Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Recenze uživatele Frajer42 k tomuto seriálu (48)

Šach Mat (1991) (S02E13)

Spoilery! Už tam těch šílenců začíná být trošku moc. Další do klubu se přidal byznysmen Horne. Shodou okolností jsem včera dokoukal Hru o Trůny a dnes zazněla k mému potěšení památná hláška "things we do for love". Takže odtud vichry zimy vanou! Strašně mě sere ta dějová linka, kde si Sherry hraje na vychovatelku postiha Lea a strašně mě sere linka s Jamesem, protože mě obecně sere James. Naštěstí obě tyto linky skončily velmi zajímavě a mohlo by se snad konečně i na těchto frontách něco zajímavého začít dít. Cooper je stále úžasný a nezáleží ani moc na tom, zda je členem FBI, nebo pouze pobočníkem šerifa. Zhruba celá první polovina byla hra na nudu, ale závěr dílu byl opravdu luxusní. Ať už se jednalo o léčku pro záchranu Coopera, nebo o naprosto skvostný závěr, kde se otevřelo pro příští epizodu hned několik luxusních záhad. Moc se mi líbí, že v nadcházejících dílech opravdu netuším, co mohu čekat. Lepší tři kousky. ()

Dvojí hra (1991) (S02E14)

Spoilery! S ohledem na to, jak napínavě skončila předchozí epizoda, navázali tvůrci dosti vlažně. Kromě odhalení nové tajuplné postavy z Cooperovy minulosti, se toho vlastně až tolik neudálo. Horne stále psychopatí. Otravný James je stále ubrečený čůrák. Bobbyho linka je i přes malé zpestření krajně nezajímavá. Dost mě nudí i události kolem Lucy a dvou potenciálních otců. Mám takový neblahý pocit, že kvalita tohoto seriálu pozvolna upadá a stále více postav mě začíná srát. Tvůrci se soustředí na nezajímavé píčoviny na úkor stále dokonalého Cooperova vyšetřování. Slabší 3 *. ()

Otroci a páni (1991) (S02E15)

Spoilery! Bohužel i tento seriál postihl syndrom dlouhé série, kde je (na rozdíl od série první) dostatek prostoru pro čurákoidní dějové linky o ubrečených melancholických otravných šulinech na motorce. Řeč je samozřejmě o nepopsatelně nudné a především naprosto zbytečné lince s tím čůrákem Jamesem, který mě sere od prvního dílu první série. Na ten jeho debilní ubrečený ksicht se nedá koukat a David Lynch mě opravdu sere, když mu dává stále více prostoru. Mimo to mě pořádně začal srát i byznysmen Horne a jeho hra na občanskou válku, ale tato linka snad byla definitivně ukončena. Na druhou stranu se hezky začíná rozjíždět dění kolem nového záporáka, který je opravdu hodně cool, takže alespoň na jeho řádění a jeho šachovou partii se mohu těšit. Jinak jde opravdu kvalita kamsi do prdele. Ze 40 minut stopáže je koukatelná sotva slabá polovina. Velmi slabé 3 kousky. ()

Prokletá (1991) (S02E16)

Spoilery! Po většinu stopáže se mi skoro až chtělo napsat, že se jednalo o díl, který byl na zásadní momenty trošku chudší. To ovšem nelze říct o závěrečné desetiminutovce, která byla více než zajímavá. Při další Cooperově vidině se mi po těle prohnala dokonce husí kůže. Ve všemožných vizích je Lynch naprosto dokonalý. Bohužel má i slabá místa. Tou nejzásadnější slabinou je kriploidní a bezvýznamná dějová linka s uplakánkem Jamesem. Nechápu, kdo Lynchovi nakukal, že ženská srdce prahnou po ubrečených čůrácích. Stačí krátký pohled na toho otravného melancholického zmrda a dělá se mi zle. James je opravdu spolehlivý prznitel mého diváckého zážitku. Naprosto debilně napsaná a ještě debilněji zahraná role. Není divu, že si ten čůrák už nikdy v ničem solidním nezahrál. Ale budu se držet raději toho pozitivního. Líbilo se mi, že dějová linka s rákosničkou, se konečně někam pohnula a vyvinula. Zjistilo se, který retard měl tu drzost postřelit moji oblíbenou postavu Coopera a že v tom bude mít prstíky možná opět tajuplný Bob. Moc zajímavý moment nastal i u trojice žen, které konečně poskládaly dohromady vzkaz od, minimálně prozatím, extrémně zajímavě vypadajícího psychouše. Stále je tedy ve vzduchu naděje na slušně vypadající seriálové zítřky. ()

