Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

c.tucker

WOW. Robert Downey Jr. drží celý film nad úrovní, kterou by to normálně mělo. V podstatě je celkově obsazení báječné a režisér měl při něm šťastnou ruku. Naprosto žádná hluchá místa, která bych tomu vytknul. Není to na kompletních 5*, dávám tomu tak 4,5*, ale jako začátek série je to fantastické. Doufejme, že další díly neupadnou do přemrštěné akce, a že se nevytatí kouzlo, které je zde. P.S. perfektní mi přišlo proběhnutí dosavadního Starkova života pomocí prezentace při příležitosti předávání ceny. ()

Šimpy

Říkal jsem si, červenožlutý kovový kostým? Takovýho hrdinu přece nemůžu brát vážně. Říkal jsem si, R. Downey jr. jako komiksový hrdina? Říkal jsem si, má Iron man šanci se mi líbit, když u nás není moc znám? Dost bylo pochyb! Tenhle film mě prostě dostal. R. Downey jr. se svými hláškami je prostě nepřekonatelnej Tony Stark, kterýmu všechno věříte, překvapí vás a ještě vás dostane brutálně vtipnou hláškou. Víc takových komiksových adaptací! Možná, že po vícerém shlédnutí přidám ještě jednu hvězdičku. zatím nejlepší komiksovou adaptací pro mě je Spider-man 2, ale Iron man mu tvrdě šlape na paty. Tenhle filmeček je zkrátka dobrej. ()

blitzer

V dnešní (a budoucí) záplavě komixových adaptací, představuje Iron Man spíše průměr. Jednu hvězdu přidavám za úvodní AC/DC a závěrečný Black Sabbath ;-) ()

fars

Tak tohle se fakt povedlo. Zas jednou poradny popkornovy bijak s paradni akci. Film perfektne odsypa, nebudete se ani chvilku nudit. A Robert Downey je ultimatni borec :-) ()

papaJA21

No myslel jsem , že se budu bavit víc. Asi bych chtěl, aby byl Robert větší klaďas a Jeff mnohem větší záporák. Dovést tu komiksovou podobu do větších extrémů. Jedině Gwyneth už více sexy být nemůže! ()

Jermann

''I'm just not the hero type .. clearly.'' A já zase moc nejsem na komiksové superhero filmy .. ovšem Železňák mě totálně dostal, protože nabídl v dokonalé rovnováze vše, co u popcornové podívané potřebuju - svižné tempo, slušný příběh, špičkové triky, vtipné a do puntíku vyladěné dialogy a super obsazení. Švihák Downey Jr. tento film povýšil skoro až na umění a zcela určitě na kvalitní komedii .. zdatně sekundují okouzlující Gwyneth a vcelku ucházející záporák Jeff Bridges.. a dokonce i Jarvis a Dum-E (v české verzi ''Trubka'') přirostou k srdci jako plnohodnotné postavy. Nesmím opomenout Djawadiho vynikající "rockový" soundtrack, který skvěle podkresluje železňákův progres od holoprojektu a mikroskopu až k heavy-duty akci. Plné hodnocení je pro podobnou blbninu možná trochu příliš, ale na mém žebříčku patří Iron man k těm nejlepším v žánru a ani po páté repríze neomrzel. Tony Stark je prostě frajer .. vždyť jen díky němu stálo za to vydržet Hulka až do konce. ()

Ruuzha

Před shlédnutím jsem k tomotu filmu byl poněkud skeptický, ale poslední dobou mě komiksové adaptace a osoba Roberta Downey Juniora jen a jen překvapují. Nejinak tomu bylo i u Ironmana. Celý film byl pro mě moc příjemně natočený, ale jak už to tak bývá u těchto filmů víte přesně jak co dopadne a finální souboj se mi bohužel moc nelíbil. Ale jinak další příjemné překvapení, které u mě však na víc než 80% nemá. ()

Ice123

Hezká podívaná, která není ztrátou času a ani není nutné jí vidět v kině. Z mého hlediska film tak za 80%.... Jinak co se mi vážně líbilo byla zahraná hlavní role Robertem Downeyem Juniorem ;) ()

Icefist

Jasně, je to trochu přitažený za vlasy z ocelovejch lan, ale to se snad dalo od filmu podle komiksový předlohy čekat, ne? Jak už bylo zde mnohokrát zmíněno, nehrát hlavního "hrdinu" Downey Jr., šlo by hodnocení dolu. A to samozřejmě platí i u mě. To on film táhne na svých titanových bedrech, i když je pravdou, že i ostatní obsazení rolí se zdařilo. Mě osobně potěšil S.L.Jackson. Cože? Kde? :-) Po závěrečných titulcích přeci, vy jste si snad nepočkali? Styl humoru mi sedí a Downeyho vystupování a hlášky jsou super. Ta těsně před závěrečnýma titulkama je podle mě perfektní třešničkou na dortu kvalitní podívané. I když jak už jsem zmínil, úplně poslední slovo patří S.L.Jacksonovi... 80 % Oblíbená část- test 10ti procentní kapacity trysek ()

