Řím (TV seriál)

Rome

Rím

Drama / Historický / Válečný / Akční

Velká Británie / USA, 2005 - 2007, 19 h 45 min (Minutáž: 22x52 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, David Bamber, Chiara Mastalli, Kenneth Cranham, Indira Varma, Alice Henley, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen, Emilio De Marchi, Andy Linden, Roger Hammond, Grant Masters, Giacomo Gonnella, Vincenzo Nicoli, René Zagger, Ted Rusoff, Haydn Gwynne, Andrew Scarborough, Charlie Anson, Matt Patresi, Richard Dillane, Douglas Dean, Rebekah Staton, Niko Nicotera, Lynda Baron, Enoch Frost, Barbara Marten, Michael Nardone, Anne Lambton, Sara Kestelman, David de Keyser, Simon Gregor, Bruce Mackinnon, Linal Haft, Peter Eyre, Suzanne Bertish, Giovanni Calcagno, Manfredi Aliquo, Anna Fausta Primiano, Anna Francolini, Daniel Cerqueira, Alessio Cuna, Frank Baker, Enzo Cilenti, Anthony Souter, Francesca Romana Coluzzi, Simon Callow, Silvio Evangelista, David Kennedy, Dominic Coleman, Michele Melega, Indira Varma (a.z.), Deborah Moore, Sergio Di Pinto, Nadia Baldi, Alan Williams, Amy Marston, Maxim Baldry

Seriál, kde jsem se vždy třásl netrpělivě na další díl a sledoval ho průběžně, jak vycházel(u druhé série). Velmi zábavné, snaha blížit se, co nejvíce historické přesnosti. Výhodou je nejen povedená sonda do nižších pater společnosti, ale zejména skvěle zvolené herecké obsazení Kevin McKidd jako Lucius Vorenus a Ray Stevenson jako Titus Pullo jsou skvělí. Ciarán Hinds je pravděpodobně ten nejlepší Caesar, jaký kdy byl zatím k vidění a co teprve Markus Antonius! James Purefoy se při jeho hraní fakt musel vyžít. I zbytek herců je ovšem dobrý, vysoce zajímavá rozvětvená zápletka, napětí. Slušná výprava, jenže nakonec se do obou sezón vloudily jisté historické nepřesnosti(které si myslím nezájemce o epochu nezachytí), případně mě mrzí, že některým událostem a věcem nebyla věnována pozornost. Co zamrzí nejvíce je absence větších válečných střetnuí, ale já to chápu, musel by to sponzorovat Bill Gates nebo jiný miliadář, aby na to bylo. Snad se dočkáme jindy, jinde v nějaké starověké historické sérii. (domnívám se, že animace je hezká věc, ale živé lidi v dobových kostýmech a zbraních nic nahradit nedokáže). Poznámka k Faye: Lyndsey Marshal je skutečně nesympatická Kleopatra, docela ošklivá, jenže pokud jsou nalezené kosterní pozůstatky její, tak skutečně příliš krásna nebyla (měla jiné přednosti na dobu antiky, byla vzdělaná, zábavná, měla charakter, nebyla to šedá myš v rohu, jak předepisovala doba, tedy většinou), ostatně uvědom si že dynastie Ptolemaiovců měla velmi zvrácenou sňatkovou politiku, takže jak ti lidé mohli asi vypadat. To Isherwood: No, od antického seriálu to čekáme vojenské souboje, byla to doba, kdy se bojovali obrovské bitvy a války, k takovým rozměrům se svět vrátil až v 18.století! Celkově mohu říci, že seriál zaujal i moje vyučující. Sezóny se od sebe kvalitou výrazně neliší. Seriál vás donutí zapátrat více po osudech postav, speciálně Cicero tam dostává dobře na frak, ale historicky to sedí, kdo nevěří ať si přečte jeho dopisy z té doby a nějakou historickou práci novější. Na explicitu scén bych si nestěžoval, byť chápu, že někdo by se bez nich obešel a někomu přišly zbytečné. Jen si pořád musím říkat, stejně jako u literární produkce - to se musí neustále dělat jenom témata z doby Říma, to se všichni příslušníci euroamerické civilizace považují za následovatele a dědice odkazu Římanů?! Uvítal bych fakt i něco mimo nejvíce protěžovanou tématickou oblast... Rád bych viděl pořádnou sérii na punské války, nebo éru diadochů, Filipa II., Anabasis, Peloponnéská válka, a spousta jiných námětů by se dala vyhrabat pro tv, filmovou produkci.(4.12.2010)

