American Crime Story (TV seriál)

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2016–2018

Mac Quayle

Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Darren Criss, John Travolta, Courtney B. Vance, Penélope Cruz, Selma Blair, David Schwimmer, Édgar Ramírez, Sterling K. Brown, Ricky Martin, Connie Britton, Jordana Brewster, Kenneth Choi, Angie Patterson, Chris Bauer, Ken Lerner, Joanna Adler, Michael McGrady, Stina Lundberg, Bruce Greenwood, Nathan Lane, Billy Magnussen, Ron Roggé, Keesha Sharp, Ashlee Füss, Billy Dec, Dale Godboldo, Arriane Alexander, Romy Rosemont, Christian Clemenson, Garrett M. Brown, Cheryl Ladd, Steven Pasquale, Leonard Roberts, Malcolm-Jamal Warner, Christiann Castellanos, Ethan Flower, China Jesusita Shavers, Kwame Patterson, Michael Nardelli, Sam Sarpong, Evan Handler, Larry King, Rob Morrow, Nick Baga, Kelly Pendygraft, Joseph Siravo, Susan Beaubian, Patrick Labyorteaux, Bonita Friedericy, Iris Almario, Suzanne Gutierrez, Rick Otto, Dijon Talton, Kevin Scott Allen, Nelson Cragg, Tyler Poelle, Vincent M. Biscione, Megan Kathleen Duffy, Robert Morse, Judith McConnell, Tracy Fraim, Andrew Patrick Ralston, Marguerite Moreau, Daniel Robbins, Ricky Harris, Jessica Blair Herman, Rick Chambers, Rio Hackford, Jessica J. Stowes, Cocoa Brown, Tom Beyer, Roger Rignack, Greg Collins, Rocky McMurray, India Dupré, Laura Vallejo, Amiée Conn, Nikki Howard, Alma Martinez, Tayler Buck, Finn Wittrock, Max Greenfield, Nico Evers-Swindell, Annaleigh Ashford, Paul Hansen Kim, Walter Addison, Angel Parker, Luke Albright, Will Chase, Brett Edwards, Mike Farrell, Jay R. Ferguson, Cody Fern, Christine Horne, Judith Light, Charles Maceo, Cathy Moriarty, Dascha Polanco, Lavinia Postolache, Robert Catrini, Frantz Durand, Ric Maddox, Valeri Ross, Bee-Be Smith, Peggy Blow, José Zúñiga, Carlos E. Campos, Alex Fernandez, Jack Armstrong, Chandra Michaels, Aimee Mann, Michael Shamus Wiles, Razaaq Adoti, Sophie von Haselberg, Daniel Hagen, Caryn Richman, Delpaneaux Wills, Pablo Espinosa, Tara Summers, Glen Baggerly, Jerry O'Donnell, Andrew Constantini, Michael Nouri, Morgan Lester, Todd Waring, Paul Schneider, Molly Price, Doug Haley, Nadia Lanfranconi, Joe Adler, Isa Briones, Francesca Fanti, Edward Singletary, Van Epperson, David Saucedo, Brice Williams, Cullen Douglas, Charles Howerton, Dion Basco, Gabriela Fresquez, Clint Culp, Roy Abramsohn, Tiffany Daniels, Chris Conner, June Carryl, Joey Stromberg, David H. Lawrence XVII, Jamison Haase, Jack Stehlin, Mel Fair, Tye White, Carmen Hayward, Khotan Fernandez, Jenna Willis, Jeris Poindexter, Jon Jon Briones, Caleb Foote, Nicolas Bechtel, Angela Elayne Gibbs, Kelsey Griswold, Alberto Isaac, Jennifer Birmingham Lee, Casey Adams, John Lacy

Po stránce atraktivity, informací, poučení, je případ OJ Simpsona fakt zajímavá kauza. Seriál je perfektně obsazený, ale chytá seriálové manýry - střihy na obličeje postav, záchvěvy jejich hlubokých pohledů a dlouze rozebírané pocity, které stačilo jen načtrnout. A má to deset místo čtyř nebo šesti dílů, méně by bylo více.(8.6.2016)

OBSAHUJE SPOILERY! Ryan Murphy má v Hollywoodu pověst geniálního hyperaktivního dítěte, a to z dobrých a pochopitelných důvodů. Jeho seriály mnohdy začnou pořádným výbuchem a stylem, a pak to někde, někdy a najednou začne působit, jako by se Ryan u psaní seriálu začal snad nudit (obvykle proto, že začal psát další seriál). Stalo se mu to u Glee, děje se mu to u American Horror Story, a jeho vymazlený projekt Scream Queens se navíc nesetkal s nejvřelejším přijetím, ba ani pochopením ze strany diváků. Jsem proto dvojnásob rád a upřímně mu přeju, že tohle obří sousto, které si ukousnul s procesem OJe, zpracoval tak skvělým způsobem, a takřka neoddiskutovatelně tím potvrdil tu část o géniovi. V první sérii ACS stvořil desetihodinový televizní román, který elegantně nahlíží na celý proces od začátku do konce, na všechny jeho účastníky (včetně poroty), dělá to informativně, překvapivě civilně, a přitom neuhýbá tak daleko od vtipně skandálního pulpu (např. scény v podobě slávychtivých teen Kardashianek), který je Murphyho rukopisu tolik vlastní. Dokonale vykresluje charaktery obou stran, zobrazuje společenský přesah celého případu, rasovou problematiku, mediální šílenství, a přitom nechává všechny otazníky nezodpovězené, nenutí divákovi, jestli je OJ vinen či ne, nechává každého vyvodit si vlastní závěry (býval bych nevěřil, že si kdokoli může myslet, že OJ to neudělal, ale pak jsem se podíval na imdb a zjistil, že nemalá část diváků se domnívá, že tenhle seriál víceméně utrvzuje OJovu nevinu). Herecky (co do výkonů) i obsazením (co do vizáže) se pak ACS předvádí, jako už dlouho nic. Murphyho favoritka Sarah Paulson snad nikdy nehrála líp, a jestli za Marciu Clark nedostane Emmy i Glób, pak jsou všechny televizní ceny větší fraška, než OJův proces. Nikdo ale nijak nezaostává, takový David Schwimmer ze mě svým výkonem dokázal vymámit sympatie, které jsem k žádnému Kardashianovi nikdy nechoval. Soudce Ito či otec Rona Goldmana jsou pak zřejmě jednovaječná dvojčata svých předobrazů (viz google). Jedinou diskutabilní castingovou volbou je Cuba Gooding Jr., který se reálnému OJovi nijak nepodobá, a na tuhle roli se zkrátka typově nehodí, byť to zahrál výborně. The People v. OJ Simpson je jednou z největších televizních událostí posledních let, je strhující, zábavná, mnohdy bolestivá (1x06 jsem pomalu ronil slzy vzteku a rozhořčení, zrovna tak při verdiktu), ale především důležitá, protože podněcuje k diskuzi o závažných otázkách, a to se málokterému seriálu podaří. Murphy a jeho vlastní Dream Team zkrátka umí, a já upřímně doufám, že se během následujících sérii nenechají rozptýlit nějakým barevným odleskem na zdi.(7.4.2016)

Čistě procesní záležitost, ale taková, která nedá vydechnout. Seriál pojímá Simpsonovu kauzu komplexně, dává stejný prostor jak obžalobě, tak obhajobě, nesoudí a příjemným překvapením byly i sekvence z jednání poroty. Díky tomu si divák může vytvořit svůj obrázek a přemýšlet, jak to vlastně bylo, ačkoliv z mého pohledu je to docela jasné. Nicméně těžko si někdo z nás dokáže představit náladu tehdejší společnosti, která hrozila rasovými bouřemi a vliv, jaký to na porotu mohlo mít, byť se tvůrci celkem úspěšně snažili tohle klima vystihnout. Nicméně i tak při verdiktu člověk kroutí hlavou a do poslední chvíle věří v jiný výsledek, než v ten notoricky známý. Obsazení bez nejmenší chybičky. Typologicky herci seděli svým reálným předobrazům, což se nedá říct jen Goodingovi, ale ani on nezahrál špatně. Pokud bych měl vybrat největší hvězdu, tak by jí byla tradičně skvělá Sarah Paulson, ale ostatní za ní daleko nezaostávali. A tak jediné, co lze seriálu vyčíst, je to, že skončil. 100%(18.4.2016)

Výborné zpracování jednoho z nejslavnějších amerických kriminálních příběhů. ACS je jeden z těch "ultimátních" seriálů, kde najdete vše, co byste si u daného žánru mohli přát. Příběh je výborně napsaný tak, aby vás do poslední chvilky nechal na pochybách, drama v soudní síni je vygradováno na maximum, jeden důkaz přebíjí druhý a herci ze sebe vydávají maximum. Nejvíce se mi líbí možná až lehce satirický pohled na soudní systém v USA - na intriky a emocionální divadýlka, které musí milionáři v oblecích předvést pro 12 prosťáčků v hledišti... Jestli bude další série stejně tak dobrá, ohodnotím za 5*. 9/10(8.4.2017)

• Eleanor05

On je prostě problém, když máte dobrý námět, dobré herce, ale nudný scénář a naprosto průměrnou filmařinu. Šlo to natočit daleko lépe, zábavněji a za pomocí novátorských, lépe propracovaných postupů (viz. první série True Detective). Takhle je American Crime Story jenom drama plné žvástů ze soudní síně a žvástů mimo soudní síň o věcech, které se budou probírat v soudní síni, žádná scéna není výborná, ani ohromující a myslím, že ani není možné se na tento seriál (minisérii) dívat víckrát, než jednou. Vlastně není ani moc důvodů se na něj dívat alespoň jednou. Velmi průměrné.(2.6.2017)

• - Seriál se natáčel v Kalifornii. (Varan)

• - Epizóda nesie rovnaký názov ako knižná predloha. (Astonko)

• - Penélope Cruz projekt zaujal hneď ako dostala ponuku. Ryanovi Murphymu sa však ospravedlnila, že najprv musí zavolať Donatelle Versace osobne, aby jej schválila účasť v projekte. Dámy následne spolu telefonovali viac ako hodinu. Napriek tomu, že Versaceho rodina nebola z projektu nadšená, Donatella Penélopinu účasť odobrila a poslala jej kyticu kvetov. (matthew.17)