WolfR

Iron Man je skvělý film! Zase jsem shlédl další povedenou komiksovku. Celý film Iron Man je vlastně jen o zrodu Iron Mana. Takže žádný rychlovlak či odfláknuté a uspěchané scény, všechno je vybroušené a precizní. Favreauova režie je zkrátka velice silná a dbá na nejmenší detaily. Vše je perfektně promakané, od chytrých dialogů až po těch pár akčních scén, které jsou jedním slovem grandiózní! Hodně filmu pomáhá také herecké obsazení v čele s Robertem Downey Jr. alias Tony Stark. Díky jeho charismatu a také perfektním hláškám jsem si jeho nechutně bohatou a cynickou postavu Starka dost oblíbil. Iron Man je prostě vypiplaný filmeček a pěkně se na něj kouká. Je to zábava! Jedinou větší slabinu vidím v hlavním padouchovi. Ten je takový, ani ne moc bastard nebo šílenec, zkrátka je takový nevýrazný. Jinak ale bezvadná a vyblýskaná komiksovka, 4 hvězdy. PS: Btw…musím ještě pochválit skvělé efekty! ()

SHI-SHA

Po dlouhé době jsem si pustil televizi a k odpolední kávě mi náhodou běžel Iron Man. Úplně jsem zapomněl, jak je první díl dobrej. Líbí se mi, jak skvěle přistoupili k (podle mě) nejméně zajímavému příběhu z užšího The Avengers univerza a udělali z hlavního hrdiny největšího frajera. Za doprovodu pecky od Black Sabbath. Trochu mi zkazil požitek dabing. Kupodivu byl docela obstojný, až na nadabovaný hlas Roberta Downeyho. Vůbec mu neseděl a trvalo hodně dlouho, než jsem na něj navykl. ()

dr.fish

Ač nejsem příznivcem těchto komiksových sérií, natožpak Downeyho jr., Iron Man je pro mne překvapení. Film je dobře napsaný, vtipný, akce je tak akorát. Výhodou je jeho přehlednost, což se o Avengers říct nedá, a nenudí jako Thor. Jedná se v podstatě o oldschoolový akční film, výborní herci, kteří hrají své role tak, že se jim to dá věřit. To už je dnes i vzácnost. Pobavil jsem se. 80% ()

animaxis

Iron Man by se v podstatě dal brát jako pilotní díl vysokorozpočtového seriálu zvaného Marvel Cinematic Universe. Na druhou stranu ale hlavně funguje jako samostatný film. Postava Tonyho Starka je zábavná a Robert Downey Junior je v této roli opravdu dobrý. Samotný "zrod" Iron Mana se mi tu líbil, stejně jako postupný psychický vývoj Tonyho. Právě díky tomu vývoji má podle mě tento film něco do sebe. Také tu dobře fungují humorné scénky, které se ale zatím ještě drží zpátky oproti tomu, co teprve přijde. A to v tomto filmu není vůbec na škodu. Zápletka s hlavním záporákem je sice relativně jednoduchá, ale vlastně sem dokonale zapadla, protože cokoli většího by bylo příliš uspěchané. Dobrý film na večer a možná i jen na odreagování. ()

mortak

Je zvláštní, jak se mění svět. Celá ta afgánská zápletka je po deseti letech silně politicky nekorektní, a kritici by kvůli ní dnes film nemilosrdně ztrhali, zatímco aktivisté by blokovali kina. A to by byla škoda, protože Iron Man je důstojným zahájením série. Chemie mezi Downeym Jr. a Paltrow je fantastická, a žoviální Bridges je skvělý záporák. ()

Thorn

Nikdy jsem příliš dobře nechápal, co na tomto filmu všichni vidí. Ano, Robert Downey Jr. je opravdu skvělý herec, který dokáže zahrát cokoliv a diváka přitom dokonale uchvátit. Jenže to je asi tak to jediné, čím dokáže tento film jakkoliv zaujmout. Všechno ostatní je totiž jen samá šeď a nuda. První Iron Man je průměrný film v tom nejčistším slova smyslu. Dokonce bych řekl, že kdybych chtěl někdy někomu vysvětlit, co to znamená průměrný film, tak Iron Man by byl tím nejlepším možným příkladem. Všechno se to tu zkrátka drží tak nějak uprostřed. Není to ani špatné, ale zároveň ani nijak výjimečné. Zápletka nulová. Děj celého filmu je založený čistě jen na tom, že si Tony Stark postaví nezničitelné brnění a poté ho různě vylepšuje. Nakonec jej otestuje v boji s hlavním protivníkem a tím pak celý film skončí. Toť vše. Akční scény úplně o ničem. Když vezmu v potaz, že tohle vzniklo dva roky po našlapaných třetích X-menech a trikově revolučním třetím Spider-Manovi, je to opravdu bída. Chápu, že Marvel Studios na to nemělo moc peněz a muselo si vzít od banky půjčku, jenže to nic nemění na tom, že akce v tomto filmu prostě za moc nestojí. Myšlenka filmu nulová. Tony Stark zde neprojde absolutně žádným charakterovým vývojem. Přestože ho Downey zahrál skvěle, ta postava je čistě ze scénáristického hlediska úplně prázdná. Problém spočívá v tom, že Stark dostane před svým únosem jen velmi malý prostor pro své představení. V důsledku toho pak pořádně nevíme, jaký vlastně byl předtím, než ho unesli a jak moc se poté změnil. Mně osobně třeba tohle dost vadilo už při prvním shlédnutí filmu. Tonyho vztah s Pepper pak nemá žádnou emocionální hloubku. Opět zdůrazňuji, že se teď nevyjadřuji k hereckým výkonům, které jsou samozřejmě zcela bezchybné. Vyjadřuji se tu pouze a jen ke scénáři. Co se pak týče Rhodeyho, to je takový ten typický hláškující parťák (na rozdíl od komiksu, kde je mnohem propracovanější) a Obadiah je zase klasický zloun. Všechno je prostě přesně takové, jaké by to mělo být a film ani na jeden jediný moment ničím nepřekvapí. Hudba je převzatá. Není původní a tudíž pro mě nemá smysl za ni film jakkoliv vychvalovat. Co nám tu pak ještě zbývá? Vlastně už nic. Jak říkám, celý film je založený pouze a jen na hereckých výkonech hlavních představitelů. Zbytek je jen bída s nouzí. Ten největší problém však spočívá v tom, že diváci na tohle v roce 2008 řekli: "OK, takto nám to plně vyhovuje". V důsledku toho nás pak po mnoho let oblažovaly podobně nedotažené a veskrze průměrné komiksové snímky. Tři hvězdičky zde mohu dát pouze a jen za herecké výkony a za to, že se film velmi věrně drží komiksové předlohy. Zkrátka je tu jasně vidět, že u kormidla byl pořád ještě Marvel a ne sluníčkový a kýčovitý Disney, který studio koupil až o rok později. Když to však srovnám s Neuvěřitelným Hulkem, který šel do kin jen o něco málo později, cítím pocit obrovské nespravedlnosti. Hulk byl ve všech ohledech skvělý a diváci ho přesto zatratili. Tuhle veskrze průměrnou záležitost však vychválili až do nebes a tím také jasně rozhodli o směru, kterým se pak další marvelovské projekty ubíraly. Holt proti gustu žádný dišputát. () (méně) (více)

Medwídek

Tak tohle jsem nečekal! Pro mě dosti neznámý hlavní představitel (viděl jsem pouze Zodiaca) a hned mě nadchnul! Žádná klasická komiksovka, kde hlavní hrdina potřebuje tajit svou identitu, aby uchránil své blízké. Nic v tom smyslu zachraňování světa před různými nadpřirozenými padouchy. Nespolehlivý, puberťácký "hrdina", kterému je vlastně vše jedno.. žádné extra romatické srdceryvé scény.. prostě úlet film, který si právem zaslouží 5 hvězdiček a označení "film roku". ()

E=mc2

miestami nudne plytke. v mojich ociach nema taku hodnoto ako napr. hellboy abo 300 p.s kde su atmosferove casy batmana a batman sa vracia..hm ()

tom88

Trailer ma silno navnadil, no o to ma film viac sklamal, ale zároveň aj potešil. Patrí to k najlepším komixovým filmom čo vznikli. Režisérsky je to zvládnuté výborne tak, ako aj herecky. R. Downey Jr. sa práve zaradil medzi moju uznávanú hereckú elitu. Dejovo je to dosť dobré, ale ani zďaleka nie dokonalé. Scenár zrejme má zopár mínusov. Efekty sú výborné tak, ako aj akčné scény, ktorých som však čakal oveľa viac. Akcie bolo teda pomerne málo, ale bola o to pôsobivejšia. Scéna so stíhačkami je na veľkom plátne lahôdka pre oči a uši, podobne ako zopár ďalších akčných sekvencií. Jeff Bridges ako záporák bola skvelá voľba. Bitka Roberta a Jeffa na konci je super, ale slabo dotiahnutá. Film je natočený až prekvapivo, pôsobivo komixovo, čo je obrovské plus. Som rád, že film vznikol, no je trocha rozporuplný. 80% ()

KatanaCZ

Jsem prostě nadšený! Ať si říká kdo chce co chce, ale tohle mě dostalo, wow, páni! Já chci být Iron Man :) !!!! Dělám si srandu, jen chci zdůraznit fakt, že tvůrci na tomto filmu odvedli opravdu poctivý kus práce, takhle mají vypadat komixové adaptace. Skvělý příběh, děj, akce, kamera.....a v neposlední řadě naprosto úchvatný Robert Downey Junior. Nemám co vytknout. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří