Ahab

• Nový Zéland

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2018, 143 min

Film z ranku vypni, nebo budeš vypnut. Vizuálně neskutečný achievement, který pravděpodobně nemá v současnosti řemeslnou konkurenci a hrdě zadupává předchozí DC věci i cokoli od Marvelu. Vypravěčsky už je to mnohem horší a Aquaman je víceméně funkčně nefunkční slátanina všeho možného, kde se buď mluví v rádoby hláškách nebo kýčovitých proklamacích (chudák Nicole). Amber samozřejmě zralá na porno tape, Momoa užívá kariérní highlight. Wan totálně nezná míru, což je při přebujelé stopáži skoro na sanitku. Každopádně něco, co se nevidí každý den.(16.12.2018)

Začína to ako pomerne rutinný origin s mizernými dialógmi, no akonáhle sa príbeh naplno ponorí do oceánu, sú z toho grandiózne opulentné vizuálne orgie s osedlanými morskými koníkmi, žralokmi s laserovými zbraňami a množstvom monštier, ktoré by sa nestratili ani u Lovecrafta. Vidieť, že Wan a spol. tušili, že takýto rozpočet film s Aquamanom dostane len raz za generáciu, ak vôbec, a v pomaly až videohernom príbehu predstavujú v podstate celý svet, všetky podmorské i pozemské tajomné kráľovstvá a celú škálu morských zverov i monštier. V neposlednom rade má Aquaman úplne nadupaný casting, v ktorom exceluje fenomenálny Patrick Wilson, ktorý svojho Ocean Mastera geniálne prehráva, že by sa za to nehanbil pomaly ani Vincent Price. Každopádne nemožno sa ubrániť otázke, prečo, ak je možné takto sa vyhrať s detailami vizuálu, musia postavy zo seba miestami vypúšťať také toporné vety (a tým nemyslím bohovské over-the-top hlášky ako "Call me Ocean Master!" ako skôr patetické výlevy o slzách v mori). 9/10(13.12.2018)

Je to tam! Není to čistých pět hvězd, ale mám za DC upřímnou radost, že se vyhrabalo ze všeho toho srabu, které sužovalo jejich poslední filmy. Snaha dohnat Marvel je u konce a my se můžeme radovat, protože nás naštěstí čeká éra nenásilně propojených filmů, která, zdá se, vyprodukuje řadu kvalitních komiksových adaptací, u kterých nám za tvůrce nebude stydno. Tohle je totiž blockbuster, jak má být, a za který se u DC nemusejí stydět, ba naopak na něj mohou být právoplatně hrdí. Velkolepá, vizuálně podmanivá, zábavná a ve své podstatě sympaticky naivní divočina. 9/10 (DCEU: MoS 9/10 BvS 4/10 SS 4/10 WW 7/10 JL 4/10)(27.4.2019)

James Wan vykradl a namixoval co mohl xD StarWars, Tron Legacy, Pacific Rim, trošinku Jurassic Park, možná bych ještě něco našel. Výsledkem je opravdu příjemná, zábavná a všemi barvičkami hrající a hýřící pohádka, která mile překvapila. Wan vytvořil opravdu krásnou podvodní říši, chce to mít teda koule, většina filmu se odehrává pod vodou. I když je to od začátku jasné a průhledné, tak Aquamanovi prostě fandíte. Amber je setsakramentsky sexy, Dafoe skvělý vypravěč a mentor. Nechybí ani opravdu gigantické finále. Rozhodně to povedenější co nám DC naservírovalo. [IMAX 3D](15.12.2018)

Pán prstenů, Star Wars, Troja, Souboj Titánů, Propast, Strážci Galaxie, Avatar, Pacific Rim, Příběh žraloka, Bart Simpson přeměněný na mouchu.. To jen namátkou, kde se sahalo pro nápady, ale nepůvodnost rozhodně není to, za co bych Wanovi vytáhl špunt z jeho DC vany. Hastrman z fitness centra ve při s metrosexuálním skalárem Páťou mě vytáčeli tím kvantem opulentní digitální akce, která už roky v rámci úlitby uhrovité mládeži spolehlivě omezuje nějaký širší záběr superhero filmů. Já si už u nich normálně začínám užívat chvíle, kdy dvě osoby vedou nějaký všední dialog..(19.10.2020)

• - Pro herce Willema Dafoe to není první komiksová role, objevil se ve Spider-Manovi 1, 2, 3. (tyzmrde)

• - Když Mera (Amber Heard) a Aquaman (Jason Momoa) vyzvedávají na dně moře Meřino auto mezi lidským harampádím, můžeme na dně vidět démonickou panenku Annabelle, která tam opřená sedí. Annabelle je postavou z hororové série V zajetí démonů (2013), kterou také natočil režisér James Wan a ve kterém panenka dostala vlastní stejnojmenný spin-off Annabelle (2014). (hansel97)

• - Pro herce Dolpha Lundgrena (král Nereus) tento film není první komiksová role. Už si zahrál v komiksovém seriálu Arrow (od r. 2012) postavu Konstantina Kovara a objevil se ve filmu Mstitel (1989). (Dharter)