Westworld

Sci-Fi / Thriller / Western / Drama / Mysteriózní
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (více)

Série(4) / Epizody(36)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

vyfuk

1. série: Westworld je taková pochutina na závěr tohoto roku. Je to seriál, který slibuje mnohé. Už tím, že na něm pracují lidé jako Jonathan Nolan a J.J. Abrams. Ale splní vaše sny? No, možná pro někoho je tenhle seriál silná káva v tom ohledu, že si ho užil jak nejvíce mohl. Problémem zde asi je, že ani největší pecku nelze natahovat do nekonečna. V tomto ohledu HBO přestřelilo, protože absolutně nevím o čem bude druhá série a absolutně nevím proč prostě musí HBO dělat vždy deset dílů. Kdyby jich bylo "anglickejch" šest, tak by seriál mohl být doceněn tím, že bych mohl beztrestně říct, že mne plně bavil každý díl. Westworld má především jednu obrovskou slabinu, a to tu, že vy čekáte nějaký obrovský zlom v příběhu a celkově něco, co vám vše vysvětlí. Ten druhý bod by mohl být splnitelný, s tím, že byste sledovali každou epizodu asi tak třináctkrát. No a poté je tu bod, který neovlivní nikdo jiný než tvůrci. Neříkám, že se v seriály nestaly nějaké zajímavé momenty, které by měnily příběh. Problém je v tom, že člověk to prožívá jako tísícíosmapadesátý díl Ulice (pozn.: k tomuhle odkaz fakt nedám). Seriál mne nejvíce zklamal především tím, že jsem čekal něco mnohem víc v ohledu epického rozuzlení. Ale já jsem vlastně posledním dílem nedostal nic než konec jakékoliv jiné epizody. A to je v celku zarážející. 2. série: Westworld je neuvěřitelný oříšek. Ořech úplný. Hotový kokos. Nemohu upřít, že mne tento seriál neustále láká svou tajemností, která se zde objevuje a má stále co nabídnout. Když vlastně dokoukáte celou druhou sérii tak zjistíte, že opět není nic jak má být a jak jste si mysleli. A to je asi to, co zde lidi stále drží. A já se jim upřímně ani moc nedivím. Westworld měl obrovský potenciál. Po první sérii jsem si říkal, že ten potenciál byl silně zahozen, ale asi stále z toho je to, co tvůrci chtěli. A diváci to hlavně ocenili. A poté je tu ale to předtím. Ano, to pozlátko někde je. Problém je v tom, že je zde v podstatě deset dílů o ničem. Hodinový materiál, který nemá vlastně tolik, co nabídnout. Jenom se neustále motáte v něčem, co má dělat gradaci příběhu a přitom ona se z toho stává nechtěně natahovací béčková slátanina. To je na tom nejsmutnější. Skoro se mi chce brečet nad tím jaký potenciál ten seriál vlastně má. A zahazuje ho zbytečnostmi, které jsou opravdu smutné. ()

Zagi20

Pilotní díl je bezesporu nejlepší epizoda celého seriálu. První pohledy do fascinujícího světa, dokonalá hudba a nechyběla ani akce a napětí. Bohužel pro mě, zbytek série už na to nedokázal navázat. Po pátém díle začínám v seriálu hledat něco co tam není, pořád čekám, že tvůrci mají rozehranou velkou partii a její finále furt nepřichází ... a vlastně ani nepřijde. Tak nějak se linky uzavřou, něco se nechá otevřené do další série a mě pořád hlodá v hlavě, že to celé šlo přece udělat líp. Nechal sem si to pár týdnu projít hlavou a ano, jsem zklamaný, čekal jsem víc. Zároveň mě ten svět nepřestává bavit a zajímat ... Koncept i postavy (hlavně Hopkins je famózní) mě baví, ale zpracování už tolik ne ... uvidíme co přinese druhá série. 75% ()

