Řím

Velká Británie / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (více)

Série(2) / Epizody(22)

HBO s hrdostí uvádí 22 epizod seriálu Řím. Epické drama z dob Julia Caesara, jeho nemilosrdného stoupence Marca Antonia, mazaného dědice Oktaviána, nerozhodného přítele Bruta, bezohledné neteře Atiy a kruté milenky Servilie. Příběh jednoho věku, viděný očima vojáků Lucia Vorena a Tita Pulla, dvou přátel, jejichž osudy jsou neoddělitelně spjaty s osudem samotného Říma. Láska, chtíč, věrnost a zrada zahalují nechvalně proslulé Římany jako závoj v jejich krutém boji o moc a zákon, pomstu i spásu. Staňte se svědky konce republiky a zrození impéria. (Magic Box)

Yahey

Tento seriál si mě získal. Triumf, krev, pompa, úplatní bozi, korupce, intriky, kurvy, sex, hrdinství, přátelství na život a na smrt, všudypřítomný boj o moc. Co chtít víc? Upozornění pro ty, kteří se cítí rozčarováni: toto neměl být a není historický dokument, je to seriál, který má přitáhnout diváky a nabídnout přitom určitou kvalitu v podobě zápletky, charakterů a zvratů, zde na pozadí historických událostí. To se podle mě v tomto seriálu povedlo. Fiktivní zápletky a osobní dramata jsou (jako pulzující svalstvo) šikovně navěšena na historickou kostru. ()

Rodin

Konečně jsme se od kultovního a skvělého seriálu Já, Claudius, dočkali výpravné verze seriálu o Římu. A nejen výpravné, ale i velmi dobře faktograficky vybavené. Téměř 100%. ()

SatuPeka

Zpočátku dobré, ale postupně mě to přestalo bavit. Snaha o historickou přesnost se zastavuje někde na půli cesty a je zabita neuvěřitelnými, typicky seriálovými zápletkami (ztroskotání Vorrena a Pulla, nalezení Pompeia apod.) a otupujícím opakováním motivů (zejm. erotické scény). ()

aa12

Tohle období mě maximálně zajímá, takže o něm hodně vím a filmy z období Starověkého Říma mám také shlédnuté snad všechny. Musím říct že z tohoto období je tento seriál na druhém místě za nedostižitelným Gladiátorem. Nejvíc se mi líbí realističnost, protože ta je podle mě u historických filmů prvořadá. ()

alldo.raine

Strhující podívaná, která vás pohltí a nebude cesty zpět. 5* je málo, něco takového tu ještě nebylo. Toto je opravdový skvost a HBO tleskám. Vše velmi realistické, drsné, u posledního dílu jsem nejednou brečel. Nikdy by mě nenapadlo, že mě to tolik emotivně zasáhne, i když vím, jak to vše díky dějepisu dopadne, ty herecké výkony jsou prostě tak dokonalé. Kéž by takových počinů bylo více, kéž by... ()

Zl0

Dvojka na pohľadanie. Ten zásadový poctivý nudný a prísny nesympaťák a pohodový lenivý vychcaný mávpičista čo si vie užiť život mi počas sledovania prirástli k srdcu. Chyba bola že som to pozeral hneď po Spartakovi - mal som na to iné očakávania. Po tom čo som si zvykol na tempo a štýl tohto seriálu som však už len rozmýšľal či to nie je dokonca lepšie. Veľkú zásluhu mali na tom práve ústredné postavy. Škoda že len dve série :( ()

J.e.r.e.c

„Watch closely boy, this is how history is made! (Marcus Antonius před Bitvou u Filipp a Ex Deo – Legio XIII)“ Tvůrci seriálu Řím to mají s divákem jako já vážně lehké. Tahle historická epocha mi totiž přijde nad jiné přitažlivá, ale zároveň ji neznám tak detailně, abych mohl kritizovat případné faktické nepřesnosti. Naopak si ještě chrochtnu blahem, jak se to při tak zábavném seriálu dovzdělám. V základních věcech jako bitvy či závažná politická rozhodnutí se Řím drží historických faktů a postav, ale jejich osobní život již podléhá dramaturgické licenci. Filmařům stačila jedna zmínka o vojácích 13.Legie Luciu Vorenovi a Titu Pullovi v „Zápiscích o válce galské“, aby z nich učinili nerozlučnou dvojku (charakterově samozřejmě totálně odlišnou) a hlavní postavy celé série. Někdy je dějová hutnost a množství zvratů v jejich liniích snad až přehnané, ale ti kluci mě nikdy nepřestali bavit. K tomu dokonalý Caesar, ještě lepší Marcus Antonius, intrikující a poživačná římská smetánka. Octavianus Augustus je v každém historickém filmu líčen jako osvícenec bez poskvrny … tady na něco podobného zapomeňte. Oceňuji, že filmaři věděli, kdy zatroubit konec a odejít na vrcholu; lepší finále, než bitvu u Actia a její „aftermath“, už by stejně nenašli. Viděno se skvělým dabignem (a posledním pro Borise Rösnera). 90 % ()

