V zajetí démonů 2

V zajatí démonov 2

The Conjuring 2

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2016, 134 min

Podstatne lepšie ako nudná jednotka a to i napriek tomu, že dejová linka nepriniesla so sebou nič nové. Väčšina negatív, ktoré mi vadili v jednotke sú tu odstránené, takže som si mohol vychutnať pomerne slušnú porciu strašenia a veľký prídel ľakačiek (škoda, že sa väčšina dala očakávať). Wanovi keď sa chce, tak s atmosférou dokáže robiť zázraky a to aj napriek tomu, že jeho horory si idú podľa takmer rovnakej šablóny. Čakám na zmenu, snáď raz príde. 80/100(21.9.2016)

Wanův Conjuring 2 byl jasným černým koňem letošního roku a byť mi příjde o chlup slabší než první díl, první místo letos nejspíš stejně urve. Wanův rukopis je znát v každém ohledu. Vynikající hrátky s kamerou, působivé interiéry, když má přijít lekačka nepříjde a naopak( Wan je prostě v tomhle výborný) a pochválit musím i samotné záporné postavy( Jeptiška a Crooked man byli tak úžasní, že chci vidět s němi sólovku raz dva) Jeptiška je dokonce už i potvrzená. První hodinu diváka dusí docela agresivním tempem, kde téměř každých 5 minut je divák v napětí netušící, co příjde dále,ale po příchodu Warrenových je docela dlouhá pauza, kde jsem se chvílemi nudil, za což také strhávám plný počet. Finále byť kratší, tak slušné. Vymítání ve sklepě v jedničce však bylo intenzivnější. Co se týká lekaček, tak na mne zapůsobily pouze dvě, ale to je dáno spíše počtem zhlédnutých hororů a odolností vůči leknutí. Nic lepšího v žánru Duchařina není a nebude a to je potřeba si uvědomit. Story 7/10, Atmosféra 9/10, Gore 0/10, Vizuál 8/10, Akce 6/10, Napětí 8/10,Humor 3/10. Zábavnost 8/10, Lekačky 7/10. 85%(26.6.2016)

• choze

Do teď jsem s wanovinama neměl problém, tedy žádná velká vášeň (hlavně mě fascinuje, jak mi všechny splývají a po pár dnech si z nich už prakticky nic nevybavím), ale slušnej řemeslnej standard, co rozhodně neurazí. Ale tohle mě od začátku do konce nesnesitelně nudilo, prostě x-tá wanovská várka nejokoukanějších duchařských klišé s řiďounkým příběhem (pod filmem jsou podepsaní čtyři (!) scénáristi) a přepálenou stopáží. Strašících scén tam sice bylo požehnaně, ale jedna jako druhá, žádné překvapení, ani lekačky na mě nefungovaly (což beru spíš jako plus, protože je nesnáším) a bylo utrpení vidět moje oblíbené herce, jak zoufale nemají co hrát. Nejlepší scéna - hraní Elvise na kytaru - paradoxně není hororová.(1.9.2016)

James Wan je asi nejlepší současný režisér hororových filmů a v pokračování Conjuring to jenom dokazuje. Dokáže skvěle budovat napjatou atmosféru, líbí se mi, že kromě občasných lekaček používá o poctivější metody (například první scéna s "jeptiškou" je vynikající, stejně tak scéna s rozmazaným křeslem v pozadí). Navíc dokáže vytvořit postavy, na kterých vám záleží, a tudíž se o ně můžete bát - nejen manželský pár Warrenových, ale i o britskou chudou rodinku. Ale... ty nedomyšlenosti. Proč se démon objevil zrovna v onom domě? Co vlastně konkrétně chtěl (posedlou holčičku mohl zabít kdykoli)? Dobrý hororový film, ale nic, co by se zapsalo do historie.(10.6.2016)

Škoda, že si Wan tak strašně ulehčuje práci zbytečnými „baf-lekačkami“ a „strach“ je v divákovi vyvoláván pouze extrémně hlasitými akustickými efekty, namísto toho, aby si tvůrci pohráli s jeho fantazií (já vím, to píšu vždycky). Zamrzí to zvlášť, když je jasně patrné, že režisér umí hutnou atmosféru budovat i jinak, ale bohužel tomu nedává průchod. Každopádně musím ocenit pěkný výběr exteriérů a důraz na detail. Škoda zbytečně dlouhé stopáže. Očekávání byla víceméně naplněna, třetí hvězda čistě za kino (obávám se, že doma by to ani zdaleka tak nefungovalo). PS: zatím budu čekat na seriál, který mi pěkně naservíruje příběhy všech těch věciček ze skladu Warrenových.(8.8.2016)

• - Film se zakládá na skutečném případu "Enfield Poltergeist," který byl vyšetřován v Anglii v letech 1977 - 1979. (Charlizee)

• - O manželoch Warrenovcoch existuje aj kniha, ktorej autorom je Gerald Brittle. Jej názov je "The Demonologist" a pochádza z roku 1980. Autor zažaloval tvorcov hororu a žiadal od nich 900 miliónov amerických dolárov. Tvrdí, že exkluzívnu dohodu s manželmi má iba on a nikto iný. Už len to, že vznikol film V zajatí démonov (2013) a následne aj dvojka sa mu zdá poburujúce. Rovnaký problém sa týka aj hororu Annabelle (2014). (CharLeS41)

• - Při záběrech Londýna na začátku filmu hraje píseň „London Calling“ od The Clash. Film se odehrává v roce 1977, ale skladba pochází až z prosince roku 1979. (vojacekr)