Westworld

Sci-Fi / Thriller / Western / Drama / Mysteriózní
USA, (2016–2022), 35 h 28 min (Minutáž: 48–91 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

Anthony Hopkins, Jeffrey Wright, Sidse Babett Knudsen, Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandiwe Newton, Ed Harris, Shannon Woodward, Luke Hemsworth (více)

Série(4) / Epizody(36)

Seriál inspirovaný stejnojmenným filmem z roku 1973, který napsal a natočil Michael Crichton, pojednává o futuristickém zábavním parku obydleném robotickými bytostmi. Vítejte ve Westworldu! Poznejte svět, který uspokojí všechny vaše touhy... Dramatický seriál z produkce HBO je temnou odyseou, která nás zavede do počátku umělého vědomí a evoluce hříchu. Westworld nám představí svět, kde se protíná blízká budoucnost s minulostí, s níž se dá dle představivosti manipulovat. Svět, ve kterém lze splnit každou lidskou touhu, ať už ušlechtilou, nebo zvrhlou. (HBO Europe)

Davies182

Je nesnadné psát o 1. sezóně Westworldu jako o zklamání (protože HBO), nicméně i takové dojmy si lze z letošní seriálové produkce největší kabelovky odnést. V na první pohled sympatickém kříženci sci-fi a westernu sice jsou vidět prachy a solidní technické zázemí, prvoplánovitě přestřelený a naivní příběh o lidské bestialitě a emoční chladnokrevnosti už mi ale takovou radost nedělal. Neplést si prosím s neschopností pochopit veškeré dějové nuance a nosnou dramatickou kostru: poslední část se povedla a nemálo puclíků zapadlo na ty správná místa. Jen mi prostě v každé epizodě děsně vadilo koukat se na něco, co je schválně scénáristickým dnem, u kterého by se měl sarkasmu a ironie znalý divák bavit. Nebavil. Naopak trpěl u dementního chování postav, přiznaně umělých dějových berliček, a také kvůli načančané nesmrtelnosti všech zúčastněných charakterů. A právě tahle poslední výtka mi zdaleka nejvíce bránila v registrování jakýchkoli empatií ke komukoliv, koho jsem za těch víc jak 10 hodin na podzim v bedně sledoval. ()

LiVentura

Úžasný seroš... takové počiny beru! Možná dějově trochu přímočaré, ale základ původní předlohy zachován, i když samozřejmě v moderním hávu "krvelačnosti". Jde to točit i jinak, než s takovou dávkou červené tekutiny.! ()

JohnnyD

Úprimne netuším, prečo som pozeral desať hodín niečo, čo bolo v Ex Machina spracované oveľa lepšie na necelých dvoch hodinách. Ani 10 dielov nestačilo, aby som uveril postavám a svetu, v ktorom existujú. Koherentný storytelling je, zdá sa, passé a Nolan a spol. si zamieňajú komplikovanosť za komplexnosť. Produkcia virálneho šumu je dôležitejšia než estetika. Ak je dnes fakt tá zlatá éra televíznych seriálov (osobne si myslím, že to príde až vtedy, ak sa nebude míňať šialených 100 mega na niečo, čo má ôsmych režisérov), tak za 30 rokov Westworld zaujme maximálne tým, ako zrkadlí trendy, ktoré určovali skutočné klasiky a duch doby. ()

playboxguest

Ten rozkol, když se Vám spojí žánr, který máte nejraději (sci-fi z budoucnosti) a žánr, který máte rádi nejméně (western)... První série a hlavně její úvodní díly jsou luxus (aby ne za 40k na den), to nejlepší z Humans a Detroit: Become Human zasazeno do Red Dead světa v reálných podmínkách. Roboti prozřeli a stejně jako já při pohledu na občanku zažívají existenční krizi. Ale čím víc se natahuje stopáž a ubývá smyček, tím menší je to zábava. Což naplno vyznívá hned se začátkem druhé série, kde se celých devět epizod hraje s čím dál méně uvěřitelnými zvraty westernový Terminátor. Jediný díl, který to celé zachraňuje je S02E08, poetická cesta životy androidího indiána. Třetí série nuž upadá úplně, po super rozletu, kdy jsem byla nadšená, že jsem po dlouhé době narazila na kousek, co mě nadchl hned v prvních minutách, mi Westworld připadá s každým dalším dílem vlažnější a vlažnější. Ale třeba je to jen chyba v mém programu. S01 70%; S02 50%, S03 30% ()

Beckett51

Fenomenální eso v rukávu HBO, které má neskutečný potenciál a díky všem bohům si to uvědomují i tvůrci a jednají podle toho. První série - 90% ... Druhá série - 100% ... Třetí série - 85% ... Čtvrtá série - 90% ()

Rominator

Westworld je zábavní park, který návštěvníkům dopřeje realistické zážitky z dob starého amerického západu. Zdá se, že vše bezproblémově funguje, ale po poslední programové aktualizaci se začnou někteří androidové chovat zvláštně... Ten humbuk okolo si tahle série od HBO vůbec nezasloužila. Myšlenku to mělo, ale určitě by šlo celý příběh odvyprávět mnohem rychleji, aby divák nemusel sledovat tolik obsahové vaty. S další sérií v tuhle chvíli nepočítám, ale nikdy neříkej nikdy. Zhlédnuto 10 epizod z 1. sezóny. ()

HAL

Třetí sezona: Už při sledování téhle sezony mi došlo že Westworld je prostě další Lost: nedává to moc velký smysl ani nemá jasné směřování, ale je to moc hezké na koukání, a při tom kolik se toho pořád děje je relativně zábava to sledovat - a Jonathan Nolan tu podobnost s ním teď i nepřímo potvrdil když prohlásil, že nikdy neměli plán na počet sezon a že to prostě chce táhnout dál dokud to půjde. Takže se dá čekat že to bude vycházet dohromady nějakých deset let. Podobně jako v Lostu se tu s každým pokračováním finální cíl ztrácí v čím dál hustší mlze, a místo toho se objevují mraky motivů a témat, které vyplavou z komplikovaného scénáristického konstruktu který tu Nolan vytváří, zaujmou, ba místy i uchvátí vizuálním zpracováním, a pak zase zmizí bez toho aby je bylo možné prozkoumat jakkoli do hloubky, bez toho aby nabyly jakýkoli skutečný význam. Hlavní příběh celé sezony je teď úplně separátní od toho co začaly předchozí dvě, a co bude pokračovat v dalších, a má mnoho společného s nedávnými Devs - včetně toho co mi na Devs vadilo, že soustředit se jen na něj a zkrátit ho na dvě hodiny, mohl to být dobrý film. Ale v rámci seriálu do toho příběhu nalámat ty už tak notně zlomené postavy, ještě víc rozbít už tak rozbitá pravidla toho světa, a zahrabat ho pod nános mnoha více či méně zajímavých vedlejších dějových linek, to moc dobře nefunguje. Ale pořád je tu ta nádherná kamera a Ed Harris, co by tu byl uchvacující i kdyby četl telefonní seznam, tak aspoň něco. Cyberpunk je můj nejoblíbenější žánr, ale budu se na tohle dívat další 4 nebo kolik sezon? No nevím, to bude chtít buď hodně extatické recenze, a nebo každým rokem další karanténu. /// Se čtvrtou sezonou je to ještě horší, příběh je čím dál hloupější, dění nesmyslnější, a postavy nemohou zajímat fakt snad už nikoho. ()

Satan

Nolan, Abrams, Hopkins, Harris...seriálová tvorba nám panečku nabírá velká jména a velkou produkci. Geniálně využitý potenciál zapadlého námětu Michaela Crichtona ze 70. let, skvělý audiovizuál, přesní herci...Na začátku jsem se nabažil fungováním celého světa, dál jsem čekal na zajímavější zápletku a čím dál víc mě zajímaly osudy postav v současnosti než ve westernovém světě...pár dílů celkem hluchých, ale od luxusního twistu až do konce dechberoucí jízda. Mít to takových 7-8 dílů, je to dokonalé. Každopádně se těším, až si to někdy příští rok zopakuji celé znovu a budu pátrat po detailech a náznacích. ()

InJo

Je až neuvěřitelné, o jak moc je to chytřejší, dospělejší, filosofičtější, komplexnější a velkolepější než původní (a dle mého těžce průměrný) stejnojmenný film ze 70. let, z nějž nový hit od HBO vychází. ___ Teď už jen doufat, že se to v dalších sériích neutopí samo v sobě jako svého času Lost... S01: 90 %; S02: 70 %; S03: 70 % ()

Anderton

Nedá sa nič robiť, seriál ako celok sme nútení definitívne hodnotiť po jeho zrušení už po štvrtej sérii. Napriek tomu si myslím, že do istej miery sa príbeh uzavrel, ak by sme si odmysleli napríklad cliffhager na konci štvrtej série a strohé oznámenie, o čom bude päťka, ktorá nebude. Ale ona nakoniec možno bude, pretože petícia fanúšikov a podobne. Každopádne bol Westworld veľmi hutnou sci-fi jazdou od začiatku do konca, kde prvé dve série u mňa prevažujú na druhou polovicou. Takýto komplikovaný západný kyberpunk tu nebol už dlho (vlastne nikdy) a investovať do podobného projektu vyžadujúceho si plné sústredenie diváka sa asi dlho nikto neodváži, v zmysle diela s vysokým rozpočtom. ()

Kothy

Jonathan Nolan to dokázal. Předvedl nám, že kromě scenáristiky mu jde i režie. Za pomoci své ženy Lisy Joy a J.J. Abramse nám přinesl ten to úžasný westernový svět budoucnosti v seriálové podobě. Filmovou předlohu jsem sice neviděl, ale se bude od seriálu hodně lišit. No kde začít. Celá myšlenka Westworldu mi přijde úžasná. Je to podobný nápad jako Jurský park. Ale každá taková sranda se neobejde bez problémů. Každý robot se občas porouchá. V parku jsou samozřejmě také návštěvníci. Každý si svůj drahý lístek užívá po svém. Seriál má také skvělé obsazení. Chtěl bych zmínit hlavně Anthony Hopkinse, jako tvůrce robotů Robert Ford nebo Eda Harrise, jako záhadného Muže v černém. Další zajímavé postavy jsou mladá Dolores nebo Bernard Lowe, který pracuje jako programátor. Každý den ve Westworldu je zároveň stejný i jiný, tak jsem zvědavý na další scénáře a nové postavy. HBO se tento kousek rozhodně povedl. Postupně se nám odhalují jednotlivé záhady a my se nestačíme divit. Opravdu je to srovnatelné s GoT. Finále je dost otevřené. Moc nevím, o čem by měla být další série. Musíme se nechat překvapit... Ještě bych chtěl pochválit skvělou nedobovou hudbu, která se k seriálu dokonale hodí. 2. série je tu a s ní i vzpoura robotů. Přichází mnoho nových zvratů a my se dozvídáme víc o parku. Konec vám neskutečně zamotá hlavu. "Kdo po krvi touží, v krvi končí." ()

boshke

Na straně jedné perfektní obsazení (hlavně duo Hopkins - Harris plus celá plejáda hlavně seriálových herců), námět, skvěle stvárněné prostředí (jak Westworld samotný, tak jeho zázemí), na straně druhé poměrně značná rozvláčnost vyprávění. To má být v současné době zřejmě něco jako trend, majíce více navozovat jakousi epičnost celého děje. Mne to ale vždy spíše nudí (GoT by mohla vyprávět). Závěr byl nečekaný, škoda konečného řešení jistých postav. Uvidíme, co si na nás Nolan vymyslí ve druhé sérii... 2. série - Rapidní pokles. Jako kdyby už vše předestřené v první sérii nebylo dost komplikované, tak v druhé sérii jdeme ještě více do hloubky, do šířky, dozadu, hledáme game beyond the game and beneath the game, the project behind the project apod. Děj jde často více dozadu než dopředu, zcela nesmyslná (alespoň v kontextu druhé série) odbočka do Japonska a osmý (indiánský) díl, děj se odehrává současné asi v tisíci časových rovinách, ve kterých se nedá orientovat, ze sympatických postav se stávají otravní kreténi,... Třetí sérii s největší pravděpodobností oželím... 60% (1. série - 80%, 2. série - 40%) ()

nascendi

Som nesmierne rád, že popri množstve úbohých filmov, ktoré v poslednej dobe sledujem sa mi podarilo vidieť aj tento seriálový skvost. O sci-fi žánre som opakovane napísal, že ho obľubujem v písanej forme, pretože k filmom nedokážem nájsť pozitívny vzťah. Najmä k tým, ktoré zabŕdajú do technického pokroku v budúcnosti, počnúc nadhodnocovanou Ikariou XB-1 až po nedávno videného Marťana. Viac sa darí filmom, ktoré sa zaoberajú morálno-etickými problémami pokroku, ako napr. Gattaca a tento seriál. Michaela Crichtona ako spisovateľa obdivujem a jeho Smrť Andromeda patrí do poličky obľúbených a nepožičateľných kníh. Ani jemu sa napriek spolupráci na scenároch príliš nedarilo dotvoriť viaceré filmy na špičkovú úroveň. Až teraz, keď vznikol tento seriál. Westworld som si naozaj užil. Mal všetko, čo od seriálu očakávam. Už úvodná podmanivá melódia ma navnadila a pozorné sledovanie, pokračovalo to zaujímavou myšlienkou o poznávaní temných stránok mysle bohatých návštevníkov zábavného parku, kde im môžu dať voľný priechod a lahôdkou boli aj inteligentné dialógy, strihačova práca pri výstavbe seriálu, vynikajúce obsadenie, pri ktorom ma okrem známych tvárí upútali aj herci, ktorých som si doteraz nevšimol. Päť hviezdičiek som mal pre seriál pripravených už po úvodných častiach a vo svojom rozvrhu času si už vyčleňujem priestor na jeho opätovné zhliadnutie. Netrpezlivo a s minimálnymi obavami budem čakať na jeho druhú sériu. Ešte jedna poznámka na záver. Dlho som ľutoval, že vďaka viazaniu tovarov som musel spolu s oboma Cinemaxami prijať aj HBO. V posledných rokoch som najmä vďaka Temnému prípadu, Jednej noci a Westworldu zmenil názor a považujem HBO v ponuke kanálov za dobrú investíciu. Tiež ma potešilo, že som jednotlivé časti seriálu mohol vidieť nielen v origináli s titulkami, ale aj s dobrým českým dabingom. Druhá séria ma sklamala minimálne tak, ako druhá séria Temného prípadu. Nebudem to rozpitvávať, jednoducho som v nej už nenašiel to, čo ma fascinovalo v prvej sérii. A to bol aj dôvod, prečo som seriálu znížil hodnotenie. ()

