V zajetí démonů 2

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA / Kanada, 2016, 134 min

,,UDÁLOST V ENFIELDU SE STALA TÍM NEJZNÁMĚJŠÍM ÚKAZEM V HISTORII PARANORMÁLNÍCH JEVŮ…“ /// Čím víc dětí, tím víc (hovno Adidas…) horor – to je Wanova přímá úměra, díky který jsem si zase po dlouhý době připomněl, co je to bát se. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy založený na skutečnosti. 2.) V obejváku nám straší chlápek s ovladačem. 3.) Thx za titule „martanius105“ a „majo0007“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(6.10.2016)

James Wan pokračováním "Based on real cases of Ed & Lorraine Warren" dokazuje, že si stále drží svou pozici hororového mastera současnosti. Conjuring 2 přináší osvědčenou hereckou dvojici z prvního dílu. Vera Farmiga a Patrick Wilson do postav Eda a Lorraine Warrenových sedí skvěle. Precizně budovaná atmosféra začíná s přibývajícími paranormálními jevy houstnout a děsivé události postupně gradují na síle. Úvodní díl měl Bathshebu. Tady je totálně "creepy" The Nun. A příběh "Old Ghost Billa" není tak jednoznačný, jak by se mohlo zdát. Následuje nečekaná pointa, která má jistou podobnost s Nezvratným osudem, stejně jako luxusní a děsivá scéna souboje Lorraine s (ti, co viděli, Vy-víte-s-kým:) v závěru filmu. Hudební stránku má na svědomí dvorní Wanův skladatel Joseph Bishara a opět prokazuje svůj talent. Hudba zde možná není tak výrazná a originální jako v Insidious, spíše zaujme nenápadnými, jakoby minimalistickými tóny. "The Nun Theme" scary as f*ck:) A taky jste někdo měli dojem, když jste uviděli Sterling Jerins coby dcerku Warrenových, Judy, že je neskutečně podobná mladinké Jennifer Connelly?:)(5.3.2017)

Je skutočne náročné nájsť príčiny, pre ktoré by sa dalo pokračovanie "Conjuringu" kritizovať. Wan je bez pochýb majstrom v budovaní atmosféry, čo preukazuje od samého úvodu. Hluchých pasáži je síce pomenej, no mňa osobne mrzí fakt, že ani tento krát na svojom rukopise nič nezmenil, ide si podľa vlastnej šablóny, pričom by sa dalo povedať, že sa až na mierne úpravy neustále kopíruje. Taký "Insidious" cítiť snáď na 100 honov. Niekedy mi to dokonca príde, akoby sa bez akejkoľvek snahy iba viezol na "víťaznej vlne", kedy mu väčšina skočí na ten istý "špek". Niektoré lakačky na počudovanie príliš predvídateľné, no môžte mi veriť, že sa objavia aj také, pri ktorých vás určite zdvihne zo sedačky. Napriek počiatočným vetám by sa mohlo zdať, že je zo mňa cítiť nespokojnosť. Ale nie je to tak. Dnes zo dňa na deň spatrí svetlo sveta kadejaká lacná kokotina z pochybného festivalu, kde všetci zhúlení čumia na plátno, pričom následne rozdávajú hviezdy jak karty na mariáši, takže pri takto vysoko kvalitne spracovanom snímku by bolo nižšie hodnotenie ako 4 ☆ zrejme krivdou. Od úvodu bavilo, nenudilo, dočkal som sa takmer všetkého čo som od daného subžánru očakával. Do budúcna snáď len malá rada tvorcovi, chcelo by to trošku zmenu.(9.6.2016)

Conjuring 2 aneb Espresso lungo taky chutná pokaždé stejně. Marilyn Manson si nasadil klerikální hábit a vyrazil bez Mikuláše a anděla nadělovat uhlí. A docela ho nasírá, když známe jeho skutečné jméno a ne jen pseudonym. Starobylá filmařina triumfuje a mě by zajímalo, kolik jsem spálil kalorií. A proč ten hábit? A proč byl Marilyn tak zlej? Možná proto, že mu nezahráli jeho písničky, ale Elvise a Bee Gees. Wanův styl se prostě neokouká, bude-li mít silný příběh.(27.12.2016)

Neuvěřitelný, že tomu Wanovi to furt takhle vychází. Ten samej příběh, ty samý hororový postupy, berličky a fígle. Ale světe, div se, ono to zas a znovu funguje. Vaše předsevzetí toho, že tentokrát vás James už nenachytá, bere rychle za svý, a pokud ne už samotnej úvod z Amityville, tak následující strašení z londýnskýho předměstí vás zcela určitě přesvědčí o tom, že v sadech nebude nablito, nýbrž rovnou nasráno. Opět tu máme naprosto luxusní první polovinu, v níž to do vás režisér klopí ve velkym, přičemž prostoru na oddych vám daruje pouze minimální. Intenzita děsu nabírá na rychlosti a některý lekačky mají skoro infarktovou odezvu. Proto je strašná škoda, že po příjezdu Warrenových to citelně ztrácí tempo a nakopne se až v závěru. Nuda však rozhodně nehrozí - Wilson je sympaťák, Farmiga úžasná milfka a kromě několika odlehčených momentů baví hlavně kamera, která si s prostorem domu hraje opravdu famózně. Stavit tenhle snímek na piedestal Top hororů za letošní rok je samozřejmě ještě brzo, ale je fakt, že lepší konkurenci budete v našich kinech hledat jen těžko. Kvalitativně je to totiž srovnatelný s jedničkou. P.S. Mít doma ten hnusnej obraz, tak nespim. (90%)(15.6.2016)

• - Rovnaký desivý prípad popisuje aj mini seriál The Enfield Haunting (od r. 2015), ktorý bežal v televízii o rok skôr. (Lucasion)

• - Spoiler: Momentálně se má za to, že strašení v Enfieldu byl skutečně podvrh. Mají ho mít na svědomí mladší dívky, kterým pomáhala imitací démonického hlasu jejich nejstarší sestra. (nK_!)

• - Pokračovanie originálu potvrdil režisér James Wan už v októbri 2014. (Lucasion)