• Austrálie

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2010, 103 min

Nepamatuju si, kdy jsem dal naposled nejakymu novymu hororu 5*, ale tady teda neodolam. Zacatek se tvari vcelku nenapadne, trochu takova variace na Paranormal Activity, dum vypada podobne, kamera nastesti ne rucni, ale stejne takova realisticko amaterska a tady bouchnou dvere, tamhle neco vrzne. Jenze Wan nakonec i z takovyhleho provarenyho tematu dokazal vytahnout docela zajimavej dej a cely to vysvetleni, o co vlastne jde, je sice trochu Poltergeistovsky, ale pusobi vcelku originalne. Film nesazi na nejaky laciny lekacky, i kdyz i tech tu par je, tady jde hlavne o kazdou pribejvajici minutu cim dal tim vic houstnouci atmosferu a fakt si nevybavim strasidelnejsi film z posledni doby. Abych jen nechvalil, herci obcas hrajou docela nepresvedcive, nektery veci typu vyvolavani v plynovy masce, dvojka "Krotitelu duchu", zaporak vypadajici jak Darth Maul jsou uz lehce prehnany a usmevny. Furt jsem vahal mezi 4* a 5* a po extra vyzivnym, ale vlastne happyendu jsem se zacal priklanet spis k tem 4*, jenze pak se Wan pochlapil, hodil na zaver jeden perfektni zvrat a 5* bylo jasnejch. Tohle se fakt musi videt, zadna slozka filmu totiz neni ve stylu "tohle jste jeste nevidely a je to genialni" jenze jako celek to kurevsky slape a atmosfera z toho caka na vsechny strany. Strasidelna lahudka.(29.4.2011)

První čtvrt hodiny to bylo blaho. Pěkně (hodně) jsem byla napnutá a sem tam jsem se i bála. Wan má výbornou schopnost využití klasický scény jako lekačka při vejití do pokoje tak, že to znovu člověka překvapí a lekne. Stačilo i obyčejný mumlání v dětský chůvě. Jenže pak se začaly objevovat první "zdroje strachu" a já jsem nestačila žasnout, že se fakt mám bát černě pomalovanýho domorodce s chlupatýma kozačkama po kolena, co nejvíc připomíná bojovníka kmene Samburu, chyběl mu jen ošťep. Rozpočet možná nebyl největší, ale snad by se daly pořídit lepší masky nebo duchové. Neoslnila mě ani ta babka, kterou si zřejmě vypůjčil z Dead Silence. Ke konci se sice ještě objevilo pár fajn scének jako ta s tou rodinkou na gauči, ale film nabral naproti začátku jinej směr, kterej mě právě moc nebral. Já radši stupňující se náznaky, než natvrdo prolejzat jinou dimenzi, málokdy to funguje. Asi jsem po Dead Silence od dalšího Wanova kousku čekala mnohem víc.(20.5.2011)

|| Scenár: Leigh Whannell | Hudba: Joseph Bishara | Produkcia: Jason Blum, Jeanette Brill, Oren Peli, Steven Schneider, Aaron Sims | Distribúcia: FilmDistrict | Štúdio: Alliance Films, Stage 6 Films | Rozpočet: 1,5 miliónov $ | Tržby: 99,100,000 $ || Podobný dojem jak Cervenak: ukážkové strašiačky, nízky rozpočet ktorý v tomto prípade len prospieva k jedinečnosti svojimi kostýmovanými maskami namiesto predigitalizovanej hávedi, gradačná tendencia napätia po celú dobu. Trochu viac sebaúcty, menej samoúčelnosti (spätné ukazovanie paralel medzi kresbami a "skutočnosťou") a mohlo to byť fakt za 5*, jak naposledy (už dosť dávno) v Rec.(1.5.2011)

• kiddo

A světlo na konci tunelu neobhajitelné sračkoidnosti současného hororu se koukám stále nerýsuje. Řeknu na konto téhle amatérské nepůvodní splácaniny jednu jedinou pozitivní věc: když už nic jiného, má Wan očividně aspoň dostatek slušnosti na to, aby měl ze své tendence uchylovat se ke stupidním lekačkám mindrák a snažil se ji nějak napravit. Potíž spočívá v tom, že navzdory vší snaze o napětí a atmosféru typickou pro kvalitní příslušníky žánru nedokáže vypotit nic lepšího než natažení zmíněných berliček pro neschopná ťululum na neúnosnou délku a snímat je stylem, který je obírá i o tu nejzákladnější děsivost postavenou na čistých reflexech. Výsledkem je nepopsatelná nuda, kterou kromě divákových zdvořilých pokusů o předstírání šoku prokládá už jen neutuchající údiv nad nepochopitelně debilním scénářem kloubícím nepropojené prvky a dějové linky snad z pěti vzájemně nesouvisejících filmů (včetně Krotitelů duchů, wtf?). Kdo je záporák, co chce, proč a proč to nemá dostat? Jakou úlohu hraje ten barák a proč se v závěru vrací v ústřední roli, přestože prý nemá na události snímku žádný vliv? A co tam kurva dělají ti kůl supr čupr duchové? Nevim, zavři hubu, vole, dál zkoušej vyprstit pištící přítelkyni na vedlejším sedadle a ztotožňuj se s Patrickem Wilsonem, jehož věčně otrávený ksicht zachycuje moje pocity z tohohle údajného spasitele moderního hororu líp, než by to dokázala sebevýstižnější slova.(1.1.2015)

• Gimli

Slušný horor, zpočátku jsem se bál docela dost. Ovšem jakmile asi v polovině nastoupí na scénu lidé, kteří vědí a přišli pomoci, tak se atmosféra pomalu vytrácí, což je bohužel nešvar, do něhož drtivá většina hororů o posedlých domech nebo lidech dříve nebo později zabředne. Z filmů, které tímto netrpí, si momentálně vybavím jenom The Shining nebo Šestý smysl.(29.9.2012)

• - Strašidelná pesnička "Tip Toe Thru the Tulips", ktorá sa objavuje vo filme, je v skutočnosti song z roku 1968 pochádzajúci od interpreta menom Tiny Tim. (Jello Biafra)

• - V jedné ze scén, odehrávajících se ve třídě, je možné všimnout si na tabuli dvakrát podtrženého jména režiséra Jamese Wana. (oje)

• - Spoiler: Přestože se jedná o hororový žánr, ve filmu zemře pouze jedna osoba. (LEGACY)