Iron Man

• USA Iron Man

Multimilionář a vynálezce Tony Stark je cynický bonviván a sukničkář, který po otci zdědil zbrojařské impérium Stark Industries a pokračuje v práci s jeho kolegou Obadiahem Staneem. Dodává americké armádě tzv. inteligentní zbraně a právě se chystá předvést zástupcům v Afghánistánu nový výrobek, extrémně ničivou raketu Jericho. Cestou z úspěšné prezentace, na níž se mu podaří uzavřít s vládou výhodnou smlouvu, je však armádní konvoj přepaden a zraněný Tony je zajat teroristickou organizací Deset kruhů. Je uvězněn v jeskyni v horách se vzdělaným afghánským lékařem Yinsenem, který mu zachránil život riskantní operací, když mu do hrudi voperoval elektromagnet, který brání střepinám, aby se dostaly k srdci. Teroristé Tonyho donutí, aby pro ně raketu Jericho vyrobil. Je zděšen, když zjistí, že jsou vybaveni jeho zbraněmi, a s Yinsenem se vrhne do práce. Nejprve vyrobí malý obloukový reaktor, kterým nahradí elektromagnet ve své hrudi, a poté se pustí do létajícího, vyzbrojeného brnění, které chce využít k útěku. Podaří se mu uprchnout, přestože Yinsen za jeho svobodu položí život. Tony okamžitě zastaví výrobu zbraní a začne tajně pracovat na vylepšené verzi bojového obleku. Netuší, že Obadiah je tím, kdo si objednal jeho únos, zmocnil se trosek prvního obleku a tajně se pustil do výroby vlastního modelu. (TV Nova)

paascha

Figura Ironmana je určitě sympatičtější než smrkáč Spíďaman, který dělá psí kusy, aby s ním mluvila jeho spolužačka, ale zdaleka není takový borec jako Bruce Wayne. Filmové zpracování je trochu trapné, zbytečně tmavé a pitomě klipoidní, ale jinak gut, sehr gut:-) ()

Jamal

Výborné, výborné, ale ten konec !!! Při akčních i neakčních scénách jsem se skvěle bavil, Robert je skvěle vybrán do role Iron Mana. Jeho technické hračičky, velká vila, bohatství, velká firma, nasazení života, akce a přitom špetka toho správného humoru nám může trošku připomínat jiný hodnocením snad nedostižný komiksový příběh - Temný rytíř, kde je Bale naprosto skvělý. S tím rozdílem, že Tony Stark měl mnohem přitažlivější a fantastickou domácí ( nic proti skvělému Freemanovi) Pepper Potts, kterou by nikdo jiný neuměl tak skvěle zahrát jak Gwyneth Paltrow. Třetí do silné herecké trojky Terrence Howard jako velitel Rhodey je klasický sympaťák, který se postará o ostatní problémy. Jediné co bych chtěl filmu trošku vytknout je ne příliš velký záporák z kterého by šel větší strach či respekt. Jeff Bridges možná za to ani nemohl, ale vůbec se sem nehodil. Finále ala dětští Transformers nebylo zdaleka tak akční jako například létání s F-22 nebo útěk z jeskyně. Tím pádem spadla výše položená laťka a trošku mi to připomělo sklouznutí o úrověň níže na výborné dětské finále, které jsme mohli vidět v jiných Favreaunových filmech. Film ale splnil mé větší požadavky a už se těším na pokračování, které naznačil i úplný konec za titulkama (2010), kde se mohl na pár vteřin blýsknout Samuel Jackson, který si s ním šel promluvit o iniciativě Avanger. Hudba Ramin Djawadi. ()

nunka

Prvá adaptácia komixového superhrdinu nadchla aj mňa. Iron man je prekvapivo funkčný po všetkých stránkach a už teraz sa teším ako sa Tony Stark popasuje s mediálnym ošiaľom v ďalšej časti... ()

LiVentura

Dobrá akce, originální "lidský" hrdina, který se příliš netají svým druhým "já" a skvělý zlosyn pan Bridges. :-) Klasická "komiksovka". ()

juta

Trochu neobvyklý superhrdinovský film, u kterého se vykašlali na poslouchatelný dabing, protože hlas Stana Marshe jako Iron Mana, to mohlo napadnout jen nepřemýšlejícího člověka. Tenhle film by mohl nést nálepku jako dobrý na uspávání, protože jsem se na něj dvakrát díval a dvakrát jsem usnul v závěru, takže přesně nevím jak to dopadlo. :D ()

Pavka5

Miluju filmy podle komixů. Nedokážu si představit, že by hlavní roli hrál někdo jiný. Překvapilo mě, že je zde mnoho vtipných scén. No prostě Iron man si mě naprosto získal. Musím na to koukat jen s titulkama, cz dabing je fakt děsnej! Chci 2 ..šup šup!!! ()

