Sanitka (TV seriál)

The Ambulance

Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 11x60 min)

Jiří Adamec

Jiří Hubač

Jaromír Hanzlík, Zlata Adamovská, Eva Trejtnarová-Hudečková, Ivana Andrlová, Jiří Bartoška, Petr Kostka, Josef Vinklář, Josef Karlík, Zdena Hadrbolcová, Miroslav Zounar, Bedřich Prokoš, Simona Stašová, Věra Galatíková, František Němec, Petr Nárožný, Ota Sklenčka, Pavel Zedníček, Zdeněk Srstka, Zdeněk Řehoř, Vladimír Dlouhý, Otakar Brousek st., Tomáš Juřička, Marie Vášová, Ladislav Pešek, Nataša Gollová, Jiřina Štěpničková, Nelly Gaierová, Karel Heřmánek, Zdeněk Dušek, Míla Myslíková, Dalimil Klapka, Svatopluk Skopal, Jiří Schmitzer, Pavel Soukup, Petr Oliva, Zdeněk Ornest, Boris Rösner, Vanda Švarcová, Václav Helšus, Jaroslava Adamová, Lukáš Vaculík, Drahomíra Fialková, Blažena Holišová, Vladimír Krška, Bořivoj Navrátil, Jiří Datel Novotný, Andrea Čunderlíková, Adolf Filip, Karel Hlušička, Ladislav Křiváček, Josef Langmiler, Petr Pospíchal, Ladislav Šimek, Zdeněk Buchvaldek, Vladislav Beneš, Otakar Brousek ml., Vladimír Kratina, Dana Batulková, Hana Davidová, Karel Houska, Zora Jandová, Jiří Kodet, Kateřina Burianová-Rajmontová, Jana Švandová, Ladislav Trojan, Yveta Blanarovičová, Jindřich Hinke, Jiří Pleskot, Petr Skarke, Alois Švehlík, Zdeněk Žák, Karel Urbánek, Oldřich Velen, Gustav Heverle, Jan Pohan, Jitka Zelenohorská, Miroslav Středa, Petr Jákl st., Milada Ježková, Roman Hájek, Rostislav Kuba, Marcela Martínková, Miloš Vavruška, Karel Hovorka st., Lída Plachá, Čestmír Válek, Ferdinand Krůta, Jitka Zelenková, Jana Bermanová, Ondřej Havelka, Miloš Skalka, Jana Černíková, Oldřich Vlach, Jan Čenský, Ivan Richter, Miroslav Moravec, Valentina Thielová, Bohumil Koška, Vlastimil Zavřel, Ladislav Brothánek, Miroslav Kořínek, Miloslav Štibich, Karel Fořt, Vlastimil Čaněk, Václav Stýblo, Gustav Skála, Pavel Robin, Jan Cmíral st., Ondřej Vetchý, Jiří Wohanka, Michal Krb, František Michálek, Vlastimil Bedrna, Karel Chromík, Jitka Malíková, Petr Svárovský, Jan Řeřicha, Ivana Vondrovicová, Alena Procházková, Vít Pešina, Aleš Košnar, Zdena Burdová, Ladislav Lahoda, Daniela Pokorná, Jan Cmíral ml., Josef A. Stehlík, Michal Suchánek, Václav Kaňkovský, Jan Vávra, Iva Hüttnerová, Václav Syřiště, Eva Brožková, Vladimír Hlavatý, Karel Karas, Michaela Koliandrová, Bohumila Dolejšová, Ivo Niederle, Eva Řepíková, Jiřina Jelenská, Věra Kalendová, Ivana Doležalová, Lenka Šindelářová, Karel Engel, Lenka Termerová, Marie Brožová, Růžena Rudnická, Miro Grisa, Karel Bělohradský, Radan Rusev, Milan Hein, Antonín Jedlička, Ludmila Roubíková, Jan Přeučil, Václav Kotva, Zuzana Geislerová, Václav Švorc, Pavel Horňák, Miloslav Doubrava, Petr Dohnal, Kryštof Mařatka, Jana Radojčičová

Jiří Brožek

Scénografie:

Jiří Hlupý

Masky:

Jiří Šimon

Kostýmy:

Dagmar Březinová

Je-li nejsilnějším místem (celkově typicky manufakturně vyprodukované) Nemocnice na kraji města Klusákova hudba, tak zde je ta popová od "bratří" ORMů tím nejslabším. Není to žádné veledílo, ale přeci jenom je to založené na reálných faktech a doktorskou práci (a dejme tomu i společenskou atmosféru) ukazuje víceméně věrohodně, což je podle mě u mainstreamové produkce podstatný rys.(15.7.2010)

