Spider-Man: Daleko od domova

• Austrálie

• Nový Zéland

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2019, 130 min

// "Come on, Peter Tingle!" Další pavoučí trefa do černého? Well... Far From Home je zcela podle očekávání větší, hravější a akčnější, Jon Watts si s tím navíc tentokrát fakt pohrál, takže servíruje jeden boží nápad za druhým (konečně někdo překonal scénu s Vaderem na konci Rogue One), pak ale ke konci druhého aktu přijde jedna nepovedená scenáristická berlička (teatrální Jake Gyllenhaal promine), a celý film se tak nepříjemně zbrzdí. Naštěstí (!) na to naváže jeden hezký emocionální moment a skvělé finále, takže jsem tohle klopýtnutí filmu ještě milerád odpustil. Co mi zbylo, je parádní dovolená od zbytku osudového MCU, která zvládá míchat humor s vážností, romantiku s osobními vendetami, a klasické spidermanovské odkazy s moderním pojetím od Marvelu. Zkrátka přesně ten typ letního blockbusteru se srdíčkem, který chcete v kině vidět jednou, dvakrát, god damnit, klidně i třikrát! Fanboyovských 9/10 a čekání na trojku bude dlouhé. (Viděno 2x, pořád awesome)(27.6.2019)

Par velmi dobrych napadov. Par velmi meh.(14.9.2019)

Lepšie ako prvá časť. To bezpochyby. Holland sebavedomejší a hraje to na nostalgickú nôtu čo sa týka vzťahov ako tomu bolo u Raimiho. Páčilo sa mi to aj kvôli prostrediu aj kvôli akémusi vnútornému konfliktu u Spider-mana. Iste stále je to detská verzia ale šlape to lepšie a motivácie majú dospelejší charakter. Rovnako aj záporák je skvelý. Nie že by to bola Gyllenhaalova životná úloha, ale je to záporák kvôli ktorému sa dejú nedobré veci. Čo je znova posun oproti prvej časti. Humor funguje. Akcia tak pol na pol. A Zendaya super len by som chcel od MJ trochu väčšieho priestoru a aktívnosti. Koniec svojim zvratom poteší veľmi. Rovnako aj návrat postavy o ktorej som si myslel ju už vo svojom ikonickom charaktere už neuvidím. Giacchino spravil perfektný motív - omnoho lepší než Elfman a celé to vlastne šľape bez prestávky. Koniec trochu kostrbatý ale to už z princípu odpúšťam. Bavilo ma to viacej ako Avengers - Endgame. Som naozaj úprimne zvedavý na tretiu časť.(5.7.2019)

Po epických a psychicky poměrně vyčerpávajících Avengers úplně klasická relativně umírněná feel-good sólovka. Young adult nádech tomu prospívá, romance mezi Peterem a MJ jiskřivá, komediální momenty vtipné a evropské lokace táhnou vizuálně. Zároveň to funguje i jako určitý epilog pro druhou fázi MCU a post credits scény slibují další splněné geekovské sny.(18.9.2019)

Hustokrutý! Paráda!(3.7.2019)

Nejlepší Spiderman to není, ale nemá se za co stydět a je velmi dobrý,nejlepší padouch MCU Mysterio není, ovšem není ani nejhorší a předvádí naprosto špičkové iluze, které jsou dalším novým zpestřením Marvelu a rozhodně je to jeden z těch lepších padouchů, Jake ve své klasické vysoké formě. Je tam skvělá akce, Spider-man je super, humor funkční a přirozený a to samé romance. Evropy je tu celý film a asi nejvíc zrovna Praha která byla fajn. Potitulkove scény brutálně zásadní. Co říct víc, rozhodně doporučuji, takhle se dělá zábavná teen superhero komedie, prostě Spiderman, MCU to opět zvládli. Ovšem jednu věc nemohu odpustit, možná dvě Mysterio je sice super, ale na iluze má celý tým lidí, ach jo. Druhá věc je ještě větší, Stark se snaží celé své dění ochránit Zemi, postavit kolem ní štít, dokonce to řekne a vyčte Rogerovi v Endgame a zde náhle zjistíme že má super obří satelit se supermoderní technologií s milióny drony? Radši luskne a celé to přenechá puberťákovi...to prostě srazí body. Pokud tohle přežijete, film si ovšem naprosto užijete, akční zábava zaručena.(5.7.2019)

Určitě lepší než homecoming - stále je zde přítomný teenage nádech, ve filmu navštívíme několik evropských metropolí, díky podařeným vtipům je to zábava, ale hlavně příběh byl lepší než v úvodním dílu. Našel jsem zde ke konci příběhovou mezeru, ale nebudu spoilerovat a hlavně vzhledem ke dvěma po titulkových scénách je to i možná nepodstatné. Díky par scénám jsem měl i husí kůži, což je vždy dobré znamení. Todle je prostě poctivý letní blockbuster od marvelu -75%.(5.7.2019)

ačkoliv jsem se na tento film hodně těšil, tak jsem nic převratného nečekal. ovšem opak se stal pravdou. Já se ani chvíli nenudil. Wattsovi se povedlo najít tu správnou rovnováhu ve filmu (sranda x vážnější scény). Velmi se povedlo, že Spiderman vypadá reálně. Ne vzhledem, ale chováním. vše mu věříte neboť takto puberťáci prostě jednají. Podařila se také romantická část, jenž je opět uvěřitelná a padnoucí. taktéž hlavní padouch není vůbec špatný, na to je Gyllenhaal až moc dobrý herec. jediné, co se ne úplně povedlo byla závěrečná bitva, jenž chvílemi byla nápaditá, ale většinou spíše nudná a tuctově nezajímavá (ovšem asi jako jediná věc ve filmu, ale za to vcelku vellká). Ale jinak za mne obrovské překvapení a myslím, že do kina zavítám ještě jednou, protože mně to naprosto sedlo.....80%.(5.7.2019)

Marvel to má totálně v paži a je strašně super že i po 10 letech, co plní sály multikin, dokáže pořád překvapit, inovovat a neskutečně bavit. Holland je pro mě nejlepším spidyem!(27.7.2019)

Jestli tohle lidi fakt chtěj, budiž. Špatný film to neni, ale Spider-Mana jsem měl rád, když nepanáčkoval v soukolí MCU a držel si alespoň jakousi žánru adekvátní inteligenci. Je fajn, že romantika šlape a Mysterio je po delší době pravověrný záporák převzatý z komiksu bez alternací, ale (a připadám si trochu jako pamětník) nezachytil jsem v tomhle filmu jedinou kapku reálně působícího potu, částečně proto, že Spidey je i v naprosto zbytečných situacích kompjůtrem generovaný (ačkoliv hned v úvodní scéně má na sobě reálný, nebo alespoň reálně vypadající oblek, což je paradox). Ale svádět to na rozplizlou trikařinu by bylo snadný. Problém zkrátka je, že pod nánosem vší arkádovosti není cítit nic byť vzdáleně připomínajícího srdce. A Spider-Man byl vždycky ten nejlidštější a nejvíc srdcem oplývající superhrdina, což se povedlo zachytit zatím jen Samu Raimimu, a trochu Lordovi s Millerem. Čert vem všechny otravný Tony Starky, Nicky Fury a marvelácký cliffhangery. Jedna jediná slina vylétající z úst Tobyho Maguirea při závěrečné fajtce s Green Goblinem strčí do kapsy celý tenhle neosobní spektákl.(8.7.2019)

