Reklama

Reklama

American Crime Story

(seriál)
Trailer 1
Krimi / Drama / Životopisný
USA, (2016–2021), 24 h 48 min (Minutáž: 42–66 min)

Předloha:

Jeffrey Toobin (kniha)

Hudba:

Mac Quayle

Hrají:

Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Darren Criss, John Travolta, Courtney B. Vance, Penélope Cruz, Selma Blair, David Schwimmer (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(29)

Obsahy(1)

Režisér Ryan Murphy přináší na televizní obrazovky seriálovou adaptaci bestselleru The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson od Jeffreyho Toobina o jednom z největších amerických soudních procesů 20. století. Ten byl veden s americkým fotbalistou, hercem a miláčkem široké americké veřejnosti O.J. Simpsonem ve věci vraždy jeho manželky. Seriál podrobně vykresluje právnický proces i vše, co s ním bylo spojené. Tlak veřejnosti a médií i dlouholeté napjaté vztahy mezi policí a afroamerickou komunitou v Los Angeles. (geklon)

(více)

Videa (11)

Trailer 1

Recenze (93)

H34D 

všechny recenze uživatele

Výborné zpracování jednoho z nejslavnějších amerických kriminálních příběhů. ACS je jeden z těch "ultimátních" seriálů, kde najdete vše, co byste si u daného žánru mohli přát. Příběh je výborně napsaný tak, aby vás do poslední chvilky nechal na pochybách, drama v soudní síni je vygradováno na maximum, jeden důkaz přebíjí druhý a herci ze sebe vydávají maximum. Nejvíce se mi líbí možná až lehce satirický pohled na soudní systém v USA - na intriky a emocionální divadýlka, které musí milionáři v oblecích předvést pro 12 prosťáčků v hledišti... Jestli bude další série stejně tak dobrá, ohodnotím za 5*. 9/10 ()

tron 

všechny recenze uživatele

V polovici 90-tych rokov sa prevažne USA stalo svedkom jedného z najšokujúcejších a najšialenejších súdnych prípadov v histórii, keď bol všetkými milovaný bývalý hráč amerického futbalu a občasný herec (Nordberg z Bláznivých striel!) O.J. Simpson obvinený z brutálnej dvojnásobnej vraždy svojej ex manželky a jej milenca. A v roku 2016 sa to rozhodli sfilmovať tvorcovia jedného z najkontroverznejších seriálov súčasnosti, American Horror Story. Urobili tak prekvapivo nekrvavo, zato až desivo chladne a obludne cynicky. Bez humoru a so záujmom zachytiť čo najširšie vtedajšie "spoločenské dianie". Samotná dvojnásobná vražda totiž počas absurdného súdneho procesu nebola dôležitá! Simpson, obklopený strašidelnou svorkou špičkových, drahých a exkluzívnych advokátov, to začal hrať na svoju nevinu, na to, že to naňho "niekto" narafičil a tým niekým zrejme bola californská polícia, ktorá v minulosti mala rasistické problémy. Seriál je úplne iný, ako AHS, hoci aj v ňom hrá Sarah Paulson (a Cuba Gooding Jr., ktorý ešte v tom istom roku hral aj v 6. sérii AHS - Roanoke). Je vyčerpávajúce sledovať čosi také, človeku sa z toho robí zle a otvára nožík vo vrecku, ale proste tak to bolo a tvorcovia to len zrekonštruovali. Výborné úlohy dostali John Travolta (zároveň producent seriálu) a Nathan Lane (áno, ešte žije) na strane obhajcov, Sarah Paulson a skvelý Sterling K. Brown na strane obžaloby a David Schwimmer ako jediný Simpsonov priateľ, ktorý si dokázal zachovať objektivitu. ()

Reklama

Tom Riddle 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

OBSAHUJE SPOILERY! Ryan Murphy má v Hollywoodu pověst geniálního hyperaktivního dítěte, a to z dobrých a pochopitelných důvodů. Jeho seriály mnohdy začnou pořádným výbuchem a stylem, a pak to někde, někdy a najednou začne působit, jako by se Ryan u psaní seriálu začal snad nudit (obvykle proto, že začal psát další seriál). Stalo se mu to u Glee, děje se mu to u American Horror Story, a jeho vymazlený projekt Scream Queens se navíc nesetkal s nejvřelejším přijetím, ba ani pochopením ze strany diváků. Jsem proto dvojnásob rád a upřímně mu přeju, že tohle obří sousto, které si ukousnul s procesem OJe, zpracoval tak skvělým způsobem, a takřka neoddiskutovatelně tím potvrdil tu část o géniovi. V první sérii ACS stvořil desetihodinový televizní román, který elegantně nahlíží na celý proces od začátku do konce, na všechny jeho účastníky (včetně poroty), dělá to informativně, překvapivě civilně, a přitom neuhýbá tak daleko od vtipně skandálního pulpu (např. scény v podobě slávychtivých teen Kardashianek), který je Murphyho rukopisu tolik vlastní. Dokonale vykresluje charaktery obou stran, zobrazuje společenský přesah celého případu, rasovou problematiku, mediální šílenství, a přitom nechává všechny otazníky nezodpovězené, nenutí divákovi, jestli je OJ vinen či ne, nechává každého vyvodit si vlastní závěry (býval bych nevěřil, že si kdokoli může myslet, že OJ to neudělal, ale pak jsem se podíval na imdb a zjistil, že nemalá část diváků se domnívá, že tenhle seriál víceméně utrvzuje OJovu nevinu). Herecky (co do výkonů) i obsazením (co do vizáže) se pak ACS předvádí, jako už dlouho nic. Murphyho favoritka Sarah Paulson snad nikdy nehrála líp, a jestli za Marciu Clark nedostane Emmy i Glób, pak jsou všechny televizní ceny větší fraška, než OJův proces. Nikdo ale nijak nezaostává, takový David Schwimmer ze mě svým výkonem dokázal vymámit sympatie, které jsem k žádnému Kardashianovi nikdy nechoval. Soudce Ito či otec Rona Goldmana jsou pak zřejmě jednovaječná dvojčata svých předobrazů (viz google). Jedinou diskutabilní castingovou volbou je Cuba Gooding Jr., který se reálnému OJovi nijak nepodobá, a na tuhle roli se zkrátka typově nehodí, byť to zahrál výborně. The People v. OJ Simpson je jednou z největších televizních událostí posledních let, je strhující, zábavná, mnohdy bolestivá (1x06 jsem pomalu ronil slzy vzteku a rozhořčení, zrovna tak při verdiktu), ale především důležitá, protože podněcuje k diskuzi o závažných otázkách, a to se málokterému seriálu podaří. Murphy a jeho vlastní Dream Team zkrátka umí, a já upřímně doufám, že se během následujících sérii nenechají rozptýlit nějakým barevným odleskem na zdi. ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Popík FX se musí dávkovat opatrně. American Horror Story se pro mě od brilantního k nesnesitelnému seriálu posunulo poměrně nekompromisně - stanice to prostě přetáhla. A nyní jsou tu Crime Story a Feud, ve kterých Murphy a jeho vlastní Dream Team variují těch pár samých postupů znova a znova. Seriály FX jsou v podstatě něco jako Marvelovky - manufaktura jednolitých produkcí, které se odlišují instantní stylizací a námětem. Možná kdybych neviděl Feud, nebyl bych tak přejedený a nepřišel by mi OJ tak sterilní. I když zásadnější chyba asi je zhlédnutí komplexního Made in America, které nabídlo mnohem víc. PS: Versaceho jsem po dvou dílech opustil. ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Pilot aktuálně jeden z nejsilnějších za poslední dobu. Výborně vykreslené postavy, scenáristé vychází z velice komplexní knihy a na těch detailech je to znát. Asi největším překvapením je pak Cuba Gooding Jr., jemuž toho démonického OJe prostě sežerete během prvních pár minut a jakmile se ponoříte do té devadesátkové atmosféry zaplněné hmatatelnými charaktery a tehdy stále poměrně nejistou americkou společností, začne vás z toho pomalu ale jistě mrazit. A to jsme teprve na začátku. Ke konci už si imho nikdo ani nevzpomene, že loni šel do kin nějaký Compton. Tohle vám teprve vykreslí skutečný obrázek o tom, jak se za oceánem pracuje s médii a potažmo rasismem. 10/10 za první díl. Odtud už leda dolů. Kompletní recenze zde. ()

Galerie (221)

Zajímavosti (25)

  • Epizoda se poprvé speciálně promítala 7. prosince 2015 v New Yorku. (Varan)
  • Sarah Paulson počas nakrúcania tejto série zároveň nakrúcala aj piatu sériu seriálu American Horror Story (od r. 2011), často obe v ten istý deň. Scény zo súdnej siene totiž bývali natáčané zvyčajne o druhej nadránom. Nebolo raritou vidieť ju opakovať si texty seriálu na pľaci iného seriálu. (Astonko)
  • V ČR běžela jako první série – druhá série Versace (2018), a to od 7. dubna do 5. května 2018. (Varan)

Související novinky

Clive Owen ztvární Billa Clintona

Clive Owen ztvární Billa Clintona

16.11.2019

Herec Clive Owen (Potomci lidí, Knick: Doktoři bez hranic) byl oficiálně obsazen do role prezidenta Billa Clintona ve třetí sérii antologického seriálu American Crime Story. Nová řada ponese titul…

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Konec roku se pomalu ale jistě blíží a s ním pochopitelně brzy dorazí i nejrůznější filmové a seriálové žebříčky. Ty nás teď ale nezajímají. Místo toho se podíváme na žebříček, který se ohlíží rovnou…

O čem bude nová serie American Crime Story?

O čem bude nová serie American Crime Story?

09.08.2019

Kabelovka FX oznámila nový přírustek do série American Crime Story. Po Lid versus O. J. Simpson a Versace se antologický seriál tentokrát zaměří na politicko-sexuální skandál z roku 1998, který se…

76. Zlaté Glóby – výsledky

76. Zlaté Glóby – výsledky

07.01.2019

Prestižní 76. Zlaté Glóby, udílené asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu, byly vyhlášené první lednovou neděli z hotelu Beverly Hilton v Kalifornii. Předávání cen moderovala dvojice herců…

Reklama

Reklama