American Crime Story (TV seriál)

Krimi / Drama / Životopisný

USA, 2016–2018, 42–60 min

Mac Quayle

Cuba Gooding Jr., Sarah Paulson, Darren Criss, John Travolta, Courtney B. Vance, Penélope Cruz, Selma Blair, David Schwimmer, Édgar Ramírez, Sterling K. Brown, Ricky Martin, Connie Britton, Jordana Brewster, Kenneth Choi, Angie Patterson, Chris Bauer, Ken Lerner, Joanna Adler, Michael McGrady, Stina Lundberg, Bruce Greenwood, Nathan Lane, Billy Magnussen, Ron Roggé, Keesha Sharp, Ashlee Füss, Billy Dec, Dale Godboldo, Arriane Alexander, Romy Rosemont, Christian Clemenson, Garrett M. Brown, Cheryl Ladd, Steven Pasquale, Leonard Roberts, Malcolm-Jamal Warner, Christiann Castellanos, Ethan Flower, China Jesusita Shavers, Kwame Patterson, Michael Nardelli, Sam Sarpong, Evan Handler, Larry King, Rob Morrow, Nick Baga, Kelly Pendygraft, Joseph Siravo, Susan Beaubian, Patrick Labyorteaux, Bonita Friedericy, Iris Almario, Suzanne Gutierrez, Rick Otto, Dijon Talton, Kevin Scott Allen, Nelson Cragg, Tyler Poelle, Vincent M. Biscione, Megan Kathleen Duffy, Robert Morse, Judith McConnell, Tracy Fraim, Andrew Patrick Ralston, Marguerite Moreau, Daniel Robbins, Ricky Harris, Jessica Blair Herman, Rick Chambers, Rio Hackford, Jessica J. Stowes, Cocoa Brown, Tom Beyer, Roger Rignack, Greg Collins, Rocky McMurray, India Dupré, Laura Vallejo, Amiée Conn, Nikki Howard, Alma Martinez, Tayler Buck, Finn Wittrock, Max Greenfield, Nico Evers-Swindell, Annaleigh Ashford, Paul Hansen Kim, Walter Addison, Angel Parker, Luke Albright, Will Chase, Brett Edwards, Mike Farrell, Jay R. Ferguson, Cody Fern, Christine Horne, Judith Light, Charles Maceo, Cathy Moriarty, Dascha Polanco, Lavinia Postolache, Robert Catrini, Frantz Durand, Ric Maddox, Valeri Ross, Bee-Be Smith, Peggy Blow, José Zúñiga, Carlos E. Campos, Alex Fernandez, Jack Armstrong, Chandra Michaels, Aimee Mann, Michael Shamus Wiles, Razaaq Adoti, Sophie von Haselberg, Daniel Hagen, Caryn Richman, Delpaneaux Wills, Pablo Espinosa, Tara Summers, Glen Baggerly, Jerry O'Donnell, Andrew Constantini, Michael Nouri, Morgan Lester, Todd Waring, Paul Schneider, Molly Price, Doug Haley, Nadia Lanfranconi, Joe Adler, Isa Briones, Francesca Fanti, Edward Singletary, Van Epperson, David Saucedo, Brice Williams, Cullen Douglas, Charles Howerton, Dion Basco, Gabriela Fresquez, Clint Culp, Roy Abramsohn, Tiffany Daniels, Chris Conner, June Carryl, Joey Stromberg, David H. Lawrence XVII, Jamison Haase, Jack Stehlin, Mel Fair, Tye White, Carmen Hayward, Khotan Fernandez, Jenna Willis, Jeris Poindexter, Jon Jon Briones, Caleb Foote, Nicolas Bechtel, Angela Elayne Gibbs, Kelsey Griswold, Alberto Isaac, Jennifer Birmingham Lee

Původní plán byl dát si to jako "televizní večerníček" (tzn. jeden díl před spaním každý večer) po skončení olympiády. Jenže poté, co jsem se zkusmo podíval na první díl. jsem okamžitě pouštěl druhý a tímhle tempem všech deset epizod zvládl za cca tři večery (rychleji to opravdu nešlo, volného času je málo). Soudní dramata mám rád, Grishama jsem před lety přečetl snad kompletního. A lepší příběh si jako předlohu si tenhle seriálový bonbonek nemohl vybrat. Naprostý herecký koncert a další důkaz, proč je (pro mě osobně) daleko lepší dívat se na seriály než na filmy. Za těch cca 7 a půl hodiny se vztahy mezi jednotlivými postavami tak zapletly a vyvíjely (zejména souboj Cochran - Darden je perfektně podaný), že mě až mrzelo, když seriál skončil. Řemeslně brilantně odvedená práce až na casting - ten je DOKONALÝ (porovnejte skutečnou podobu účastníků soudu a jejich hereckých aktérů) až na jednu, ale zásadní věc: Goodingovi jr. jsem v roli bývalé hvězdy amerického fotbalu vůbec nevěřil. To bylo šlápnutí vedle. P. S. SPOILER - ještě pár podobných snímků a já, tolerantní městský středostavovský liberál, se stanu extrémně alergickým na slovní spojení "boj proti diskriminaci černošské rasy". Co předváděl Simpsonův obhájce Johnnie Cochran, to teda bylo něco. Pak se nedivme, kam se vztah mezi černými a bílými (nejen) v USA dostal. Asistent žalobkyně Chris Darden to v roce 1995 řekl naprosto přesně: "O J. Simpson je prvním černochem, kterého ve Spojených státech osvobodili jen kvůli tomu, že je černý."(22.8.2016)