Vironey

Shlédnuta první sezóna. Váhám mezi 4 a 5, jelikož to má mnohá pro i některá proti. Pro jsou určitě obsazení, myšlenka, civilní výkony (žádná přepjatá emocucka, jak je v dnešní době zvykem) a skvělý scénář s vypilovaným finále. Proti poněkud stupidní chování oněch dvou řezníků (taky jste si říkali, že kdyby ji jednoduše odpráskli, měli by klid?), Hopkinsova blamáž, která nastiňovala dosti protichůdné hodnoty než ve skutečnosti zastával - asi? Těžko říct, z jeho charakteru jsem byla a stále jsem trochu zmatená. Obecně řečeno, lidská (i ta umělá) psychologie dokonale propracovaná, ovšem technická a logická stránka mi tam trochu haprovala. Možná si to ještě sedne, časem se na to podívám určitě znovu. Zatím se ale kloním k 5, přeci jen ve sci-fi žánru je to dost ojedinělý počin (napadá mě snad jen dosti vzdálené srovnání s Ex Machina), přičemž je z toho ovšem trochu cítit nevyužitý potenciál (do problémů a paradoxů umělé inteligence mohli jít hloubš a houšť). Mimochodem, ze druhé sezóny mám už dopředu osypky, protože by se musel stát zázrak, aby z toho neudělali nastavovanou rozplizlou kaši na perfektně vypointované zakončení první sezóny. No, uvidíme. ()

dragon94

První série byla chytrá, promyšlená se spoustou akce, báječnou hudbou, výbornou atmosférou a perfektne napsanými postavami. Bohužel druhá série spadla do přílišné účelovosti a celkové průměrnosti a nelogičnosti děje. Neustálá snaha o co největší šokování diváků, za pomocí několika časových linií, kouskovitého vyprávění na přeskáčku a dalších podobných berliček, z tohodle seriálu udělala velice průměrnou záležitost, která oslní už maximálně tak slušným vizuálem. První série 5*, Druhá série 2-3*, Celkově 4* ()

Ravi

Převést tak jednoduchou myšlenku do tak komplexní složité skládačky je majstrštyk, o tom žádná. Avšak celý potenciál seriálu byl zcela vyčerpán v první sérii, zatímco druhá vedle ní stojí jako psychicky narušený sourozenec, ve kterém naprosto chybí jakýkoliv plnohodnotnější obsah. První série Vás zavede do nového, neokoukaného a šokujícím způsobem pomalu objevovaného světa, kde nic není, jak se zdá. Všechny rozehrané dějové linky gradují a zapadají nejen každým dílem, ale i za sérii jako celek. Ze zlých dobří, z dobrých ty největší spící bestie. Ocitnete se ve světě, kde pravidla znamenají vše, ale brzy se začne ukazovat, že to vlastně tak docela neplatí, až nakonec zjistíte, že neplatí vlastně vůbec nic. Konec série je perfektní a má otevřený přesah. Ale tím to asi mělo skončit. Zajímalo by mě, co tu lidi tak obdivují na totálně zpackané druhé sérii, kde podle mého názoru stál za něco pouze sedmý díl a celkově vzato pouze Bernardova linka, protože jinak je to pouze zbytečně brutální, velmi málo uvěřitelná a naprosto prvoplánová řež bez hlubšího smyslu. ()

Drnqonovic

Zhlédnuty tři epizody a zatím dost. Jak někdo může Walking Dead vyčítat roztahanost a nic nedělání a potom oslavovat tenhle seriál? Ve WD jsem měl alespoň strach o postavy, tady vím, že se normálním lidem (kteří jsou šablony, až hanba) nic nestane a pokud odprásknou androida, tak... Co? Reset a jedeme znova. Jak si k někomu takovému můžu vypěstovat vztah? Chápu, asi se to v dalších dílech pořádně rozjede, roboti si uvědomí, že jsou vraždění a prznění jenom pro potěchu lidí pořád dokola a dokola a všechno a všechny vymlátí, ale kdy? V druhé sérii? Na něco takového momentálně nemám trpělivost. Odloženo, třeba se do toho chytím, ale dost o tom pochybuji. PS. Výborný je Ed Harris. Je to taková ta postava, jakou jste vy, když hrajete delší dobu nějaké RPG; uložíte a vymlátíte celé město. Takhle se tedy cítí ostatní v GTA, když si zapnu nesmrtelnost :) ()

P1tr

Zřejmě nejpovedenější a nejchytlavější seriálový zážitek od nasazení Breaking Bad. Westworld je úžasná záležitost, která bere béčkový námět původního filmu a rozpracovává ho do neskutečných detailů tvořících velmi zajímavý svět, který chytne od začátku a po cestě ke konci nabídne spoustu napínavých dějových linií, spoustu tajemství a zajímavých postav, tedy klíčové prvky pro přikování k obrazovce. A co je na seriálu mimo jiné špičkové je, že ačkoliv nastiňuje mnoho zásadních příběhových otázek, na všechny zvládne v rámci první série odpovědět! Tady se nehraje na žádné zbytečné natahování děje a laciné napínání diváka, ale tvůrcům místo toho jde o kompletní a funkční příběh s jasným koncem, který ale nabízí zároveň zajímavé možnosti do budoucna. Westworld je přesně tím, co si představuji jako moderní seriálový zážitek. ()

Trisis

Typický Nolanov scenár. Prvoplánová vlečka hnoja s kopou oslích mostíkov. Nolan musí každou druhou vetou vysvetľovať tú predošlú a ešte to preventívne všetko raz vysvetlí. Tentoraz sa to celé udialo ešte aj bez dozoru a škrtania jeho menej blbého brata. Ten na rozdiel od Jonathana vie aj režírovať. V prvej sezóne sa od polovice seriál snaží zaujať, a "vyšperkovať" finále každej epizódy tým, že sa človek dozvie, že postava na ktorú čumí je vlastne úplne iná. Až to, kým sa človek neuveriteľne nudnými epizódami (bez atmosféry a dramatizácie) prehryzie k poslednej časti, už fakt nikoho príčetného nezaujíma. Po stopiatom "šokujúcom" zvrate príde posledná epizóda, veľké finále s ďalšími troma dementnými zvratmi a ja sa už iba pochechtávam a dumám, prečo som to vlastne nevypol po treťom diely. Druhú sezónu som si pustil už len preto, aké má seriál na CSFD vysoké hodnotenie. Si vravím, asi predošlú partiu vyhodili a dali to robiť niekomu schopnejšiemu. A po dopozeraní som zistil, že vôbec. Išlo to ešte viac z kopca. Druhá sezóna už je iba vláčenie postáv hore dole po parku, nikto sa už ani nesnaží o dramatizáciu a vedenie HBO nepochybne dumá, čo sa do puče na tomto hovne komu môže páčiť. Ale keď ľudia chcú, odklepli aj tretiu sezónu. Veď kulisy už stoja, evidentne majorita ľudí nepotrebuje ani poloblbý scenár na uspokojenie (takže na tretiu sezónu najmú určite ešte lacnejších pisálkov) a evidentne im stačí pekný vizuál a občas nejaký ten pinďúr a bobor v zábere. Výpravné to je, kamera ujde, v prvej sezóne dokonca bola možno aj (až) jedna pamätná scéna. Žiaľ si to niekto uvedomil tiež, lebo je potom v každej druhej epizóde opakovaná znovu a znovu. K logike, chovaniu postáv a ich debilite konania sa ani nejdem vyjadrovať. Evidentne je to celé písané pre majoritu planéty s IQ do 90 ktorým celý tento hnoj príde asi ako niečo šialene zamotané, prekombinované, tajomné, kultovo nepochopiteľné, s množstvom podtextových liniek a chrochtajú blahom, že to bude určite niečo chytrejšie ako oni. Preto sa asi jedná o skvost ktorému treba vypáliť 84% (lol drbe vám?). Ľudia čo nie sú úplne tupí a vypálili tomuto prúseru nad 50% sa zjavne nechali ovplyvniť tunajším hodnotením a domnievali sa, že by v seriáli objavili niečo hlbšie, pri druhom, či treťom pozretí. A určite aj pri prvej projekcií zaspávali. No kto už by sa touto brečkou chcel brodiť znovu, že? Uisťujem každého príčetného, žiadne hlbší podtext, nepochopené linky ani nič podobné v tom nie je. Určite si to nepúšťajte znovu a ak to chcete hodnotiť, aspoň pri tom nespite. A nedávajte tie hviezdičky ako ovce podľa ostatných, ale použite vlastnú hlavu. Že to má fajn kameru, hudbu, výpravu a herci sa v polovice scén zabudli obliecť, z toho nespraví hru o tróny. A ak si chcete pozrieť, ako sa píše scenár jednej seriálovej sezóny s perfektnou štylizáciou postáv, výbornou dramatizáciou, siahnite po tretej sezóne Dared evila. A ak chcete počuť kopu chytrých kecov ktoré aj dávajú zmysel, zasadených do špičkovej atmosféry a naučiť sa niečo o vyprávaní (ktoré Westworld absolútne nezvláda) pustite si prvú sezónu True Detective. A tí čo vravia, že porovnávam koňa s dostavníkom, nech si pekne znovu pustia Westworld a hľadajú si svoje skryté podtexty, linky a cucajú si brčko od Coly ktorou chladia naplno nažhavené závity. Alebo ak chcete vidieť westworld ktorý sa neodohráva vo vesternovom prostredí, je miliardukrát lepšie napísaný, zrežírovaný a zaujímavejší (a určite má viac podtextových liniek, premís a námetov na zamyslenie), pustite si Matrix. () (méně) (více)

TroiMae

"You said people come here to change the story of their lives. I imagined a story where I didn't have to be the damsel." (Dolores Abernathy) "I've been pretending my whole life. Pretending I don't mind, pretending I belong. My life's built on it. And it's a good life. It's a life I've always wanted. But then I came here and I get a glimpse for a second of a life in which I don't have to pretend. A life in which I can be truly alive. How can I go back to pretending when I know what this feels like?" (William) "Vytvořím si svůj vlastní příběh." (Meave) "I told you, I found a new voice. Now we use it." (Meave) Možná je to rouhání, ale mám pocit, že Westworld mi dal rafinovanější náměty pro mou životní filozofii, než Matrix. Ať už si o kvalitě jednotlivých řad myslíme, co chceme, vždy je to mindfuck, a čtvrtá řada je větší poctou Matrixu, než čtvrtý Matrix sám. Zatímco Matrix je hollywoodsky opulentní, zenově jinotajný Westworld působí životně. Zatímco poslední Matrix se dopracoval k létající Trinity, ve Westworldu „létají“ všichni. Duší seriálu je pak nadčasová architektura od španělského Santiago Calatravy. Je pro Westworld tím, co New York pro Sex ve městě. A když už jsme u New Yorku, když nemůže produkce do Valencie (ve 4. řadě je snad jen jedna scéna ve Městě umění a věd), musí Calatrava do New Yorku. Vedle samotných newyorských architektonických výpečků, jako nové budovy „Vessel“ na Hudson Yards, hraje ústřední „postavu“ telekomunikační věž, jejíž originál stojí v Barceloně.     Westworld má prostě na rozdíl od Matrixu mnohem víc vrstev a snů ve snech, kdy nikdy nevíte, co je realita. A výjimečný je v tom, že realitu výrazně odráží. Čtvrtá řada nám tak může připomenout echo doznívající doby týkající se vakcíny a konspiračních teorií o čipech. Ale seriál, tak jako jeho architektura, je víc nadčasový. Míchání představ a reality věrohodně odráží náš život a společnost (včetně fenoménu zvaném „Mandelův efekt“ - situace, kdy mnoho lidí věří, že se něco stalo a pamatují si to, i když se to ve skutečnosti nikdy nestalo). Vzpomněl jsem si na vtip, jak dva lidé označkují delfíny a říkají si, že teď bezstarostně budou plavat v moři a ani si nevšimnou, že jsou pořád monitorováni. Pak vytáhnou své mobily a odcházejí. Westworld ukazuje, že z Matrixu se nemůžete nikdy úplně probudit, že algoritmy naše životy neviditelně řídí víc, než si myslíme, že na „nesystémového“ člověka, který prozře, uspořádají ostatní hon. A, což je další kouzelný Easter egg, díla jako je architektura Calatravy, vidí jen ti, kdo prozřou. ()

KR4T4S

Nakonec to nebyla taková pecka, jak jsem čekal. Po nadšení z prvních dílů přišlo trochu vystřízlivění, které ale závěr vylepšil. Každopádně (bez spoilerů) je neskutečně fascinující, jak moc je to propracované. Resp. ukočírovat a ohlídat si takový kolos, který se děje jak v parku, tak i v ředitelství, a poté i jako celek, je hoden obdivu. To pro mě zastínilo i dobře zvládnutý příběh. Takže to, JAK je to uděláno, je u mě lepší a atraktivnější než to, CO se tam děje. Best postavy Thandie Newton, Sidse Babett Knudsen a Anthonyho Hopkinse. Takže zcela bezvýznamný titul televizní událost roku putuje k Mladému papežovi. 75% ()

Forsberg11

Po troch epizódach mierne sklamanie. Od HBO som zvyknutý len na tie najlepšie seriály, ale Westworld je zatiaľ, aj napriek veľmi sľubnému námetu, taký nemastný neslaný projekt, ktorý až prekvapivo výrazne nudí. Stokrát tá istá linka ma už začala riadne otravovať. Takisto ako množstvo zbytočných dejových liniek, ktoré nie len zneprehľadnujú dej ale naviac ho nikam neposúvajú. Miernu nádej v lepšie pokračovanie tohto bizarného westernového príbeh tak prináša aspoň posledných 15 minút tretej časti, kde sa veci dalo aspoň trochu viac do pohybu. Po troch častiach teda len za 3*. 65 %!! ()

kenkaku

První série: **** Skoro... skoro to bylo. Námět výborný, tempo servírování odpovědí akorát a závěr patřičně poutavý. Série má vypilované dialogy, je potřeba opravdu vnímat a přemýšlet téměř nad každou větou, aby se vše krásně propojilo. Bohužel tu máme i temné stránky. Volba herců. Jeden by řekl brilantní a taky je, na 90%. Aby nejvýznamnější zvrat fungoval na 100%, musel by Williama hrát jiný herec. Co také vůbec nepůsobí dobře je "haprování pravidel" (jak je možné, že funguje to pouze "hosta" nelze zabít? Když "host" někoho podřízne, jak ví, že to také není host? Pokud je park detailně monitorován, jak je možné, že se dějí některé věci s "hosty" a nikdo nezasáhne?). Je toho prostě relativně hodně u čeho prostě člověk musí akceptovat "je to jak to je". A to je škoda. Chápu, že takhle složitý děj a linky není lehké udržet. Přesto vše jsem seriál už viděl 2x a vychutnal si drobné detaily, které prostě napoprvé nelze absorbovat. Druhá série: *** Propad. Začíná to slibně. Náhled do "kolonie" a k Samurajům je úžasný. Řekl bych dokonce, že i nejlepší částí řady. Jakmile se ale série přehoupla do druhé poloviny, byla to tragedie. Bohužel ta snaha vycucat z tématu ještě něco navíc je znát a ten chaos a překombinovanost je opravdu otravná. Díl "s indiánem" naprosto o ničem. Navíc chybí "závěr". Závěr v tom smyslu v jakém končila první řada. Rozkrytí precizního a jasného přepínání mezi časovou liní "současnost", "před 30ti lety" a "před 35ti lety"... tady je to už jen bordel. Navíc se znatelně ubralo na syrovosti = nastává posun k mainstreamu (jako ve trůnech). Třetí série: ** je už totální bordel... Čtvrtá série: *** Průměr s odřenýma ušima. Scénář se křečovité snaží všemu dat smysl, propojuje události z předchozích řad a myslí si, že obnoví kouzlo první unikátní série. Nejde mu to. Částečně to sice funguje, ale v detailech selhává a děj celkově nedává moc smysl. Více u jednotlivých epizod. ()

