La Llorona: Prokletá žena

• Austrálie

The Curse of the Weeping Woman

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 93 min

Totálny priemer, akých dnes už máme tucty. Klišé príbeh rodinky ohrozovanej bubulákom, ktorý poväčšinou len straší, než aby skutočne ubližoval. Ústredná rodinka je veľmi sympatická, vďaka produkčnému zázemiu má film svoje momenty. Po kine by som nahnevaný nebol, La Llorona je však ako stvorená na večer pri telke.(28.7.2019)

Lorraine Warrenová umřela což znamená, že odešel i ženský element manželské dvojce Warrenových, tato dvojce paranomálních vyšetřovatelů ale za sebou zanechala dost výrazný odkaz. Je otázka zda jsou Warrenové skuteční hrdinové, kteří démoni vymáhali nebo jenom podvodníci (ta více pravděpodobně možnost), minimálně se ale na základě jejich příběhů v roce 2013 objevila taková nenápadná horrová pecka jménem V zajetí démonů! Tu si vzal na starost takový nenápadný génius jménem James Wan a kromě pecky se z filmu stal i finanční hit, který definitivně položil základy nové horrové série, která by se krom klasických pokračování měla dočkat i spin-offů. Kromě V zajetí démonů 2 jsme se tak během 5 let mohli dočkat také dvou spin-offů s panenkou Annabelle (která letos v červnu dostane třetí díl) a loni další spin-off- Sestru. Já jsem byl se všemi dosavadními příspěvky spokojený- Wan si dle očekávání zvládl oba díly V zajetí démonů a spin-offy si pohlídal alespoň jako producent a především k ním dostal mladé režijní horrové talenty- Ať už myslím režiséra Annabelle 1 Johna R. Leonettiho, režiséra Annabelle 2 Davida F. Sandberga nebo režiséra Sestry Corina Hardyho. Leonetti, Sandberg i Hardy totiž dodali svůj specifický styl a proto je každý díl série výrazně jiný. Takovou Sestru díky tomu chválím kde to jde i přesto, že jsem asi jediný na světě. Je nicméně fakt, že jsem si sérii V zajetí démonů oblíbil a začal jsem se v podstatě těšit na každý další část univerza. Vypadalo to, že další části bude za ty 2 měsíce až Annabelle 3 a poté se až za rok konečně dočkáme V zajetí démonů 3. Jenže... z horroru La Llorona, který si vzal produkčně na starost James Wan a jejíž režisér Michael Chaves byl najat jako režisér V zajetí démonů 3 (jako svého nástupce si ho vybral sám Wan!) se vyklubala další část tohoto horrového vesmíru! A i když trailery zrovna dvakrát dobře nevypadali, člověk se nějak začal více automaticky těšit a očekával další hodně fajn horrovou záležitost, která ukáže, že je V zajetí démonů 3 v těch nejlepších možných rukou! Jenže..... no to je právě ten problém! Nebudu to protahovat a řeknu, že je La Llorona nejslabším kouskem z celého univerza V zajetí démonů! A zároveň se jedná o velice průměrný kousek! A zároveň se začínám bát, že V zajetí démonů 3 nemusí dopadnout úplně nejlépe! La Llorona je Chavesovým celovečerním debutem. Před tím měl na krku velice solidní (horrový) kraťas The Maiden, která ukázala, že mu režie jde. A i u La Llorony je nejzajímavější právě režie! Chavesova režie je opravdu největším plusem filmu, především v její první (lepší) polovině. Chaves dokáže točit dialogové scény mezi matkou a jejími dětmi, dokáže se chopit zajímavé scény, která se týká přípravy do školy a je celá natočena v jednom záběru a zároveň bych řekl, že si i dokáže pohrát s lekačkami. To ale ve finále prostě nestačí a projeví se to především v druhé polovině, která tak trochu ztrácí šmrnc v tom co bylo tak okouzlující na té první. La Llorona nemá zajímavé postavy (Linda Cardellini je sympatická ale to je tak vše) a i přesto, že v ní děti hrají velice solidně, upřímně celou dobu chybí nějaký strach o ně jednoduše proto, že diváka nezaujmou tak moc aby o ně měli strach. To je definitivně potvrzeno, v druhé polovině kde dojde především k jednomu WTF rozhodnutí, která se sice dá ignorovat a překousnout, reálně to ale prostě jen tak snadno překousnout nejde. La Llorona je pozitvní v tom, že nabízí zajímavý pohled do mexické komunity ve Spojených státech a mexického náboženství. Jestli je v něčem La Llorona originální tak dost možná právě v tomhle... Jinak ale jakási originalita a snaha alespoň zkusit to jinak chybí- samotný design La Llorony není moc zajímavý, nějaký revoluční skok v lekačkách taky neproběhl a La Llorona selhává i ve všem co měli alespoň ostatní filmy ze světa V zajetí démonů- zajímavé postavy, pestrý vizuál, dost povedený scénář v rámci horrového žánru nebo alespoň pokus odkazovat/variovat nějaký žánrově blízký horror. Napojení na celé univerzum V zajetí démonů je navíc vlastně ve výsledku úplně zbytečné a vůbec by tam nemuselo být. Ale otec Perez v podání Tonyho Amendoly je pořád borec! La Llorona je vcelku oOK řemeslo, člověk by ale čekal víc- Důležitá je aktuálně otázka jestli se Wan neukvapil a jestli je V zajetí démonů 3 skutečně v dobrých rukou? A já si nejsem jistý! Chaves má totiž očividně řemeslo v malíku, obávám se ale, že když si nezvládl pohrát s tak vcelku primitivním snímkem..... tak jak si sakra dokáže pohrát s závěrem trilogie jejíž dva předchozí díly jsou jedny z nejlepších horrorů 21. století?!(19.4.2019)

Po "Sestře" tady máme další příspěvek do "The Conjuring" univerza, tentokrát inspirovaný skutečnou legendou o takzvané Plačící ženě. Tahle zlá paní začne ohrožovat děti jedné milé sociální pracovnice a je z toho velmi slušná hororová podívaná (hlavně díky uvěřitelným hereckým výkonům, což u dětských herců vůbec není samozřejmost). Bohužel dojde na závěrečnou třetinu à la "vymítání v domě", kde se postavy začnou chovat dost hloupě a vy se místo strachu dění na plátně spíše vysmíváte. To ale nic nemění na tom, že jsem velkou část stopáže zírala do země, protože jsem velký strašpytel a tady se lekalo i za bílého dne. Skoro 4*.(18.4.2019)

• Shakers

Asi najslabší diel zo série Conjuring. Veľkú naviazanosť okrem otca Peréza som tu nenašiel, ale o to tak ani nejde. Ide skôr o to, že je každý spin-off na jedno kopyto a každý film ma rovnakú šablónu. Nastrelí príbeh o duchovi a potom sa tu už len naháňa dokonca filmu, čo ma osobne moc nebaví, par scén bolo vydarených (umývanie vlasov vo vani), ale chce to lepší príbeh. Pár dobrých scén celý film nezachráni. 40% - 2*(19.2.2020)

Americký horor „La Llorona: Prokletá žena“ je filmem, na který je vhodné jít do kina. V podstatě jen proto, že si užijete místy docela dobré scény a pár lekaček, ale skoro se chce říct, že v kině u nás na moc lepších hororů nenarazíte. Je to škoda, že sem toho moc nejde, ale aspoň něco. Pokud víc než lekačky a neoriginální příběh nečekáte, je „La Llorona: Prokletá žena“ něco, co vám bude stačit.(25.10.2019)

• - Film byl promítán kritikům, od kterých dostal hodnocení 41 %. (Greenscreen)

• - Celosvětová premiéra proběhla 15. března 2019 na filmovém festivalu South by Southwest v Austinu. (Varan)

• - Natáčení skončilo v listopadu 2017, natáčelo se v Kalifornii. (Varan)