Osobně mám problém se třema věcma, který mi znemožňujou dát maximální hodnocení, a osobně absolutně žeru dvě věci, díky kterým by si to druhej marvelovsko-sony Spider-Man zasloužil. A protože jsem líný prase, jenom ty body vypíšu a nechám si delší zamyšlení někdy pro budoucí já, který už tak líný nebude: 1) Spider-Man v Evropě je fajn nápad, ale nepatří tam. Nejen z logiky věci, kterou logicky odhalí logicky uvažující MJ. ___ 2) Humor mně osobně přišel v mnoha případech až příliš tlačenej, a tudíž ztrácí lehkost. Tudíž místama spíš působí rušivě. ___ 3) Mnoho vedlejších postav je imho zbytečných, rušivých a blbě napsaných. Charaktery tak oproti Homecomingu pro mě zaostávaj. ___ 4) Mysterio je včetně výkonu Jaka Gyllenhaala naprosto skvělej udělanej, pasuje do MCU (včetně odkazů na předchozí snímky) a sekvence, kdy Spider-Man musí NO SPOILER! přijít na to, k čemu je jeho pavoučí šestej smysl, patří imho k tomu nejlepšímu, co film nabízí. ___ 5) Kolem a kolem je pořád skromnější superhrdinskej flák s potitulkovou scénou, která umně završuje tuhle fázi MCU a naznačuje, kam se vydá ta další. Odkazy na Tonyho Starka samozřejmě potěší. ___ P.S. Stejně si myslím, že se v nějaký fázi najde způsob, jak ho - byť třeba hologramově - Kevin Feige vrátí. ___ P.P.S. (možnej spoiler) Osobně si myslím, že Jake Gyllenhaal se vrátí taky.(10.7.2019)

Ani se nepamatuju, kdy jsem dal naposledy nějaké marvelovce plnou palbu hned po prvním zhlédnutí. Nejspíš to bylo u Iron Mana 3, kterého ale od té doby zas až tak moc nemusím. Takhle jsem ale spokojený jako už dlouho ne, i když uznávám, že Infinity War a Winter Soldier se mi ve výsledku líbí víc... ale těm jsem na chuť přicházel postupně. Tohle je nenáročné, zábavné, šmrncovní, vztahové, zkrátka výplňovka stylu Ant-Man 1 a 2, jen lepší.(14.7.2019)

Potitulková scéna 1 - Skutečná identita Spider-Mana je odhalena Potitulková scéna 2 - Nick Fury není úplně Nick Fury.(15.7.2019)

I když mám Spider-Mana jako postavu hodně rád a jedničku bych rozhodně nezatracoval, u dvojky jen těžko nacházím slov, protože se jedná pro mě asi o podobně "zajímavou", "nápaditou" a vůbec ne lacině vyhlížející marvelovku jakou byl druhý Thor nebo Incredible Hulk. Bohužel i u těch dvou jsem se asi bavil více. Jasně, konfrontace s hlavním záporákem jsou díky inspiraci komiksem a hlavně audiovizální nápaditosti hodně působivé, zbytek filmu je ale tak nějak prostě nezajímavá vata, ve které se bohužel ztrácí i Jake Gyllenhaal, který vyjma několika momentů nemá moc s čím pracovat. Digitálních triků je hodně ale všechno to působí tak nějak lacině a trochu i zastarale, scenáristicky je to ale šílená bída, která místo toho, aby se snažila postavit na vlastní nohy, ždíme ostatní filmy jak jen to jde. A fakt, že všechno zásadní a podstatné se stane až vlastně v rámci závěrečných titulků a hned po nich mi přijde přinejmenším úsměvný. Vidět Mysteria konečně na plátně je vlastně fajn, k tomu těch pár povedených skečů ale celek to ve výsledku v rámci těch více jak dvou hodin fakt nezachrání. Navíc mi přijde, že se z těch filmů tak nějak posledních pár let vyrácí ta atmosféra něčeho vyjímečného a osobitého a Spider-Man: Daleko od domova je toho bohužel ukázkovým případem. Tohle si podruhé asi už nedám.(12.9.2019)

Stejně jako první Spidey, jehož v roce 2017 "ukuchtil" Marvel mi i druhý díl s podtitulem Far from Home přišel jako fajn odpočinková podívaná, jejíž potenciál není ovšem zdaleka využit tak, jak by si pavoučí superhrdina zasloužil. Tento snímek má sice přidanou hodnotu v podobě atraktivních lokací (Liberec!), nicméně je zde na můj vkus příliš mnoho prostoru věnováno vedlejším nezajímavým postavám, což dohromady s unylou režií výsledný dojem z celého snímku velmi markantně sráží. Naštěstí toto vcelku smutné renomé razantně napravuje velkorysá akce, sympaťák Tom Holland a Mysterio s mimikrami jako vždy skvělého Jakea Gyllenhaala. Právě tyto ingredience jsou hlavní příchutí, jež ze snímku Spider-Man: Far from Home dělají odpočinkovou akční záležitost, která se zajímavým způsobem prolíná se studenty na výletě po Evropě. Za zmínku rovněž stojí i odkaz Tonyho Starka, který je citelný v téměř v každém záběru, kdy se s tímto "břemenem" musí Peter Parker vypořádat. Co tedy dodat na závěr? Pokud od snímku Spider Man: Far from Home čekáte další klasický MCU film, budete, stejně jako v případě prvního snímku, docela zklamáni. Spidey se svými filmy vždy stál tak trochu v pozadí. To ale ovšem nic nemění na faktu, že se i tak jedná o skvěle zvládnuté komiksové řemeslo, jehož zvuk (Dolby Atmos!), barvy a humor výtečně vybočují z řady. Skvělá práce! PS: Klasické marvelovské úvodní logo je tentokrát vyšperkováno citlivě vybraným hudebním podkladem! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „Yeah, I miss him too. I don't think Tony would've done what he did, if he didn't know you were gonna be here after he was gone.“ (13.7.2019)

Prvá polovica filmu ma príliš nebavila. Neustále sa striedali dve línie. Teenage komédia party pubertiakov na výlete v Európe s klasickým hrdinským komixom s tradičnými CGI monštrami. Ani samostatne tieto dve línie príliš zábavné neboli a spolu už vôbec neladili. V polovici filmu konečne nastal zlom a vyjasnili sa zámery záporáka, vďaka čomu atmosféra konečne začala prituhovať a finále bolo konečne dostatočne napínavé. Najviac ma na filme bavil Happy Hogan, ktorý dokonale nahradil v úlohe Spideyho mentora Iron Mana a zábavne laškoval s May. Takisto som rád, že väčší priestor dostala MJ s jej sexy nonstop mám všetko v piči výrazom. Sklamaním bola prakticky zbytočná účasť Nicka Furyho a záporák Mysterio bol taký tuctový megaloman s veľkolepým plánom. Zaujímavé na ňom a tej jeho bande chudákov bolo len to, že to boli ublížení neúspešní chudáci, ktorí sa snažili dokázať, že majú na viac. Ha, ha. Keatonov Vulture z jednotky mal oveľa lepšie motivácie. Radšej som, keď sa film viac zaoberá lokálnymi problémami ako otrepaným globálnym ohrozením sveta. akčné scény sú tiež len štandardným CGI bordelom, ktorý neurazí ale ani neohromí. O čo väčšie merítko sa v akcii pokúšajú tak o to menej uveriteľne pôsobí. Akcia v Raimiho trilógii tieto digibordely hravo strčí do vrecka jak kvalitou, tak hlavne nápaditosťou. Takže vďaka celkom nudnej prvej polovici to je o niečo slabšie ako predošlý diel, ale stále to je nadpriemerný blockbuster. Som rád, že sa Sony a zákerný Myšiak nakoniec dohodli, lebo tento Spidey je až príliš dejovo naviazaný na Disneyho Marvelovky a v mojich očiach tie posledné kvalitatívne vysoko prevyšuje. 6/10.(9.10.2019)

Dětské blbnutí s digi digidemony. Nevím. Tentokrát jsem si to moc neužil. Slabší kousek z Marvelovskeho stroje na prachy. Potitulkove scény jsou nejlepší části filmu. 65%(21.7.2019)

