Řím (TV seriál)

Rome

Rím

Drama / Historický / Válečný / Akční

Velká Británie / USA, 2005 - 2007, 19 h 45 min (Minutáž: 22x52 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, David Bamber, Chiara Mastalli, Kenneth Cranham, Indira Varma, Alice Henley, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen, Emilio De Marchi, Andy Linden, Roger Hammond, Grant Masters, Giacomo Gonnella, Vincenzo Nicoli, René Zagger, Ted Rusoff, Haydn Gwynne, Andrew Scarborough, Charlie Anson, Matt Patresi, Richard Dillane, Douglas Dean, Rebekah Staton, Niko Nicotera, Lynda Baron, Enoch Frost, Barbara Marten, Michael Nardone, Anne Lambton, Sara Kestelman, David de Keyser, Simon Gregor, Bruce Mackinnon, Linal Haft, Peter Eyre, Suzanne Bertish, Giovanni Calcagno, Manfredi Aliquo, Anna Fausta Primiano, Anna Francolini, Daniel Cerqueira, Alessio Cuna, Frank Baker, Enzo Cilenti, Anthony Souter, Francesca Romana Coluzzi, Simon Callow, Silvio Evangelista, David Kennedy, Dominic Coleman, Michele Melega, Indira Varma (a.z.), Deborah Moore, Sergio Di Pinto, Nadia Baldi, Alan Williams, Amy Marston, Maxim Baldry, Tommaso Sacco, Mimmo Esposito, Gerard Monaco

Řím překvapil, a to hodně. Dlouho jsem o něm slýchal jak skvělý je to seriál, dlouho mi byl několika kamarády doporučován, a já jej dlouho naschvál přehlížel. A to i navzdory tomu, že se mi již několik měsíců doma hezky hřeje na blyštivých placičkách... První díl trpí jako většina později výborných vážnějších seriálů pomalejším a trochu chaotickým rozjezdem, jenže v druhé polovině se přehoupne do neuvěřitelně napínavého tempa, kdy je radost sledovat osudy všech hlavních hrdinů a jejich zákeřné a vypočítavé intriky. Druhý díl pak rozhodně v rychlosti nepolevuje a je úžasné, že celých 50 minut se pořád něco děje. Stylizace samozřejmě (jak je to u HBO zvykem) výborná, herci vkusně vybraní, počítačové triky při záběrech na daleká města, vojska atd. nevadí. Musím taktéž smeknout před působivým zobrazením explicitních scén, a to jak sexuálních, tak těch krvavě brutálních. Je jen dobře, že v seriálu jako je tento se podobné záběry neodsunují do pozadí, k Římu podobné věci v minulosti zcela určitě patřily... Takže zatím shlédnuto cca 100 minut, a už se velmi těším na další díly! 1. série: Ze začátku mne Řím dostal a hodnotil jsem za pět. Prvních několik dílů je jakž takž nadprůměrných, pak ale v mém případě přišel jakýsi podivný zlom, a uprostřed první řady jsem se solidně nudil... Posledních pár dílů je naštěstí tak napínavých, že téměř stoprocentní verdikt zůstává. 2. série: Kupodivu mne ve své druhé sezóně o deseti dílech dokázal Řím překvapit ještě více, než při prvních dvanácti epizodách. Nejdůležitější zůstává fakt, že jsem si každý díl užíval, těšil se na shlédnutí a nenudil se, což u S01E01 - S01E05 rozhodně neplatilo. Vorennus a Pullo jsou skvělí týpci a sledovat jejich putování napříč plynoucími roky se mi hodně líbilo, stejně jako bavit se nad intrikami Cézarovy rodiny... jo a v každém díle se š*ká o106, je to skoro jako Californication ve středověku :-).(6.7.2009)

|| Scenár: Bruno Heller | Hudba: Jeff Beal | Produkcia: Bruno Heller, John Milius, William J. MacDonald, Frank Doelger, Anne Thomopoulos, John Melfi | Distribúcia: HBO, BBC | Štúdio: RAI, Cinecittà Studios | Rozpočet: 110 miliónov $ || Výnimočný seriál, ktorý jednoznačne vedie na poli historických tematík. Dejová linka je strhujúca a výprava nemá obdoby. Je to samozrejme zapríčinené aj monstróznym rozpočtom, ktorý bol do doby výroby absolútnym vrcholom v histórií televíznej tvorby. Herci sú magický, a ich charakterové prehĺbnenie je precízne a silné. Ako pre fanúšika všetkého, čo s Rímskou ríšou súvisí, absolútny klenot a slasť. 100% | DVD, PortaPro, EN DTS |(14.10.2011)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// +jednoznačně výprava a realismus, plno krve násilí a sexu, tedy něco co jinde neuvidíte, hlavní postavy zajímavě proplouvají seriálem a ostatní rychle jedna po druhé mizí, tak jak to historie nabízí, na konci moc postav nezůstane, seriál má velký rozsah a to jak časový tak i historický -přijde mi, že největší válečné scény jsou vystřiženy, opravdu málokdy narazíte na velkou bitvu jako třeba v Gladiátorovi, často dojde jen k "řečnění" o tom co se stalo, rovněž přechod mezi díly mi přijde jakoby na sebe nenavazovali/// Po Deadwoodu další realistický pohled, který nám tentokrát detailně poodkryje dobu starověkého Říma. To co už známe z historie a to co už jsme viděli mnohokrát tu uvidíme znovu. Jenže tentokrát jinak a dost věrně a uvěřitelně. Nebo snad opravdu věříte tomu, že byly hodní a zlí? Ne nikoliv, každý chtěl mít moc, bohatství a slávu nebo se jen snažil přežít a proto se mnohdy neštítil ničeho. Nás provází dva hlavní hrdinové, kteří se často dostanou do víru dějiného dění. Dá se říct, že jsou u všeho, přestože že se do historie nezapsaly. Tímto seriál získává i jiný rozměr a jak jsem už naznačil, vy to budete s těmito postavami prožívat také. Nakonec dám pátou hvězdičku, protože i druhá řada má o čem vyprávět. Možná, že je ještě o chloupek lepší a upřímně, klidně bych si dokázal představit i třetí řadu. Škoda, že do toho tvůrci nešli, protože historie Říma ještě nekončí./// Celkem 85%///(14.2.2010)

Řím - centrum bohatství, kultury, moci, intrik a neřestí. Dějiny Říma z pohledu dvou vzájemně soupeřících žen - Atia (matka Oktaviana) a Servilia (matka Bruta) a dvou vojáků 13 legie Caesara - Lucius Vorenus i Titus Pullo, které osud svedl dohromady. A společně s nimi máme možnost prožít nejenom všechny důležité události, které předcházely pádu republiky. Ale i jejich soukromé bolesti, obavy, lásky, prohry, tužby ..... tak malicherné pro dějiny a tak podstatné pro ně. Seriál začíná v roce 52 p.n.l., kdy se Gaius Julius Caesar chystá k návratu do Říma z vítězného tažení v Galii. A toho se senátorská aristokracie velmi obává, bojí se jeho moci a obliby, jejich spiknutí vyústí v občanskou válku mezi Caesarem a Pompeiem. Závěrečné titulky 12 dílu ustálily moje hodnocení na 4*, jediným velkým zklamáním pro mě byla postava královny Kleopatry. Nejenom, že se nevymotala z koberce, jak bývá zvykem, ale zatím to pro mě je jednoznačně nejošklivější a nejnesympatičtější filmová Kleopatra jakou jsem kdy viděla a že jich bylo!(30.4.2006)

Další z řady novějších seriálů, které se svojí podobou blíží spíše filmovému zpracování a nechávají za sebou všechny ty opravdu seriálové hrůzy. Konečně někoho napadlo, že seriály nemusí mít desítky dílů. Způsob, jakým se tyto nové seriály točí se mi zdá mnohem, mnohem lepší. 2-3 řady po cca 10 dílech = ideální podoba. ŘÍM je perfektně zpracovaný historický počin. 100% shodu s historickými fakty bych tu sice raději nehledal, ale jako příběh založený na momentech z historie je to hodně povedené. Zdaleka mě ale nepohltil osud Říma a politické pikle na pozadí, jako osudy dvou válečných veteránů Luciuse Vorenuse (Kevin McKidd) a Tituse Pulla (Ray Stevenson). Možná to je jen můj subjektivní pohled, ale Ray Stevenson mi přišel jak větší a mohutnější kopie Mela Gibsona. Ta podoba ve tváři a k tomu i v gestikulaci a mimice byla nepřehlédnutelná. Člověk by si myslel, že jde o bratry :-)(22.9.2012)

• - Natáčelo se na největší zastavěné ploše na světě 20 000 metrů čtverečních ve studiích Cinecittá. Seriálové Forum bylo postaveno přibližně v 60% velikosti skutečného Fora Romana. (Reiniš)

• - Řím je první anglicky mluvený seriál, který se celý natáčel v neanglicky hovořící zemi - v Itálii. (Reiniš)

• - Přibližně 1 250 párů dobových bot a sandálů bylo vyrobeno v Bulharsku. (CliffLee)