Horor v Amityville

The Amityville Horror

Horor

USA, 1979, 117 min

• POMO

Rodina sa nasťahuje do strašidelného domu... Rosenberg remeselne zrežíroval šablonovitý a riedky scenár, v ktorom nechýba premena vnímavého tatka v psychopata so sekerou v ruke (SHINING), ani kňaz, bojujúci proti satanovi (EXORCIST). Obe tieto línie však šlapú na pol plynu a film je nezáživný a straaašne rozťahaný. Z hercov je nadpriemerný iba Rod Steiger v roli kňaza.(10.1.2005)

George a Kathy hľadajú miesto na zakotvenie a založenie rodiny. Ich sen sa splní a nájdu krásny dom pri pobreží. Ale o 28 dní neskôr ich morbídne a desivé udalosti donútia odísť... V priebehu týchto 28 dní rodina prechádza všetkými druhmi pekla miestnosti plné múch, démonických hlasov a červených očí. Čo sa tu v minulosti odohralo? Reálne alebo nereálne? Reálne, podľa skutočnej udalosti. Horor Amityville má všetky atribúty vynikajúceho nadprirodzeného príbehu o strašidelnom dome. Škoda len, že tvorcovia váhali trochu s nedostatkom charakterov. Ale inak špička v oblasti hororu 80 percent.(15.5.2010)

Krásný důkaz toho, že i duchařský horor o prokletém domě se dá udělat tak, abych u něj neusínal. Brutální atmosféra prostupuje celým snímkem, v závěru dokonce mohutně bouří. Děj nenudí ani chvilku, což je pro mne v tomto subžánru věcí vskutku nevídanou. The Amityvile Horror mě prostě velice příjemně překvapil, v porovnání s remakem je tohle úplně jiná liga. 9/10 Horror movie of the year(16.8.2008)

Klasika, která nepotřebuje představovat, ale mně pořád unikala. Před pár lety jsem viděl remake a ve vzpomínkách mi utkvěl jako vcelku dobré řemeslo, nu po zhlédnutí originálu si ty vzpomínky trochu poupravím: 3:15 zemřeš je totální sračka bez invence, tvářící se strašně cool a s původním filmem se nedá vůbec srovnávat. Horor v Amityville pohlcuje a straší, prostředí starého rozlehlého domu vytváří dokonalou atmosféru pro duchařské rejdy, které však nepotřebují vizualizaci, stačí bouchnutí dveří, tajemný hlas, závan chladného vzduchu, kočka za oknem a zjistíte, že Vám ani nechybí lekačky či bafající duch, i když pár by se jich tu taky našlo. Vše je vyšperkováno výbornými herci, James Brolin se povedl asi nejvíc, ale ani Margot Kidder se neztrácí a to nejen díky tomu, že jí to tady setsakramentsky sekne a nesmím zapomenout ani na pátera Roda Steigera. S příjemným mrazením v zádech prožité téměř dvě hodiny, plnou palbu neudělím jen díky dvojce, která je dokonce ještě o stupínek lepší.(28.12.2013)

Taznym motorom tohto hororu je sila nametu a skutocnych udalosti, ktore za nim stoja. V niektorych momentoch sa filmu z predlohy dari tazit naozaj vela a dostavi sa paradna atmosfera, naopak vsak cela dejova kostra je poskladana z klasickych, mnohokrat videnych hollywoodskych klise a takto film zasa dost straca. Celkovo tak film sice prilis neohuri, no prijemne mrazivy zazitok je to i tak (nevraviac o tom, ze je to omnoho lepsi film, nez jeho remake z roku 2005). (6.9/10)(3.7.2008)

• - Když seržant Gionfriddo (Val Avery) jede za otcem Bolenem (Don Stroud), je na jeho SPZ napsán rok 1979, kdy se film natáčel, místo roku 1975, kdy se odehrává příběh. (hansel97)

• - Když Jeff (Michael Sacks) dorazí k domu, přijíždí v autě Jeep Cherokee, které má vepředu čtvercová světla. Tento model aut však měl kulatá světla až do roku 1979 nebo 1980, tudíž je Jeff nemohl mít na svém autě v příběhu odehrávajícím se v roce 1975. (hansel97)

• - V jedné z posledních scén se George (James Brolin) propadne schody a posléze je zcela pokryt hustou černou kapalinou. Když ale v dalším záběru přichází k autu, je zcela čistý. (noelcoward73)