• Othello

Vlastně to byl letos zatím docela dobrý rok. Jediné, co jsem musel z Marvelu přetrpět byla příšerná Kapitánka a u Endgame jsem se zkrátka akorát tvářil, že o jeho existenci nevím. Když na mě vylítlo po delší době zase to obrovský barevný spektrum objektů a postav v monumentálním rozlišení, které neúprosně informuje o tom, že i normální ulici museli vytvořit z většiny přes zelené plátno, docela mě to vylekalo. A to i navzdory tomu, že předchozí Homecoming se mi svým návratem ke kořenům až překvapivě líbil. Totiž Spider-Man, jak i několikrát naznačuje v tomto díle, patří mezi tzv. street-level heroes, jejichž hlavní agendou je napravovat každodenní nepravosti na všedních, ale čestných občanech, přičemž přisuzování role zachránce světa mu nesedí. Pokud v minulém díle proběhla první akční scéna v zásadě v mantinelech jedné prádelny proti bandě obyčejných lupičů, zde již probíhá v Benátkách proti dvacetimetrovým elementálům. Ta tam je potom radost ze všemožných detailů, realistické fyziky objektů a nutnosti improvizace s limitovaným okolím. Už se zde zase nudně bořej baráky a vybuchují auta. Jediné, co zůstává alespoň zachované je identita záporáka, který stejně jako v prvním díle vznikne v důsledku nezničitelné arogantní starkovské hegemonie. Dále v době nutné války s turismem a z něj pramenícího nevkusu a jednorázovosti se těžko povznést nad problematiku zápletky, která nám neustále servíruje pohled na uječené, rozmazlené americké turisty s mobily místo hlav, najíždějící evropské metropole za instantními zážitky. Jakkoli se díky tomu můžu bavit představou dialogu režiséra s českým location finderem: "U té Prahy bych rád podepřel svéráz a historii toho místa tím, že by hrdinové do toho města dorazili, zrovna když se tam odehrává nějaká jejich tradiční oslava nebo tak něco. Co tam takového mají?" "Éé no vždycky na jaře honí vožralý chlapi ženský s klackama a mlátěj je. Ty jim za to musí něco dát, většinou vajíčka nebo další chlast. Pokud ne, jsou na odpis." "Hahahaha ty seš dobrej, ale ne teď vážně, jaké tam mají specifické tradice?" "No pak třeba v únoru chodí děti převlečený za tři krále po ulicích a křídou se podepisují na dveře, kde dostanou nějaký příspěvěk..." "No vidíš, to je hezká zvykl..." "...a jeden z nich má namalovanou tvář jako, že je černej." "Svatá dobroto! Už mi prosím nic neříkej. Znají tam alespoň lampiony prosímtě?" "Tak hádám, že ano?" "Takže přecházíme na plán Festival světel."(2.10.2019)

"Spider-Man: Far From Home" alebo ako to bolo po "Endgame". Myslím si, že všetci Marvel fanúšikovia budú s týmto filmom spokojní. Má v sebe dostatok akcie, má dobré postavy, pár zaujímavých zvratov a okrem toho musím povedať, že pár vysoko efektných scénok. K tomu sa ale dostaneme. Poďme pekne od začiatku. Peter Parker má v tomto filme trošku starosti. Radšej by bol obyčajným tínedžerom a užil si výlet so školou do Európy. No miesto toho mu neustále vyvoláva Nick Fury, ktorý od neho chce, aby opäť zachránil svet a pomohol ich novému spojencovi - Quentinovi Beckovi (alias Mysteriovi) zachrániť svet pred elementálmi, ktorí začnú útočiť vo veľkých mestách Európy. A zničili aj paralelnú Zem, z ktorej sem Quentin prišiel. A nechce, aby sa situácia zopakovala. Takže poďme na tie pozitíva. Najlepšou častou filmu je bez debaty Jake Gyllenhaal ako Mysterio. Pre tých, ktorí nepoznajú komixy a nevedia o tejto postave nič nebudem veľa prezrádzať. Poviem ale to, že si skutočne vzal pre seba veľký priestor a je tu jedna skvelá momentka medzi ním a Spider-Manom, kde uvidíme jeho schopnosti v tak veľkom ráze, že som sám bol z toho vedľa. Quentin Beck rozhodne vie ako urobiť poriadnu vizuálnu šou a to čo sa dostalo do tohto filmu bolo skutočne fenomenálne. Za to si zasluhuje poriadny potlesk. A keď uvidíte tú scénku, tak uvidíte sami. Plus Gyllenhaal má vynikajúcu charizmu. Nech ho vidím v ktoromkoľvek filme, tak jeho charizma vie preraziť. Aká je akcia? Tá je tiež veľmi dobrá. Keď sa začnú veci diať, tak to má skutočné grády. Úvodná akcia v Benátkach možno nie je úplne super, no v momente ako sa presunú naši hrdinovia do Prahy, tak sa to všetko dvíha. Aká je romanca medzi Peterom a MJ? Myslím si, že v pohode. A hlavne ku koncu majú pár skutočne milých momentiek, ktoré sa mi veľmi páčili. Najmä keď konečne dostane svoj darček. A Zendaya je jednoducho zlatá. Uznávam. Hudba je takisto silná, príbehovo sa vraciame k tomu čo pre Petera znamenal Tony Stark a všetko to tomu dáva potrebné emócie a silu. To všetko je zárukou skvelého filmu. Lenže... kde to pre mňa zlyháva? V prvej hodine filmu. Nemôžem povedať, že by bola špatná. Má to dobré momentky, snaží sa to niečo vybudovať. Ale v prvom rade sú tu fórky, ktoré na mňa akosi nefungujú. Všetky scénky, ktoré zapájajú Brada jednoducho nefungujú. Mali ho z filmu jednoducho vyhodiť. A bol by pokoj. Plus romanca medzi Betty a Nedom... ja neviem. Malo to byť vtipné, no bolo to možno len v prvej scénke, kde sa k svojej láske priznajú. Potom to bolo dokopy furt o tom istom. Jeden fór dokola a dokola. A ešte je tu jedna ďalšia romanca, ktorá vtipná síce je, no pôsobí nedovarene a slabo. Akosi si hovorím, že toto univerzum asi predsa len potrebovalo strýka Bena. Neviem čo si myslíte vy, no to je môj názor. A potom je tu ešte jedna zásadná vec. Prvá hodina je len čakanie na to, kedy konečne spoznáme nášho zloducha. A tí, ktorí vedia kto je zloduchom tohto filmu už len budú čakať na to, kedy sa to konečne ukáže. Lebo to vieme. Tí, ktorí nevedia to budú mať možno zaujímavejšie, no pre mňa to bolo dlhé čakanie na niečo, čo som chcel konečne vidieť. A od toho odhalenia to potom všetko ide rapídne hore. Potitulkové scénky sú veľmi dobré. Okrem toho je super vidieť, že J.K. Simmons si zopakuje svoju rolu s pôvodnej série Spider-Man. To som sa musel smiať. Možno by som mal povedať, že som trošku z filmu sklamamný, no po tom čo som si v júni odsedel veľké blockbustery, ktoré zlyhali oveľa markantnejšie, tak "Spider-Man: Far From Home" mi pripadá ako príjemný fungujúci film. Áno, chcel by som, aby bola prvá hodina silnejšia. A ešte sa priznám, že by som chcel, aby si Peter začal reálne viac veriť a postaviť sa k tej veľkej zodpovednosti čelom. V "Homecoming" som mu často veril viac než tu. A jeho rozhodnutia mali podľa mňa lepšie dôvody. Tu som skutočne nerozumel jeho rýchlemu rozhodnutiu odovzdania najsilnejšej vecičky do rúk niekoho, koho spoznal len pred pár dňami. Možno som sa trošku viac rozpísal než obyčajne, no to sú skutočne moje dojmy z tohto filmu. Odporúčam vidieť v kine, no mohlo to byť podľa mňa silnejšie. Hodnotenie: B+(9.7.2019)

Po strašně nudné a ukňourané jedničce, tu máme druhého Spajdýho s tváří Toma Hollanda. A pravě u druhého dílu už opravdu můžu říct, že se jedná o další marvelovku. Celé je to ve výborném tempu. Akce je jako vždy v rámci žánru perfektní a hlášek je sice chvílemi až moc, ale aspoň máte jistotu, že si nějaká najde přímo vás. Peter dál řeší svoje románky, ale už ho nemáte chuť přetáhnout po hlavě a najednou jsem zjistil, že mu snad začínám i fandit. Záporák Jakea Gyllenhaala je super a toho chlapa začínám žrát. Děj je trošku pitomoučkej, ale ničemu to nevadí. Na nic osudového si to nehraje. Ve finále marvelovský děj nejspíš posune stejně až scéna po titulcích. Velká spokojenost a dávám 80 procent.(4.8.2019)

Ale jo, jde to. Nádherná města jako kulisa, která Američani tak rádi ničí (asi nám je závidí). Trochu trapný humor a skvělý Jake Gyllenhaal jako mistr iluzí, které nechápu.(21.7.2019)