Řím (TV seriál)

Rome

Rím

Drama / Historický / Válečný / Akční

Velká Británie / USA, 2005 - 2007, 19 h 45 min (Minutáž: 22x52 min)

Tvůrci:

Bruno Heller

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies, Nicholas Woodeson, David Bamber, Chiara Mastalli, Kenneth Cranham, Indira Varma, Alice Henley, Max Pirkis, Esther Hall, Ciarán Hinds, Rick Warden, Zuleikha Robinson, Guy Henry, Lyndsey Marshal, Camilla Rutherford, Allen Leech, Clive Riche, Graham McTavish, Simon Woods, Alex Wyndham, Ronan Vibert, Rafi Gavron, Allan Corduner, Cosimo Fusco, Lee Boardman, Karl Johnson, Tim Barlow, Lydia Leonard, Francesca Fowler, Paolo Paoloni, Vernon Dobtcheff, Edward de Souza, Paul Jesson, Abhin Galeya, Michael Culkin, Paola Lavini, Danny Midwinter, Bart Ruspoli, Nigel Lindsay, Richard Katz, Lorcan Cranitch, Adam Levy, Andrew Greenough, Jonathan Coy, Georgie Glen, Emilio De Marchi, Andy Linden, Roger Hammond, Grant Masters, Giacomo Gonnella, Vincenzo Nicoli, René Zagger, Ted Rusoff, Haydn Gwynne, Andrew Scarborough, Charlie Anson, Matt Patresi, Richard Dillane, Douglas Dean, Rebekah Staton, Niko Nicotera, Lynda Baron, Enoch Frost, Barbara Marten, Michael Nardone, Anne Lambton, Sara Kestelman, David de Keyser, Simon Gregor, Bruce Mackinnon, Linal Haft, Peter Eyre, Suzanne Bertish, Giovanni Calcagno, Manfredi Aliquo, Anna Fausta Primiano, Anna Francolini, Daniel Cerqueira, Alessio Cuna, Frank Baker, Enzo Cilenti, Anthony Souter, Francesca Romana Coluzzi, Simon Callow, Silvio Evangelista, David Kennedy, Dominic Coleman, Michele Melega, Indira Varma (a.z.), Deborah Moore, Sergio Di Pinto, Nadia Baldi, Alan Williams, Amy Marston, Maxim Baldry, Tommaso Sacco, Mimmo Esposito, Gerard Monaco, Kathryn Hunter, Federico Pacifici

Sex, války, násilí, intriky a velmi solidní historická věrnost. Je vidět, že autoři seriálu měli o reáliích konce republiky dobře načteno. Všichni hlavní účastníci tehdejšího dění jsou tu opravdoví lidé z masa a kostí a ne figurky z učebnic. Nejzábavnější je pro mne Marcus Antonius, agresivní vypité hovado. Postavy Lucia Vorena a Tita Pulla dávají seriálu vhled i do života nižších vrstev, což je taky fajn. Snad jen ta míra náhod, s jakou se tihle dva vždycky ocitnou v momentech, které pak psaly dějiny, je trochu na pováženou. Tohle dílo má kvalitu i odvahu a ze seriálǔ posledních tak deseti let je to pro mne top. Znovu se ukazuje, že HBO má nejlepší vlastní tvorbu na světě.(20.7.2013)

Seriály z produkce HBO jsou často velmi kvalitní a prakticky za každý by ČT1 nebo Nova museli děkovat nebesům (hned potom co by dali dohromady velký opravdu velký rozpočet....). Řím v podstatě není výjimkou. Je rozmáchlý a velkolepý, ale bohužel ne tak dokonalý jako jeho konkurence (např. Carnivale, který je bezchybně stylizován a úžasně napsán). Seriál je také lehce srážen nedostatek osobností mezi hlavními postavami a "známým" dějem, který nebude pro nikoho aspoň maličko znalého překvapením (to se týká hlavně historicky doložených událostí). Linie okolo Vorenuse a Pulla mi nepřišla příliš zajímavá a kromě řešení nevěry jeho manželky snad i zbytečná.(26.8.2007)

