Sanitka

• angličtina The Ambulance
Československo, 1984, 10 h 52 min (Minutáž: 57–60 min)

Režie:

Jiří Adamec

Scénář:

Jiří Hubač

Epizody(11)

Recenze uživatele topi k tomuto seriálu (8)

Sanitka (1984)

Když mě bylo asi 5-6 let, už tehdy jsem měl trojici nejoblíbenějších filmových počinů. První byl Švejk, druhý Hostinec u Kamenného stolu a třetí Sanitka. Nejlepší na tom je, že tahle trojka je stále mezi mými topovými klasikami. To znamená, že Sanitka je kultovní dílo, protkané uvěřitelnými a lidskými příběhy z mistrovského pera Jiřího Hubače. S obludným pokračováním druhé série Filipa Renče nemá smysl se nikterak srovnávat. ()

Epizoda 2 (1984) (E02)

Dříve jsem si ani pořádně nevšímal, za jaké životní přešlapy jsou ostatní doktoři u záchranky a docela se divím, že to komouši pustili ven. Nádherně napsané charaktery z pera Jiřího Hubače tento díl vyloženě povznáší. A když na scénu přichází Josef Karlík, jsem vždycky ohromen. ()

Epizoda 5 (1984) (E05)

"Stáří je hrozný, když člověk neumře včas." "Co není hned, je pro mě pozdě." Velké sólo pro Ladislava Peška. V malých rolích se objeví legendy českého filmu a divadla, Marie Vášová a Jiřina Štěpničková. Jo a Zlata Adamovská byla za mlada fakt kus. ()

Epizoda 6 (1984) (E06)

Jandera by kolikrát potřeboval přes držku, za to, jak se chová k Elišce (Adamovská byla fakt kočena!). Roli muže, který chtěl skočit ze střechy domu parádně ztvárnil Ladislav Křiváček. ()

Epizoda 8 (1984) (E08)

Čím dál víc si na Sanitce ujíždím, leta jsem ji neviděl a čumím, jaký je to drámo. V této epizodě řádí Vladimír Krška, jako opilý otec Elišky. Neskutečná věrohodnost, smutek a zlost zároveň. Dále perlí nesnesitelně otravná Eva Trejtnarová, coby bývalá Janderova přítelkyně Eva, ta mě teda dává zabrat :). Do příběhu vstupuje další postava, sarkastický doktor Karlík, Janderův bývalý spolužák, který jako by mu v chování z oka vypadl :). Životní postoje a pravdy z pera Jiřího Hubače mám strašně rád..."Každý má svůj život, i svoje svědomí..." ()

Epizoda 9 (1984) (E09)

Cigánskou svatbu, kde jsou v seně zahrabaní pobodaní jsem měl v paměti od dětství. Nejlepší je, jak cigoš co hraje na cimbál, záchranářům a policajtům tvrdí, že se tam nic nestalo a bude si stěžovat až u ministra, to je prostě bomba :D. Výborný v této epizodě taky je, jak se mezi sebou popichují Zedníček s Nárožným, fakt nářez :D. Opět perlí i Bartoška alias doktor Skalka se svými filozofickými narážkami. No a aby toho nebylo málo, rváč Kratina pěkně namele hubu mladýmu Janderovi. Výživnej díl. ()

Epizoda 10 (1984) (E10)

Nejsilnější díl seriálu. Těžká depka. To, co předvádí Jiří Bartoška v roli doktorka Skalky je zdrcující emotivní sada. Stačí se podívat do jeho očí a všechno tam vidíte. Klobouk dolů. To samé platí o Janě Švandové. Uf, tahle epizoda zacloumá s psychikou. ()

Epizoda 11 (1984) (E11)

Poslední díl je doslova ikonický. Nezapomenu, jak jsem v dětství byl vyvalenej z těch beznohých nebo bezrukých lidí, kteří se po letecké havárii váleli v troskách letadla. Musím říct, že ty scény jsou těžce depresivní a působivé i dnes. Změnila se i hudba bratří Ormů, temné ambientní zvuky s téměř dokumentární kamerou dolaďují hutnou autentickou atmosféru smrti a bezmoci. Těžko hledat slova, v českém filmu jsem nikdy nic podobného neviděl. Obrovská profesionalita celého tvůrčího týmu. Klobouk dolů. ()