Ratemus

Musim říct, že je to velmi originální, napěchované hereckými esy jako Hopkinsem, Harrisem, Marsdenem a Newton. Celé se to nese v pomalém, napínavém až téměř mysteriozním duchu a pozvolna to graduje, bohužel se to ale nevyhe opravdu mnoha nudným okamžikům a často se stalo, že jsem byl totálně mimo a vůbec nevěděl, o co kurva jde. Jako úvodní řadu do poznání seriálu to beru, tady jsme se seznámili s problémem a druhá řada snad už bude lepší a vše se zvrtne v pořádná jatka přesně jak slibují poslední minuty posledního dílu, který byl teda výborný. Všechny linky se uzavřely a sjednotili v okamžik, na který se čekalo. Nolan to zvládnul výborně, pohrává si s napětím a neznámem a to mi vyhovuje, bohužel na pět to není, ale věřím, že druhá řada mě konečně posadí na prdel, což ta první nedokázala. ()

Happens

V podstatě tu máme tlupu umělé inteligence a řešíme problematiku Ghost in da shell. V moderních dějinách tolik skloňované vědomí, neboli duše, kde končí programované rozhodování, kde začíná svobodná vůle, dobrovolné rozhodnutí, kde se objeví ta podstatě člověka. Celé je to zasazeno do příběhu velkolepé hry, kterou jezdí lidé hrát, takže je zde umocňována grotesknost lidských nejnižších pudů v kontrastu nejvyšších prozření do fáze protovědomí u umělé inteligence. Brilantní počin mladšího z bratrů Nolanových. ()

klerik

Pekné, premyslené, (našťastie) na hony vzdialené od pôvodného filmu. Hopkins prekvapivo fajn, aj keď jeho postava nie je až taká originálna. Harris sa pre podobné úlohy narodil... Lenže seriálu chýba ťah na bránku a mňa príliš nemotivije pozerať celú sériu... ()

Arsenal83

Kvalita stúpa časom a na konci sú tie najlepšie diely. Sú plné zvratov, prekvapení, možno i šokových rozuzlení. Trochu som sa obával, že tento sci fi žáner ma neosloví a prvé tri časti naozaj boli také suchšie. Avšak potom, keď roboti nadobúdajú vedomie, a všetko do seba začne pomaly zapadať, sa to rozbehne jedna radosť. Hlavne Harrisova postava je top v tomto seriáli a jej odhalenie jedným z vrcholom série. Podobne aj Hopkinsovo vyvrcholenie jeho hry. ()

Marze

V první řadě byla vypravěčská spletitost s filosofickými úvahami o povaze vědomí nebo o umělé inteligenci. V druhé řadě popohánějí tvůrci příběh více dopředu. Stále je zde ale několik paralelních dějových linií. Mizí také nahota a objevuje se více krve. Scénárista se například brání před svým výtvorem utrženou lidskou nohou. ()

Chrustyn

Seriálové zpracování pozapomenuté sci-fi z pera Michaela Crichtona o westernovém městečku plném robotů, které slouží jako povyražení pro bohatou smetánku a jak už to tak bývá, něco se pokazí. Vizuálně velice slušné a mnohokrát překvapivě odvážné, ale tempo zbytečně roztahané a taková druhá série je vyloženě zbytečně nataženou kaší. V rámci seriálu nadprůměr, v rámci HBO mírný průměr. ()

Jason Bateman natočí netradiční western

Jason Bateman natočí netradiční western

31.01.2023

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

Seriál Westworld byl nečekaně zrušen

05.11.2022

Přestože měli tvůrci seriálového Westworldu Jonathan Nolan a Lisa Joy potvrzenou pátou a finální řadu jejich sci-fi seriálu, HBO od plánů nakonec upustila a projekt tak byl oficiálně zrušen. Popravdě… (více)

Seriálový Last of Us až v roce 2023

Seriálový Last of Us až v roce 2023