Řím (TV seriál)

Rome

Rím

Drama / Historický / Válečný / Akční

Velká Británie / USA, 2005–2007, 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, David Bamber, Chiara Mastalli, Kenneth Cranham, Indira Varma, Alice Henley, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen, Emilio De Marchi, Andy Linden, Roger Hammond, Grant Masters, Giacomo Gonnella, Vincenzo Nicoli, René Zagger, Ted Rusoff, Haydn Gwynne, Andrew Scarborough, Charlie Anson, Matt Patresi, Richard Dillane, Douglas Dean, Rebekah Staton, Niko Nicotera, Lynda Baron, Enoch Frost, Barbara Marten, Michael Nardone, Anne Lambton, Sara Kestelman, David de Keyser, Simon Gregor, Bruce Mackinnon, Linal Haft, Peter Eyre, Suzanne Bertish, Giovanni Calcagno, Manfredi Aliquo, Anna Fausta Primiano, Anna Francolini, Daniel Cerqueira, Alessio Cuna, Frank Baker, Enzo Cilenti, Anthony Souter, Francesca Romana Coluzzi, Simon Callow, Silvio Evangelista, David Kennedy, Dominic Coleman, Michele Melega, Indira Varma (a.z.), Deborah Moore, Sergio Di Pinto, Nadia Baldi, Alan Williams, Amy Marston, Maxim Baldry, Tommaso Sacco, Mimmo Esposito, Gerard Monaco, Kathryn Hunter, Federico Pacifici, Alessandro Cremona

Řím nestrhne hned, zvláště pro takové jako já, kteří při hodinách dějepisu nedávali pozor, bude víceméně první půlka docela fuška. Děj obsáhne několik let a na scénu nakráčí neskutečné kvantum postav a divák je do víru dění hozen nemilosrdně hlavou napřed. Jenže v momentě, kdy vám dojde, že zde není jediného kladného hrdiny (co si budeme povídat, i ten hláškující vtipálek Pulo je pořád jenom neurvalé krvelačné hovado), že všichni herci bez jakýchkoliv výjimek hrají jak o život a že celá ta ‚římská krása‘ je vylíčena taková, jaká opravdu byla, bez morálních zásad a úcty k životu, se zaplivanými ulicemi a počmáranými zdmi, strhne vás to a nepustí. Snad jen fakt, že několikaletý rozestup v ději by měl na visáži hrdinů, těch dětských zvláště, být znát, si nechce dát pokoj. Jinak bez výtek. PS: Když tak čtu komentáře kolem. To musí v každém filmu/seriálu z období antiky být pořádné vojenské souboje? Edit po Season II: Fenomenální!(12.3.2010)

První série se blíží ke konci a považuji za málo pravděpodobné, že by se kvalita zvedla nebo naopak klesla natolik, abych seriálu udělila jiné hodnocení než 4*. Spousta zdejších komentářů se rozplývá nad dobovou autentičností, což nedokážu posoudit - nejsem tak stará, abych si pamatovala starověký Řím;-). Kulisy mě neposadily na zadek, ale také mě nic vyloženě netahalo rušivě za oči. Spojení skutečných historických postav s osudy několika fiktivních obyčejných lidí se rozhodně povedlo, zásluhu na tom má výborné obsazení - nepříliš známí herci skvěle odpovídají daným charakterům. Všichni hrdinové jsou lidé se všemi jejich přednostmi i nectnostmi, záporné postavy ukážou i záblesky dobra, klaďasové dělají i špatné věci, nic není černobílé. Je těžké najít si oblíbence ve spleti špinavých intrik, takže z tohoto souboje popularity vítězně vyjdou vymyšlení legionáři Vorenus a Pullo, s jejich komplikovaným přátelstvím navzdory odlišným povahovým vlastnostem. Celkově je seriál zajímavý, nenudí, byť bych občas uvítala menší zkratkovitost např. v taženích a bojích Julia Caesara. Jsem skutečně zvědavá na závěr série, zvláště tedy na osudy těch, jimž los neurčila historie;-). 79% EDIT: Druhá série je výrazným krokem dolů, dějové linie nejsou tak zajímavé, postavy jsou jaksi méně sympatické, přibylo sexu a násilí. Celkově se to jeví na ubrání hvězdičky, ale počkám na dokončení a rozhodnu se pak... EDIT2: Celkový dojem po obou sériích 70%, obávám se, aby plánovaná třetí řada neznamenala další kvalitativní krok dolů:-/.(18.11.2009)

Velice kvalitní a poměrně drsný seriál z produkce HBO. Nešetří se zde krví, sexem a různými druhy perverzí. Nečekejte zde nějaké kolosální stavby apod. spíše je zde vše zničené a špinavé. Žádný z hlavních hrdinů není zrovna dvakrát sympatický a nejspíše nebudete nikomu z nich fandit. Je to skvělá drsná podívaná jen mi tu chybí nějaké větší bitevní scény.(16.3.2007)

|| Scenár: Bruno Heller | Hudba: Jeff Beal | Produkcia: Bruno Heller, John Milius, William J. MacDonald, Frank Doelger, Anne Thomopoulos, John Melfi | Distribúcia: HBO, BBC | Štúdio: RAI, Cinecittà Studios | Rozpočet: 110 miliónov $ || Výnimočný seriál, ktorý jednoznačne vedie na poli historických tematík. Dejová linka je strhujúca a výprava nemá obdoby. Je to samozrejme zapríčinené aj monstróznym rozpočtom, ktorý bol do doby výroby absolútnym vrcholom v histórií televíznej tvorby. Herci sú magický, a ich charakterové prehĺbnenie je precízne a silné. Ako pre fanúšika všetkého, čo s Rímskou ríšou súvisí, absolútny klenot a slasť. 100% | DVD, PortaPro, EN DTS |(14.10.2011)

Tomuto seriálu předcházel obrovský reklamní hype (kdo viděl římské centuriony pochodující Prahou, ví, o čem mluvím), není divu, potřeboval jej. Hodně se v něm mluví, rozhodně více, než by člověk čekal od díla zasazeného do starověkého Říma. Ale to už jsem skutečně tak zblblí všemi těmi Gladiátory a Trójami a Ben Hury, že od historického filmu/seriálu očekáváme v prvé řadě zábavu a až poté poučení? Anebo je to zcela přirozené, ctít zásadu „zábava na prvním místě“? Pokud se Řím z řady filmů o daném období něčím vymyká (ponechme teď stranou, že je to seriál), pak snahou o maximální věrohodnost. Není přitom nudným dokumentem, ač k němu má blízko, nýbrž stále relativně zábavným počinem. Úmyslně píši „relativně“, protože pořádné drama seriálu jako celku znatelně schází. Chtělo by to více „zlidštit“ jednotlivé postavy a více se soustředit na malá lidská dramata, jakkoli by se podobný krok příčil tvůrčímu záměru. Řím by se tím sice oddálil dokumentu, ale zároveň přiblížil klasickému dramatickému seriálu. Jenže možná opravdu nemá být dalším obyčejným seriálem od „my ne televize, my HBO“. Možná má být určitou formou zábavného dějepisu, aneb co vám ve škole neřeknou. Vzhledem k explicitnosti spousty scén (velice chvalitebné) potěší předně odrostlejší diváky (tedy, ne že by nepotěšil také malé sadisty, ale ti by zrovna tohle vidět nemuseli, na edukační charakter nehledě). Oceňuji, že někdo měl odvahu se do podobného projektu pustit, Řím rozhodně nemá typické dispozice „masového“ produktu, poslouží spíše skutečným nadšencům s vřelejším vztahem k historii, jež již nebaví si o zvrhlé povaze starých Římanů pouze číst. 70% P.S.: úvodní titulky nemají chybu a dokonale vystihují povahu seriálu, který se rovněž snaží postihnout všechny aspekty oné doby Zajímavé komentáře: Faye, mm, Arccos(29.5.2007)

• - Přibližně 1 250 párů dobových bot a sandálů bylo vyrobeno v Bulharsku. (CliffLee)

• - James Purefoy byl britským bulvárem nařknut, že měl v seriálu mužství vylepšené pomocí počítače. Sám Purefoy se proti tomu rázně ohradil s tím, že někteří kolegové tuto grafickou pomoc opravdu využili. (Olík)

• - Postava Julia Caesara (Ciarán Hinds) ve filmu nepronesla žádný z jeho známých výroků. (Segoves Kelt)