Kass

Nejlepší co se dá o Iron Manovi napsat je, že je jiný. Takové salvy smíchu z řad diváků v kině u komiksu nepamatuju. Myslím, že Iron Man dobře ví, že nekope za komiksovou extraligu a nesnaží se tedy ohromovat megalomanskou produkcí a přebujelými áčkovými ambicemi. Své eso v rukávu ovšem má a je to trumf z řádu těch nejvyšších, totiž oslňující charisma R. Downeyho Jr. v titulní roli. Jsou zapomenutelné příběhy a zapomenutelné postavy, ale garantuji vám, že Tonyho Starka si budete pamatovat. Z řady komiksových superhrdinů s ním v tomhle snesou srovnání jen Batman Christiana Balea a Wolverine Hugha Jackmana. Skvělé je, že velmi dobře dopadlo i obsazení dalších postav, z nichž se nestali pouzí Downeyho přihrávači. Jeff Bridges je tvrďáckým, lahůdkovým záporákem s úžasným výzorem. Terrence Howard není přiblblý mariňák, ale příjemný sympaťák. A Gwyneth Paltrow... Gwyneth je netuctově krásná a elegantní (hrozně se mi líbil její "netradiční" vztah k hl. hrdinovi, už jenom to že si mezi sebou celý film jen vykali!). Iron Man není film o kterém bych napsal, že mě uchvátil a že jde o veskrze strhující podívanou, ale je hotová radost se na něj dívat. ()

Fiftis

Prvý pokus o čistokrvný Marvelácky comix s milionárom, čo vo voľnom čase preháňa po oblohe kovový superoblek napchaný najnovšími zbraňami pred ktorými sa trasú všetci záporáci planéty. Možno mu chýba veľkoleposť áčkovej konkurencie, ale svojou oceľovou päsťou dovedie zamiesť s divákom v patričnom štýle. Robert Downey Jr JE Tony Stark. A vy si to s ním budete chcieť vymeniť. ()

ajuska

Pokud přijmete za vlasy lehce přitaženou, komiksovou premisu o muži v létajícím hypermoderním brnění, tak je to bezvadná zábava. Příjemně našlapaný akční snímek, kterému se vcelku úspěšně daří vyhýbat řadě klišé z filmů o superhrdinech, sem tam nějaká ta trefná hláška a charismatický hlavní představitel, co víc si přát... ()

Shakers

Táto komiksovka ma fakt prekvapila a prekvapila ma o to viac, že ju režíroval Jon Favreau, ktorému som moc neveril. Robert Downey Jr. je naozaj sympaťák a ako Iron Man to zahral naozaj skvelo, minimálne 50% filmu stojí len na ňom. Návrh Iron Mana skvelý (Thanks Stan Winston), akcie výborne, efekty super, skvelý herci, fajn príbeh, humor na správnom mieste, hudba výborne ladí a obohacuje už len jednotlivé scény ... čo viac si priať? Perfektný začiatok Marvel Universe aj Cameo Nicka Furyho. Oblúbený soundtrack: Driving With The Top Down, Vacation's Over. 95% - 5* ()

lamps

Superhrdina na jedno použití. Downey a jeho charisma dávají filmu daleko více než parádní efekty a příběh vycucaný z prstu nadšeného scénáristy s americkou vlajkou vytetovanou na hrudi. Typický produkt guilty pleasure, který toho divákovi moc nového nepřinese, ale přesto je tak sympatický a zábavný, že si k němu cestu nakonec vždy najde. A tam, kde nestačí chabý scénář ani velkolepá akce, všechno podpoří společně s Downeym ještě démonický Jeff Bridges a s přibývajícími léty stále více sexy Gwyneth Paltrow. ... Potenciál byl každopádně trochu větší, skvělá trojka jest příkladem :-) 80% ()

Jacinda

Poprvé jsem filmu nevěnovala moc pozornost, takže druhé shlédnutí přišlo až po Thorovi a rozhodnutí, že na Avengers musím být pořádně "našprtaná". Netušila jsem, že je Iron man takový drámo. Hlavně prvních 45 minut je opravdu drsných a rozhodně se nenese v takovém tom hravém spidermenovském či thorovském duchu. Miluju technologie, takže jsem na filmu nejvíc ocenila krásné hologramy, blikající okna a milý hlas počítačové softwaru který má zmapované vše. A pak je tu samozřejmě malý robůtek, který je neskutečně roztomilý (záchrana srdce...) a vtipný (hašení...). Vývoj některých postav mě nepřekvapil ale nevadí mi to. A nakonec musím strašně moc poděkovat za to, že jsem byla ušetřena jakýchkoli sex-postelových scén. ()

Pepinec

Blbost na dvě? Iron Man. Neohrabaně se kymácí mezi srandou a vážností, emočně je prázdný jak popelnice v předprodeji, chybí mu všechno co by mě mělo čapnout za pačesy a ještě ke všemu to má další dva díly... To teda vážně nevím proč. ()

DaliX

Komixové filmy sú super a Iron Man len potvrdzuje pravidlo, že MARVEL to s komixom naozaj vie. Vlastne kvôli jeho pričineniu a financovaniu (a že to bol riskantný projekt) sme sa dočkali skvelého filmu nakrúteného presne tak, ako má byť nakrútený úplne podľa komixovej predlohy. Robert Downey Junior je ako Tony stark, skvelý, sympatický, má nadhľad a doviedol film k dokonalosti. Hlavne dialógy medzi ním a jeho asistentkou Pepper, ktorú stvárnila oscarová Gwyneth Palthrow sú zábavné, vizuálne efekty bezchybné, ILM odviedol opäť bezchybnú prácu. Samotný film je skôr zameraný na vznik hlavného hrdinu, má menej akcie ale to až tak veľmi neprekáža, pretože vznik Iron Mana je naozaj nesmierne zaujímavý, takže sa človek rozhodne nenudí. Aj akcia je zvládnutá na jednotku, hlavne letecká scéna je skvelá a potom aj súboj v Gulmire, o Iron Manov funkčný superoblek sa nemohol postarať nik iný ako štúdio Stana Winstona. Najviac je vo filme vidieť prototyp Mark III, ale aj jednofarebný Mark II má svoje kúzlo, o plechovom Mark I ani nehovoriac. Jedinou neduhou filmu vidím v zápornom prevedení Jeffa Bridgesa, ktorý stvárnil Obadiaha Stanea skutočne dobre ale pôsobil príliš mäkko a na zlosyna málo presvedćivo, dokonca až nevýrazne. Ináč je Iron Man naozaj výborný film a po Nolanových Batmanoch sa jedná u mňa o druhý najlepšie natočený komixový film. ()

JohnnyD

Marvel konečne zobrali do vlastných rúk svoje komiksy a robia ich doslova po svojom. Miesto nadupanej farebnej akcie idú do popredia viac dialógy, emócie, humor a herecké výkony. Je radosť pozerať sa na slovné prestrelky Roberta Downey Jr. (geniálny výber!) a Gwyneth Paltrow. Škoda, len zbrklého konca a "šokujúceho odhalenia". Filmu chýba silnejší "badass" a precíznejšia akcia na záver. ()

Paldini

Po Fantastic Four druhý nejslabší film od Marvelu, ale to neznamená, že je to úplná katastrofa. A sám se divím, že mi ty dvě hodiny docela dobře utekly, i když se ve filmu skoro nic velkolepého nedělo. ()

Boogeyman

Ono nebýt toho, že Stark je takovej masér a v podání Robrta Downeyho jr. megamasér, był by Iron Man jen takovej pěkně vypadající vysokorozpočtovej průměrnej komiksák jako třeba druhej Hulk nebo první Spiderman. Jenže ta hlavní postava, kdy se konečně nemusíme dívat na utlačovanýho chudáčka blbečka-vědce, ale na namachrovanýho zasobanýho pičuse, to je jako živá voda. A jeho „manypeny” Pepper v podání Gwyneth Patrow je více než šukadelická! ()

sheen

Železňák mě mírně zklamal, čekal jsem film napěchovaný akcí ale nedočkal jsem se. Akce je tam poskromnu ale je parádní. Downey Jr. se své role zhostil bravurně, do kostýmu Železňáka zapadá s lehkostí a elegancí. Nejlepší je ten jeho oblek, to je něco úžasného (jako novodybý RoboCop:). Vyzdvihl bych hlavně triky a hudební doprovod, to je opravdu špicka oboru. Sečteno a podtrženo, řemeslně zvládnutý popkorňák. ()

petaspur

Kvůli skvělým Downeyovým výkonům z poslední doby jsem se rozhodl podívat na další zfilmovaný comics (fanda fakt nejsem). Po úvodním velmi zábavném představení hlavních postav jsem doufal ve skvělou podívanou, ale film se příliš rychle začal brát vážně a tím ztratil veškerou pohodovost. Směřování k očekávanému závěrečnému souboji dvou plechovek už bylo spíše utrpením, které není potřeba vidět dvakrát. ()

Marvel řeší interní problémy

Marvel řeší interní problémy

21.03.2023

Nový Star Wars seriál má název

Nový Star Wars seriál má název

04.10.2018

Tento týden vyšla kupa nepotvrzených informací o chystaném disneyovském seriálu ze světa Star Wars, který má na starosti režisér prvního Iron Mana Jon Favreau. Nakonec – k velkému překvapení všech… (více)

Nový Star Wars seriál bude obří

Nový Star Wars seriál bude obří