Schematismem vonící, prorežimní, odporný, bolševický výplod, plný propagandy, ostuda Jiřího Hubače. Pročítat zdejší názory a často bezprizorní a stylisticky impotentní komentáře je nanejvýš zarážející a skutečně mě překvapuje tak vyhrocená nenávist, hraničící až s maniakálním honem na čarodějnice. Scénárista a dramatik Jiří Hubač se rozhodně nemá za co stydět, ba naopak. Podařilo se mu vytvořit dějově i obsahově zajímavý příběh ze současného života, jehož hrdiny jsou obyčejní lidé z prostředí záchranné stanice, které už samo o sobě poskytuje dostatek inspirace. Téměř dumasovsky jsou vypointované nejen postavy, ale i zásadní okamžiky seriálu: odchod hlavního hrdiny z prestižní kliniky k záchranné službě, srážka městských autobusů, letecké neštěstí v Suchdole, reakce starého Jandery na smrt milované družky a samozřejmě skon doktora Skalky. Linie kolem politicky nevyhovujícího doktora Mádra má zcela nepochybně svůj propagandistický účel, ale pozornému divákovi nemůže uniknout, s jakou nadsázkou a ironií je celá problematika prezentována. Hovořit v souvislosti se SANITKOU o komunistické propagandě a schematismu je naprosto zcestné a prozrazuje se tím pouze absolutní neznalost většiny zdejších respondentů, kteří se zde s oblibou pasují do rolí samozvaných soudců. Herecké obsazení nabízí sestavu špičkových představitelů tuzemské divadelní, filmové a televizní Thálie (Adamovská, Kostka, Řehoř, Brousek, Nárožný, Zedníček, Dlouhý, Andrlová, Němec, Heřmánek, Pešek a řada dalších). Vedle Hanzlíka a Bartošky bych osobně vyzvedl skvělé uchopení postavy ředitele záchranné služby Josefem Vinklářem; doslova herecký koncert zde odehrává mistrovský Josef Karlík, jemuž patří čtvrtá epizoda s nezapomenutelným znovusmířením se synem. Je-li dnes na režiséra Adamce pohlíženo skrz prsty, je to do jisté míry zaviněno neseriózním přístupem médií k jeho osobě, protože k nováckým estrádám jej dovedla nesmyslná polistopadová štvanice. SANITKA představuje jeden z nejzdařilejších a dramaticky bezchybných seriálů osmdesátých let a jsou-li v něm spatřovány nedostatky, pak se jen stěží lze ubránit (ne)chtěnému srovnávání se současnou fabrikovou produkcí, chrlící takřka bez pardonu zmetky typu Ordinace v růžové zahradě, bezmocně se topící v kaluži podprůměru a kde nezavadíte ani o kvalitně napsaný děj, ani o zajímavé postavy a ani o dobré herce. Tím vším naštěstí disponuje právě Hubačův a Adamcův seriál.(12.6.2010)

TV/// Obsazení 10/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +herci, hudba, prostředí -občas děj a postavy/// Z nostalgie bych musel dát za pět, ale je pravdou, že si z prvního zhlédnutí pamatuji především hudební znělku, která je to nejlepší na celém seriálu. V dnešní době asi po 15ti letech od prvního zhlédnutí se na děj seriálu a na celý seriál dívám úplně jinak. Občas mě unikal smysl některých dialogů a především chování některých postav (hlavní postavy především). Rovněž některé epizody pro mě byli příliš o ničem. Jsou tu však i zajímavé momenty dány především zajímavým prostředím. Tehdy to uchvátilo (nemocniční prostředí) a ani v současné době mi to nepřišlo špatné. Zajímavé bylo taky sledovat jak si tehdy museli poradit se záchranou pacientů. Také jak tehdy u nás fungovalo zdravotnictví a spousta dalších detailů: například auta, domy, technika a především pak herci. Ty jsem si užíval nejvíc. Spousta známých tváří a jmen. Nejvíc mě zaujal Josef Vinklář, ale samozřejmě i spousta dalších. Na závěr musím pochválit závěrečné titulky. Vždy jiné v závislosti na hercích v dané epizodě. A stejně tak vyzdvihnout závěrečnou epizodu, která i po letech má spád./// Celkem 80%///(12.7.2011)

Komunistické, prorežijní seriály trpělivě líčící to, jak jednotlivé profese přispívají k budování socialismu, mě naštěstí nezasáhly nijak nepříjemně, a proto si jimi občas celkem rád připomenu to, jak to vypadalo, když ne ve skutečnosti, tak alespoň v televizi, v době, kdy režimu pomalu, ale jistě docházel dech.(8.4.2005)

Výpravný seriál o historii české záchranářské služby v období socialismu považuji za velice zdařilý. Osudy rodiny Janderů, jejich nejbližších, Vojtěchových kolegů a kolegyň a mnohých dalších postav jsou rozloženy do rozumných 11 dílů. Osobně pro mne nejsilnější a nejpůsobivěhší scénou je loučení s doktorem Richardem Skalkou. Nejzajímavější a nejakčnější je jistě díl jedenáctý, inspirovaný skutečnými událostmi. Vlastně skutečnými událostmi inspirovaný je celý seriál. Opět v porovnání se současnou seriálovou tvorbou lze hovořit o "nebi a dudech". Dokonce snad se uvažuje o pokračování. Vždy se něčeho takového obávám. Obdobně, jako u seriálu Nemocnice na kraji města to může skončit akorát špatně až velice špatně.(9.3.2008)

• - V prvním díle říká primář Kotek (Zdeněk Ornest) Janderovi (Jaromír Hanzlík), že poté, až se Jandera rozhodne odejít od záchranky, jednou skončí u cirkusu - a Jaromír Hanzlík si o čtyři roky později skutečně zahraje v seriálu Cirkus Humberto. (VMa)

• - Josef Vinklář, který ztvárnil roli ředitele záchranky Jaroše, v Sanitce málem nehrál. Když dostal nabídku, dlouho váhal, zda ji má přijmout. Po roli nesympatického doktora Cvacha z Nemocnice na kraji města (1977) se bál přijmout další úlohu lékaře. Nakonec ho ale přesvědčil kvalitní scénář. (Hans.)

• - V tomto seriálu Jaromír Hanzlík coby dr. Jandera odchází k záchrance dobrovolně po vlastním rozhodnutí. V seriálu Nemocnice na kraji města (od r. 1977)  sanitku řídí, ale snaží se od záchranky odejít a dostat se na lékařskou fakultu. Pronese zde i větu: "Tak se hold smiř s tím, že tvůj synáček bude nadosmrti šlapat pedály u sanitky." (San Miguel)