Azrail

Naprosto skvělý historický seriál, který mě v době svého vzniku zcela nepochopitelně minul, ale s o to větší chutí jsem ho zhlédnul premiérově až dnes, po dvanácti letech od jeho vzniku. Hodnocení netřeba nijak protahovat, zkrátka epická podívaná, která ukazuje starověký Řím ve vší jeho krutosti, zhýralosti a syrovosti. A je to ta nejlepší podívaná, jakou jsem měl z tohoto období tu čest sledovat. Plných a zasloužených 100% :) ()

Varangian

Skvělá záležitost. Výborně vystihnout historickou atmosféru, příběhy i možné motivace postav a přitom vytvořit zajímavý příběh, to není zrovna jednoduché. Autorům tohoto seriálu se to však podařilo. Mimořádně povedená je příběhová linie Lucius Vorenus/Titus Pullo, která dodává ději další rozměr a dotek s 'realitou všedního dne'. ()

Unka

No, neznám lepší výrobnu na seriály, než je HBO. Stejně jako Deadwood a Carnivale je i Řím skutečně jedím z nejlepších seriálů poslední doby. je přímo fascinující, jakou výpravu, kostýmy, masky, rekvizity jsou lidi schopní vrazit do "pouhého" seriálu! Svou kvalitou Řím (a všechny zmiňované seriály) ale dokazují, že seriály by se skutečně měly brát vážně, protože nabízejí příběhy, herecké výkony a vizuální stránku o několik tříd lepší něž většina filmové produkce. Řím prostě nabízí všechno, co od něj čekáte: dobrý příběh, drama, napětí, humor, milostné zápletky a to vše opravdu báječně zahrané a jako vždy skvěle nadabované. Opět musím smeknout před Zlatou Adamovskou. Jinak nemám co dodat ()

Arccos

Myslím, že máme vůbec poprvé tu čest vidět Řím a jeho dobu takové, jaké byly. Nejedná se o žádný ideální antický svět v tógách řečnících filozofů ve stínu bělostných sloupů a soch. Je to lidnaté rušné město, kde v ulicích je špína, v politice intriky a filozofové jsou také jen lidé. Autenticita je dokonalá! Navíc můžeme vidět dějiny nejen očima vznešených Římanů, ale i obyčejných řadových lidí a otroků. Seriál se nevyhýbá ničemu z tehdejšího života, od sexu až po násilí. Přitom vše je historicky věrné - můžeme debatovat pouze nad vykreslením charakterů. Výprava je překvapivá a neudělala by žádnou ostudu ani ve velkofilmu - především ztvárnění města jako takového. Pouze bitvy jsou ošizené, případně pouze slovně popsané (prostě je vidět jenom jedna, typicky televizně). A ještě jedna malá výtka: seriál nedobře pracuje s časem, bez vědomí historických dat bych si při sledování asi ani nevšiml, že se děj vlastně táhne přes několik let. Po roce - dodatek pro druhou sezónu: Druhá sezóna je mírně slabší, ale spíše jenom kvůli vysoko nasazené laťce série první. Trošku mi začal vadit počet explicitních sexuálních scén (nejsem žádný puritán, pouze jsou vzhledem k ději celkem zbytečné). Podobně zbytečný, byť jinak zajímavý, je židovský subplot. Mezi klady ale patří konečně viditelná velká bitva. Btw. k histroické věrnosti: Při letmém zhlédnutí se může zdát (téměř) teenegerovský trojlístek Octavianus-Agripa-Maecenas trochu popkulturní, ale ono to tak nějak opravdu bylo! Skutečný věk v popisované době podle pořadí 19-20-(asi)25. Naopak například Cicero by měl být starší (v době smrti přes šedesát). Ještě pro představu časového rámce: celý seriál (obě sezóny) se pohybuje přibližně od 52 př.n.l po 30 př.n.l, tedy přes dvacet let! ()

HarveyDent

AUTENTIČNOST, to je to co nám ŘÍM dává, ale tím, že se víc podobá dokumentům, do postav jako Cesar nebo Pompeius se vžijete jen těžko a "romantické" episodky vás nechají chladnými, zbývá z toho jen SKVĚLÁ výprava,sexistické 18+ scény a historická věrohodnost, kterou v žádném hollywoodském filmu nenajdete.71% :) ()

nmarca

Od počátečního rezervovaného postoje :"málo děje, moc politiky" jsem se nechala pohltit komplexním obrazem římské společnosti, kdy jsem si připoměla pozapomenuté semestry římského práva, až ke shakespearovskému finále 1. série. Zcela jiné než legendární britský Já Claudius, stejně strhující. ()

kabul

Vcelku reálne spracovanie opisuje život v Ríme očami dvoch bežných občanov. I keď, prvých pár častí som nevedel o kom vôbec seriál je. ()

Dragonessa

Rozhodně nestandardní, leč zajímavý a výborně realizovaný pohled na Starověký Řím. Zábavný seriál, v němž kromě nezbytných intrik nechybí spousta násilí a sexu... a vzhledem k tomu, že chutě lidu (záměrně neužívám slova "plebs") se už po tisíciletí nemění, je to ten nejlepší recept na úspěch. PS: V Itálii byly právě ty "nejlepší" scény cenzurovány a pro puritánské publikum (Vatikán si myslí, že je) schválně přetočeny. Naštěstí jsem shlédla seriál v původním znění s titulky. Moji oblíbenci čestný svalovec Titus Pullo a krásně cynický, ale neodolatelný Marcus Antonius. ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted