Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

CinemaRanger

První MCU film a hned to začíná takhle. Ejhle, koukám, že jsem pravděpodobně jediný, pro koho je tento i další Železný muž naprosté filmové peklo. Dost rutinní záležitost, která nepředstavuje nic nového. Je tu tuna zbytečného amerického patosu. Když není akce, tak je nuda a když už akce je, tak je to taky nuda. Tony je mi nesympatický a záporák je tam jen aby se neřeklo. Po audio stránce pochválím jen songy, jinak hudba neohromila a dialogy jsou otřesné. Líbil je mi začátek na Blízkém východě, potom je to pro mne jako mučící nástroj. Iron Man opravdu není můj šálek kávy. ()

Triple H

Pohoda. Ako oddychovka a príjemny úvod do letnej sezóny ideálne. Mne osobne sa záverečný súboj, ktorí už mnohí stihli okritizovať páčil. Efekty a vôbec celý design boli vynikajúce. Herci povyberaní dobre, ale nie vždy mali rovnako príležitostí sa predviesť. Robert Downey Jr. bol ako Stark výborný- rola mu sadla ako uliata. Ostatní viac-menej len naplňujú schému klasických figúriek a odvádzajú vo svojich postavách slušný štandard. Hoci je škoda, že taký Teerence Howard nemal viac priestoru. Napr. aj na jeho postave je vidieť, že autori sa nesnažili nás všetkých kolektívne posadiť na prdel. Celý Iron Man je fajn, ale zároveň strašne hrá na istotu. Aby sa zarobili peniažky a potom v dvojke sa môže už ísť na doraz. Ako úvod do sľubnej série dobré. ()

Cedr

Jeden z mála kvalitně natočených komiksových filmů. Velmi stylové, vysoce zábavné a navíc celkem inteligentně vtipné. K dokonalosti chybí o chlup více akce. Téměř pět hvězdiček... nebýt mohutného stínu o něco málo později vypuštěnému Dark Knightovi. ()

matezzz

Taková americká blbůstka s jednoduchým dějem, ale nesmírně vtipná a ve vizuálně nádherném (ocelovém) kábátě. Neurazí, naopak pobaví i rozesměje. Zasloužených 80%. Robert Downey Jr. se na tuhle roli perfektně hodí, jeho výkon je určite na 100%, ostatní taky žádný problém. Vidět to v kině asi bych možná ještě přidal. ()

AntonG.

Nemůžu si pomoc, ale já na tom tedy nic tak extra nevidím. Iron Man mi přišel jako naprosto průměrný comixový film. Žádná revoluce se nekonala, ba naopak, IM používá už tisíckrát použitá schémata. Jedinou vyjímku tvoří snad až závěrečná scéna, která mě mile překvapila. Herci byli vybráni velmi dobře, nejvíce si mě získal Jeff Bridges svým plešatým záporákem. R. Downey a G. Paltrow jsou výborní herci, přesto se mi už v jiných filmech líbili i více. K efektům ani akci bych neměl žádné větší námitky, snad by jich tam mohlo být trochu víc. Jinak to celkem ušlo. ()

JohnnyK

Robertu Downeymu díky za zvládnutí této herecké porce. Kaskadérům díky za ztvarnení "motoru" Iron manova obleku. Vizualní bomba, která s sebou přinesla skvělé odreagování. ()

Hafran

Jeden z nejpříjemnějších komixových filmů. Sice nenadchne tak zběsilou akcí jako ostatní, ale je více postaven na hercích (což třeba dle mého nevyšlo u Nortona a jeho Hulka). Scénář je ukázkově komixový - hlavní linie je postavit hrdinu, odzkoušet hrdinu, zničit hrdinou padoucha, každopádně je to uděláno bez zbytečných příkras a navýsost nelineárně, ale epizodicky (což by mě u jiného žánru spíše vadilo, ale komixu se odpouští leccos). Downey a Bridges jsou parádní a úvodní epizoda o ztloukání Iron Mana pomocí kladiva a šroubováku v poušti a navíc představení koncernu na zbraně jako "obchodníka se smrtí" je vynikající. ()

peteq

jo fascinující svět Tonyho Starka mě oslovil...akce zvláště ve 2 půlce masakrální...trochu dlouhé na můj vkus...ale bavil sem se! ()

Gonzi

luxusní komicsová jízda, která stojí na charismatu hlavního hrdiny a na tom, že hrdina teprve vzniká. Hodilo by se epičtejší finále a celkově více akce, jinak ale parádní nástřel série, který si kdykoli rád pustím. ()

Doudis19

Tony Stark je nechutně bohatý chlap, který se podobně jako Batman neohání žádnou superschopností, zato má dost peněz, aby si pořídil nádherné hračky. Když se v komiksové adaptaci notorický milovník chlastu a žen dostane do zajetí, místo super bomby, kterou po něm chtějí teroristi, si postavý super zbroj. Prostřílí se na svobodu a rozhodne se bojovat s bezprávím po celém světě. Přestože si dopřeje jen málo akčních scén, zase tolik nevadí, vždyť nikdo neumí odprásknout tank tak frajersky jako on. Navíc má Iron Man v brnění skrytý triumf s tváří Roberta Downeyho Jr.! Ať už trousí hlášky, flirtuje s Gwyneth Paltrow nebo vtipkuje s roboty, strhne na sebe celou pozornost. ()

Mr.Ripley

Příjemné překvapení roku. K Iron manovi jsem přistupoval chladně a odtažitě. Děj zněl fádně a ač obsazení bylo lákavé, tak se můj skeptický přístup nezměnil. O to více jsem byl překvapen, jak film rychle odsýpá. Sympatické postavy a především hlášky dělají z Iron mana kultovní záležitost. Downey si svou roli náležitě užívá (Ač mi připadá že po IM už nikdy nehraje nikoho jiného než Tonyho Starka. Na to jsou jeho následné role příliš podobné - Sherlock.) a ve spojení s Gwyneth "roztomilou" Paltrow tvoří jiskřivý pár od začátku do konce. Několik cameo roliček potěšilo. Na filmu je zkrátka vidět, že se štáb a herci bavili. Škoda že se totéž nedá říct o druhé části. ()

filmmovier

Musím říct, že lepší komiksovku jsem už dlouho neviděl. Nejen, že splnila má očekávání, lale ještě přinesla něco navíc. Robert Downey Jr. v hlavní roli byl opět skvělý, tenhle film mu vážně patří. Naprosto báječná byla akce - velkolepá a výborně natočená a hlavní záporák stál taky za to. A i když bylo akce málo, i bez ní film ani jedinou chvíli nenudil, jen rozjezd byl podle mě trochu slabší. I herci v dalších rolích jsou obsazeni výborně. Kostým je mimochodem výborný... Po Thorovi je tohle asi úplně nejlepší komiksovka, kterou jsem kdy viděl. Mě prostě bavilo koukat se na ten film, protože to prostě nemá skoro žádnou chybku. Já bych tomu film dal 90% a jsem zvědavý na dvojku. Ultimátně cool. ()

Laerry

Kdyby hlavní roli nehrál RDJ, tak se na to nepodívám. Za jeho charismatický výkon, který musí utáhnout celý film, si zaslouží 5 hvězd. ()

Lolita

Hodnocení jsou pouze a jen za Roberta, protože na něm film stojí i padá. Za sebe musím říct, že jsem čekala trochu víc, ale i tak tohle zůstane věcí, kterou si občas ráda pustím, nebo pokud pujde v telce, nechám jí běžet. ()

Estrellita

Relativně sympatický příběh o geniálním idiotovi mě navzdory averzi vůči většině MARVELovek mile překvapil. Nejenže sem nelítají kladiva z jiných světů (zatím), ani radioaktivní zelené příšery či světélkující modré kostky, co mají moc zničit svět (zatím), ale nachází se tu i jakžtakž příběh a jakžtakž vyrýsované charaktery postav. Tony Stark si nehraje na hrdinu, nenalhává všem, že chce nakrmit hladové děti v Africe nebo chránit zvířátka před zabíjením pro kožešinu... Je to prostě jen sobeckej a sebestřednej narcistickej vůl, co touží po potlesku a popularitě. Na druhou stranu mě jeho cynismus a charakterové vady doopravdy baví. 60% - EDIT: Po shlédnutí AVENGERS u mě Iron Man ještě stoupnul v ceně. Nejenže mi konečně docházejí některé souvislosti, ale Tonyho Starka coby charakter jsem si maximálně oblíbila. Přidávám hvězdičku. 80%! ()

chelseaman22

Je to nelogické, ale působivé. Sympaťák Iron Man píchá buchtu za buchtou, jeho sekretářka už pár měsíců nešoustala a velká plešatá hlava si chce urvat ten největší kus. Vizuální efekty - velkolepé, nudné scény - žádné a vyvrcholení jako předčasná ejakulace. Iron Man se prohání v plechovce od Audi a toť tak vše k tomuto komixovému trháku. 85% ()

Saraph

Jelikož podobné sci-fi naprosto žeru, byl pro mě Iron Man naprostá topovka. Prostě to, jak Tony začal, kdo byl před tím, než vlezl do obleku, tohle všechno mi přišlo naprosto úžasné. Hodnocení komunity se mnou sice nesouhlasí, nicméně já hodnotím díly takto: 1 > 3 > 2. ()

andiek05

Vtipnost či sarkasmus hlavního hrdiny mě bavily. A Robert mě taky baví, takže ... Nechybí zábava, akce, napětí, ani trocha romantiky. Nemám co dodat. ()

Motinski

Favreau si všetko technicky aj príbehovo ustrážil, doručil sviežu zábavú ktorá má humor aj vážnosť a nakopol prvú fázu MCU najlepšie ako sa dalo. Prvý Iron man vyšiel v rovnakom čase ako Nolanov Batman, čo núti k porovnávaniu, ale vedel sa odlíšiť. Smeroval viac na deti a nebral sa až tak vážne, a to je dobré. Scenár nie je moc objavný no že by to až tak kazilo dojem nemôžem povedať. Po rokoch som možno za to aj rád. Trochu mi chýbal lepší záporak, ale to už by som chcel asi moc. Downey Jr. týmto získal do filmografie možno svoju najikonickejšiu postavu. ()

Sonnik

Heroes Aren't Born, They're Built. Downey je Iron Man. Iron Man je Downeym nabušený komiks, bez něj by to byl odpad největší. Ale kdo má toho chlapa rád tak jistě neprohloupí a bude se skvěle bavit. Těším se na dvojku snad stejně jako na Transformery. " Yeah. I can fly. " ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří