Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Gamekeeper77

I když sem se z tohohle seriálu ze celou dobu úplně na prdel neposadil, i přes svoji silnou emocionální hlavní myšlenku se mě v tomhle směru taky nikdy nijak extra nedotknul a skóre výborných dílů k těm "jen dobrým" bylo tak jedna ku třem, od začátku mě chytil a můj zájem o jeho sledování za celou dobu ani trochu neopadnul. A to je pro mě důležitější než všechny superlativy světa, který bych tu měl asi teď chrlit po vzoru zdejší drtivý většiny. Jak říkám, Breaking Bad mě fakt hodně bavil, i když k jeho hodnocení používám jiný měřítka a jinej úhel pohledu. 88%. ()

adamix

Existuje snáď lepší konkurent tohto seriálu? Kto pochybuje, nech hodí kameňom... Som veľmi poctený, že som natrafil na tento seriál, pretože tak perfektný príbeh plný rôznych (na prvý pohľad nesúvislých) cestičiek, zvratov, emócii, vtipu, či totálnej depresie až k vyrazenému dychu, môže vytvoriť len scenáristická elita machrov, ktorí nepotrebovali príliš veľké množstvo postáv, CGI efektov, rutinnej naťahovačky alebo zbytočných prestreliek. Všetko spolu súvisí, dokonale zapadá do najmenšieho detailu a odhaľuje tým nádhernú originalitu. Postavy v ňom sú rozdvojené osobnosti, snažia sa denne znášať rany krutej reality a nájsť východisko z daného problému. Bojujú s vlastnou rodinou, i o ňu. S nebezpečnými ľuďmi, i vlastnými myšlienkami. So zákonom, i v jeho mene. Niet cesty späť a každý jeden krok dopredu len zhoršuje už tak kritickú situáciu. Áno, toto všetko som prežíval s tak dokonale napísanými a hlavne zahranými postavami, dokonca som bol často na pochybách, kto je tu ten zlý a kto dobrý. Seriál si vás postupne narastajúcim tempom a dojmom pritiahne k sebe ako pavúk muchu a z jeho sieťky sa tak ľahko nedostanete, kým do vás nezahryzne niekoľkými poriadnými extrémami, až pokiaľ definitívne neskončí a nechá vás na pochybách, či už niekedy v živote niečo podobné uvidíte. Odpoveď je rozhodne - NIE. Epický príbeh narastajúceho perníkového baróna Waltera Whitea a jeho verného (a často aj nevyrovnaného) spoločníka Jesseho Pinkmana nakoniec vyvrcholí totálnym odfajčom a zanechá diváka napospas krutej realite, ktorú spríjemňujú práve takéto, alebo aspoň podobne dokonalé kinematografické kúsky. Skláňam klobúk pred všetkými a píšem jedno veľké ĎAKUJEM. Vynikajúci seriál. ()

mrclTV

Základný náčrt seriálu je skvelý. Obyčajný človek Walter White, ktorý ma dosť priemernú rodinu, prácu, jednoducho priemerný život, tak tomuto Walterovi hádže osud v poslednej dobe pod nohy poriadne polená. Niektorí ľudia to zabalia, niektorí sa rozhodnú bojovať, a potom tu je také miniatúrne percento, ktoré sa rozhodne isť hlavou proti múru a žiť život absolútne naplno (a popritom finančne zabezpečiť svojich najbližších), kým sa dá. Chémia je odpoveď na všetko. Škoda, že ja som z chémie úplne drevo, inak by som mal vynikajúci back-up plan na prahu svojej 50tky, keď človek zistí, že poriadne nežil a pritom sa jeho život končí. Trampoty gangsterského života, a to, ako sa s nimi vysporiada úplne negangsterský človek, je spočiatku zaujímavé sledovať. Keď potrebuje seriál byť vtipný, tak je vtipný na 100% a keď potrebuje seriál byť vážny, tak mu to tiež ide na 100%. Jednoducho kvalitný matroš. Prečo potom len 3 hviezdičky? Mňa seriál bavil iba prvé tri série, pričom práve tretia bola najlepšia. A zvyšok seriálu? Mňa to jednoducho až tak nebavilo. Keď sa na to spätne pozerám, tak na Breaking Bad nebolo nič, čím by si ma úplne získal, postavy boli vlastne všetky nesympatické (veď aj z Waltera sa časom stane samoľúby egomaniak a z Jasseho - tragikomickej postavy feťáka sa stane neskôr iba zafúľaná troska, ktorá ani nepotrebuje drogy, aby bola na dne.)... a to prvotné čaro a zápletka sa behom tretej série vytratia. Po tretej sérii sa úplne zabudne, že Walter má rakovinu a ani humorné scény sa nevyskytujú, ostalo iba depresívne pretvorenie neškodného učiteľa na dôležitú osobu podsvetia. Čo je síce fajn, no toto smerovanie seriálu sa mi nepáčilo. PS: Mexický kamerový filter je v tomto seriály na maximálnej úrovni. Vyzeralo to ako keby na opačnej strane hranice svietilo úplne iné Slnko ako v Novom Mexiku, alebo sa dej odohrával na Marse alebo čo, trapas. ()