Rány a jizvy (1991) (S02E17)

Spoilery! Na události a drama možná trošku strohá epizoda. Naštěstí velice příjemně vyvážená nezvyklým množstvím humoru. Ať už se jednalo o Andyho vlastní výklad pravidel šachů, kde je zatáčka s koníkem volitelná, nebo o ukážku lasiček. Mimo to se muži dozví, že chlap, který se těžko zamiluje, miluje potom příliš, a tak logicky zastoupil ubrečeného čůráka motorkáře Jamese sympatický šerif Harry. Nechyběl ani mistr "nenápadných" převleků Windom. Šachová partie pokračuje a mám takový pocit, že je příprava půdy pro závěrečné epické díly v plném proudu. Jelikož se v této epizodě konečně nenašel prostor pro bezvýznamné dějové linky, tak dávám sice slabší, ale přesto 4*. ()

Na křídlech lásky (1991) (S02E18)

Spoilery! Cooper je zpět u FBI. Harry se vyspal ze zlomeného srdíčka. Navštívil nás vždy úžasný a vtipný Lynch. Co víc si divák může přát? Snad jen, aby nedostával prostor ten otravný melancholický píčuš James. Velice příjemná epizoda s jediným debilním momentem. Bohužel, i když už ten čůrák James není naštěstí vidět, tak stále posílá otravná psaníčka ze světa, aniž by to kohokoli zajímalo. Proč má, kurva, Lynch potřebu rozvíjet tuto enormně debilní dějovou linku? Naštěstí jeho vstup tentokrát netrval dlouho. Mistr převleků Windom Earle vyzradil divákům svůj úžasný plán na vraždu 4 místních krásek. Doufám, že budou vraždy spojené i se znásilněním, aby z toho mužští diváci měli i něco navíc a trošku se tak vykompenzoval hnusný pohled na Jamesův otravný ksicht a přiteplený ubrečený hlas. Slabé 4 kousky. ()

Variace vztahů (1991) (S02E19)

Spoilery! Úplně jsem neočekával, že by se závěr mohl nést v podobně odlehčeném duchu. I když se na pozadí rýsují dramatické události, tak stále zůstává dostatek prostoru na trošku toho humoru. Vlastně na více než trošku. Ať už se jedná o Cooperovi nebo Lynchovi námluvy, nebo o instruktáž ke správné degustaci vín. Nadine se postupně přetransformovala v sexuální mašinu a jsem zvědavý, jakou přesně roli má sehrát v celém příběhu. Tak trošku mám pocit, že se jedná o další nepříliš důležitou dějovou linku. Na rozdíl od uplakánka Jamese, je tato linka ovšem alespoň trošku zábavná. Další epizoda, ze které mám pocit, že se figurky na šachovnici teprve stále připravují. Na to, že do konce série zbývají tři díly, se toho opravdu událo po skromnu. Trošku začíná seriálu scházet větší závan mysteriózna. Slabší 4 *. ()

Cesta k Černému vigvamu (1991) (S02E20)

Spoilery! Lehce mě začíná iritovat, že se z toho všeho pomaličku stává love story. Respektive love story už se z toho stala dávno. Bohužel do tohoto kolotoče spadl i můj oblíbený Cooper, a tak už je oblíbený méně. Láska mu zatemnila zdravý rozum, a to bohužel v momentu, kdy se obávám, že právě jeho zdravý rozum může jako jediný zachránit život 4 sličným slečnám. Naopak Windom Earle se mi zamlouvá díl od dílu víc. Opravdu luxusně napsaný a skvěle zahraný psychopat. Ten se Lynchovi více než povedl. Jinak je to díl plný překvapení. Náruživá Audrey byla v mých očích poslední slečnou, u které bych předpokládal panenství. Uvidíme, co hezkého Lynch vymyslel v závěru a zda to celé nebude jen nějaká zamilovaná fraška. Lepší tři kousky. ()

Miss Twin Peaks (1991) (S02E21)

Spoilery! Od předposledního dílu druhé série jsem si dovolil očekávat cosi víc, než jednu z nejnudnějších epizod celého Twin Peaks. Celá se točí kolem Miss Twin Peaks, kde byla vítězka zřejmá v okamžiku, kdy Windom prozradil, že vítězku plánuje zamordovat. A tak diváci trpí při pohledu na taneční kreace. Dokonce byli tvůrci natolik štědří, že dojde i na zodpovězení otázky, jejíž odpověď vůbec nikoho nezajímá, tedy koho si Lucy zvolí za otce svého antikoncepčního selhání. Taktéž je mi záhadou, proč Lynch prezentuje za symbol nejerotičtější ženy herečku, která je svým zevnějškem stěží průměrná. Opravdu mimořádně slabý díl, což mě velmi překvapilo, vzhledem k tomu, že už nás v rámci této série čeká pouze jediný díl. ()

Za hranicemi života a smrti (1991) (S02E22)

Spoilery! Důstojné zakončení událostí v Twin Peaks a uzavření seriálu otevřeným koncem na celých 25 let. Mnoho dobových fanoušků už se třetí série nemuselo ani dožít. Jestli sedí na režisérské židli Lynch a nebo někdo jiný, tak je to vydatně znát. Tato epizoda oplývala jakousi tajemnější atmosférou, než tomu bylo bývalo zvykem v dílech posledních. Moc se mi líbilo vtipné zakončení dějové linky s krabičkami. Zlatým hřebem pro všechny ovšem rozhodně byla Cooperova návštěva tajemného místečka kdesi v lese. Vrcholem celého seriálu pro mě osobně byl 7. díl, ale jak říkám, ukončeno to bylo důstojně a rozhodně hodlám jít do rizika a zhlédnout i třetí sérii, u které je na první pohled zřejmý kvalitativní pokles. ()

Epizoda 1 (2017) (S03E01)

Těžko si tvořit po první epizodě v hlavě obrázek o tom, kterým směrem se po dlouhých letech Twin Peaks vydá. První díl zaváněl dojmem, jako by to vlastně ani Twin Peaks nebyl a z velké části se také odehrával úplně jinde. Jsem moc zvědavý, co s celým projektem David Lynch zamýšlí, protože se obávám, že zkrátka není možné navázat tam kde skončil. Změnila se doba a změnily se chutě diváků a v tomhle případě má jedinečnou šanci ukázat, jak dobrým režisérem skutečně je. Jestli dokáže zaujmout své diváky, kteří jsou často o dvacet a více let starší. Kromě ještě více hypnotické atmosféry než obvykle, jsem neměl moc pocit, že bych sledoval Twin Peaks. Nejvíce jsem prozatím zklamaný z agenta Coopera, který byl před lety mojí nejoblíbenější postavou. Co je posedlý a plouží se světem jako tělo bez duše, tak nemá zřejmě potenciál nadále kohokoli čímkoli zaujmout. Opravdu jsem měl čistě pocit, že jsem se účastnil hodinové meditace, než že bych sledoval seriál s nějakým plnohodnotným vývoje a dějem. Nicméně, je určitě dobře, že je David Lynch natolik jiný, protože minimálně jedna věc je již nyní jasná. Nečeká mě žádný zážitek přes šablonu. [80 %] ()

Epizoda 2 (2017) (S03E02)

Zatímco v prvních dvou řadách převládala "normálnost" (výpravný styl) nad "mindfucky", tak v této poslední řadě je to přesně naopak. Zatím však drží Lynch ulítlosti na uzdě a podává divákům často pomocnou ruku, takže moje fantazie stále stíhá překládat mi informace do běžné řeči. Po první epizodě byl nad mraky jeden velký otazník, tak v rámci druhé epizody byly k mému velkému údivu některé odpovědi naznačeny. Každopádně, znovu šílený hypnotický úlet. Netuším, v jaké kvalitě snímek kdo sleduje, ale já osobně mám obraz i zvuk naprosto dechberoucí a když si snímek pustíte alespoň trošku nahlas, tak v pozadí lze po celou stopáž slyšet zvukové vlny, které mi šíleně připomínají vlnovou frekvenci, jejíž poslechem lze spolehlivě docílit přeladění mozku do jiné úrovně, což může vyústit s trochou tréninku i přechodu to transu, takže se tak trošku domnívám, že tenhle seriál není ani tak cílen na lidské vědomí, ale Lynch si výrazně pohrává s lidským podvědomím. Každopádně, zatím jsem moc spokojen. Je skvělý pocit sledovat seriál, kde nemáte nejmenší tušení, co přijde za šílenost za minutu. Zatím se mi moc líbí, jakým směrem se tato série vydala. Velký audiovizuální koncert David Lynch rozehrál. [83 %] ()

