Sherlock

Krimi / Mysteriózní / Drama
Velká Británie, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Série(4) / Epizody(12)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (13)

Sherlock (2010)

Hlbokomyšlienkový a komplexný britský seriál od geniálneho Stevena Moffata o mimoriadnom detektívovi Sherlockovi Holmesovi, ktorého vymyslel sám uznávaný spisovateľ Arthur Doyle. Sherlock v podaní Benedicta Cumberbatcha podáva fenomenálny herecký výkon, o nič menej nezaostáva ani Martin Freeman a jeho zosobnenie postavy Jamesa Watsona. James je verný, na do smrti nerozlučný parťák Sherlocka, s ktorým vyšetruje zločiny a prežíva najrôznejšie dobrodružstva. To, že práve Watson sekunduje Sherlockovi má svoje opodstatnenie, John narozdiel od svojho racionálne a chladnokrvného idolu stelesňuje sentiment a ľudskú stránku osobnosti. Show je velice inteligentná, niekto by snáď mohol povedať, že priam až geniálna. Samozrejme nechýba ani ten mysteriózny element a vzrušujúce detektívne zápletky, ktoré sa však s drobnou dávkou dedukcie ihneď zdajú byť o poznanie priehľadnejšie. ()

Studie v růžové (2010) (S01E01)

Brilantná, chytro napísaná show o jednom znamenitom géniovi, ktorý pomocou dedukcie a logiky vie prísť na kĺb snáď úplne všetkému. Bolo neskutočne pozoruhodné, ako nevšedne Sherlocková myseľ pracovala. Benedict Cumberbatch v hlavnej roli je neskutočne podnetný, ale ani Martin Freeman za ním príliš nezaostáva a sekunduje mu naozaj senzačne. John Watson je akousi protiváhou Sherlocka, perfektne ho dopĺňa i usmerňuje. John je poznamenaný vojnou a iba v prítomnosti Sherlocka zažíva ten esenciálny pocit vzrušenia a dobrodružstva, ktorý mu tak zúfalo chýbal. A ten záver sa nám pretransformoval do vskutku dychberúceho psychologického súboja, kedy obaja oponenti museli prečítať myseľ toho druhého. Tiež veľmi kvitujem moderné reálie v tejto verzii Sherlocka Holmesa miesto typických viktoriánskych. ()

Slepý bankéř (2010) (S01E02)

Sherlockov intelekt ma neprestáva udivovať a jeho spôsob myslenia zase fascinovať. Benedict Cumberbatch bol skutočne stvorený pre rolu geniálneho detektíva, s ktorou prišiel uznávaný Arthur Conan Doyle. Martin Freeman sa na druhú stranu opäť ocitá v dosť civilnej pozícií a ozaj kontrastne interaguje so Sherlockom. Bolo veľmi podarené, do akých situácii a stavov privádzal bláznivý Sherlock svojho spolubývajúceho. Zázrak, že to s nim John dokázal vydržať. Príbeh bol značne enigmatický, čo pri kryptickom Sherlockovi je čo povedať. Ozaj skvostná epizóda plná prastarých spôsobov šifrovania, na ktoré moderné metódy dekódovania jednoducho nestačia. Tu však prichádza na rad Holmesov brilantný mozog a jeho výnimočný talent sa zakaždým nejako vynájsť. Nádych orientu príbehu takisto veľmi pomohol. ()

Velká hra (2010) (S01E03)

Nervydrásajúca hra majstrovsky zmýšľajúcich strán, ktorá poriadne zvýši krvný tlak a ešte k tomu tesne pred cieľovou rovinkou pritvrdí, čím sa nám zinscenuje skutočne grandiózny záver. Nad príbehovou štruktúrou popretkávanú všelijakými zvratmi a odhaleniami nemôžem inak, než žasnúť. Ide o neuveriteľne prešpekulovanú skladbu, ktorá je umocnená sériou chytro vypoinovaných plot twistov a vygradovaného cliffthangeru, ktorý nemohol prekvapiť viac. Moriarty je v mnohých ohľadoch tak veľmi identický práve so Sherlockom, čo z neho robí enormnú hrozbu. Ich uvažovanie funguje na veľmi podobnom princípe, takže až časom uvidíme, kto z koho vyjde víťazne. Výrazne navrch má však Moriarty, ktorý si očividne dosť uvážene rozložil figúrky po celej šachovnici a tým vytvoril perfektný rozptyl pre Sherlocka. ()

Skandál v Belgravii (2012) (S02E01)

Doposiaľ najintenzívnejší epizóda z hľadiska emócií, ktorá dokázala citovo pohnúť i samotným Sherlockom. Bolo to velice emotívne, vášnivé, horlivé i chladné. Malo to vskutku ten pravý impulz, harmóniu a chvenie. Dynamika medzi Sherlockom a Irene bola neuveriteľná exaltácia. Iskra medzi nimi preskočila ihneď a až dokonca si ich výdatná chémia udržala úchvatný chorál, ktorý bol nepretržite rytmický, melodicky bohate ozdobený a s vynikajúcim taktom. Bol to príbeh o láske, vzplanutí, ale i o žiali, zármutku a sklamaní. Príbeh plný zrád a zlomených sŕdc. Je velice krásne, ako starostlivo si Sherlock stráži svoj kruh blízkych. A je mi veľmi ľúto Molly, jej situácia je vážne nezávideniahodná. A John a Mycroft boli takisto skvelý. Moffat jednoducho vie písať postavy, ktoré ihneď prírastu k srdcu. ()

Psisko baskervillské (2012) (S02E02)

Strach a podnet, stručná a výstižná charakteristika tohoto dielu. Táto atmosférická podívaná dokonalo stimuluje desivé prostredie hocijakého sebalepšieho horroru. Svojou prízračnosťou mi Sherlock pripomína dokonca až tie najhrôzostrašnejšie epizódy novodobého Doctora Who (Blink), bodaj by aj nie, keď na oboch britských seriáloch pracuje rovnaký tvorca, zdravím Moffat. Príbeh o konšpiračných teóriách, ktoré sa týkali genetických experimentov a klonovaníiav pochybnom vojenskom zariadení, malo svojimi myšlienkami dosť blízko k sci-fi motívom. Sherlock a jeho prvý kontakt so strachom bolo vskutku pozoruhodné psychologické rozpoloženie tejto postavy, ktoré bolo ešte umocnené znamenitým hereckým umom Benedikta Cumberbatcha. A pochváliť musím tiež aj nádherne nasnímané lokácie Wessexu, ktorými sme sa mali po celý čas možnosť kochať. ()

Reichenbašský pád (2012) (S02E03)

Do morku kosti nervydrásajúca epizóda, ktorá vykonštruovala taký impozantný koniec, že mi bude ešte dlho vŕtať v hlave, čo sa vlastne udialo. Celý diel fantasticky stojí práve na pochybách, máme spochybňovať možné, avšak pristúpiť na hru nemožného. Ukočírované to je naozaj majstrovsky, šokujúce zvraty a nečakané obraty dokážu poriadne zmiasť. Mozgové závity som ponamáhal, ako nikdy predtým, a pomaly na mňa doľahla psychická vyčerpanosť a to nehovorím iba o emocionálne nabitom vyvrcholení. Scenár je mimoriadne inteligentný, dramaturgia je pozdvihnutá na nadskutočnú úroveň a napätie je skutočne thrillerovo nepríjemné. Priebeh diskreditácie Sherlocka Moriartym bol naprosto ohromujúci a hra intelektuálov skončila naozaj krvavo. A scény s Sherlockom a Molly boli skutočne senzitívne a roztomilé. "Oh, I may be on the side of the angels... but don't think for one second that I am one of them." ()

Prázdný pohřebák (2014) (S03E01)

Sofistikované a pritom tak hladké. Táto epizóda snáď nemôže mať jasnejšie posolstvo, ktoré síce rozochveje, rozvíri diskusie, ale je to tak. Sherlock nie je mŕtvy, netreba to viacej rozoberať. I keď správna eventualita je iba jedna a tej sa pravdepodobne nikdy nedočkáme, prinajmenšom sme sa aspoň pousmiali nad tými všetkými alternatívami ohľadom zinscenovanej divadelnej hry, ktorá bola do detailov prekombinovaná. Technická stránka bola vycibrená do vizuálnej dokonalosti. Dialógy boli napísané opäť prvotriedne, nesmierne chytľavo a chytro. Konverzačné scénky so Sherlockom a Mycroftom som si užil. Johnove odpustenie Sherlockovi ma poriadne rozcítilo, aj keď zase Sherlockov záchvat smiechu ma trošku vyviedol z miery. Molly a Sherlock sú proste rozkošný a chémia medzi nimi funguje neskutočne. ()

Znamení tří (2014) (S03E02)

Svadba a prípad, obe proporcie vyskladané z najmenších maličkostí a zároveň vkusne skĺbené dohromady. Exemplárna ukážka toho, že na detailov proste záleží. Nič nebolo na vyše, všetko malo svoje opodstatnenie, čo sa retrospektívne efektne zužitkovalo. Toto bola skutočne nádherná a nostalgická púť priateľstvom Sherlocka Holmesa a Johna Watsona, tejto neodlučiteľnej dvojky. Oni sú stvorení jeden pre druhého, veční parťáci a ani svadba na tom nič nezmení. Sherlock sa role svedka zhostil naozaj svojrázne, hoci spoliehal na racionálne myslenie a nedával najavo emócie, nakoniec sa ani on tomu nebránil a intenzita tej chvíle ho skrátka pohltila. Jeho reč bola mimoriadne senzitívna, emočne ukotvená, ale aj šialene zábavná. Tento sociopat vie poriadne rozvíriť vody a spraviť svadbu ozaj divokou. ()

Poslední přísaha (2014) (S03E03)

Tak seriál Sherlock sa nám definitívne dostal do štádia premeny, ktorá je výrazná a dynamická, čo nemusí každému sadnúť. Ani ja nie som so všetkými rozhodnutiami úplne spokojný, avšak bez ohľadu na to som dokázal elegantnému a chytrému príbehu naprosto prepadnúť. Show už svojho vrcholu síce dosiahla, každopádne to nebráni tomu, aby sme si i terajšie tendencie rovnako skvostne vychutnali. Navzdory polarizujúcim skutočnostiam si seriál svoju podstatu rozhodne zachoval, Sherlock je stále istý, je nevrlý a bezcitný, mimoriadne inteligentný a vysoko výkonný sociopat. Sherlocka máme radi a jeho nemenný charakter je neskutočne očarujúci. Celkom však zamrzí fakt, že Sherlock prichádza o svoju nevšednú jedinečnosť s každým ďalším dedukčne zdatným a myšlienkovým palácom disponovaným jedincom. ()

Šest Železných dam (2017) (S04E01)

Zle prekalkulované a s výraznými nedostatkami, čo sa naratívnej logiky týka. Epizóda pomerne dosť hraje na city, ktorým sa však ja niet a niet poddať. Z najväčšej miery za to môže fakt, že postava Mary mi už vážne liezla na nervy. Jej chovanie bola z väčšiny prípadov veľmi iritujúce a miesto sĺz sa mi popravde uľavilo, že skonala. Jediné, koho mi bolo ľúto, je John, ktorý sa práve stal slobodným otcom. Avšak jeho trúchlenie sa mi vďaka nedávnej a pre dej zbytočnej afére nezdalo príliš úprimné. Len škoda, že sa Sherlock a John zase rozhádali, čo celú situáciu náramne skomplikovalo. Žiaľ, epizóda pôsobí veľmi rozpoltene, hoci nám to začne mimoriadne slušnou mysterióznou atmosférou, nakoniec sa to prepadne do predvídateľnej a umelej melodrámy. A akčnejší ráz Sherlockovi ozaj nesedí. ()

Skomírající detektiv (2017) (S04E02)

Príliš prekombinované, zmätočné a okázalé, a to už hovorím ja, človek, ktorý sa výživa v mysterióznych až kryptických príbehoch. Každopádne, samotná spletitosť zápletky mi nevadí, takisto ani večne enigmatický Sherlock, v tom problém nevidím. Avšak kameň úrazu tkvie v tom, ako vyslovene nerealisticky a nelogicky sú niektoré fakty podložené, dosť sa tu hraje na náhodu. Je vidieť, že autori žiaľ varia už z vody a až príliš povolili uzdu svojej fantázie. Na druhú stranu musím uznať, i keď som spočiatku pokladal vývoj deja za predvídateľný, nakoniec som bol poriadne prekvapený. A tiež uznávam, že záverečná osobitná chvíľka ma krásne rozcítila, aj keď ma vsuvky s Mary iritovali. Epizóda ako akýsi psychedelický zážitok celkom dobre fungovala, drogy vskutku pozoruhodne otvorili Sherlockovú myseľ. ()

Poslední případ (2017) (S04E03)

Bravúrne skorigované finále, ktoré dokáže roztrieštiť srdce na milión kúskov. Psychologický thriller, ktorý sa s chirurgickou presnosťou zaryje pod kožu a už nepustí. Po celý čas bol vyvíjaný neúprosný emoční nátlak a prostredie stimulovalo až klaustrofobickú úzkosť. Celé je to podnietené emocionálnym rozkolom postáv, dilemou, ťažkopádnosťou a deprimujúcimi rozhodnutiami. Sila tkvela v strhujúcich konverzačných scénach, ktoré boli chytro napísané, oplývali vypoinovaným koncom a určitou vypočítavosťou. Kvitujem takisto aj gradáciu a precízne vybrúsenú dramaturgiu. Taktiež si nemožno nevšimnúť tú navolenú symboliku a presahujúci alegorický význam, ktorý krásne kontrastoval s mysterióznou atmosférou, čo dodávalo celej veci nový rozmer. Táto hra myslí, tento psychologický súboj si neskutočne pohrával s perspektívou a uhlami pohľadov, tým pádom aj psychopata sa dá pochopiť. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

29.11.2018

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017