůstalo dodnes, pak mohu napsat jen jediné: klenot! Kam se hrabou Četnické humoresky... Mimochodem famózní hudba Karla Svobody, který byl v 80. letech v nejlepší formě. ()

johnys

Poučné, poutavě natočené, vynikající zvuk, přitažlivá kamera, výborně typově vybíraní herci. Některé díly by snesly i celovečerní filmové zpracování, inu starý dobrý Moskalyk, kdo umí, umí... ()

Anderton

Dobrodružství kriminalistiky JE najlepší, najoriginálnejší a najvýpravnejší seriál, aký tu kedy vznikol. Budem sa hádať až do krvi. Už len nápad, zostaviť sériu príbehov, ktoré by nám poskytli prehľad o histórii kriminalistiky je geniálnejší, ako námet ľubovolného amerického seriálu, aký sme mali u nás možnosť kedy vidieť. Na rozdiel od Hriešnych ľudí alebo Panoptika neobsahuje seriál ani jednu slabšiu časť, každá je maximálne premyslená a prípady perfektne prezentujú daný prínos svetovej kriminalistike. Spoločne s Colombom môj najobľúbenejší kriminálny seriál. ()

Kothy

Super historický pořad o průlomových kriminálních metodách. Některé byly hodně zajímavé a třeba se ani nepoužily. ()

nascendi

Trochu mi to pripomínalo knihu Jurgena Thorwalda Století detektivů. Zaujímavé bolo sledovať, ako postupne, vždy krok pozadu za zločincami, vznikali a vyvíjali sa jednotlivé disciplíny kriminalistiky. ()

Slartibarkfast

Jeden z nejlepších seriálů z prostředí kriminalistiky. Téměř dokumentárním způsobem tu postupně procházíme všechny průlomové metody odhalování pachatelů, které se zařadily do arzenálu kriminalistů. Určitě pobavil každého, kdo ho viděl a já osobně bych si ho na obrazovkách nenechal ujít. Zkrátka paráda. 95% ()

Trajektt

Tak tento seriál jsem s radostí sledoval ještě na tehdejší Československé televizi a později na České televizi. Né, že by se tam odehrávaly nějaký extra kriminální zápletky, ale člověk se v jednotlivých dílech dozvěděl, co všechno v průběhu času vzniklo nového v kriminalistických disciplínách a jak k tomu všemu došlo. Hlavně v té době měla Československá televize kvalitní scénáristy a také kvalitní herce, kteří fakt hráli a né jako dneska, když si to ty košťata na tom place odříkaj a nedají do toho žádné emoce. No prostě, herecké výkony dnešních rádoby herců jsou nekoukatelné a kdyby se tento seriál točil v dnešní době, tak by se na to nekoukal ani Čáryfuk a to už je co říct!!! Tento seriál vznikl v koprodukci s našimi západními sousedy a v každém díle vidíme jiný případ, který vykresluje počátek toho daného kriminalistického oboru. Dozvíme se v něm mnoho zajímavých informací, které ještě dodnes používají policejní sbory na celém světě k odhalení všech možných zločinů. V každém díle hraje vždy jiná plejáda známých i neznámých herců, kteří jsou oděni v kostýmech vždy z toho daného období ve kterém se děj odehrává. V seriálu se taktéž podíváme do různých světových destinací a to nejen na evropském kontinentu. Fakt mě to bavilo a je fakt velká škoda, že ti čeští  budižkničemové nejsou schopni v dnešní době natočit zábavný a zároveň i vzdělávací kriminální seriál na který by se dalo koukat. Né, to oni si radši točej různé Kriminálky Anděly, Policie Modravy a další nesmyslný bezduchý shity, které samozřejmě přebrali zpoza velký louže, kde těch Kriminálek je nekonečně mnoho a všechny jsou na jedno brdo. Vždycky se tam stane vražda, pak přijede banda zakuklených kryploidů, kteří půl hodiny sbíraj pro normálního smrtelníka neviditelný důkazy a pak vždycky dostanou toho správnýho vraha, kterej se vždycky přizná i když je to většinou vždycky zkušenej kriminálník, tak se stejně pod tíhou těchto nepřímých důkazů přizná. A půlka přitroublých američanů na to kouká s otevřenou hubou a diví se a diví a nevěřícně kroutí tou vepřovou hlavou. A takhle to jde každý týden a týden dokud je smrt nerozdělí. Pak si člověk pustí tento klenot bývalé Československé televize a to ho fakt pohladí po duši, ať už promakanými příběhy, kvalitními hereckými výkony anebo skvělou hudbou Karla Svobody. Už se nám nevrátí pohádka našeho mládí a proto tomuto seriálovému skvostu s mojí oblíbenou kriminální tématikou dávám stoprocentních 100%. ()

PetrPan

Bez pochyb nejlepší český detektivní seriál, srovnávat jej s majorem Zemanem je přinejmenším urážka tvůrců tohoto klenotu ()

nash.

Jeden z nejlepších krimi seriálů, které kdy natočila nebo uvedla česká televize. Rozmanitý ve všech bodech (doba, zločiny, detektivové) přesto výtečně sjednocený formou. Vždy při zemi, vždy věrohodný. Ale také výborně podaný, s výborným hereckým obsazením, které činí některé z postav seriálu nezapomenutelnými, vždy skvěle gradující. Nikdy nenudí, poučí a přestože některé díly byly slabší (zejména v závěru), jako celek zůstává výborný. Z dílů, které mám nejraději, musím jmenovat Otisk s Petrem Kostkou, "vanovou" Rekonstrukci či Poslední odvolání s Bartoškou jako slavným E.S. Gardnerem. Nezapomenutelný je Rösnerův Vidocq či Havelkův Bertillon. Zkrátka výborný televizní počin. ()

WANDRWALL

Díky penězům ze Západního Německa mohl vzniknout tento zajímavý seriál o zločincích a jak je odhlovat. Občas sice dost učebnicové, ale některé příběhy se mi obzvláště líbily a staly se možná až klasickými. ()

triatlet

Výjimečný formát. 1. Skvělý výchozí námět psaný historií kriminálního zločinu. 2. Výčet hereckého obsazení vzhledem k množství postav sice obsáhlý, ale i ty méně známé, či v době natáčení začínající figurky dotvářejí zkušenější herecké figury. 3. Perfektní výprava navozující dobovou atmosféru. 4. Parádní ústřední, chápej úvodní, melodie. 5. Jednotlivé díly tvoří samostatný celek, takže divák nemusí seriál sledovat postupně a stejně se orientuje. ()

Šandík

Výborná záležitost, které k dokonalosti chybí pouze velmi málo. Občas překvapuje dosti libovolným nakládáním s fakty, které jsou často upravovány, zhušťovány a zjednodušovány, v extrémních případech proměněny natolik, že z reality zbude pouze jméno pachatele a pochopitelně i způsob odhalení či dopadení (Hon na rozhlasových vlnách), občas až přílišné zaujetí širším příběhem na úkor případu samotného, sem tam zamrzí poněkud nedotažené herectví. Důvody pro překrucování reálných příběhů jsou přitom často dosti nepochopitelné a ve výsledku značně sráží dokumentární hodnotu celého počinu. Škoda... Celkový dojem: 85% ()