Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Shakaar

Řekněme první tvorba od Davida Lynche, kterou jsem shlédl. Bylo to o několik let dříve, když jsem byl ještě menší jsem za velké ilegality ponocoval přes léto a sledoval noční programy. Pamatuju si jen útržky epizody, zrovna ta kde měl zase Cooper jeden ze snů a v něm byla Laura Palmer...samosebou neznal jsem souvislosti ale připadalo mi to jako nějaký útržek z britského skatche...o několik let později jsem měl možnost shlédnout seriál celý a na svou dobu a i v současnosti je to klenot mezi mysteriozními seriály, který předběhl svou dobu...v současnosti by možná po seriál díky záplavě podobných seriálů neštěkl pes a měl by pravděpodobně větší délku (což by možná bylo na škodu), ale i tak by se rozhodně neztratil. Seriál táhnou velice zvláštní postavy, které jsou svým způsobem vyšinuté, ale takovým způsobem že je nelze nemilovat. Prostředí malého městečka, které tajemnou historii, dějou se v jejím blízkosti divné věci...hudba...prostě celý Lynch. Nedovedu zcela popsat co se na seriálu líbí, prostě tohle musíte vidět. Pro mě jednoznačných 5*. ()

sarfian

Pilot som videl. Teraz som sa prekonal a pozrel celú 1. sériu. Človek si časom zvikne na vyšinutého agenta,ktorý je celkom v poho, asi tak dve tri sexi herečky ktoré za niečo stoja aj herecky. Asi to bude tým , že si človek na to zvykne a tak dvíham hodnotenie na *** ()

Davedd

Lynch v plné síle a kráse. Jeden z nejosobitějších a subjektivně nejlepších seriálů všech dob. Začíná jako nenápadná detektivka, brzo se zvrhne v příjemnou grotesku a finišuje surrealistickým tripem. Seriál s tak parádní atmosférou, že už při tónech úvodní znělky začíná něco naprosto skvělého. Série navíc by mu však slušela. Prequel ve filmu Fire Walk With Me je poté již jen dokonalou tečkou, očekávání nevyhnutelného, David Bowie.... ()

degster

Som tu jediný, komu sa druhá séria páčila viac ako prvá? Asi som si len potreboval dlhšie zvyknúť na tú podivnú zmesku komédie a hororu, oblečenej do nabublinkovanej soap-opery. Ale ten záver skutočne stál za to... Len ľutujem, že som nezažil najväčší boom tejto show na ČT. ()

deLaFere

Seriál jsem poprvé viděl při premiéře, krátce po revoluci. Šel v nočních hodinách a já neviděl ani polovinu dílů, bylo to něco úplně nového a já byl fascinovaný. Teď o vánocích mám chřipku, tak jsem to během několika dnů shlédl celé. Fascinován již nejsem, ale dobře zabaven a velmi spokojen ano. Faktem je, že poslední třetina dílů již trochu zavání vyhořením (především Jamesovi lapálie mimo Twin Peaks a jeho trochu za vlasy přitažená záchrana), ale hlušší místa perfektně vynahrazuje neskutečně jemný humor, který dneska nenajdete. Filmy mě málokdy rozesmějí, ale tady jsem se smál opravdu často, ať již Nadine či Andy a další jsou prostě skvělí. Za seriál je pochopitelně glorifikován hlavně David Lynch a plně poprávu, ale podle mého názoru polovinu díla tvoří Strongův scénář, který je fantastický a režisérovi se podle něj muselo pracovat výborně. Nebudu zde znovu vychvalovat hudbu či herecké výkony, ale atmosféru prostě vyzdvihnout musím. Je zvláštní, že ačkoliv se jedná o vyšetřování řady vražd, ze seriálu čiší pohoda a lidskost. Postavy, ačkoliv jsou často dost "uhozené", jsou uvěřitelné a většinou je divák snadno přijme v čele s hypersympatickým MacLachlanem. Vztahy jsou opravdové a ne umělé jako ve větší části hollywoodské a bohužel i naší produkce. Vše je takové nenásilné a opravdu příjemné, jsem si jistý, že to shlédnu ještě jednou. Jediná věc, která mě zklamala, byl konec. Až příliš bylo zjevné, že Lynch to musel ukončit dříve než chtěl a i když se snažil, je z toho cítit nedodělanost. Nabízí se otázka jak by postavy skončily, kdyby měl Lynch dost prostoru. Musím i přiznat, že především osud Coopera mě naštval, chtěl jsem dobrý konec. Seriály moc často nesleduji, ale tenhle stojí za to. Mám chuť na třešňový koláč:-). Ještě jsem zapoměl okomentovat jednu věc a tou je casting, ten je opravdu fantastický, Lynch je v tomto směru (nepochybně nejenom v něm) opravdu geniální. Všichni herci mají duši, charisma, jsou neotřelí a charakterní. Výběr hereček je super, každá je jinak krásná a opravdová. zvláštní je, že i přes obrovský úspěch seriálu z žádné znich se nestala hollywoodská hvězda, asi nejsou dost povrchní, ne? ()

Claude Speed

Tohle je ten kultovní seriál, ze kterého byli všichni tak odvázaní? Pochopil bych, kdyby z toho v době uvedení pár #CSFDguru cákalo různé tělní tekutiny, ale nejlepší a nejoblíbenější seriál v první stovce? Ne, tohle asi není ta správná dimenze... Za zmínku stojí akorát zvláštní agent MacLachtan a většina ženského osazenstva. Kde je ale zbytek z těch blábolů, co tady všichni ti "vyvolení" píšou? Podobně jako ostatní retardi, odpověď budu hledat u staré ropuchy, která mluví s polenem! ()

GTS_PUNK

Seriál, ktorého názov sa už zrejme stal synonymom pre mystiku. Po pilotnom filme, keď divák vidí ako sa nájde telo mladej Laury Palmer, sa v prvej sérii dianie nesie viac ako tradičná kriminálka. Agent FBI, Dale Cooper, prichádza miestnej polícii pomôcť s vyšetrovaním, ale rovnako ako všetci ostatní, aj on zisťuje, že sa nejedná o obyčajnú vraždu a že za týmto prípadom bude niečo medzi nebom a zemou. Dostatočne pútavé a napínavé, aby si divák sadol aj k druhej sérii, ktorá má dielov 22 a takisto začína dlhšou pilotnou časťou. S príchodom druhej série na scénu okrem pokračujúcej záhady, ktorá sa ďalej zamotáva, prichádzajú aj viaceré nové postavy a dej sa z dramatickej kriminálky prvej série mení na viac voľnejší štýl s väčším počtom zábavnejších scén. Aj napriek tomu si však drží solídnu úroveň a nestráca nič zo svojej mystiky. Mnohé z postáv opradených tajomstvom vyslovujú myšlienky, ktoré vás držia v neustálom napätí. Cez vraždy, vidiny a dokonca Project Blue Book, sa divák dostáva až do záverečnej časti celého seriálu. Tá, spoločne s časťou predposlednou, v sebe nesie snáď také množstvo mysterióznej atmosféry ako všetky predošlé časti dohromady. S otvorenými ústami tak divák sleduje, čo sa vlastne deje a keď sa objavia záverečné titulky, stále rozmýšľa, čo vlastne videl a ako tomu má celému chápať. Status seriálovej legendy tvoria okrem skvelo napísaného scenára samozrejme aj postavy. Tie sú bez rozdielu všetky vynikajúce a každá z nich dotvára jedinečnú časť skladačky tvoriacu celý seriál. Z pomedzi všetkých však treba jednoznačne vyzdvihnúť Kylea MacLachlana ako agenta Dalea Coopera - jedna z najlepších seriálov postáv vôbec. Inteligentne a uhladene pôsobiaca so schopnosťou pohotovo a vtipne reagovať na situácie. Jednoducho paráda ho sledovať. Okrem neho však treba pochváliť aj Michaela Ontkeana (šerif Truman) a celú hereckú plejádu policajného zboru Twin Peaks. Rovnako som si obľúbil aj krásnu trojicu slečien - Mädchen Amick (Shelly Johnson), Sherilyn Fenn (Audrey Horne) a Laru Flynn Boyle (Donna Hayward). A za zmienku určite stojí aj trojdielny výstup Davida Duchovneho, čoby agenta - transvestitu Denise, ktorý o tri roky začal hviezdiť ako hlavná postava ďalšieho kultového mysteriózneho seriálu, The X Files. Twin Peaks je určite jedným z najpopulárnejších seriálov histórie. Vďaka svojej mystike, skvelým postavám a takisto kvalitnej výprave zasadenej do štátu Washington, u divákov boduje aj po štvrťstoročí od svojho vydania. Ak ste teda tento seriál ešte nevideli, dajme tomuto dielu Davida Lyncha šancu a je malá pravdepodobnosť, že toho budete ľutovať. ()

Withree

Budiž. Ale mnohem lépe by to fungovalo jako minisérie nebo spíše celá jedna regulérní TV sezóna (22 dílů), kde by se vysvětlili alespoň okrajově okolnosti okolo vigvamů, trpaslíků, obrů, Bobů, jednorukých mužů a hlavně by měla jasně určený směr a cíl. To rozdrobení děje po polovině druhé série se projevilo jak na upadající kvalitě příběhových linek, tak i na sledovanosti, ale Lynch byl už zjevně smířený a nabídl nám v posledním díle dvacetiminutový mindfuck, který navíc dokonal ve FWWM a doufejme i v květnovém pokračování. Každopádně status legendy zakládající v podstatě nový seriálový žánr už mu nelze upřít. Když se příběh vyvíjí okolo vyšetřování vraždy je vše v naprostém pořádku až na určité linky (Velký Ed a Nadine ufff). MacLachlan a "neherec" Frank Silva vládnou mezi herci, ale mám problém najít ty fenomenální výkony, o kterých se dozvídám při čtení zdejších komentářů. Hudba, někdy velmi zvrácený smysl pro humor, snová atmosféra, UFO. Je tady prostě vše co od fantasmagorického očekávám, bohužel natočený na veřejnoprávní televizi, toto je prostě největší kámen úrazu televizní doby. Showtime snad vypustí Lynche do světa z toho mnohem zajímavějšího vigvamu. ()

m4xp4yn3

Původní Twin Peaks si zaslouží svůj status, přeci jen divákům naznačilo, že od televize mohou očekávat hutnější zážitek než kulisu k vypnutí mozku a odreagování. Přesto mám, zejména k druhé sérii, výhrady, a můj obdiv není nekritický. Seriál si drží hlavně ambientní kvality, každé nahlédnutí do Twin Peaks je pohlcující. Díky barvám, hudbě a dokonalé volbě lokací se v seriálu cítíte čím dál víc jako v důvěrně známém prostředí. Problém paradoxně není v roztříštěné režii (navzdory častému střídání režisérů je tón jednotný), ale ve scénářích, na nichž je až moc vidět, že jednotlivé postavy a příběhové linky nepsal od začátku do konce jeden člověk, ale že se na nich střídalo více hlav, bez jasného plánu a pevného uchopení zejména vedlejších charakterů. Druhá půle druhé série tedy výrazně ztrácí moji pozornost a zájem. Příběhům Donny, Jamese, Josie a řadě dalších je věnován neúměrně velký prostor, neladící k únavné nezajímavosti jejich postav a zanedbatelným důsledkům jejich jednání na celkovém fungování děje. Jakmile se od nich odlepí pozornost, vše zas ožije. Ovšem i hlavní linie kolem agenta Coopera trpí na přílišnou nahodilost. Postrádá-li děj logiku, vše je nepředvídatelné a hraje se na "divnost", odpadá důvod o něm přemýšlet a hledat souvislosti. Přesto zásadní počin. ()

gemi

Netuším, na čem zdejší pětkaří frčí, ale musí to být slušnej matroš. Po uondaném otvíráku jsem si říkal, že se to určitě rozjede. A ono to naopak zabrzdilo! zdá se to nemožné, protože tempo prvního dílu bylo podobné jako sledovat sprint hlemýžďů na 10 m, ale Lynch je v tomto ohledu fakt mistr. Chvíli se to tváří jako komedie (ale fakt trapná), chvíli jako drama (s hereckými výkony, které si netroufám označit za ochotnické, protože bych tím urazil ochotníky) a chvíli byl Linch prostě na tripu, takže si divák může domyslet naprosto cokoliv. Třetí díl jsem dorazil jenom s velikým sebezapřením. Něčemu tak strašlivě nudnému můžou konkurovat snad jedině Mladí a neklidní. Sledovat muchu lezoucí po psím hovnu je o dost zábavnější, tam alespoň člověk tak nějak tuší, o co jí jde. Jediné, co za něco stojí, je úvodní hudba Angelo Badalamentiho. Ta je bez nadsázky geniální a je to jediný důvod, proč tuhle srágořinu nepošlu rovnou do Odpadu. Zdejší pětkaři sice (ve shodě se mnou) nechápou o co jde, ale pro jistotu dávají pětku, protože pětku dali i nechápači před nimi, takže přece nebudou za blbce. ()

Lenart

Pri pozeraná Mestečka Twin Peaks naozaj nebudete tušiť, čo sa stane o päť minút — je to atmosferický mix noiru, krimi, mystery, dadaizmu, hororu, soap opery, komédie, koncertných záznamov a surrealizmu dávajúci viac otázok, ako odpovedí. Navyše prinášajúci jednu z najsympatickejších hlavných postáv v dejinách televíznej tvorby.           95 % ()

Slapi15

Pro mě dokonalost sama - příběh, atmosféra, hudba, kamera, herecké výkony .......a sovy nejsou tím, čím se zdají být. ()

Uhura

Sovy bohužel jsou, čím se zdají být. První díl mě překvapil svou nudností a nespravil to ani jeden za následujících. Až na úplně poslední díl, který režíroval Lynch a obsahuje jeho dokonale psycho záběry nestojí Twin Peaks za nic. ()

PavelH

Owls are not what they seem... Úžasné, perfektní, dokonalé!! Nepřekonatelný seriál. To co nám představili Frost s Lynchem nemusí nadchnout každého, mě dostali. Miluju ten seriál a hltám každý díl, každou postavu. Ten nepředstavitelně ujetý styl kloubení hororových scén s komediálními. Každý herec zde předvádí jen to nejlepší co v něm je. Vše do sebe zapadá, aby mohl vzniknout kultovní seriál, který nejspíš zůstane nepřekonán. Od začátku vás upoutá jedna z nejvýraznějších postav kinematografie charismatický agent Cooper zahraný úžasným Kylem MacLachlanem. Postupem času přibývá spousta postav, každá jiná, originální a každá nezapomenutelná. Nadchne vás skvělá napjatá atmosféra, kterou odlehčují komediální prvky. A konec? Co byste mohli čekat od Davida Lynche? Směle si troufám trvdit, že nebylo, není a nikdy už nebude lepšího seriálu... Fire, walk with me! ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti