Westworld

Sci-Fi / Thriller / Western / Drama / Mysteriózní
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (více)

Série(4) / Epizody(36)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

Scalpelexis

Pro mě osobně neskutečně obtížně hodnotitelný kousek. Nolanovina je tu nasáklá skrz naskrz a proti tomu nemívám nikdy výčitky. Pro mě je důležitý, jestli se dokážu naladit na notu tvůrci, aby mě vzal za ruku, potáhl, ukázal mi každou atrakci a ke konci mi koupil perníkový srdíčko a já byl bez sebe. To se nestalo. Westworld má vše, co by kvalitní biják na poli serošů měl mít: Spoustu peněz, skvělý nápad, výborné herce, vyzdvihnu promyšlený scénář, úchvatné exteriéry Utahu. Děj je patřičně mysteriozní, zažijeme sem tam i akci, ale celou dobu budeme napjatí jak guma od gatí a odpovědi nám budou ládovány rovnou kamionem až na konec. A já sám jsem byl překvapený, jak jsem byl onym závěrem nepřekvapený, což není nejlepší resumé. Co mě nejvíc zarazilo, byl fakt, že celá ta manéž, časové posuny a vůbec obrovské kličky scénáristů k docílení zmatení anebo svedení diváka (pokud byl na stopě), mě nechala vyloženě naštvaného. Základní idea, ta maličká a hlavní pointa, je strašně natahovaná (bohužel, sem tam si i zívnete), je na ní nalepeno spoustu vaty (zato inteligentní vaty) a celkově mi přišlo, že si tvůrci hrajou na strašně chytrý a je bolestivé, když je to takhle okaté. Po lahodném a velkolepém finále jsem trochu zvědavý, jak se to bude dál vyvíjet, protože to sklouzává do úplně jiných vod, takže mrknu i na pokračování..ale uhranut jsem rozhodně nebyl. ()

Jirka_Šč

Hm. Do osmé epizody prvotřídní nepozitivní drama. Androidé, jejich lidští "bohové" a celý svět Westworldu jsou tak funkční, že divák zírá. Po celou dobu cynické, s nadstandardním množstvím nahých těl, kruté, nepáře se (standardní seriál HBO - Rome, WoT, True Detective). Co ke konci úplně nesedlo? Pozor SPOILERY ■ ■ ■ Nepochopil jsem dost dobře logiku "posunutého času". Fakt, že se děj neodehrává pro všechny postavy v jednom čase. Rozumím, že může upozornit rozdílné logo a určité další náznaky, ale nechápu, jak se Dolores mohl promítnout před zastřelením pistolníka obraz černého muže, když v tom čase ještě neexistoval (leda, že by její útěk z ranče nebyl ten samý, při kterém potkala Williama). Taky, pokud dobře chápu, jedna ze scén, kdy je s Williamem u kostela a města pod pískem, musí být někdy v mezičase, protože, když s Williamem k místu poprvé dorazí, to ještě zdaleka pod pískem není. Hodně matoucí. Konec SPOILERU. ■ Článek, kolik stojí návštěva Westworldu a jaká rizika hrozí: http://www.edna.cz/westworld/extra/chcete-navstivit-westworld-informace-ktere-potrebujete-vedet/ ()

AlfaNumerO

Jubilejní 300. komentář. Komentář píši po 4 viděných dílech a nebude tak plně odrážet finální dojem. Pro případné zájemce je seriál je mixem Firefly (westernové prostředí), Battlestar Galacticy (klony lidí) a GOTů (sex a násilí) a samozřejmě filmové předlohy, což dává dohromady skvělý mix. Vypíchnout musím po vizuální i hudební stránce úžasnou úvodní znělku (hudbu skládal Djawadi, co dělal GOT) a velice zajímavý casting (Harris, Hopkins, Marsden, Newton a další). Zvolený námět má navíc téměř nevyčerpatelný potenciál. Doufejme, že bude plnohodnotně využit a neskončí ve slepé uličce. Rozjeté je to zatím víc než skvěle.. EDIT: Viděna finální epizoda první série. Spokojenost zůstala. Jenom možná škoda, že finále skončilo tak otevřeně. Přesto 91% ()

d-corso

Do pátého dílu něco jedinečného, něco, co tu v rámci seriálů ještě nebylo. Od šestky to začíná poněkud klišoidnět a pitomět, navíc se začíná vkrádat takový ten zprvu nenápadný, ale postupem času stále dotíravější pocit, který by se dal vyjádřit asi takto: Snad to nedopadne tak, jak to začíná vypadat, že to dopadne. No a bohužel. ()

Coleator

Možná, že byla chyba sledovat Westworld tak, jak se vysílal a nepočkat si, až bude série kompletní a potom jí dát "na jeden zátah"... Takhle mě Westworld úplně nepohltil a i když je příběh zajímavý, nemohl jsem si pomoct a přišlo mi, že se místy až moc plácá na místě... Co mi také úplně nesedělo, byly zvraty, které se ale rozvíjejí strašně dlouho - žádné BUM! ŠOK! A následné tupé zírání na obrazovku, jako je tomu třeba u GoT, tady to funguje tak, že se méně či více nápadně naznačí a pak trvá pár minut, než se rozvine - a tím pro mě zvrat ztrácí své kouzlo... Vzhledem k tomu, jak končí první série, tak ani nevím, jestli chci případně koukat na další... Sečteno podtženo: Zajímavý projekt, který si mě sice úplně nezískal, ale i tak patřil k tomu nejlepšímu, co se v poslední době na obrazovkách objevilo... ()

Morholt

Úvod byl parádní. Nastínění děje, představení postav a v rámci žánru neotřelé westernové prostředí, to všechno mě donutilo slintat nadšením. Ale to se celkem záhy změnilo v rozčarování. Postupem času se jednotliví aktéři začali bezcílně motat po place hledající "něco", co nebylo ani naznačeno, celkem neotřelé charaktery začaly působit šablonovitě a neustálé filosofování lezlo pomalu ale jistě na nervy. Ano, občas seriál nabídl nějaký nečekaný zvrat nebo dechberoucí sekvenci, ale bylo toho zoufale málo a skvostný casting to nezachránil, byť se herci snažili seč mohli. Vše vytrhl až závěrečný díl, který byl výtečný ve všech ohledech a dal odpověď na všechny otázky, ale ani tak celkovému zklamání nezabránil. 60% ()

Sawy

Je to HBO, takže vysoké produkční hodnoty Westworldu nepřekvapí. Mezery ve fikčním světě, nezvládnutí kombinace cyklického a lineárního vyprávění, nepřehlédnutelné logické lapsy - to už ano. Ten seriál má z pekla štěstí v od základu vděčném námětu, který je docela kumšt pokazit, a v geniálním Anthony Hopkinsovi, ten totiž dokáže dát osudovou hloubku i těm nejhloupějším zápletkám. Konec je pak docela slušnou satisfakcí za všelijakou první polovinu seriálu, která zaváněla velkým zklamáním. A vlastně mě docela mrzí odklepnutí druhé série, protože v této podobě mě to nakonec překvapivě docela uspokojilo. 75 % ()

Lucasion

"You can't play God without being acquainted with the Devil." Takové roky čekání a nakonec jsem se konečně dočkal. Seriál z produkce pana Nolana. Na to, jaké jsem měl obrovské očekávání, tak mi je první díl naservíroval téměř okamžitě. Spadla mi čelist, jak precizně HBO pokračuje ve své plejádě seriálů. Kvalitní výprava, hudba, herci, prostředí, akce, střih a scénář. Vše do puntíku funguje a já si čelist sbírám ze země a nořím se do Labyrintu. Fakt je, že seriál má prostě duši. Příběh je kvalitní, má rytmus a spád. Navíc drží diváka v nejistotě a člověk by hned hltal další díly. Ovšem styl jakým pálí Nolan je tak precizní, že já mu to celé žeru i s navijákem. O spojení mých oblíbených žánrů se už snažilo hodně režisérů. Tady ale Western funguje jak má a sci-fi je pouze prostředek k finálnímu rozuzlení. Navíc zvraty jsou v ději časté a každý mají tvůrci pečlivě připravený. Herecky je to dokonalé. Evan Rachel Wood je sexy, sympatická, vnímavá a talentovaná. Hlavní role je pro ní jak ušitá. James Marsden je správný dobrý kovboj a Ed Harris svého muže v černém zvládnul s přehledem. Třešnička je ovšem Anthony Hopkins, který si krade další ďábelskou roli tvůrce Labyrintu a zábavního parku. Jeho pohledy jsou hypnotizující a hlas místy, tak chladný, že vzpomínám na Mlčení jehňátek (1991). Navíc se mi líbí genialita s jakou do seriálu jeho postava přináší. Výprava seriálu je také na výbornou. K efektům nemám jediné výtky. Hudba je příjemná, dramatická a epická zároveň. Úvodní melodie je krásně melancholická a perfektně doplňuje celou řeckou tragédii. Těchto deset epizod mi opět dokázalo, jak božsky umí HBO dělat seriály. Opět vstávám a tleskám za nejlepší seriálovou událost roku. Tenhle seriál je naprosté filmařské porno, které šlape jako hodinky. Finále je nečekané a naprosto famózní. Těším se na další nášup. (100 %) ()

Lacike

Hodnotenie po styroch epizodach: Kto videl film, tak sa bude zo zaciatku dost nudit, lebo serial do velkej miery len opakuje to, co sa stalo vo filme. Akurat to robi rozvlacnejsie. Zapletka pôsobi ako Matrix naruby. Takze za otrokarov su ludia a za otrokov, ktori postupne zistuju v akom svete to ziju su androidi. Stylom to pripomina serial Lost. Ale ani zdaleka to nie je tak kvalitne. Pôsobi to strasne chladne. Ziadna z postav ma nezaujala napriek megahviezdnemu hereckemu obsadeniu. Podobne bez stavy vyzeraju aj prestrelky. Obsahuju sice krv a sem tam aj gore sceny, ale postradaju napätie, kedze viete, ze navstevnikom sa zatial nemôze nic stat a pri prestrelkach androidov vam to je ukradnute uplne, kedze potom ich vsetkych aj tak restartuju a vsetko sa zacne odznova. Serial mohli aspon zahltit mnozstvom zahad, ale do stvrteho dielu sa neustale preslapuje na mieste a caka sa kedy si to ti tupi androidi uvedomia a nastane vzbura. Pri tomto tempe bude zazrak, ked sa to stihne do finale serie. Cela linia s westernovym mesteckom je strasne sterilna. Ked si spomeniem jak stavnate pribehy sa odohravali v serialy Deadwood, tak sa m nechce verit, ze aj Westworld produkovalo HBO. O nieco zaujimavejsie je pozadie celeho toho parku. Ale zase sa to odkryva prilis pomaly. Neustale ma behom sledovania napadalo, ze byl z toho skvely film, ale ako serial to je strasne roztahane a dejovo riedke. Jedina aspon trochu putava zahada sa týka postavy Ed Harrisa. Ale uz teraz je viacmenej jasne o co mu ide. Uz len zistit ako to chce dosiahnut. Takze zatial som strasne sklamany. Od mladeho Nolana som po pecke Person of Interest cakal ovela lepsi serial. Ani neviem, ci to budem sledovat dalej. Mozno bude uplne stacit, ked si pozriem rovno finale. 5/10. Edit a spoiler: Vraj to nakoniec fakt su dve linie a William je MIB. Tak to je podraz a obycajne klamanie divaka. V jednej epizode to bolo schvalne natocene tak, aby bolo jasne, ze to su rozdielne linie a potom sa vytasia s takym ubohym podrazom. Som rad, ze som sa na serial, ktory si tak uboho striela z divaka, vysral. ()

BoPo

Očakávania veľké, dojmy rozpačité. Príbehový posun totiž prebieha pomaly či v tomto prípade by viac sedelo, že prebieha na viac pokusov. V podstate až od 6. dielu sa dej a postavy začnú vyvíjať svižnejším, zaujímavejším smerom. Ano, na záver prvej série všetko do seba začne zapadať, dávať iný význam, prídu prekvapenia, odkrývajú sa tajomstvá, ale po tom ťažkom boji, ktorý k tomu finále viedol, nejako nepríde žiadny endorfín. Všetko odohrávajúce sa v zákulisí ma bavilo. Westernová časť, ktorá bohužiaľ prevláda, bola plná nadbytočností. Uznávam, že odkrytý potenciál nalákal na druhú sériu, takže až po nej sa ukáže, či bolo prvých 10 dielov stratou času, alebo predkrmom niečoho vypiplaného. Na záver dodám, že už dlho ma úvodné titulky nenechali tak nenamotaným, ako práve vo Westworld. ()

maseer2

1. série - 4* » myšlenkami neuvěřitelně nabité, vizuálně vypiplané a atmosférou po většinu času odzbrojující, ovšem místy také poněkud zdlouhavé a rovněž zdaleka ne tak dobře vypointované, jak bych čekal.. do plných tedy jít nemůžu, ale jsem spokojen a těším se na nášup! (5.1.2017) | 2. série - 3* » hrátky s časovými liniemi (no jo, Nolan), které do sebe v první sérii krásně zapadly a vyústily v uspokojující pointu, se ve druhé řadě opakují v daleko větším měřítku a po většinu času jde bohužel jen o samúčelné překombinovávání děje, které působí tak, jako by jen mělo zamaskovat vyprázdněnost celé zápletky.. ačkoli mi to sledování seriálu dost často znepříjemňovalo, tak jsem se přesto u většiny epizod vlastně celkem dobře bavil; hlavní problém ovšem nastal u epizody poslední, kterou měla celá tahle šílená mozaika vyvrcholit - očekávané rozuzlení v kulervoucím finále se totiž zdaleka nekoná a divák má po zhlédnutí závěrečného dílu spíše pocit promarněných 10 hodin života, protože to všechno, co se během předchozích 9 epizod "budovalo", jen tak nějak vyšumí do ztracena.. a samotný konec je přinejmenším zvláštní, takže z mé strany zůstává primárně velká nejistota, zda se vůbec pouštět do následující série... (8.8.2018) | 3. série - 3* | 4. série - 4* ||| průměr = 3,5* ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Hrozí drobné spoilery. K tomu se nedá moc co říct, to chce prostě vidět. Atraktivní námět skrývající neuvěřitelný potenciál, který celá první série ždíme co to dá, ale pořád jen z velice okrajové části. Na HBO v typicky pomalejším tempu divák pomalu rozkrývá tajemství Westworldu. Vyprávění je to velice komplexní a pro nepozorného diváka to vskutku není. Filmařsky je to naprosto ultimátní věc, kterou Jonathan Nolan a jeho tým drží pevně v rukou. Není to jen další z řady akčních sci-fi seriálů, ale je to i filozofické dílo řešící otázky ohledně umělé inteligence, s nímž v porovnání bledne co do hloubky problematiky i takový velikán, jako je Battlestar Galactica. Osobně mám ale trochu problém s formou vyprávění, která je až příliš překombinovaná a postupně jsem se začal místy ztrácet v časových liniích. Jednotlivé epizody Westworld je dobré sledovat v menším časovém rozestupu, jinak hrozí příběhová dezorientace. Atmosférou si mě to ale naprosto získalo. Seriál obsahuje hromadu výborných hereckých výkonů i zapamatováníhodných momentů (u mě s přehledem vítězí procházka komplexem v doprovodu cover verze písničky "Motion Picture Soundtrack" původně od Radiohead). Vizuálně je to bezchybné, hudebně dokonalé. HBO rozjelo zatraceně kvalitní projekt a budu věřit, že další série minimálně udrží nastavenou laťku. Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- A jede se dál. Začátek pomalejší, člověku po těch několika letech od první série trvá než se zorientuje ve spletitém příběhu, ale jak se rozkouká, je to ohromná jízda. Od sebejistého scénáře, přes dechberoucí vizuál a práci s hudbou až po výborné herectví. Neduh v podobě roztříštěnosti časových linií za účelem samoúčelného zamotávání děje bohužel přetrvává a tohle je asi jediný problém, který se seriálem mám. Celá řada postupně graduje, s výjimkou malé odbočky těsně před koncem, která se však záhy stala, vlivem božího audiovizuálu a přízemního lidského příběhu, mým nejoblíbenějším dílem celého seriálu. A finále už je kapitola sama pro sebe. Westworld se tady nadobro stává jedním z nejodvážnějších a nejinovativnějších sci-fi, co jsou na obrazovkách k vidění. Jen se obávám, jestli se tu nedupe po stránce abstrakce a imaginace na plyn až příliš. Udržet takhle vizionářský scénář ve vytyčených mezích kvality bude hodně těžké. Zejména proto, že hranice mezi geniálním dílem a blábolem je hodně tenká. A tvůrci mají zjevně v tomto ohledu ambice skutečně nemalé. Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Tak tohle zabolelo. Pořád je to zatraceně dobře natočené, parádně ozvučené a perfektně zahrané. Nové prostředí zaujme a rozhodně jsem u první epizody neměl pocit, že by látka měla být v nejbližší době vyčerpána. To se však postupně změnilo. Ze scénáře jsem měl najednou podobný pocit jako v případě poslední série Game of Thrones. Kdysi komplexní příběh, kde každá scéna měla svoje místo, kde příběh divákem rezonoval a posledním dílem vždycky naprosto odzbrojil, je tu degradován na relativně přímočarou honbu za záchranou světa. Na jednu stranu oceňuji, že tvůrci seriálu přidali další vrstvu a vzali diváka za hranice parku, ale vnější svět najednou působí úplně jinak, než jak byl náznaky prezentován v prvních dvou sériích. Celé to na mě působilo dojmem nekonzistentní fanfikce, která se tváří nesmírně sebevědomě, dost možná až arogantně, ale přitom se tam kromě několika hodně ambiciózních, ale ve finále nerozvedených myšlenek, neskrývá téměř nic zapamatovatelného. Místo toho je do popředí tlačena nepříliš povedená akce a takřka dokonalý futuristický vizuál, který v kombinaci s hudbou a (pro HBO typickou) prací se zvuky a tichem umí navodit vyloženě lahůdkovou atmosféru. Jenže to tak úplně nestačí. Nevýrazné finále celé zklamání jen podtrhuje. Potitulková scéna navíc naznačuje, do jak velkého klišé se celý seriál řítí. Hodnocení série: 3/5 -- ČTVRTÁ SÉRIE --- Nakonec je sice čtvrtá řada částečně odlišná, než jsem očekával, ale přesto spíše převládá zklamání. Zajímavé momenty, které dávají vzpomenout na geniální první dvě série, střídá překotné vyprávění, kde se v osmi dílech opět rozjíždí několik linek, chaoticky se skáče v čase i prostoru a ve finále se úplně zapomíná na komplexnější prokreslení postav. Více než kdy jindy jsem měl pocit, že tvůrci vynechávají celé scény a stopáž nestíhá pobrat jinak velmi ambiciózní scénář. A šlo to dolů i po stránce režijní a filmařské. Pryč jsou časy, kdy divák hltal každou precizně vystavěnou scénu. A o efektech třetí cenové ani nemluvím. V rámci možností je to ale zakončené docela uspokojivě. Takový vděčný full circle dá se říci. Ale pachuť z promarněného potenciálu to bohužel nepřebije. Westworld měl na víc. Hodnocení série: 3/5 () (méně) (více)

DDT

Celkem zajímavý seriál, až na ten konec. Poslední dva díly mě svým "všechno je jinak" a téměř až nechtěně komickými "cimrmanovkými" odhaleními spolehlivě "přeprogramovaly" k naprostému nezájmu o osudy všech hrdinů. Škoda. ()

spaceboyCZ

První tři epizody: Nápad skvělý, zpracování dokonalé (jak už jsme od Nolanových zvyklí), jen ten rozjezd a rozplétání pavučin mi přijde zbytečně zdlouhavé a natahované, chtělo by to rychlejší drive..možná zkrouhnutí délky epizody na 40 minut by tomu pomohlo. A také více Hopkinse. Chápu, že on je ten, kdo tahá vzadu za nitky, ale jeho herectví je to, co tento seriál povznáší na další úroveň. Zatím za 4*. ()

ledzepfan

I takhle banální příběh by mohl být silný a přínosný kdyby nebyl divákovi servírovaný jako onanie bez sebereflexe.. To si tvůrci fakt mysleli, že mi jako spadne čelist až se odhalí jaké zbytečnosti jsou zabalené do té překombinované formy vyprávění? Tím spíše když poslední dva vysvětlující díly působí tááhle a vyblitě jako desetkát přežvejkaná žvejkačka? Prvních cca 5dílů jsem se bavil, pak to je ale čím dál tím více křečovité, utahané, rádobyvelkolepé a vlastně i hloupé. Případnou další sérii zkusím jen v případě krajní nouze. ()

baribal

Prostředí Westworldu na mě působí velmi silně, s postupem seriálu pocity jako když bych byl v počítačové hře trochu opadají, ale i tak je to výrazně jiný zážitek než z čehokoli jiného. Nečekal jsem tak výraznou roli Hopkinse, která svým nadhledem seriálu dost pomáhá.. stejně jako role Thandie Newton. Bohužel je to celé lehce předvídatelné zhruba tak od čtvrtého dílu, čemuž naštěstí do větší míry zabraňuje role Eda Harrise. Má to celou řadu problémů, které nejspíš plynou z menší zkušenosti tvůrčího týmu, ale pro mě je toto vyrovnáno zajímavostí vytvořeného universa. Těžko říct, zda bude druhá série, ale rozhodně bych byl pro jakékoli pokračování.. jedna z událostí roku mezi seriály. ()

VojinRyan

Hodnotenie po prvej serii. V poslednej dobe jeden z mala serialov, kde namet a scenar su velmi dobre spracovane, vela zvratov a komplikovanych rozuzleni, ktore by som necakal. Pockal som si a pozrel som prvu seriu za jeden den na jeden zatah. A bolo dych beruci zazitok. Za mna zatial 89% - 4*. ()

Adasin

"Is this now?" Nejen tato otázka bude po celou dobu sledování trápit každého diváka. Otázek, časových linií, dějových linií a zvratů je zde totiž tolik, že z toho dost možná i náročnějšímu divákovi jde hlava kolem a ani se moc nedivím těm, kteří se sledováním sekli, Westworld je ukázkovým příkladem seriálu, který vyžaduje plnou pozornost a u některých epizod opakované zhlédnutí. I kdybyste to ale nepobrali, musíte uznat jednu věc - a to, že je Jonathan Nolan mistr vypravěč, spolu se svým tvůrčím týmem vytvořil náramný seriál, nad kterým musí fandové sci-fi slintat blahem - androidi, umělá inteligence, vzpoura robotů, virtuální realita... a ještě v povedené kombinaci s westernem (upřímně na samotný western bych se asi nepodívala, lákali mě na seriálu právě ti androidi). -------------------- LABYRINT - povinné představení parku, výtvorů, zákulisí, zaměstnanců, hostů. Již od pilotu nastávají první problémy, které zákonitě musí přerůst v tu očekávanou vzpouru - už jen si počkat jak a kdy. Jenže ono je v pozadí mnohem víc a ve finále diváka čeká nejedno šokující odhalení a já sama sebe přistihla nejmíň tucetkrát tiše vyslovit "WTF?" Natěšení na další sérii pak kontrastovalo s naštváním z toho, že to končí zrovna takhle. -------------------- DVEŘE - přestože jsem byla již připravena na vícero časových linií a zvratů, opět mě Nolan a spol. dostali a já nejednou konsternovaně zvedala při sledování boje výtvorů a lidí obočí. I tak se ale neubráním pocitu, že některé linky byly zbytečné a daly se buď zjednodušit nebo sloučit s jinými a seriálu by to přitom nic neubralo - příkladem za všechny budiž výlet do "Šogúnworldu." I já nemůžu než pochválit herecké obsazení: Anthony Hopkins a Ed Harris se zde beze sporu překonávají, ale mě více zaujaly výkony Jeffreyho Wrighta, Shannon Woodward, Thandie Newton, Jimmiho Simpsona, Tessy Thompson, Simona Quartemana a Evan Rachel Wood, z jejíž postavy se ve druhé sérii zvládla stát opravdu zlá svině. Jo a Djawadi opět nezklamal, úvodní znělka seriálu mi při psaní tohoto komentáře zněla v hlavě ;-). Rozhodně jsem zvědavá na další sérii. --------------------- THE NEW WORLD - přesun do reálného světa se i přes pár podivností vydařil a ve výsledku mě asi bavil víc než před dvěma lety druhá série. Nejdřív je třeba pochválit audiovizuální stránku. Moc se mi líbil svět budoucnosti, měl takový kyberpunkový nádech, a to já ráda, klidně bych si takhle dovedla budoucnost představit. Co se týče ostatních efektů, tak bez chybičky, velkej rozpočet je vidět. Co mě potěšilo ještě víc, je originální soundtrack, Djawadi se tady zase vytáhl. Soundtrack je výrazný, obsahuje nejednu zajímavou a podmanivou melodii a skvěle pomáhá dotvářet atmosféru a emoce. Herci opět skvělí, největší poklona tentokrát patří Aaronu Paulovi, Thandie Newton a hlavně Tesse Thompson, protože ať je kýmkoliv, dokáže to spolehlivě a přesvědčivě uhrát. Málem bych zapomněla, Vincent Cassel byl taky dobrý. Musím přiznat, že mi chyběl James Mardsen jako Teddy. Jo a Rodrigo Santoro dost zestárl… Tak jako s hereckými výkony jsem spokojena i s většinou postav – staré jsou pořád stejně dobré (až na Williama) a nové taktéž, oceňuji zejména Serraca a Caleba, u kterého zvlášť potěšilo, že to ve výsledku nebyl jenom Doloresin sidekick, ale že jeho role v příběhu byla (je) dost podstatná. U Dolores mě zaujalo, že i když se celou dobu chová jak pěkná svině, tak nakonec její úmysly nebyly tak úplně zlý (jestli jsem to správně pochopila). K ději: i když je tahle série oproti předchozím dvěma zdánlivě jednodušší a minimálně v první polovině přehlednější (není tu milion časových linek), tak s každým dalším odhalením o fungování a pozadí toho reálného světa se děj stává stále víc zamotanějším, tudíž doufám, že jsem to i tentokrát všechno pochopila tak, jak jsem dle představ tvůrců měla. Vývoj děje jako takový se mi celkem líbil, mám však dvě výhrady: Bernardova a Williamova linka. Tyto dvě linky mi tam přišly zbytečné, jen ředící děj, a to má tahle série o dvě epizody míň než ty předchozí. Ani jeden z nich do děje v průběhu série nijak výrazně nezasáhne a třeba Williamovu terapii jsem fakt vidět nepotřebovala. Potenciál jeho postavy byl podle již v předchozí sérii zcela vyčerpán a Wiiliam tu vůbec nemusel být. Zato Bernard je aspoň sympaťák a jeho osudy mě zajímají. Celkově mě seriál pořád baví a na další sérii se těším, jen se bojím, aby nedošlo ke zbytečnému natahování. ------------------------------- THE CHOICE: I když kvality seriál pořád má, už mě nějak nebaví ta snaha být strašně chytrý a přehnaně komplikovaný. Tvůrci se evidentně snaží šokovat časovými a jinými výraznými zvraty, chtějí jinak vcelku jednoduchý příběh okořenit různými finesami, aby to vypadalo jako intelektuální a filosofický milník mezi seriály. Ale funguje to jen občas a vlastně je to celý jen variace na první sérii, akorát se role obrátily, výtvory se pomstily a teď ve svým parku/světě ovládají lidi. A lidi samozřejmě procitají a začínaj chápat, co se s nima děje. Systém se začíná hroutit a je jen otázkou času, kdy se to podělá úplně. Kvůli podobnosti se zvraty, které v seriálu již proběhly, už děj čtvrté série zkrátka není tak zajímavý, poutavý a ani čím dál složitější kopírování vědomí různých postav tomu nepomůže. Jak je pak těžký poznat, kdo je kdo a kdo je vlastně čí kopie, nejde už moc fandit ani postavám, natož sledovat jejich motivace atd. Samozřejmě se najdou tací jako Bernard, Maeve nebo Caleb, jejichž příběhy mě pořád baví, ale ten zbytek už je jenom vata. Nevím, co bude v další sérii, ale přijde mi, že už není co vymýšlet, že potenciál příběhu o androidech, co nabydou vědomí, už se naplnil a stalo se vše, co jsme čekali, že se stane.  Kdyby se už dál nepokračovalo, neměla bych nic proti. P.S.: To s tím ovládáním pomocí včel (čili nějakýho patogenu) a signálů z věže mě už neohromilo, když je to prakticky stejný (čili okopírovaný) jak v patnáctý epizodě seriálu TRON: Povstání. 9/10 () (méně) (více)