Vezměme to popořadě, hezky od začátku a rovnou upozorňuji, že to nebude krátký komentář. Během jediného dne jsem shlédnul jeden z nejlepších seriálů, který jsem kdy viděl. Nejde ani tak o námět jako spíš o geniální zpracování. Napětí se mě drželo od první zatracené minuty až do poslední zatracené minuty. Herecké výkony na solidní ocenění, špičkový hudební podkres, casting se trefil dokonale do reálné předlohy a technické zpracování na nejprofesionálnější úrovni. Ano, je tu (zatím) seriál roku. Na začátku se Vás tedy zeptám; říká Vám něco jméno O.J. Simpson? A ne, opravdu nemá společného nic se žlutou rodinou ze Springfieldu. My, jakožto filmoví diváci a milovníci, známe O.J. především z filmů jako Skleněné peklo, Člen klanu (vynikající rasistický film o Ku Klux Klanu) a trilogie Bláznivá střela (ano, je to ten srandovní černoch, kolega hlavní postavy). Milovníci sportu ho však mohou znát jako jednoho z nejlepších hráčů amerického fotbalu, doslova jako hvězdu NFL. Zlomil několik rekordů a v roce 1985 byl, po odchodu z ligy, uveden do síně slávy. To je ale jedno, minulost řešit nebudeme, zaměříme se na na jedno datum, ve kterém začíná tenhle skvostný seriál od tvůrce American Horror Story. Dvanáctý červen roku 1994. V ten den totiž ,,pravděpodobně,, zabil svoji ex manželku a jejího přítele. A odstartoval tím, ve světě známý, proces století. Je úplně jedno jak ve finále rozhodl soud státu Kalifornie, respektive soud města San Francisco. Nebudu tady rozebírat zbytečné detaily, jen to krásně shrnu. V noci 12. června 1994 byla nalezena dvě brutálně zohavená těla. Nicole Brown Simpsonové a Ronalda Goldmana. Prvním a jediným podezřelým byl O.J. Simpson, světoznámý hráč NFL a filmová celebrita s kariérou na rozjezdu. Policie O.J. zadržela a začal soudní kolotoč, do kterého se zapojila korupce, rasismus (jo, O.J. je černoch jak Rodney King káže) a naprosto absurdní svědectví. Na konci procesu, který trval několik let, byl O.J. shledán nevinným díky perfektní obhajobě, která využila všech možných kliček v zákoně. Porota rozhodla a davy lidí, kteří byli na straně O.J., mohli slavit. Nevinný, i když veškeré důkazy mluvily přímo na vinný. Justiční šaškárna. Seriálu se nemohl zmocnit nikdo jiný, než seriálový král příběhů Ryan Murphy (všechny série American Horror Story, Scream Queen). Jeho rukopis dýchal z každé scény a především castingem. Roli O.J. Simpsona ukořistil skvělý herec Cuba Gooding Jr. (Plnou parou vzad, Pearl Harbor) a zvládl ji na jedničku s hvězdičkou. Postavu ztvárnil tak dobře, že se mi i zprotivil. Další známým jménem je John Travolta (Pomáda, Horečka sobotní noci, Pulp Fiction), který svou postavou slizce stál na straně obžalovaného a díky němu se soud vyvíjel jak se vyvíjel. Skvěle, opravdu skvěle zabráno, až i překvapil. Pak je tu David Schwimmer (především známý jako Ross Geller z Přátelé), který v roli Roberta Kardashiana (ano, člen klanu TĚCH Kardashianů, kteří v showbyznysu straší i teď, prdel Kim je všude) zazářil na stará herecká kolena a opět, další velké překvapení. Posledním, méně známým jménem, je Sarah Paulson (skvěle se předvedla ve všech sériích American Horror Story) na straně státních žalobců, mluvící za lid jako takový. Samozřejmě v seriálu není nikdo vysloveně špatný, ale u mnou zmíněných to je sázka na jistotu. Pomalu se blížíme na konec, tak vydržte přátelé. I když se jedná o rekonstrukci případu starého přes dvacet let a výsledek je znám, tak seriál vtáhne a nepustí, dokud neskončí poslední díl a Vy neotevřete wikipedii, jakože jak to teda bylo. Případ pana Simpsona jsem znal, ale ty podrobnosti kolem, to napětí, to zoufalství, nespravedlnost, hyenismus... to všechno na Vás dýchá díl od dílu a prostě nepustí. Deset dílů, deset částí, během kterých si musíte názor na případ udělat sami. Já si ho udělal a pokud umíte číst mezi řádky, tak víte jaký. O.J. Simpson tedy skončil jako nevinný. Musel však po čase zaplatit šílených 33 milionů dolarů odškodnění pozůstalým na straně zavražděného Ronalda Goldmana. Nezaplatil. Později byl O.J. zatčen za krádež trofejí a taková hovadina mu už neprošla. Do dnes, i teď, když tyto řádky píšu, sedí ve vězení a čeká na konec trestu. No jo, na každou svini se voda vaří... Skvělý námět, skvělý herecký koncert, geniálně natočené. Chci American Crime Story 2 a chci další dechberoucí kolotoč kolem šíleného případu. Tohle totiž není scénář, tohle je realita. Pěkně zkurvená realita. 5* a.k.a 100%(2.5.2016)

