American Crime Story (TV seriál)

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2016 - 2018, 42–60 min

Mac Quayle

Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Darren Criss, John Travolta, Courtney B. Vance, Penélope Cruz, Selma Blair, David Schwimmer, Édgar Ramírez, Sterling K. Brown, Ricky Martin, Connie Britton, Jordana Brewster, Kenneth Choi, Angie Patterson, Chris Bauer, Ken Lerner, Joanna Adler, Michael McGrady, Stina Lundberg, Bruce Greenwood, Nathan Lane, Billy Magnussen, Ron Roggé, Keesha Sharp, Ashlee Füss, Billy Dec, Dale Godboldo, Arriane Alexander, Romy Rosemont, Christian Clemenson, Garrett M. Brown, Cheryl Ladd, Steven Pasquale, Leonard Roberts, Malcolm-Jamal Warner, Christiann Castellanos, Ethan Flower, China Jesusita Shavers, Kwame Patterson, Michael Nardelli, Sam Sarpong, Evan Handler, Larry King, Rob Morrow, Nick Baga, Kelly Pendygraft, Joseph Siravo, Susan Beaubian, Patrick Labyorteaux, Bonita Friedericy, Iris Almario, Suzanne Gutierrez, Rick Otto, Dijon Talton, Kevin Scott Allen, Nelson Cragg, Tyler Poelle, Vincent M. Biscione, Megan Kathleen Duffy, Robert Morse, Judith McConnell, Tracy Fraim, Andrew Patrick Ralston, Marguerite Moreau, Daniel Robbins, Ricky Harris, Jessica Blair Herman, Rick Chambers, Rio Hackford, Jessica J. Stowes, Cocoa Brown, Tom Beyer, Roger Rignack, Greg Collins, Rocky McMurray, India Dupré, Laura Vallejo, Amiée Conn, Nikki Howard, Alma Martinez, Tayler Buck, Finn Wittrock, Max Greenfield, Nico Evers-Swindell, Annaleigh Ashford, Paul Hansen Kim, Walter Addison, Angel Parker, Luke Albright, Will Chase, Brett Edwards, Mike Farrell, Jay R. Ferguson, Cody Fern, Christine Horne, Judith Light, Charles Maceo, Cathy Moriarty, Dascha Polanco, Lavinia Postolache, Robert Catrini, Frantz Durand, Ric Maddox, Valeri Ross, Bee-Be Smith, Annette Bening, Matthew Broderick, Dennis Quaid, Peggy Blow, José Zúñiga, Carlos E. Campos, Alex Fernandez, Jack Armstrong, Chandra Michaels, Aimee Mann, Michael Shamus Wiles, Razaaq Adoti, Sophie von Haselberg, Daniel Hagen, Caryn Richman, Delpaneaux Wills, Pablo Espinosa, Tara Summers, Glen Baggerly, Jerry O'Donnell, Andrew Constantini, Michael Nouri, Morgan Lester, Todd Waring, Paul Schneider, Molly Price, Doug Haley, Nadia Lanfranconi, Joe Adler, Isa Briones, Francesca Fanti, Edward Singletary, Van Epperson, David Saucedo, Brice Williams, Cullen Douglas, Charles Howerton, Dion Basco, Gabriela Fresquez, Clint Culp, Roy Abramsohn, Tiffany Daniels, Chris Conner, June Carryl, Joey Stromberg, David H. Lawrence XVII, Jamison Haase, Jack Stehlin, Mel Fair, Tye White, Carmen Hayward, Khotan Fernandez, Jenna Willis, Jeris Poindexter, Jon Jon Briones, Caleb Foote, Nicolas Bechtel

// Pilot aktuálně jeden z nejsilnějších za poslední dobu. Výborně vykreslené postavy, scenáristé vychází z velice komplexní knihy a na těch detailech je to znát. Asi největším překvapením je pak Cuba Gooding Jr., jemuž toho démonického OJe prostě sežerete během prvních pár minut a jakmile se ponoříte do té devadesátkové atmosféry zaplněné hmatatelnými charaktery a tehdy stále poměrně nejistou americkou společností, začne vás z toho pomalu ale jistě mrazit. A to jsme teprve na začátku. Ke konci už si imho nikdo ani nevzpomene, že loni šel do kin nějaký Compton. Tohle vám teprve vykreslí skutečný obrázek o tom, jak se za oceánem pracuje s médii a potažmo rasismem. 10/10 za první díl. Odtud už leda dolů. Kompletní recenze zde.(7.2.2016)

No ja neviem, ale asi som už toho Murpyho, či na režisérskej alebo producentskej stoličke, mierne prejedený. American Crime Story síce každým záberom pripomína American Horror Story, s tým rozdielom, že sa rieši kriminálny prípad a nesnaží sa to o čo najväčšie bizarnosti na obrazovke, je veľmi podobne nasnímaný, ozvučený, s rovnako skvelými hereckými výkonmi (hlavne Cuba Gooding Jr., ktorý sa posledných pár rokov vytratil z filmov), ale predsa len som od Crime Story čakal viac. Prevažne než na príbehu som mal totiž pocit, že pilotná epizóda stojí iba na hercoch, ktorí to vzhľadom na zaručené mená dokážu utiahnuť, ale oproti iným krimi seriálom (Killing, Hannibal a pod.) mi tu až trestuhodne chýbal akýkoľvek náznak atmosféry. Samotný notoricky známy príbeh na základe skutočných udalosti o O.J. Simpsonovi je síce dostatočne pútavý, ale chýbalo mi tu aspoň kúsok napätia, pocit stiesnenia pri objavení mŕtvol alebo čokoľvek čoby American Crime Story povýšilo nad pomerne obyčajnú kriminálku. American Horror Story je v každej sérii dostatočne svojský oproti inej televíznej tvorbe, zatiaľ čo Crime Story nepriniesol nič výrazne nové, ani odlišné. Všetko je tu na svojom mieste, výrazne nejde nič vytknúť, ale pilotná epizóda bol skôr rutinnou, než niečo kvôli čomu by som sa nevedel dočkať ďalších epizód. V porovnaní so sklamaním z Hotel síce omnoho lepšie, ale aj tak mám pocit, že by si Murphy mal dať chvíľu pauzu, lebo už to je od neho skôr kvantita, než kvalita. Prísľub do ďalších epizód tu rozhodne je, takže uvidím po celej sérii. Pilotná epizóda nesklamala, ale ani nezanechala obzvlášť nadšené pocity kvôli ktorým by som chcel Crime Story odporúčať všetkým navôkol ako to bolo po pilote prvého Horror Story. PILOT: 3,5* (7/10) ... ale uvidí sa ďalej, v tomto prípade sa to hodnotenie môže skutočne ľahko pohnúť ktorýmkoľvek smerom.(12.2.2016)

Výborný pohled na jeden z nejznamějších soudních procesů v americké historii. Kvalitní herecké obsazení a velmi přesné vystižení finálního rozsudku viz zde. S obsahem prakticky všech epizod jsem byl spokojen, závěr byl hodně silný. Jen jediné bych seriálu zmínil - mohlo nám být řečeno jak dopadly klíčové postavy tohoto soudního procesu...9/10.(1.4.2017)

Ale jo, dáme to tam. Ryan Murphy to dokázal a já se konečně posadil na prdel. American Crime Story je prvotřídní soudní drama rekonstruující reálný spor, jež v devadesátých letech ovlivnil celou americkou veřejnost. A je to tak pečlivě odvedená práce, že to rovnou pasuji na zatím bezkonkurenční televizní novinku letošního roku. Pokud o tom případu slyšíte prvně, nic si nezjišťujte a rovnou se do toho ponořte. Počítám, že to finále vám pak zvedne mandle jako máloco. Obsazení je bez výjimky fenomenální… Cuba Gooding Jr. exceluje v roli vygumované fotbalové superstar s násilnými sklony, John Travolta vypadá jakoby vylezl z krypty, ale vzápětí na sebe strhává pozornost coby výřečný advokát Robert Shapiro, velmi netradiční je i David Schwimmer v roli rodinného přítele Roberta Kardashiana, celé show však s přehledem kraluje dvojice oponentů Sarah Paulsonová (státní zástupkyně Marcia Clarková) a Courtney B. Vance (Simpsonův mediální manipulátor Johnnie Cochrane). Na právnické přestřelky těchhle dvou budu vzpomínat ještě dlouho. Tak šup, je to jen deset epizod… trocha kvalitní televizní zábavy vás nezabije.(4.5.2016)

Po stránce atraktivity, informací, poučení, je případ OJ Simpsona fakt zajímavá kauza. Seriál je perfektně obsazený, ale chytá seriálové manýry - střihy na obličeje postav, záchvěvy jejich hlubokých pohledů a dlouze rozebírané pocity, které stačilo jen načtrnout. A má to deset místo čtyř nebo šesti dílů, méně by bylo více.(8.6.2016)

• - Prvou voľbou pre stvárnenie Donatelly Versace bola Lady Gaga, s ktorou v čase prípravy projektu Ryan Murphy spolupracoval na seriáli American Horror Story (od r. 2011). Gaga však odmietla, pretože nevedela zladiť svoj rozvrh s natáčaním filmu Zrodila sa hviezda (2018) a prípravou vystúpenia na americkom Superbowle. (matthew.17)

• - Seriál se natáčel v Kalifornii. (Varan)

• - Epizoda se poprvé speciálně promítala 7. prosince 2015 v New Yorku. (Varan)