Sdoom

Zapomněl jsem kdysi okomentovat...každopádně Westworld byl seriál, který sice na první pohled vypadá jako geniální filozoficko - akční podívaná, ale pod tím vším nánosem je poměrně jednoduchý a bohužel často i nudný děj se spoustou řečnění. Potenciál dle mého názoru nevyužit ani na 50%. (HD, orig.) ()

radecacek

Pilot: 100 % - Nolan se opět vytáhl. Jsem rád, že jsem si nečetl komentáře, které obsahují dost zásadní spoilery, takže jsem si to užil od začátku do konce, těším se na další díly. Edit: 1. série: 100 % ()

zencitizen

Nakonec po shlédnutí finálního dílu, musím své dojmy i komentář upravit. Není to taková slátanina jak jsem myslel. Celý Westworld, zdá se mi, totiž není o rozdílu mezi lidskými a robotickými bytostmi, nýbrž právě o evoluci vědomí bytostí umělých. To je vlastně překvapivé završení a z tohoto pohledu dává ona rozplizlá melodramatičnost předchozích dílů smysl. Navíc motivy jsou nakonec zdárně završeny (tedy to nolanovské pohrdání dramaturigií se úplně nekoná). A použití psychonalytického termínu "zasnění" (reverie) jako urycholvače, který teprve rozvině ještě nerozlišené vědomí, je zajímavý. Navíc finální sekvence s orchestrální verzí Exit songu od Radiohead je působivé. [...] Na okraj: způsob jakým tvůrci zobrazují mužské a ženské role. Jsou takříkajíc zracadlově obrácené. Téměř všechny ženy jsou aktivní, akční, vysoce inteligentní, rozhodnuté vždy jednat. Zatímco muži jsou ve Westworldu buď nadržená a vraždící zvířata (navštěvníci parku) nebo pasívní, sebezpytující snílci. Například při rozhovoru Theresy a nové šéfky rady je to patrné. Nová šéfka je zpodobněna jako klasický macho, dokonce před tím ojela osvaleného zajíčka, který spoutaný pasivně čeká na posteli, dokud šéfka nevyřeší důležitější záležitosti. Je to zajímavé, ale zároveň komické. Člověk by si řekl, že je to zkrátka feministická ideologie, ale o genderu vlastně nemůže být řeč. Všem ženám jsou sice důsledně podšity mužské vzorce chování, ale nad vším stejně dohlíží patrirachální bůh Hopkins. Možná kdyby s tímto konceptem pracoval seriál důsledněji a vědoměji, nikoliv jen antisubtexotvě a značně naivně, byl by o mnoho zajímavější. ()

see_sawandrew

Pokud jste trpěliví a dokážete pro efektní twist odpustit i logický fail, bude pro vás Westworld nejspíš seriálem desetiletí. Hudba Ramina Djawadiho zraje jako víno a vytváří jeden z nejlepších seriálových soundtracků všech dob. 90% ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (více)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023