Výborný pohled na jeden z nejznamějších soudních procesů v americké historii. Kvalitní herecké obsazení a velmi přesné vystižení finálního rozsudku viz zde. S obsahem prakticky všech epizod jsem byl spokojen, závěr byl hodně silný. Jen jediné bych seriálu zmínil - mohlo nám být řečeno jak dopadly klíčové postavy tohoto soudního procesu...9/10.(1.4.2017)

// Pilot aktuálně jeden z nejsilnějších za poslední dobu. Výborně vykreslené postavy, scenáristé vychází z velice komplexní knihy a na těch detailech je to znát. Asi největším překvapením je pak Cuba Gooding Jr., jemuž toho démonického OJe prostě sežerete během prvních pár minut a jakmile se ponoříte do té devadesátkové atmosféry zaplněné hmatatelnými charaktery a tehdy stále poměrně nejistou americkou společností, začne vás z toho pomalu ale jistě mrazit. A to jsme teprve na začátku. Ke konci už si imho nikdo ani nevzpomene, že loni šel do kin nějaký Compton. Tohle vám teprve vykreslí skutečný obrázek o tom, jak se za oceánem pracuje s médii a potažmo rasismem. 10/10 za první díl. Odtud už leda dolů. Kompletní recenze zde.(7.2.2016)

Ryan Murphy mi po zmršenej AHS opäť dokázal, že kvality v ňom stále driemu. Akonáhle bol tento seriál oznámený, spozornel som, no keď som sa dozvedel meno jeho tvorcu, opäť som vychladol. A teraz, po záverečnej epizóde, len smekám klobúk. Pojatie celého procesu od začiatku do konca, optikou oboch strán, je neuveriteľne komplexné, zahŕňajúc všetky chyby, ktoré prokuratúra počas procesu spravila, a ktoré dopomohli k finálnemu verdiktu, rovnako ako aj vykreslenie nálady doby a rasových problémov. Fenomenálne herecké výkony cez Sarah Paulson po Travoltu či Courtneyho Vanca. A napriek tomu, že človek vie, ako sa všetko skončí, seriál aj tak dokáže natoľko zručne dramaturgicky pracovať s príbehom a postavami, že vytvorí také napätie v každom dieli, aké by mu mohli závidieť sebelepšie drámy. Klobúk dole, Murphy.(16.4.2016)

• - Penélope Cruz projekt zaujal hneď ako dostala ponuku. Ryanovi Murphymu sa však ospravedlnila, že najprv musí zavolať Donatelle Versace osobne, aby jej schválila účasť v projekte. Dámy následne spolu telefonovali viac ako hodinu. Napriek tomu, že Versaceho rodina nebola z projektu nadšená, Donatella Penélopinu účasť odobrila a poslala jej kyticu kvetov. (matthew.17)

• - Prvou voľbou pre stvárnenie Donatelly Versace bola Lady Gaga, s ktorou v čase prípravy projektu Ryan Murphy spolupracoval na seriáli American Horror Story (od r. 2011). Gaga však odmietla, pretože nevedela zladiť svoj rozvrh s natáčaním filmu Zrodila sa hviezda (2018) a prípravou vystúpenia na americkom Superbowle. (matthew.17)

• - Seriál se natáčel v Kalifornii. (Varan)