Řím - centrum bohatství, kultury, moci, intrik a neřestí. Dějiny Říma z pohledu dvou vzájemně soupeřících žen - Atia (matka Oktaviana) a Servilia (matka Bruta) a dvou vojáků 13 legie Caesara - Lucius Vorenus i Titus Pullo, které osud svedl dohromady. A společně s nimi máme možnost prožít nejenom všechny důležité události, které předcházely pádu republiky. Ale i jejich soukromé bolesti, obavy, lásky, prohry, tužby ..... tak malicherné pro dějiny a tak podstatné pro ně. Seriál začíná v roce 52 p.n.l., kdy se Gaius Julius Caesar chystá k návratu do Říma z vítězného tažení v Galii. A toho se senátorská aristokracie velmi obává, bojí se jeho moci a obliby, jejich spiknutí vyústí v občanskou válku mezi Caesarem a Pompeiem. Závěrečné titulky 12 dílu ustálily moje hodnocení na 4*, jediným velkým zklamáním pro mě byla postava královny Kleopatry. Nejenom, že se nevymotala z koberce, jak bývá zvykem, ale zatím to pro mě je jednoznačně nejošklivější a nejnesympatičtější filmová Kleopatra jakou jsem kdy viděla a že jich bylo!(30.4.2006)

Seriál „Řím“ z období antického Říma, je to nejlepší co se kdy nafilmovalo o historii Říma. Projekt celého seriálu si udržuje po celou dobu maximální kvalitu. a to není u tak dlouhých seriálu obvyklé. Alfou a omegou tohoto impozantního historického seriálu jsou dva římští vojáci Paulus Vorenus a Titus Pullo. Životní příběh těchto postav není fiktivní, ve svých příbězích nás provázejí dějem velkých politických intrik, úklady, všude přítomné smrti z jedné z nejstabilnějších kultur antického světa. Celý seriál ukazuje život v antickém Římě i v nejmenších detailech. Jak žili, co je tížilo a jaké měli problémy. Herci do rolí jsou typově velmi dobře vybráni. Z hlediska faktu historie popis života Římanů a Gaia Júlia Caesara v projektu není vždy vše 100%, ale komu na tom dnes záleží, nejde o věrný dokument doby.(20.9.2007)

Zajímavé spojení elementů typických pro seriály "made by HBO" s vynikající výpravou a historickými reáliemi. Inspirace Claudiem (ať již skvostnými knihami či nepřekonatelným seriálem) je očividná, ale rozhodně není na škodu. Pohled na politické intriky během života Gaia Ceasara, stejně tak jako na odvrácenou stranu života plebejců či legionářů se rozhodně vyvedly. Není vyloženě nutné se nějak více orientovat v tehdějších událostech, ale vyplatí se to, jelikož je zde spousta vsuvek pro znalé - někdy jde čistě o zábavné narážky, jindy o zajímavé pohledy na některé události. Herecky přesné, velkolepé po stránce výpravy a od přibližně třetího dílu i skutečně výborné jako celek (počáteční epizody slouží skutečně pouze jako relativně nezajímavý rozjezd), přesto tomu něco k dokonalosti schází, cosi čím starší byť pouze studiový bratříček "Já, Claudius" oplýval.(3.3.2006)

Staroveký Rím, to ja rád. A pod krídlami HBO a s mamutím rozpočtom? To nemohlo dopadnúť inak ako jeden z najlepších seriálov všetkých čias. Dokonalý casting a skvelý feeling spôsobujú, že seriál pôsobí absolútne autenticky a doslova človeka vcucne do obdobia pádu republiky a nastolenia cisárstva. Trikrát BRAVO a strašne túžim po pokračovaní, ktoré však pravdepodobne nikdy nepríde.(13.5.2008)

• - Bylo použito 4 000 částí garderoby, látky jsou dobově autentické a pocházejí z italského Prata, Indie, Tuniska a Maroka. Kožené předměty pro herce pocházejí z dílny bratrů Grassiových, jejichž otec výraběl zbroj pro legendární film Kleopatra a další snímky natočené ve studiích Cinecittá. (Reiniš)

• - James Purefoy byl britským bulvárem nařknut, že měl v seriálu mužství vylepšené pomocí počítače. Sám Purefoy se proti tomu rázně ohradil s tím, že někteří kolegové tuto grafickou pomoc opravdu využili. (Olík)

• - Komparzisté představující římské vojáky museli strávit dva týdny ve speciálním táboře, kde podstoupili vojenský výcvik odpovídající skutečnému římskému výcviku. (Reiniš)