Thor

Vládci bohů Odinovi trvalo dlouhou dobu, než ve své říši nastolil mír. Když probíhá korunovace jeho syna Thora, je přerušena vpádem ledových obrů, kteří se pokusí získat skříňku, s jejíž pomocí by mohli dobýt devět světů. To se jim nepodaří a za trest jsou pohřbeni zaživa. Thor prahne po odplatě a Odin krotí jeho zápal a útok odmítá. Horkokrevný nástupce trůnu neuposlechne otcův příkaz a nechá se vyprovokovat k trestné výpravě, jež znovu rozpoutá válku. Odin však nehodlá dál jeho zpupnost tolerovat. Odebere mu veškeré božské schopnosti a za trest ho svrhne mezi pozemšťany, kde má dojít nápravy. Zavržený Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Fosterová. Thorovi ale není dopřáno užívat si pozemského klidu. Nově nastalé situace se rozhodne využít jeho mladší bratr Loki, který začne připravovat zradu. Nikdy neměl lepší možnost ke zničení Thora než teď, a rozhodne se proto rozpoutat za pomoci svých věrných ničivou zkázu na Asgardu i na Zemi. (TV Nova)

Šimpy

Výborné, skoro geniální...K. Branagh to dokázal....Thor není trapná loutka či comicsový superman..je to hrdina a polobůh...a když jsem se dočetl, že za příběhem stojí jistý Michael J. Straczynski, není vůbec divu, že vše funguje, jak má...včetně "božského" původu apod. A scéna po titulcích už je jen doplněk pro fanoušky Marvelu a jeho filmů.... A ještě si doplním...bál jsem se toho, jak blbě bude vypadat, že Thor je vlastně severský bůh hromu a Branagh mě překvapil,když jeho božský původ převzal po svém. Taky jsem se obával zbytečbě dlouhých scén, ve kterých se bude rozpitvávat Thorovo přístup k lidem a jeho střety s civilizací či jeho přerod z arogance na pokoru plnou patetických hlášek, ale nakonec stačilo rychlé vyřízení nezdvihnutím sekyry a chlastáním s doktorem ;-). ()

Icefist

Chutná jednohubka, která nijak zvlášť nezasytí, ale nějaké ty chuťové buňky probere z letargie. Mě osobně nejvíc bavily scény ze Země, kdy často panovala příjemně odlehčená atmosféra. Šťastná ruka na výběr herců a hereček to všechno podtrhla. Naopak úseky z Asgardu mi nepřišly zvlášť zázračné. Konkrétně Hopkins- to byla nuda a šeď a moc lepší to nebylo ani v případě jeho synátora Lokiho (tj. Hiddlestona). A jak už jsem tu v komentářích taky četl, nechápu, co za účel měla Thorova věrná čtyřčlenná jednotka, když nedostala téměř žádný prostor. I když paradoxně zrovna jich se týká můj oblíbený moment. Na závěr musím poděkovat za milé minirole Jeremy Rennera a S. L. Jacksona. 70 % Oblíbená část- ohlášení příchodu Thorova kvarteta duem hlídkujícím na střeše ()

BoXBe

Thor je poživatelný, stravitelný, ale kdyby nebyl odehraný před zeleným plátnem, tak bych si ho mohl splést nějakým vydařeným animovaným zpracováním pro dorůstající předpubertální generaci nových čtenářů a fanoušků Marveláckých comicsů. Pro Thora hovoří jméno J. Michael Straczynski, jedno z nejvýraznějších jmén v univerzu Marvel, herecké obsazení a jasná režisérká vize. Přiznám se ale, že ze všech adaptací kreslených obrázků jsem přeci jenom odrostl spíše k Temnému rytíři, přestala mě zajímat akce pro akci a efekty pro efekty a raději si třikrát přehraju dokonalé Jokerovy scény než skákající, létající CGI superhrdiny. Ale to je otázka vkusu. Na Thorovi jde vidět ten zrychlený pohyb směrem k Avengers. Já jim to přeju a doufám, že třeba dětem se to bude líbit taky jako kdysi mně. Jenomže já chci od filmu pořádný film, který obstojí sám sobě a ne jen jeden z řady produktů mezi hračkami, triky, batohy, penály, propiskami, a kdo ví čím ještě... Za Thorem aspol. už mi smrdí jenom byznys, zatímco Singerovy X-Meny, Raimiho Spider-mana nebo Sin City a 300 jsem si skutečně užíval. ()

Ketchi

Byla to přesně taková pohádka, jak jsem očekával a jak jsem se obával. Ale byla to tak pěkná pohádka. :-) ()

RickDeckard

Thor měl svůj přechod z pestrobarevných sešitů na filmové plátno z dosud zfilmovaných komiksů asi objektivně nejtěžší. Přeci jen vidět boha hromu ze severské mytologie, jenž bojuje s nepřáteli svým obřím magickým kladivem Mjöllnir, prohánět po Spojených státech musí vypadat dost divně. Je třeba ocenit, že Kenneth Branagh zvolil poměrně chytrý přístup, vědom si zmíněných nástrah předlohy. Film se odehrává ve dvou zcela odlišných prostředích a v každém má velmi odlišné žánrové vyznění. Polovinu děje sledujeme nesváry a zákulisní hrátky v rodině vládce bohů Odina, především mezi Thorem a jeho bratrem Lokim, a hrozící válku Asgardu se světem Jotunheim. Herci pronášejí veškeré vzletné (takřka divadelní) repliky s naprostou vážností, vše přesto působí patřičně osudově, hrdinsky a není to trapné. Nejlépe to jde samozřejmě Anthony Hopkinsovi, který si roli Odina patřičně vychutnává. Výprava je pak doslova nadpozemská, široké síně ze zlata, lesknoucí se zbroje a cválání koní po pestrobarevné duze nicméně do stylizace světa bohů dobře zapadá. Potud Thor funguje opravdu báječně. Skřípat film začne ve chvíli, kdy je Thor z Asgardu vykázán, zbaven svých božských schopností a ocitá se na Zemi. Zde se snímek totiž láme a snaží se o co nejvíce civilní pojetí, vše co jsme dosud sledovali je vtipně glosováno a dojde i na druh humoru, kdy Natalie Portman opakovaně srazí Thora autem. Ta ostatně stejně jako kdokoliv z herců ztvárňujích postavy ze Země nemá pořádně co hrát. Přibližně od poloviny se celý snímek dostává do schizofrenní pozice, kdy neví, jestli chce být vážně myšlenou pohádkou nebo si z ní s nadsázkou dělat legraci. Dohromady to příliš nefunguje, pocit heroičnosti nenávratně zmizí a humor vyznívá leckdy rozpačitě. Do atmosféry děje odehrávajícího se na Zemi moc nezapadá to, že se nikdo vlastně moc nediví, že se v městečku najednou prohání létající bohové a vůbec se dějí divné věci. Film nezachrání už ani nepopiratelná skutečnost, že titulní Chris Hemsworth je vážně sympaťák a má charisma na rozdávání (akce bohužel zase tolik nepředvede), dokonce ani to, že Patrick Doyle zase jednou dokázal složit příjemně poslouchatelný a kompaktní zvukový doprovod. Nefunguje ani rádoby dojemné zakončení, jelikož víme, že se jedná jen o první díl plánované (minimálně ) trilogie a předzvěst týmovky superhrdinů ze stáje Marvelu Avengers. Což ostatně ani nedovolí rozvinout a uzavřít některé části příběhu, jako by tvůrcům ruce svazoval ruce fakt, že si musí leccos nechat na přístě a účelem prvního Thora je stejnojmenného hlavního hrdinu především představit filmovému publiku.Tenhle cíl byl ale určitě úspěšně splněn.60% ()

Immortal17

Dlouho jsem se na tento film těšila a musím říct, že čekání za to skutečně stálo. Chrisu Hemsworthovi hlavní role Thora sedla jako pěst na oko ( nádherný chlap mimochodem O:) ) a byla jsem jím úplně ohromená. Doufejme, že bude pokračování? ()

blitzer

Magické! Nikdy bych neřekl, že mě takovýhle film bude bavit. Nevím, jestli za to můžou dobří herci (Hemsworth je sympaťák), poutavý děj (epický Arsgard vs "vtipná" Země) nebo povedená animace. Viděl bych to na koktejl všeho dohromady... koktejl připravený vynikajícím barmanem, Kennethem Branaghem. ()

Fancipal

Další střípek do velkolepé mozaiky, která na nás zaútočí letos pod vznešeným názvem Avengers. Unikátní projekt spojující nejvýznamnější superhrdiny pod hlavičkou Marvelu, je přesně tím, co současná, periodicky se opakující, v kruhu přešlapující, kinematografie potřebuje. Thor sám o sobě je klasickou, adrenalinem nabitou a triky prošpikovanou vizuální orgií, velkolepým akčním spektálem, který ovšem ničím nevybočuje z celé záplavy obdobně laděných superhdinských filmů s vysokou, někdy až smrtelně nebezpečnou dávkou patriotismu a moralismu. Nenechte se zmýlit, Thor je překvapivě solidní film a jako typický představitel žánru si svého platícího diváka v dnešní hektické době, charakteristické poptávkou po akční a často bezduché filmaříně, určitě najde. ()

dr.fish

Odoperujte mi půl mozku, zhulte mě dobrou travkou a napařím tomu pět hvězdiček!!!! Jediný poctivý Viking Stellan Skarsgard sice hraje jak může, ale vedle naprosto nepovedeného vikingského pantheonu je ztracen jako trosečník na moři. Ani důstojnost velkého Anthonyho Hopkinse nemůže zachránit tu propastnou prázdnotu naplněnou jen vysokým rozlišením a vibracemi mého subwooferu. Velké jméno Kennetha Brannagha vedlo k tomu, že jsem ztratil dvě hodiny svého života. Ano, "money talk" je to, oč tu běží. Zas hrát v tomhle je pořád lepší, než muset hrát kvůli penězům v Ulici, nebo Pojišťovně štěstí...40% ()

mortak

Ač jsem se po pádu Thora na zem strachoval, že z toho bude zaye tuctová dívčí záležitost, kde ona bude učit zhýčkaného fracka lásce a hodnotám, Branagh nezklamal a držel se svého kopyta. A tak po většinu času sledujeme zábavného pokleslého brakového Shakespeara (král měl dva syny), Natalie je jen vedlejší postava a výchovu na zemi přebírá Skarsgard, který je takový odraz Odina na Zemi. Sice tu chybí něco skutečně nezapomenutelného (ohnivý obr to bohužel není), ale jinak jde o příjemnou zábavu. Mimochodem na které univerzitě studují takové vědkyně jako Natalie Portman? Abych si tam vyjednal stáž. ()

KajusaK

Příběh mi přišel zajímavý celý, masky a efekty skvělé, nejsem spokojená pouze s výběrem herců..Pěkně zpracovaný film do detailu..Kdo neviděl má obrovské mezery.. ()

animaxis

Thor je mi ze všech Avengers rozhodně nejsympatičtější. A nemyslím tím jen tu postavu, ale i film a tedy většinu prvků z něj. Pojetí severských bohů tu samozřejmě vůbec není klasické, ale o to tu ani trochu nejde. Úvod filmu se mi zdál jednoduchý a akční scény nebyly zpočátku nic moc, nicméně mě dost zaujal vizuál Asgardu. Během filmu se postupně střídají scény z něj a ze Země, tím pádem se jen tak nenudíte. Samotný děj mě dost zaujal a postupně jsem do něj byl ponořený víc a víc. Téměř všechny postavy mi byly nějak sympatické (jako božské tak lidské) a také musím zmínit velmi dobré herecké obsazení. Sledování Thora na Zemi bylo často zábavné a někdy skoro až dojemné. Vyvrcholení se mi taky líbilo a to je u 1. fáze MCU docela překvapivé. I hudba tu byla dobrá a nad ostatními soundtracky Thorových budoucích kolegů v mých uších vyčnívá. Podtrženo sečteno, Thora jsem schopný klidně brát i jako samostatný film a občas se na něj rád podívám. ()