agentmiky

Velice skvělý materiál, který si prostě říkal o seriálové ztvárnění, kde by se dal využít potenciál naplno. Originál od Crichtona jsem neviděl, možná si na něj po této zkušenosti ale udělám čas. Na začátku říkám, že v tom je vidět skoro ihned ten obrovský napumpovaný finanční kapitál. Ale mně samozřejmě nejde jen o to, jak to vypadá, ale scénář se prostě a jednoduše musí povést taktéž, abychom tady mohli používat sousloví úspěšný film. Mladší z bráchů Nolanů již mnohokrát ukázal, že na tomto poli mu to vychází, tak proč to nezkusit, že ? Kromě povedeného scénáře, jenž na vás hází jeden zvrat za druhým a dokáže si vás udržet u obrazovky i díky vypiplaným dialogům s nádechem nějakého toho filosofování, se mi zamlouvalo to nehostinné špinavé westernovské prostředí, které postupem času házelo na každou světovou stranu takovou dávku pesimismu, že by tomu člověk ani nevěřil. Příběh je kvalitní, ta nosná myšlenka, okolo které se všechno točí, místy až dechberoucí, tady divák vidí tu vysoko tvůrčí úroveň lidí, co to vytvořili. K hercům nemám moc výtek, Muže v černém alias Harrise považuji za jednoznačně nejzajímavější postavu a doufám, že v druhé sérii dostane ve své lince více prostoru. I Hopkins svým pomalým rozmlouváním tak trochu připomínal Hannibala, úžasný vypravěč. Závěr dost akční. Nechávám si zde prostor na zlepšení, protože to může nastat, uvidíme, jestli se laťka kvality udrží. Za mě dostává první série 87 % ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (více)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023