mirkath1

Mně osobně nejvíc vadí od 4.serie, že zřejmě několikaměsíční mimino, je zcela soběstačné a asi si i samo vymění plenky. Nikde se nic nepovaluje a dům dokonale uklizený. Celý den a asi i noc prosedí celá rodina u švagra v nemocnici a dítě je samo doma? ()

Mkartaylas56

Málokdy se stává, že by nějaký seriál měl svou kvalitou vzestupnou tendenci, ale tady tomu tak je. Už první série na mě působila, jako extrémně zajímavý a kvalitní počin a říkal jsem si, že jestli to takhle půjde dál, tak tu je zaděláno na něco výjimečného. Ovšem Vince Gilligan a jeho tvůrčí tým s každou novou sérií trumfovali tu předchozí a abych byl upřímný, tak má očekávání, která jsem si vytvořil po shlédnutí první řady, byla překonána a totálně zadrcena do země už někdy po polovině třetí série. Bylo totiž znát, že scénář byl už od samého začátku promyšlený až do konce a nic se nevymýšlelo za jízdy jen proto, aby vycházely další a další série za účelem většího a většího zisku. Co se týče kvality příběhu, tak tady není vůbec o čem, protože má obrovské množství naprosto úžasných zvratů, i když to tak na první pohled nemusí vypadat, tak působí neskutečně uvěřitelně a perfektně ztvárňuje pomalou, ale za to naprosto neuvěřitelně přesnou, děsivou a místy i srdcervoucí proměnu obyčejného středoškolského učitele a otce od rodiny v jednom, v největšího drogového magnáta a jednoho z nejikoničtějších antihrdinů Heisenberga, jenž se nezdráhá v zájmu sebezáchovy udělat i ty nejkrutější věci a chodit při tom přes mrtvoly. Každopádně toto by nebylo možné tak dokonale ztvárnit bez Bryana Cranstona, který je naprosto neuvěřitelný a předvádí naprosto bezchybný, dokonalý, úžasný a fenomenální herecký koncert od začátku, až do konce a já bych se opravdu musel zamyslet, zda jsem někdy viděl lepší. Mimo něj je tu ale velmi podobně fenomenální Aaron Paul, který sice nedosahuje do takových výšin (hlavně kvůli menšímu prostoru), ale mě osobně hlavně překvapil a svou postavu Jesseho Pinkmana zahrál opravdu dokonale. Ohledně filmařiny se tu nebudu moc rozepisovat, protože by to podobně jako u herců a scénáře byla jenom samá dokonalost sem a dokonalost tam. Na konec snad už jenom dodám (pokud to nevyznívá již z předešlých vět), že Breaking Bad je suverénně nejlepší seriál, který jsem v životě viděl, rozhodně ho neváhám označit slovem dokonalý a upřímně si myslím, že ho už nikdy žádný jiný nepřekoná. 100% | 10/10 ()

Rooseman

Minula mě první vlna Breaking Bad, která spustila na několik let okolo seriálu šílenství. S odstupem to chápu. Kompletní a komplexní propracovanost změny hodnot a osobní proměny charakteru nejen hlavního hrdiny, ale celé jeho rodiny, má grády. Breaking Bad je něčím výjimečný. Jako kdyby měl přesah, i když se točí o činnosti tak pragmatické jako je drogový průmysl. Asi každý s odstupem času chápal, že se stal podobný konec nevyhnutelným, mimochodem famózní přechod z euforie do bezedné zoufalosti Waltera Whita, i tak potěší. Je vymyšlen skvěle. Fakt, že jsou některé série slabší a nabídnou méně něž ostatní, je věc u seriálu s minutáží přes 40 minut nevyhnutelná. I slabší díly ale působily svěže, zápletky se neopakovaly. Musí být vyzdvižena také brilantně zvládnutá brutalita, která měla ve scénách vždycky smysl a nešlo jen o primitivní splnění akčního náboje. Pěju slova chvály, negativa by se určitě našla, na druhou stranu pozitiv je tolik, že o hodnocení z mého pohledu nemůže být řeč. Vážně moc dobrá a zaslouženě oceněná věc. ()

Midar

Seriál ve kterém sledujete nepochopitelné a mnohdy zcela nelogické chování několika naprosto nesympatických postav a pořád čekáte až se to rozjede. Po čtvrté sérii už mě to čekání ale přestalo bavit. Bohužel jsem měl asi až příliš velká očekávání. ()

HenryX018

Breaking Bad je perfektní seriál. Perfektní příběh Waltera Whitea, kterého nikdy v životě ani nenapadlo okusit perníkem, byť byl na něm nejvíce závislý. Perfektní příběh Jessieho Pinkmana, který se z vpohodě života dostal na dno. Ikonické hlášky, ikonické scény které dnes zná každý seriálový nadšenec. Tohle a ještě hodně více je Breaking Bad. Každý krok v tomhle seriálu má význam. Walt si vzal jinou barvu košile než obvykle? Má to důvod. Postavy a obecně příběh je tak propracovaný a tak uvěřitelný, že bych se nedivil kdyby takový Walter White někde pobíhal. Nic podobného jsem nikdy neviděl. Stačí už jen „Yeah, MAGNETS, BITCH!" a známka 10/10 je samozřejmá. ()

PlysovyMacko

Videla som prvu seriu a moc ma nebavila a uz vobec som sa nenamotala na dalsie. Nejaky dychberuci dej a prepracovane postavy som si nevsimla. Je to depka. Neviem, co na tom vsetci vidite, ja bez toho dokazem kludne zit. ()

Mamlas

Zejména je to vleklé sociální drámíčko o chlapovi s rakovinou. Tu a tam je v některých dílech pro zpestření trochu zajímavého děje i drobné akce, značně ale převládá bohapusté žvatlání a otravné postranní linky, kde nejprotivnější linkou je "manželka", následují "švagrová", "syn", "nemoc", "parťák" a další. Cca 90% seriálu je tak otravná až velmi protivná sociálněvztahově kecací vata, zbytek by byl snad použitelný v nějaké extrémně zkrácené a oholené formě. Skončil jsem před koncem 3. série. To už byla natolik uvlečená blbost, že to nešlo koukat ani s častým přeskakováním jako doposud. Kdybych neskončil, nezbylo by mi, než to celé poslat do odpadu. (11%) ()

ACDCKL

Musím tedy nechat, že tento seriál mě naprosto vtáhl do děje. Naprostý mistrovský kousek, kde jsem se nenudil ani u jedné série. Čtvrtá a pátá série je naprosto boží dílo. Bryan Cranston naprosto ovládl celý seriál, od komediálního herce je to opravdu kus práce zahrát vážnou roli. Následně i další herci předvedli své maximum a scénář a děj je výborný. Zde nezbývá nic jiného než 5*. ()

Demonn

Podle mě jeden z nejnadhodnocenějších seriálů. Dokoukal jsem to do konce, takže by asi bylo hloupý přehnaně kritizovat protože to bez pochyby bylo koukatelný, ale vývoj hlavní postavy mi přišel těžko uvěřitelný stejně jako vývoj vztahů mezi jednotlivými postavami...tam to za mě prostě haprovalo. Takže max 75%. ()

Honzimir67

11/10 - Geniální seriál, nikdy jsem neviděl lepší. Děj mě nikdy nenudil, pokaždé se měnilo téma epizod ale přesto se vše motalo kolem stejného problému. Příběh sice velice absurdní, ale reálný, a to je na tom to nejlepší. Perfektní nápad a ještě lepší zpracování, které bylo více než jen profesionální. A o tom nejlepším konci ani nemluvím. Soundtrack boží. Postav bylo strašně moc, ale naprosto každou jsem během sledování poznal líp jak syvýho vlastního bratra (možná protože žádného nemám). Herci byli sakra skvělí, do teď nepobírám, jak mohlo takové mistrovské dílo vzniknout. Vince Gilligan je génius. (Jsem jediný, koho by zajímalo, co by se stalo, kdyby se Hankovi nechtělo na velkou?) ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis