Řím (TV seriál)

Rome

Rím

Drama / Historický / Válečný / Akční

Velká Británie / USA, 2005 - 2007, 19 h 45 min (Minutáž: 22x52 min)

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, David Bamber, Chiara Mastalli, Kenneth Cranham, Indira Varma, Alice Henley, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen, Emilio De Marchi, Andy Linden, Roger Hammond, Grant Masters, Giacomo Gonnella, Vincenzo Nicoli, René Zagger, Ted Rusoff, Haydn Gwynne, Andrew Scarborough, Charlie Anson, Matt Patresi, Richard Dillane, Douglas Dean, Rebekah Staton, Niko Nicotera, Lynda Baron, Enoch Frost, Barbara Marten, Michael Nardone, Anne Lambton, Sara Kestelman, David de Keyser, Simon Gregor, Bruce Mackinnon, Linal Haft, Peter Eyre, Suzanne Bertish, Giovanni Calcagno, Manfredi Aliquo, Anna Fausta Primiano, Anna Francolini, Daniel Cerqueira, Alessio Cuna, Frank Baker, Enzo Cilenti, Anthony Souter, Francesca Romana Coluzzi, Simon Callow, Silvio Evangelista, David Kennedy, Dominic Coleman, Michele Melega, Indira Varma (a.z.), Deborah Moore

Seriál, kde jsem se vždy třásl netrpělivě na další díl a sledoval ho průběžně, jak vycházel(u druhé série). Velmi zábavné, snaha blížit se, co nejvíce historické přesnosti. Výhodou je nejen povedená sonda do nižších pater společnosti, ale zejména skvěle zvolené herecké obsazení Kevin McKidd jako Lucius Vorenus a Ray Stevenson jako Titus Pullo jsou skvělí. Ciarán Hinds je pravděpodobně ten nejlepší Caesar, jaký kdy byl zatím k vidění a co teprve Markus Antonius! James Purefoy se při jeho hraní fakt musel vyžít. I zbytek herců je ovšem dobrý, vysoce zajímavá rozvětvená zápletka, napětí. Slušná výprava, jenže nakonec se do obou sezón vloudily jisté historické nepřesnosti(které si myslím nezájemce o epochu nezachytí), případně mě mrzí, že některým událostem a věcem nebyla věnována pozornost. Co zamrzí nejvíce je absence větších válečných střetnuí, ale já to chápu, musel by to sponzorovat Bill Gates nebo jiný miliadář, aby na to bylo. Snad se dočkáme jindy, jinde v nějaké starověké historické sérii. (domnívám se, že animace je hezká věc, ale živé lidi v dobových kostýmech a zbraních nic nahradit nedokáže). Poznámka k Faye: Lyndsey Marshal je skutečně nesympatická Kleopatra, docela ošklivá, jenže pokud jsou nalezené kosterní pozůstatky její, tak skutečně příliš krásna nebyla (měla jiné přednosti na dobu antiky, byla vzdělaná, zábavná, měla charakter, nebyla to šedá myš v rohu, jak předepisovala doba, tedy většinou), ostatně uvědom si že dynastie Ptolemaiovců měla velmi zvrácenou sňatkovou politiku, takže jak ti lidé mohli asi vypadat. To Isherwood: No, od antického seriálu to čekáme vojenské souboje, byla to doba, kdy se bojovali obrovské bitvy a války, k takovým rozměrům se svět vrátil až v 18.století! Celkově mohu říci, že seriál zaujal i moje vyučující. Sezóny se od sebe kvalitou výrazně neliší. Seriál vás donutí zapátrat více po osudech postav, speciálně Cicero tam dostává dobře na frak, ale historicky to sedí, kdo nevěří ať si přečte jeho dopisy z té doby a nějakou historickou práci novější. Na explicitu scén bych si nestěžoval, byť chápu, že někdo by se bez nich obešel a někomu přišly zbytečné. Jen si pořád musím říkat, stejně jako u literární produkce - to se musí neustále dělat jenom témata z doby Říma, to se všichni příslušníci euroamerické civilizace považují za následovatele a dědice odkazu Římanů?! Uvítal bych fakt i něco mimo nejvíce protěžovanou tématickou oblast... Rád bych viděl pořádnou sérii na punské války, nebo éru diadochů, Filipa II., Anabasis, Peloponnéská válka, a spousta jiných námětů by se dala vyhrabat pro tv, filmovou produkci.(4.12.2010)

Koho zajímá skutečná historie, vezme do ruky knihu. Jestli je seriál něčím zajímavý, tak právě způsobem, jakým si dovede s historií hrát a proplétat ji obyčejnými lidskými osudy. Je fajn vidět starověký Řím pod jinou než křesťanskou optikou, s vlastním světem morálních a etických hodnot. Jak dalece, může každý porovnat třeba s Ovidiovým "Uměním milovat". Téměř bez výjimky skvěle napsané postavy, které občas sympaticky nabourávají divákovou zažitou představou (Cicero, Kleopatra). A stará pravda, že i velké činy se většinou sestávají ze spousty malých a za vším je třeba hledat ženu.(23.3.2009)

Staroveký Rím, to ja rád. A pod krídlami HBO a s mamutím rozpočtom? To nemohlo dopadnúť inak ako jeden z najlepších seriálov všetkých čias. Dokonalý casting a skvelý feeling spôsobujú, že seriál pôsobí absolútne autenticky a doslova človeka vcucne do obdobia pádu republiky a nastolenia cisárstva. Trikrát BRAVO a strašne túžim po pokračovaní, ktoré však pravdepodobne nikdy nepríde.(13.5.2008)

Seriály z produkce HBO jsou často velmi kvalitní a prakticky za každý by ČT1 nebo Nova museli děkovat nebesům (hned potom co by dali dohromady velký opravdu velký rozpočet....). Řím v podstatě není výjimkou. Je rozmáchlý a velkolepý, ale bohužel ne tak dokonalý jako jeho konkurence (např. Carnivale, který je bezchybně stylizován a úžasně napsán). Seriál je také lehce srážen nedostatek osobností mezi hlavními postavami a "známým" dějem, který nebude pro nikoho aspoň maličko znalého překvapením (to se týká hlavně historicky doložených událostí). Linie okolo Vorenuse a Pulla mi nepřišla příliš zajímavá a kromě řešení nevěry jeho manželky snad i zbytečná.(26.8.2007)

Realistický a pohlucující pohled na život několika postav v Římě za doby Julia Ceasara. Otroci, vojáci, intrikánky, senátoři... ti všichni rovnoměrně pokrývají všechny důležité a zajímavé mocenské třídy skomírající "republiky" a bez heroizování či zjednodušování jsou zobrazeni jako lidé s jedinou hlavní vlastností - touhou po lepším životě, moci postavení... a dosahují toho způsoby které limituje jen jejich vlastní morálka a svědomí. A ta u některých nepatří k největším. HBO točí velmi kvalitní minisérie a Řím není vyjímkou, nebýt několika zaškobrtnutí v ději a možná až příliš uspěchaného závěru se zjevně nucenou snahou o menší příběhový twist je to bezchybná záležitost, která velmi zajímavou formou představuje události u kterých si většinou jen znuděně čteme v učebnicích dějepisu. Je velmi příjemné vidět i v televizi dílo které se v zobrazování reality nezastaví před ratingovými komisemi a ukazuje všechno, od nevázaného sexu, přes násilí a krev až po celkovou dekadenci doby, ale není to ta nejdůležitější věc pro kterou stojí za to seriál sledovat. Dokonale to totiž je vidět jak ve skutečnosti vypadala tehdejší společnost - neustálé pohanské rituály a klanění se desítkám nejrůznějších bohů, otroci ve kterých ostatní nevidí často nic jiného než kus nábytku, idealizované myšlenky pronášené současně s pobíjením desítek lidí... A k tomu charaktery postav ke kterým lze zaujmout jakýkoli, jen ne neutrální postoj. 8/10(26.3.2008)

• - Prakticky všechen kompars tvořící dav byli praví Římané. Producentům a režisérům totiž přišly způsob chování a chůze Italů více přesvědčivé pro antický Řím. (CliffLee)

• - Postava Julia Caesara (Ciarán Hinds) ve filmu nepronesla žádný z jeho známých výroků. (Segoves Kelt)

• - Bylo použito 4 000 částí garderoby, látky jsou dobově autentické a pocházejí z italského Prata, Indie, Tuniska a Maroka. Kožené předměty pro herce pocházejí z dílny bratrů Grassiových, jejichž otec výraběl zbroj pro legendární film Kleopatra a další snímky natočené ve studiích Cinecittá. (Reiniš)