Iron Man 3

• USA Iron Man Three (více)
USA / Čína, 2013, 130 min

Režie:

Shane Black

Předloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks), Larry Lieber (komiks) (více)

Scénář:

Shane Black, Drew Pearce

Kamera:

John Toll

Hudba:

Brian Tyler

Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Ben Kingsley, Paul Bettany, Rebecca Hall, Guy Pearce, James Badge Dale, Jon Favreau, Stan Lee (více)

Bohatý průmyslník Tony Stark kdysi změnil ve svého nepřítele talentovaného vědce Aldricha Killiana. Ten pak zasáhne do jeho života ve chvíli, kdy začne USA zotročovat sérií vražedných útoků terorista Mandarin. Spojení mezi záhadným teroristou a vědcem musí Tony odhalit během pátrání, které ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale i bezpečnost prezidenta a státu. Protivníci totiž mají k dispozici geneticky modifikované mutanty, kteří dotekem taví kovy a příležitostně vybuchují. Když Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky, je Tony zahnán do kouta a bude nucen přežít pouze prostřednictvím svých vynálezům a při ochraně svých nejbližších se bude muset spolehnout jen na svou geniální mysl a instinkty. Při odvetě ho neustále trápí nezodpovězená otázka. Je on sám součástí svého obleku, nebo je oblek pouze součástí jeho samého? (TV Nova)

Macejko

Trailery sľubovali osudovosť a temnotu, recenzie zase nahláškovanú a vtipnú superjazdu. Nový Iron Man nie je ani jedno z toho. Je to iba tápavo a neisto zrežírovaný a fádne napísaný film, ktorý sa jednostaj iba uondene šuchce šedivými suterénmi a bľabotaním s malým chlapcom v nejakom americkom Prdelákove. Vyzerá to, ako by to nestálo ani 70 miliónov, postráda to akýkoľvek emocionálny dopad alebo uveriteľnosť v ľudskejších momentoch, okrem vydareného finále (na ktorom je prekvapivo najlepšia Gwyneth Paltrow) nemajú akčné scény žiadnu šťavu alebo napätie, a taktiež to nie je skoro vôbec, opakujem skoro VÔBEC vtipné alebo nápadité v dialógoch. Shane, kamarát, natočil a napísal si Kiss Kiss Bang Bang - jeden z mojich najobľúbenejších filmov - a za to ťa budem do smrti uznávať, ale... to si za tých osem rokov úplne všetko zabudol? Rozmýšľam, či toto nebola vôbec najhoršia marvelovka. A to je vo svete, kde existuje Kapitán Amerika, naozaj neveselé pomyslenie. ()

Sawyer815

Samotná předloha Extremis nepatří zrovna mezi moje oblíbené komiksy s Iron Manem, možná i proto dávám jen za 4. Ovšem potitulková scéna je bezkonkurenčně nejlepší ze všech Marvel filmů. ()

Freemind

Půjdu proti proudu - trojka je podle mne nejslabší z celé série. Přesunutí těžiště do temnější polohy nevyšlo, protože na pozadí vážnějších scén vyznívají humorné momenty pubertálně až dětinsky. Moc tomu nepomohl taky trik v podobě dětského poskoka hlavního hrdiny, který už dokonale provařil Spielbergovic Stív. Což o to, jako relaxační a zábavný blockbuster to funguje, ale po zhlédnutí traileru a seznamu účinkujících jsem čekal mnohem víc. Tož zase příště, Tony. ()

erased

Marvel má podruhé štěstí na režiséra, po nečekaně zábavných Whedonových Avangerech teď i Shane Black nalévá do seschlých komiksových tradic trochu šťávy. Díky němu se konečně dá na třetího a posledního Iron Mana koukat víceméně bez skřípání zuby. Teda dalo by se, kdyby záporáci skončili u Mandarina a neobjevovali se žádní ohniví satanáši. Ti i přes výborné obsazení (překvapivě trapného Guy Pearce na sto honů překonává J. B. Dale) nemůžou dopadnout jinak než komicky. O to víc, když před nimi film podvratně a s grácií kvalitní parodie vybruslil z toho, co podle traileru vypadalo jako největší průser filmové historie, Mandarin totiž v jakémkoli jiném provedení mohl dopadnout jen a jedině jako tragéd. Snad bych se ani nezlobil za ještě trochu méně samotného plecháče a více Tonyho, ale toto už je asi moc sci-fi scénář. Už tak je ho zde totiž minimum, kromě úvodu a zčásti závěru nahrazuje digitální cool akci stará dobrá ruční práce a kvalitní osmdesátkově stylizovaný hláškovací maraton. Ve výsledku se vlastně zdá, jako by tento díl neměl s komiksy téměř nic společného. A to je sakra dobře. ()

Alementina

Lepsi nez dvojka, ale dejove trochu nevyrovnany, 3D uplne zbytecny. Tony je porad stejnej, ale uz by to chtelo trochu vic, takze si ho nakonec uzivam snad vic, kdyz je v obleku nez bez nej... A nakonec ho trumfne samotny Mandarin v podani Bena :) Akce "party" vykouzli obrovsky usmev a clovek se tesi, co prijde dal... ale je to jen dobry, hodne dobry. PS: Zarazi me az neunosny pocet paru na CSFD predpremirach, kdy chlapec asi chce usetrit za listek pro slecnu, na kterou chce udelat dojem, takze vytvori konto, na to nasbira body a pak ji slavnostne vytahne na CSFD predpremieru, kde po dobu filmu slecne rika rozumy asi aby udelal dojem.... a sedet mezi dvema takovymi "pary" bylo peklo! ....................... 3.5.2020 asi nejslabsi IronMan, Pepper mi porad leze na nervy. A uolne nejvic mi prijde hrozny, ze presne 7 let od shlednuti jsem si z toho filmu pamatovala uplny prd, ale uplny. Nic, ani tu party jsem si nepamatovala. Na co se na ty filmy koukam, kdyz si nic nepamatuju... Snizuju hodnoceni ze 4* na 3* ()

kaylin

Příběh částečně, ale opravdu velmi volně, vychází z komiksu "Iron Man: Extremis", který nedávno vyšel v rámci série "Ultimátní komiksový komplet". Opravdu nehledejte přímou spojitost, ale Warren Ellis i Adi Granov jsou v závěrečných titulcích uvedeni. Kromě toho, že se jedná o skvělý spektákl, máte zde příběh, který má hlavu a patu. Iron Man se musí utkat s nepřítelem, kterého si sám stvořil, což nám na začátku jasně říká. Musí přijít na kloub tomu, proč dochází k výbuchům a kdo je ten tajemný terorista Mandarin a kde ho najde. Myslím, že příběhem vám film skutečně dokáže vyrazit dech. Dvě hodiny a několik minut k tomu jsem film sledoval se zatajeným dechem a nemohl věřit tomu, že se jim to skutečně povedlo, ale je to tak. "Iron Man 3" je rozhodně lepším filmem než "Iron Man 2". Mimochodem, jedná se i o film drsnější, který sem tam těmi mrtvolami dost překvapí. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/05/40-iron-man-iron-man-2013-80.html ()

gogos

Osobně si nedokážu představit Iron Mana bez Roberta Downey Jr. Svým charismatem a hereckým výkonem dává Tonymu Starkovi naprosto perfektní osobitý charakter a ty dva si prostě sedí jako nikdo jiný. Vcelku celý třetí Iron Man mi přišel skvěle vystavěný, zejména na hereckých výkonech. Ben Kingsley zde řádí téměř Oscarově, záporák i dětský hrdina jsou napsáni, obsazeni a zahráni fantasticky, a tak jediný, kdo mě tak trochu vadí velká role Pepper a i Don Cheadle jako Rhodey mě nijak zvlášť nenadchnul. Nicméně Shane Black se se scénářem popral fantasticky a zdárně pokračuje v Iron Manovi tam, kde skončil, ale zároveň k němu přidal své osobité prvky úzkusti a ještě geniálnějšího humoru, než v předchozích dílech. O efektech či akční stránce se nemá ani cenu bavit - jsou tradičně skvělé. Hudba - ačkoliv je hudební podkres jiný, než na co jsme byli zvyklí, i zde se Iron Manovi daří bodovat. Jako třešnička na dortu působí tradičně skvělá camea, ať už se jedná o Stana Lee nebo závěrečné, potitulkové nářezové ceameiko. Třetí Iron Man zkrátka a dobře působí dospěleji, charaktery, zejména Tonyho Starka, se zde rozvíjejí jako nikdy před tím a při tom je zachována akčnost a skvělá zábava. Ačkoliv se možná třetí díl tváří jako nejlepší díl série, na mě tak ale bohužel nepůsobí. Nedokážu říct proč, když drtivou většinu jeho aspektů chválím, nicméně jednička pro mě zůstala nepokořena. Velmi velmi dobré 4*! ()

Naslund

Konečně zase super film, na který bych se podíval hned podruhé. To je něco, co mi u předchozích dílů scházelo. Asi je to tím, že Stark trošku dospěl a tentokrát je v očích veřejnosti brán jako borec. Takové hrdiny mám v poslední době radši než ty smutné, kteří dělají dobro a přitom je nikdo nemá v rád... soráč Batmane. Doporučuji zůstat až do konce titulků, abyste o nic nepřišli. Pokud vás titulky budou nudit, tak si to můžete zpříjemnit děláním si srandy z cizích jmen. Nás to bavilo dost. Tak a teď vzhůru na Iron Mana 1 :) ()

ABLABLABLA

Je to možné? Opravdu je třetí díl nejlepší? Že trojka je lepší jak dvojka, to je jasné. To už tak většinou bývá, však víme. Ale aby byla lepší i než první díl? Podle mě tady ano. Naprostá parádička. Velmi mě překvapilo, že snímek navazuje na to, co se dělo v Avengers. Že to všechno krásně propojili. Bych ani nečekala, protože přece jen Iron man byl vždycky z těch marvelovských superhrdinů (co se filmu týče, komiksy fakt nečtu) tak ten nejvíc lidský, jakože žádné nadpozemské prvky, Avengers se zase nadpřirozenými prvky jen hemží a scénáristé na to navázali. Vlastně proč ne, že? Myslím, že lepší zakončení Iron mana ani vymyslet nemohli. Sice mi přišlo trošku zbytečné zahodit do moře nevyčerpatelný zdroj energie (aka jeho svítící blbůstku, prý elektromagnet), ale tak co už, chtěl být novým člověkem a ne superhrdinou... So foolish:D Vtipné scény? Nespočet. Ale např. když ho z potápějícího se domu vytáhla jeho vlastní ruka (technicky vzato to byla ruka jeho obleku.. ale víte, jak to myslím, bylo to prostě vtipné). Dobré bylo i jak zachránil 11 lidí z letadla a pak ho respektive Jarvise rozjebal náklaďák "That came out of nowhere." ...... "That's.. is that Iron man? - Technically, I am. - Technically, you're dead. - Valid point."........ "Who's home? - "Well, my mom already left for the diner, and dad went to 7-Eleven to get scratchers. I guess he won, 'cause that was six years ago. - Hmm... which happens, dads leave, no need to be a pussy about it." ....... "So you're just gonna leave me here? Like my dad? - Yeah. Wait, you're guilt tripping me aren't you? - I'm cold. - I can tell. You know how I can tell? Cause' we're connected!" a odjede pryč:D...... Vůbec ten klučina byl úplně super a všecky scény s ním a Tonym:D Ti dva mě bavili a hodně. "You're breathe fire?" ....."Honestly I hate working here. They are so weird." ()

buldock

Rozhodně nejlepší Iron Man, který poráží oba předešlé díly skoro ve všech směrech, hlavně v dospělejším podání celého filmu, zkrátka parádní zábava! Film: 86% ()

DH3Factor

V době, kdy seriálovým světem vládne rukou pevnou a rozhodnou Hra o trůny v čele se zužující se Starkovic family, na scénu přichází možný budoucí pokrevní potomek tohoto vlčího rodu. Šovinistický miliardář Stark. Tony Stark. Toto jméno je v poslední době značkou kvality. Po úspěšných Avengers likvidujích hordy nehezké mimozemské civilizace pod vlajkou retro frajera Lokiho se Marvel vrací k Americkému tématu číslo jedna. Terorismu. Odvěký neptřítel kovového hrdiny Mandarin konečně vylézá z ilegality a začíná tropit neplechu. Ku pomoci mu jsou výbušní chlapci a děvčata, kteří mají občas problém s ovládáním. Kdo od trojky čekal akci a vtipné hlášky Downyho, přijde si na své. Downy opět hraje svou královskou disciplínu a vytknout mu nelze takřka nic. Trošku větší problém mám s nezničitelnou a dokonalou Pepper, které to moc nežeru. Pearcův záporák je ucházející, ale dost mi připomíná toho z poslední bondovky a Bardem je prostě lepší. Malý klučina z anonymního města v Tennesse mi vyloženě vadí a celkový efekt dětí mi do celku vůbec nepasuje. Režije se tentokrát ujal Shane Black, taktéž tvůrce slavného Prédátora a je to znát. Iroman 3 poněkud zixmenoval a nevím jestli je to dobře nebo ne. Věrní fanoušci zklamáni nebudou, ale přece jen jsem osobně čekal trochu víc než akci a stárnoucího Tonyho. 70% ()

Degreet

Upřímně, na předchozí díly Iron Mana jsem se poprvé podíval až před pár dny a to hlavně z důvodu, abych mohl jít s kamarádem na premiéru trojky. Po slušné jedničce a o něco horší dvojce byla temnější trojka příjemným překvapením a za mě nejlepším dílem série, což bylo pravděpodobně umocněno i postprodukční 3D projekcí a atmosférou narvaného kina při premiéře. ()

Kaluž

Víceméně vlažný akčňák s místy nepřehlednou akcí (hlavně v závěru). Samozřejmě nechybí jemně vybroušený starkovský humor (často je však tentýž fór pro úspěšnost několikrát zopakován), notně nateklý Jon Favreau funguje jako zdroj výživných anekdot a Gwyneth Paltrow je pořád to ošklivé křoví (i přestože se ji tvůrci snaží tlačit do popředí). Flambující záporáci jakoby vylezli z libovolné epizody televizních Fringe/Krajních mezí. Nutno dodat, že tematicky spřízněný Diktátor s Cohenem mě bavil o poznání více. Největší zklamání? Těšil jsem se na Gándhího s koulema a dostal jsem akorát vyšinutého nerda s ksichtem Guye Pierce. Lehký nadprůměr (a mnohem lepší než unylá dvojka se zombie Rourkem). A chci sólovku s Bannerem/Ruffalem! ()

movieband

Opětovné shlédnutí, které mělo od toho prvního delší časovou promlku, mě utvrdilo v tom, že Iron man 3 patří k těm povedenějším marvelovkám. Svým způsobem se tu v rámci sólovky pěkně a důstojně rozloučil Downey Jr se svým železným parťákem. ()

italka63

Já byla spokojená, dobrý příběh, zpracování, vtip, Tony Stark zabodoval, jen tak jeho Gwyn už tolik ne, přišla mi, tak jako ve všech jejích rolích, dost nevýrazná. Krásné čtyři hvězdy. ()

Mikita

Nějak nesdílím všeobecné nadšení. Film přináší hned několik nových pohledů na namachrovaného Tonyho Starka. Už je hodnější, věrný jedné ženě, má noční můry a zlé sny. Navíc se dokáže rvát i bez železných obleků a je najednou mnohem věrohodnější, lidštější a stává se pro mě tím pravým hrdinou. Za to všehno dávám plus. Proti polidštěnému Tonymu ale najednou stojí až nelidští mutanti s nadlidskou silou, téma genetického inženýrství jako zbraně a do toho je mixnuté využívání strachu z terorismu. Hmmm. Dobrá, to by šlo nějak zkousnut, ale plivání ohně a další fígle jsou trochu moc. Do toho několik železných obleků vhodných pro vánoční ohňostroje a happy end na závěr, kde se i případné obtíže do budoucna vyřeší? Tak nějak nevím. Rozhoduji se mezi geniálním tahem a překombinovanou blbostí. ()

Marvel našel nového superhrdinu

Marvel našel nového superhrdinu