Tomuto seriálu předcházel obrovský reklamní hype (kdo viděl římské centuriony pochodující Prahou, ví, o čem mluvím), není divu, potřeboval jej. Hodně se v něm mluví, rozhodně více, než by člověk čekal od díla zasazeného do starověkého Říma. Ale to už jsem skutečně tak zblblí všemi těmi Gladiátory a Trójami a Ben Hury, že od historického filmu/seriálu očekáváme v prvé řadě zábavu a až poté poučení? Anebo je to zcela přirozené, ctít zásadu „zábava na prvním místě“? Pokud se Řím z řady filmů o daném období něčím vymyká (ponechme teď stranou, že je to seriál), pak snahou o maximální věrohodnost. Není přitom nudným dokumentem, ač k němu má blízko, nýbrž stále relativně zábavným počinem. Úmyslně píši „relativně“, protože pořádné drama seriálu jako celku znatelně schází. Chtělo by to více „zlidštit“ jednotlivé postavy a více se soustředit na malá lidská dramata, jakkoli by se podobný krok příčil tvůrčímu záměru. Řím by se tím sice oddálil dokumentu, ale zároveň přiblížil klasickému dramatickému seriálu. Jenže možná opravdu nemá být dalším obyčejným seriálem od „my ne televize, my HBO“. Možná má být určitou formou zábavného dějepisu, aneb co vám ve škole neřeknou. Vzhledem k explicitnosti spousty scén (velice chvalitebné) potěší předně odrostlejší diváky (tedy, ne že by nepotěšil také malé sadisty, ale ti by zrovna tohle vidět nemuseli, na edukační charakter nehledě). Oceňuji, že někdo měl odvahu se do podobného projektu pustit, Řím rozhodně nemá typické dispozice „masového“ produktu, poslouží spíše skutečným nadšencům s vřelejším vztahem k historii, jež již nebaví si o zvrhlé povaze starých Římanů pouze číst. 70% P.S.: úvodní titulky nemají chybu a dokonale vystihují povahu seriálu, který se rovněž snaží postihnout všechny aspekty oné doby Zajímavé komentáře: Faye, mm, Arccos(29.5.2007)

Velice kvalitní a poměrně drsný seriál z produkce HBO. Nešetří se zde krví, sexem a různými druhy perverzí. Nečekejte zde nějaké kolosální stavby apod. spíše je zde vše zničené a špinavé. Žádný z hlavních hrdinů není zrovna dvakrát sympatický a nejspíše nebudete nikomu z nich fandit. Je to skvělá drsná podívaná jen mi tu chybí nějaké větší bitevní scény.(16.3.2007)

Strhující série, kvalitou psaní a poctivostí produce suveréně převyšující všchny vysokorozpočtové seriály poslední doby. Mám příliš málo prostoru, abych zde mohl dostatečně vynachválit casting seriálu a herecké výkony či brilantní scénáristickou práci, pro mě naprosto ideálně balancuící historická fakta s barvitou, "nedosažitelně vzdálenou" dobu zlidšťující a příbližující fabulací (jako náznak příkladu toho, co tím myslím, pomněte nástěné malby Římanů s masivními penisy :-)). Rozhodnutí tvůrců neutopit masivní stomiliónový rozpočet za několik digitálně velkolepých scén, ale soustředit se na komorní (o to více poctivou a úchvatnou) dramatizaci osudů několika klíčových postav oné slavné doby, kvituju s maximálním uznáním, stejně jako nápad suplovat vznešenou latinu alespoň čistou britskou RP angličtinou. Za sebe tedy vztyčený prostředníček Schofieldovi a Burrowsovi z Prison Breaku trosečníkům z Lostu i hrdinům z Hrdinů... já se klaním majestátnímu Juliu Cesarovi, Marku Antoniovi, Cicerovi, Brutovi, Luciu Verinovi, Titu Pulovi a vůbec celému tvůrčímu týmu seriálu Řím. 90%(7.3.2008)

• - Postava Julia Caesara (Ciarán Hinds) ve filmu nepronesla žádný z jeho známých výroků. (Segoves Kelt)

• - První série se odehrává v rozmezí osmi let a to v letech 52 př.n.l. - 44 př.n.l. Druhá série je zasazena do období 44 př.n.l. až 30 př.n.l. (CliffLee)

• - Prakticky všechen kompars tvořící dav byli praví Římané. Producentům a režisérům totiž přišly způsob chování a chůze Italů více přesvědčivé pro antický Řím. (CliffLee)