Nenávist

• Irsko

• Austrálie

Horor

USA / Japonsko, 2004, 96 min

6 / 10 K tomuto filmu som pristupoval s istou nevôľou, ba až nechuťou, pretože sa malo, údajne, jednať o 'tak strašne strašidelný film, že sa po ňom budem báť prejsť krížom cez ulicu počas slnečného dňa'. Na tom by nebolo nič zlé, keby mi to netvrdil spolužiak, ktorý mi pred tým odporučil Gothiku a Mothman Prophecies... Ale to by som nebol ja, keby som sa mal nechať odradiť vlastnými predsudkami - takže zhasínam všetky svetlá, zatváram sa v izbe a zapínam film. Asi po polhodine svetlá obratne zapínam späť a s nedôverou v seba samého sledujem ďalej. Blíži sa finálna scéna a ja preventívne zatváram oči...Fakt husté! Takže prečo dávam priemerné tri *? Dôvodov je hneď niekoľko - nulový scenár, dementné herecké výkony na čele so Sarah Michelle Gellar, trápny koniec... mám pokračovať? Áno? Takže, žiadne stotožnenie sa s postavami, až príliš časté zneužívanie osvedčených postupov, neoriginalita...(15.7.2005)

Keď si odmyslím, že je z 80% presnou recykláciou Ju-on: The Grudge, je to skutočne efektný a pôsobivý horor. Tá atmosféra! Pri niektorých scénach sa ani nedivím, že si remake pod svoje producentské krídla vzal samotný Rami. Lenže. Lenže s vyšším rozpočtom automaticky nestúpa kvalita, to, čo bolo v prvom Šimizuovom remaku trochu slabšie, tu pôsobí pomaly smiešne (štverajúca sa Woman in white + jedna Tošiova scéna - a to ho mám tak rád!), no čiastočne to zachraňuje hudba, ale na "originál" (ktorý je remakom remaku remaku... tie Šimizuove remaky sú do seba tak neskutočne zamotané, že už nikto nevie, čo je vlastne pôvodné a čo remake) to nemá ani s lepším obsadení a efektami, ktorým sa darí jediné - účinne ma presvedčiť, že to nie je iba scenár cez kopirák, ale niečo viac. Bohužiaľ mi to akosi nestačilo, a je vidno, že pri týchto filmoch sa skutočne dá odporúčať pozeranie jedine po polnoci, inak sa 50% efektu vytráca. A to je škoda. 70% P.S.: Šimizu sa trošku krotil, a tak v tomto remaku zomrie "len" 13 ľudí.(30.1.2014)

Jediné, co jsem před shlédnutím filmu věděl, je to, že jde o remake japonského hororu a že v něm hraje Sarah Michelle Gellar. Teď vím, že jde o hodně děsivý remake vlastního hororu Takashi Shimizu (Sam Raimi si holt usmyslel) a že v něm Sarah Michelle Gellar hraje americkou studentu a zároveň ošetřovatelku jednoho pečovatelského centra a že je to hodně odvážná holka, protože osobně bych při prvním vrznutí v tajemném domě, kam byla jako pečovatelská náhrada poslána, vzal nohy na ramena. V odcizeném (jazyková i kulturní izolace) Tokiu nám tak režisér vypráví příběh, který v sobě ukrývá tajemství domu, ve kterém před lety žárlivý manžel (s přihlížením malého synka) zavraždil svoji ženu. Úspornými prostředky, přesto velmi efektivně tak sledujeme utrpení, které se v domě usídlilo a velmi efektivně je pracováno i s minimem financí, které producenti do filmu vložily – namísto vizuálních triků si vystačí s děsivým make-upem a střihem. Nelineární děj pak tu a tam nutí přemýšlet, hodnocení se ale vztahuje zejména ke „stupnici strachu“!!(2.5.2006)

Koukám, že se amíci hned chytili japonské předlohy, neotáleli a hned to natočili. Místami dobrý, jindy zase tak trošku průměrnější horor, který vás nechce lekat v žádných chvílích, ale jen děsit v druhé části filmu. Škoda jen, že si ve filmu Bill Pulman nezahrál trošku déle, i když po první minutě filmu jsem si myslel, že tam bude hrát asi jako Steven Seagal v Boeingu 747 v ohrožení. Film, který měl určitě navíc, ale třeba pokračování zvládnou lépe. Jinak Sarah Michelle docela dobře přibrala, no .... zas tak moc ne, ale přeci (( ::(27.11.2005)

Ach ty japonské duchařiny. Když vytřeštil duch šikmočka kukadla poprvé, dalo mi to zabrat. Po dvacátéosmé míň a na konci po šedesáté deváte už jsem se ani nepolekal. Děsivé scény svou zručností na smysly určitě útočili dobře, když ale duch dostane ve filmu tolik prostoru, co hlavní postava, kouzlo horrorového filmu se musí zákonitě vytrácet. Rutinní vývoj, kdy se ze snahy o přežití překlápí do nutnosti rozklíčovat nezajímavou zápletku, je pro mě taky jedna z těch méně oblíbených cest, takže s tímhle horrorem si na mě moc nepřišli. Alternativa: Ring, Shutter.(19.3.2011)

• - Strašidelné zvuky doprovázející příchod ducha ženy vyluzovali technici pomocí hřebene. (imro)

• - Ke konci filmu schází Kayako ze schodů podivnou chůzí. V záběru nebyly použity žádné trikové záběry. (HellFire)

• - Před uvedením do kin byly testované dvě verze filmu - jedna nepřístupná mládeži do sedmnácti let bez doprovodu rodičů a druhá s mírnějším ratingem, bez některých drsnějších scén. Ta druhá měla větší úspěch. (imro)