Epizoda 3 (2017) (S03E03)

Pokud hledáte únik z každodenní reality, tak se vám nabízí v podstatě dvě možnosti. Buď si střelíte do žíly půl kila heroinu, zajíte to nůší lysohlávek a zapijete to litrem ředidla, nebo si můžete pustit třetí díl třetí série Twin Peaks. Efekt je v obou případech rovnocenný. Slovy nedokážu vystihnout, co jsem právě viděl. David Lynch je buď naprostý magor a nebo tuplovaný genius. A vylučují se vlastně tato dvě slova? Po celou stopáž jsem byl zcela pohlcen. Luxusní záležitost odehrávající se mimo čas a prostor, jak ho obyčejně vnímáme. Lynch předal obrazem a zvukem (do této chvíle) nepředatelné. Kdo stojí o všední zážitek, tak by měl sáhnout po nějaké šablonovité píčovině v rámci Netflixu. Tady Lynch rozehrál s diváky zcela jinou ligu. Hluboce nadčasové dílo. S prvními dvěma sériemi seriál spojuje už snad jen stále vytříbený vkus při výběru nahotinek. [90 %] ()

Epizoda 4 (2017) (S03E04)

Po předchozí halucinogenní jízdě následoval tvrdý dojezd a podstatně přízemnější díl. Tak jak mě v úvodu třetí série dlouhovlasý Dale Cooper (alias Bob) nebavil, tak tato jeho mimoňská verze (alias Mr. Jackpot) je naprosto fantastická. Veškeré scény, kterých se účastní jsou fantastické. Zbytek se mi zdá lehoulince roztahaný. David Lynch roztočil hodně vysokou hru a ačkoli mám jen mlhavé tušení, co se to kurva kolem děje, tak si každý díl neskutečně užívám a těším se na další. Tohle je prostě něco mimořádného, na co každý měsíc nenarazíte. Mysteriózno je daleko za hranicemi běžné představivosti běžného konzumního diváka zvyklého na stereotypní hovna "pásové výroby" posledních let. [85 %] ()

Epizoda 5 (2017) (S03E05)

Znovu naprosto brutální směsice všech možných žánrů, nálad a atmosfér a přitom Twin Peaks stále drží konzistentní dojem. Je dobré se snažit držet co nejvyšší pozornost, protože Twin Peaks odkrývá souvislosti mnohdy v nepatrných náznacích. Zatímco skoro všechny postavy vypadají téměř na umření, tak Mädchen Amick je v necelých 50 letech stále prudce mrdatelným kouskem kvalitní ženštiny. Ta nám za dlouhá léta zestárla skutečně minimálně. Nesmírně hořce vtipný mi přišel i výstup profesora a geniální skloubení všech ekologických, zdravotních a mocenských katastrof s reklamou na pozlacený rýč. Všechno působí maximálně divným dojmem, ale nedá se od toho odtrhnout zrak. Na rozdíl od většiny seriálů, se tady nedá ani v nejmenším předpokládat, co se stane, protože David Lynch je brutálně originální tvůrce s nekončící představivostí a je radost sledovat, kterak si hraje. Jinak souhlasím s některým se zdejších komentátorů, že dějovou linku s chodící schránkou agenta Coopera, která se vyrojila po prapodivném narušení vesmírné rovnováhy, už by chtělo někam dál posunout. Ne, že by byla špatná, jen už sledujeme 3 díly totéž. [85 %] ()

Epizoda 6 (2017) (S03E06)

Spoilery! V rámci každého dílu se cítím, jako bych na hodinku zmizel do úplně jiného světa. Nestačím se divit, jak nesmírně mnohovrstvý umí tento seriál být. Znovu se zopakuji, ale je to působivá směsice pocitů a emocí. Snad jen Lynch dovede kousek od sebe zařadit velmi dojemnou scénku se zabitím dítěte, kdy dokážete dokonale soucítit s jeho matkou, i když ji znáte asi 3 minuty a následně za zvuků skvěle zvolené hudby sledujete v brutální scénce běsnícího trpaslíka se sekáčkem na led jak ubodá několik žen. Jsme v 6. epizodě a stále na mnoha frontách probíhá seznamování s démony jednotlivých postav a sledování, co se všechno událo na pozadí za dobu naší nepřítomnosti a jak tyto události zformovali a změnily charaktery jednotlivých postav. Pojem "chodí jako tělo bez duše" dostává ve spojitosti s postavou Coopera zcela nový rozměr. Dlouho jsem v žádném seriálu nikomu nefandil právě tak jako Cooperovi. Moc nechápu, jak se mohou někteří škodní komentátoři považovat za fanoušky původních dvou sérií a současně nemít rádi sérii třetí. Nějak se mi to v hlavě vzájemně vylučuje. [88 %] ()

Epizoda 7 (2017) (S03E07)

Doposud rozhodně nejpřízemnější epizoda třetí série, která byla tentokrát věnována převážně zodpovídání otázek a vnesla do děje naznačení některých souvislostí a také lehce napověděla, kterým směrem by se seriál mohl následně ubírat, i když u Lynche si člověk nemůže být nikdy ničím jistý. Také bylo příjemné konečně odhalit onu záhadnou Diane, které se v rámci prvních dvou sérií hodný Dale Cooper se vším svěřoval. Seriál zatím nestrádá ani v humorné rovině. Takový Skype hovor dvou gerontů, či zfetovaný a ztracený geront v lese - to nemělo chybu. [85 %] ()

Epizoda 8 (2017) (S03E08)

Moje fantazie právě narazila na svoje hranice a přestala mi zvládat překládat do srozumitelné formy to, co vidím, načež jsem společně se skončením epizody usnul vyčerpáním. Tohle už mi prosím, Davide, nikdy nedělej. Bylo nesmírně těžké snažit se držet pozornost, protože to co jsem viděl, mě z velké části jednoduše nijak závratně nezajímalo. Cooperovo putovní napříč životem a smrtí ve třetí epizodě bylo skvělé, ale tyto černobílé výjevy, surrealismus a symbolika - to už bylo na můj vkus trošku moc. Ani Mazací hlava se mi před dlouhými lety absolutně nelíbila a bohužel to byl snad první film, který jsem od Lynche viděl, takže jsem ho v té době začal nenávidět. Postupně jsem na něj ovšem měnil názor a začal ho milovat, protože jsem mu přicházel na chuť a měl jsem v plánu si Mazací hlavu zopakovat. Po této epizodě Twin Peak už tuto chuť nemám. Lynch se pokouší sdělit nesdělitelné a toho se dá docílit pouze touto prudce surrealistickou formou zcela vybočující mimo běžně zažité standardy a to mi úplně nechutná, protože mi to dělá z mozku černou díru a nesmírně mě to vyčerpává. Tentokrát už si netroufnu udělat závěr, že Lynch je kokot, protože dobře vím, že není. Tohle dílo bylo ovšem zcela mimo můj záběr věcí, které dokážu docenit. [60 %] ()

Epizoda 9 (2017) (S03E09)

V předchozí epizodě létal Lynch s hlavou v oblacích a cestoval z jedné dimenze do druhé a tentokrát poletujeme výrazně blíže zemi, takže už mě po skončení rozhodně nebolela hlava. Tato epizoda také odkrývá spoustu souvislostí a postupuje o pořádně výrazný krok v ději. Opravu brutálně tajemná série, ale i tady si dokáže David Lynch najít prostor pro trošku té legrace ve spojitosti se zfetovaným důchodcem v lese či obědvajícím tlusťochem. Zkrátka vaří Babicovým stylem, ale na rozdíl od jeho pokrmů vypadá ten Davidův výrazně chutněji. [80 %] ()

Epizoda 10 (2017) (S03E10)

Kromě naprosto příšerného závěrečného 5minutového pěveckého vystoupení zpěvačky s extrémně nepříjemným hlasem, u kterého se mi po minutě podařilo usnout, které bylo zároveň první příšernou písní v celém seriálu, tato událostmi napráskaná epizoda neměla větší chybu. Děj se znovu posunul o mílové kroky kupředu a několik postav bylo vykresleno mnohem více než doposud. Už začíná být ze seriálu cítit, že se přehoupl za svoji polovinu. Znovu nechyběla ani troška toho humoru. Nejkouzelnější bylo znásilnění Coopera nadrženou Naomi Watts, které jeho nové tělo vyhovuje mnohem více, než obtloustlý Dougie a přestává jí překážet i to, že se z jejího milého stal nejtěžší případ auťáka. Dějová linka s Robertem Knepperem mě také velmi baví a jeho obsazení byl skvělý tah, ta role je pro něj přímo stvořená. [85 %] ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti