V zajetí démonů 2

V zajatí démonov 2

The Conjuring 2

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2016, 134 min

Big bloody mouse or big bloody hoax? Ani jedno, vy skeptici! Kde je Spookie Wan, tam poctivě straší.. Pravda ty postupy nejsou nějak extra originální (asi jako když slyšíte ve filmu The Clash jako londýnské intro), ale když on všechny ty špatně namazané panty, dětské chichotání, sami se pohybující hračky i všemožné jump scare aktivity (ač zkušení vědí, že když se kamera za pár sekund vrací na místo, kde před chvílí nic gatě do hněda zabarvujícího nebylo, tak tam nyní něco takového bude) zvládá způsobem, který hororoví fandové, hledající děs jinde než v lázních krvavé explicity, chtě nechtě musí ocenit. Akorát nevím, jestli byla překvapivější na žánr poněkud nestandardní délka a nebo to, že jednou z nejsilnějších scén v hororovém filmu je písnička od Elvise.. Škoda jen a teď trochu vyzrazuji, že o Warrenovi, kteří nemohli dlouho přijít na jméno démona a přitom ho měli v Americe všude po domě poskládané z písmen, se informovaný divák nemůže vůbec bát a nasraná řádová sestra se vrací do pekla za patnáct sekund včetně zabalení zubního kartáčku a pyžama.. I přes tu chválu mám však pocit, že haunted house je už pro Wana terminologií našich nepřizpůsobivých spoluobčanů „vybydlený“ a měl by popřemýšlet o změně původu a podstaty děsu ve svých filmech. Jen tu změnu nedělat nějak rychle a zběsile..(20.6.2016)

Wan jede po tisící stejnou notu, ale struny umí napnout pořád famózně, i když k tomu používá stále stejný skřipec a vlastně je vám trochu stydno, že mu to pořád žerete („My home!“). Což platí o první polovině. Ta druhá je trochu zmatený scénáristický bordel, kde nadvládu nadpozemského dětského castingu ukončí hrátky s triky a vypravěčská nerozvážnost. První díl je dramaturgicky sevřenější, byť vypraví vlastně o tom samém.(9.6.2016)

James Wan zvláda svoje filmy s prehľadom. Hororová atmosféra mu nerobí žiadny problém a dokáže zo 100x videného urobiť mrazivo strašidelné scény. Prvý diel V zajatí démonov na mňa silno zapôsobil, dal som plný počet a nechápal som ako chce Wan nadviazať na ukončený príbeh. Nadviazal úplne jednoducho a to tak, že rozpráva príbeh úplne inej rodiny a ide v podstate o to isté. Atmosféra sa mu vydarila parádna, niektoré scény sú úplne fantastické. Najviac na mňa zapôsobil obraz a chodiaci tieň démona, ktorý chodil po miestnosti a vrátil sa na miesto, kde visel obraz. Šialene mrazivé! Je tu mnoho výborne zvládnutých hororových momentov, ale s blížiacim sa koncom som mal pocit, že je toho veľa a film mohol byť kratší. Je možné, že po druhom zhliadnutí dvihnem hodnotenie na maximum. Horor ako má byť! 80%.(13.11.2016)

Mistr recyklace Wan mě svou hororovou derniérou neskutečně překvapil a musím konstatovat, že se bezpochyby jedná o jeho nejlepší horor od doby Insidious. Na V zajetí démonů 2 sice znovu aplikoval svou rigidní hororovou šablonu, podle které jsou všechny jeho kousky jako přes kopírák natáčeny, ale tentokrát je celkové vyznění nečekaně úplně jiné, mnohem hororovější. Přestože se Wan místy opět neubránil zcela nepatřičným humorným odlehčením daných situací a jeho, pro mě již zcela předvídatelné, lekačky na mě zkrátka neučinkovaly, tak se ve výsledku jednalo o řemeslně skvěle zvládnutý horor, na kterém oceňuji zejména opravdu vynikající atmosféru, která o třídu převýšila tu z Insidious 2 i V zajetí démonů. Jakožto hororový expert tedy uděluji silné 4 hvězdy a tleskám této Wanově důstojné hororové rozlučce.(11.6.2016)

Podstatne lepšie ako nudná jednotka a to i napriek tomu, že dejová linka nepriniesla so sebou nič nové. Väčšina negatív, ktoré mi vadili v jednotke sú tu odstránené, takže som si mohol vychutnať pomerne slušnú porciu strašenia a veľký prídel ľakačiek (škoda, že sa väčšina dala očakávať). Wanovi keď sa chce, tak s atmosférou dokáže robiť zázraky a to aj napriek tomu, že jeho horory si idú podľa takmer rovnakej šablóny. Čakám na zmenu, snáď raz príde. 80/100(21.9.2016)

• - Spoiler: Momentálně se má za to, že strašení v Enfieldu byl skutečně podvrh. Mají ho mít na svědomí mladší dívky, kterým pomáhala imitací démonického hlasu jejich nejstarší sestra. (nK_!)

• - Rovnaký desivý prípad popisuje aj mini seriál The Enfield Haunting (od r. 2015), ktorý bežal v televízii o rok skôr. (Lucasion)

• - Spoiler: Jméno démona Valaka je v domě Warrenových možné zahlédnout na několika místech. Nejprve ve scéně, v níž si Lorraine (Vera Farmiga) poprvé prohlíží Edův obraz. Jméno je na vyobrazeno na kartách. Znovu pak ve scéně, kdy se objevuje démon u Warrenů doma a Lorraine je s dcerou v obývacím pokoji, kde čte bibli. Jméno je videt na knihovně za ní. Slovo Valak můžeme spatřit na barevných přívěscích visících na okně. Potom v momentě, kdy dcera vyrábí náramky. Na všech třech je slovo Valak zřetelně napsáno. Uvidíme ho také v momentě, kdy Lorraine spí a její dcera si hraje. (nK_!)