Sanitka

• angličtina The Ambulance
Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Adamec

Scénář:

Jiří Hubač

Epizody(11)

Recenze uživatele ClimbVibe k tomuto seriálu (1)

Sanitka (1984)

Tenhle seriál v sobě má pár dobrých věcí, ale celkově na mě nepůsobí jako "kult" a na spoustě míst jsem se chytal za hlavu. Ačkoliv mám rád scénáře pana Hubače - tady se mi zdá, že neukočíroval celkový obsah a samotné dialogy jsou občas hodně prkenné (-"Máš nový účes" -"Ale staré city"). Hlavní hrdina Jandera (ačkoliv mi Hanzlík nevadí) mi od začátku lezl krkem. Žádný smysl pro humor, čestný jak Mirek Dušín a je mu dost putna, že má na výběr dvě kočky (mladá Adamovská a Hudečková). A není to bohužel jediná nesympatická postava - celá Janderova rodina (a jejich dějové linky) je místy dost nesnesitelná (Karlík, Juřička). Velice mile mě překvapila sympatická postava J.Bartošky - ale opět - až do dílu 10, který byl pro mě osobně k nepřežití. Spousta dalších vedlejších postav (Zedníček, Vinklář, Myslíková, Kostka) je skvělá. Co mě také mile překvapilo bylo postavení se k režimu. Emigrace je tu brána jako jednoznačně obhajitelný krok - žádné stranické poučení, že za hranicemi je špatně a utíkají jen trosky atd. Srovnání s Nemocnicí na kraji města je na snadě a Sanitka vyhrává pouze v akčních (exteriér bus, trosky havárie letadla) sekvencích. Ve vztazích, vývoji postav, jejich střetávání a v nadhledu je Sanitka bohužel o dva řády níž. ()