Thorn

Severský bůh Thor byl po Iron Manovi a Hulkovi třetím významným hrdinou, kterého nám studio Marvel nabídlo. Film, v němž se nám tento chrabrý válečník představuje, nás zavádí do úchvatného světa Asgardu, jenž obývají postavy z vikingských bájí a legend. Kromě honosného a  vznešeného Asgardu se však podíváme také do temného světa ledových obrů známého jako Jotunheim. Obyvatelé Asgardu a ledoví obři z Jotunheimu spolu dlouhá léta nemilosrdně válčili. Poté, co Thor kvůli své lehkovážnosti poruší křehké příměří, je svým otcem Ódinem zbaven veškerých schopností a poslán do vyhnanství na Zem. Zde se pak hrdina setkává s doktorkou Jane Fosterovou, s jejíž pomocí chce získat zpět své magické kladivo Mjolnir a znovunabýt svou neuvěřitelnou moc. Musím přiznat, že ačkoliv je tato zápletka dosti prvoplánová a předvídatelná, ve výsledku nakonec funguje poměrně dobře. Režisérovi Kennethu Branagovi se tu podařilo velmi pěkně zkombinovat vážnější a dramatičtější pasáže s těmi humornějšími a odlehčenějšími. Děj tak po celou dobu svižně odsýpá a divák se ani na chvíli nenudí. Zároveň je tu také zachována poměrně velká věrnost komiksové předloze, byť byl Thorův příběh značně osekán a zjednodušen. Hlavní hrdina tu dokonce ani nemá žádnou civilní identitu a po celou dobu tu normálně vystupuje jen jako Thor. Sice je to dost zvláštní, ale nakonec proč ne. Marvel tehdy zřejmě ještě nevěděl, kolik filmů s tímto hrdinou natočí a tak to asi nechtěl příliš komplikovat. Ta tvůrčí opatrnost je tady celkově dost znát. Když vezmu v potaz, jak velký měl tento film potenciál a jak málo jsme nakonec dostali, je to docela škoda. To nejlepší nás rozhodně čeká hned v úvodu. Po tomto nalákání na vizuálně ohromující podívanou, však film poměrně rychle zvolní a jeho významná část se pak nese v o poznání střídmějším duchu. I přesto je však děj neustále zábavný a zajímavý. V jeho průběhu se postupně seznamujeme se všemi klíčovými aspekty Thorova fiktivního světa a jeho mytologií. V tomto ohledu vlastně režisér postupuje přesně tak, jak by správně postupovat měl. Využívá první díl série k důkladnému představení hlavního hrdiny, jeho světa a jeho blízkých. Zároveň také pečlivě vykresluje charaktery všech důležitých postav a v neposlední řadě i jejich vzájemné vztahy. Toto je přesně to, co mi chybělo například ve Snyderově Muži z oceli. Díky tomu, že si zde tvůrci Thora připravili dostatečně pevnou výchozí půdu, budou pak mít mnohem silnější vypravěčskou pozici v dalších dílech. Film má také velmi solidní gradaci. Zpočátku odlehčené ladění je hned záhy nahrazeno značně vyostřenou atmosférou a divák hned vidí, že tady už pomalu začíná jít do tuhého. Dramatický souboj s Destroyerem, k němuž dojde ke konci filmu, je pak opravdu velmi napínavý a intenzivní. Silnou stránkou je bezesporu také herecké obsazení. Chris Hemsworth se na roli Thora perfektně hodí. Přestože není úplně snadné zahrát mýtického válečníka s magickým kladivem, tento herec v roli působí naprosto autenticky. Další trefou do černého pak byl rozhodně Tom Hiddleston v roli Thorova zlého bratra Lokiho. Ten dokázal dokonale vystihnout podstatu této lstivé a úlisné postavy. Dále tu pak máme tradičně dobré herce jako například Anthonyho Hopkinse v roli Ódina, René Russo v roli Thorovy matky Friggy a Stellana Skarsgarda jako profesora Selviga. Ačkoliv Natalii Portman zrovna moc nemusím, tady mi nějak zvlášť nevadila. Jediné, co mi tu trošku vadilo, byla postava Kat Dennings, která už byla místy poněkud otravná. Jinak ale bylo z hlediska hereckého obsazení všechno v nejlepším pořádku. Když to tedy shrnu, Thor rozhodně není špatný film. Škodí mu ovšem příliš nízké ambice a omezený rozlet. Jak už jsem psal, ta tvůrčí opatrnost je tady skutečně znát. Na druhou stranu se však rozhodně jedná o lepší film, než jakým byl první díl Iron Mana. Je to takový silný průměr až lehčí nadprůměr. Od dalšího pokračování už bych ovšem očekával mnohem větší rozmach, protože v tomto případě tu opatrnost toleruji jen proto, že se jedná o první, rozjezdový díl série. Dál už to ale musí šlapat o poznání víc. () (méně) (více)

Baker

Spíš 70%. 3D filmu svou temností spíš ubližuje, (ne)vidět je to hned v první bitvě. Akce je málo a celý děj se vejde do pár kulis. Na druhou stranu je to krásně zahrané, vizuálně až překvapivě příjemné a Hemsworth (paradoxně sympatičtější jako arogantní floutek) je... ano, prostě boží. Novinářská projekce byla bohužel s dabingem, který naštěstí není takové peklo jako druhý Iron Man, v originále by ale hodnocení mohlo jít klidně o pořádný kus nahoru. ()

bartias

Typická origin story s charismatickým super hrdinou a skvělými vedlejšími postavami zahranými výbornými herci doplácí na to, že i když je Kenneth Branagh zkušený režisér, v akčních scénách se nevyzná. Je to jako dívat se na prvního Wolverina, všímat si drahých efektů a cítit potenciál, ale už trochu postrádat výsledek. Zvlášť když finále působí proti úvodní bitvě s mrazivými obry o dost méně epicky. Tmavé, rozmazané a tudíž zbytečné 3D nepomáhá. Český dabing je typicky uspěchaný a nepovedený, takže nezbývá než se těšit na DVD... a taky až se Thor vrátí v The Avengers. Narážky na spřízněné filmy jsou milé, budoucí Hawkey si odbyde slabší cameo, ale až se Hemsworth postaví vedle Roberta Downeyho Jr. a Chrise Evanse, komiksoví fanoušci budou šílet. 7/10 ()

Noviik

Asi nejlepší akční komiksový film posledních let. Tedy pro mne. Nechyběla skvělá akce (první půl hodina), úžasně vypadající efekty a silná hudba. A pokud máte v nejslabších chvílích filmu úžasnou Natalie Portman a Stellana Skarsgarda, tak máte téměř vyhráno. Jako třešničku beru i 3D Anthony Hopkinse s Natalie a Walk od Foo Fighters, která mně udržela po celou dobu titulků. ()

SeanLSD

Shakespeare dobrý, ako inak, herci dobrí, akcia, keď už na ňu príde, parádna, 3D v ovplyvnenom stave, tuším 1x u hraného filmu okúzľujúce, ale spatne trochu zbytočné, romantika zvládnuteľná, ešte aj tie príšerné pseudovedecké kecy ušli... len prečo musí germánsky boh pri páde na zem naraziť hneď zrovna na Natalie Portman namiesto nejakej tvrdohlavej tučnej obrýlenej vedkyne ? - a to nie že by som Natalie nežral podobne ako 99 % mužského publika. Vrcholovo zlým momentom však bola situácia, keď Thor, prihlúplo sa usmievajúci, robil pozemšťanom raňajky, chleba s maslom, či kerú mariu... Najnečakanejšou, ale o to skvelejšou zložkou bola komediálna rovina, čiastočné sklamanie nad príliš žiarivými kostýmami a vyblýskaným Asgardom plávajúcim v hlbinách vesmíru vynahradili ľadoví obri a ich temné studené sídlo... nuž ale, Thor je predsa komiks, neviem prečo som podvedome dúfal v drsnú starogermánsku mytológiu... - toto fantastické pole naďalej zostáva otvorené... ()

WinnJets

Nedělal jsem si velké naděje a jestli jsem něco od tohodle očekával, tak spíše totální průser, leč mýlil jsem se a mýlit se je lidské, viď Thore...:) asi si budu muset jako omluvu koupit nějaké věci u Thor Steinar a doufat, že mě za to nezavřou..:) Co se týče samotného filmu, tak severská mytologie zasazená do fantasy pohádky může na první pohled působit zmateně, ovšem Kenneth Branagh dokázal všechny ty střípky poskládat a ukočírovat tak, že by se za to nestyděl ani Jose Murihno. Co se týče komiksových filmů, tak Thor je určitě jiná liga než pouhá pozlátka typu Temný rytíř či Avatar. Rýpnout si, ale přesto musím, protože opravdu nechápu (byť se jedná o komiks) kdo dostal ten úžasný nápad vmíchat mezi severské bohy černocha... po tomhle bych se už ani nedivil kdyby jednou byla povinnost je obsazovat i do filmů s eskymáky či třeba do husitských tažení...:) ()

MJMilan

Docela povedeně scifi - fantasy. Čekal jsem, že svět bude v tomto snímku trochu víc historičtější, ale mýlil jsem se a možná právě proto byl tento snímek naprosto jedinečný, zábavný ... avšak chvílemi nedomyšlený až vtipný ()

okkac

Tak propojení mimozemského světa a našeho v rámci Marvel Cinematic Universe se povedlo docela hodně. A byla nám vlastně představena "magie", která je vlastně vysvětlena jako pokročilá věda jiných ras, která by jinak v technickém světě Iron Mana působila nepatřičně (a taky tím připravuje půdu pro Mandarina v Iron Man 3, ale ty jeho magické prsteny také asi vysvětlí vědecky). Každopádně Thor je vysloveně sympaťák, kterého řadím hned za Tonyho Starka a jeho práce s kladivem dokáže dost věcí. Jsem i rád, že trailery ukazovaly většinou záběry ze Země, ale ve filmu hraje spíše větší roli Asgard a Jotunheim s ledovými obry, což příjemně překvapilo. Zde je vážná osudovost proslovů a konání postav celkem v kontrastu s komediálně pojatou Zemí (přejíždění Thora autem, sedativa, "I need a horse!"), ale jako celek to působí vyrovnaně. Těším se na Avengers, těším se na dvojku. 8/10 ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Captain Marvel 2 našla režisérku

Captain Marvel 2 našla režisérku

06.08.2020

Pokračování komiksové Captain Marvel nakonec natočí režisérka Nia DaCosta, jež má za sebou například čerstvě remake Candymana nebo snímek indie drama Little Woods. Střídá tak předchozí dvojici Annu… (více)