Muž z Vysokého zámku

• USA The Man in the High Castle
USA, (2015–2019), 36 h 6 min (Minutáž: 45–70 min)

Tvůrci:

Frank Spotnitz

Předloha:

Philip K. Dick (kniha)

Alexa Davalos, Rupert Evans, Luke Kleintank, DJ Qualls, Rufus Sewell, Michael Rispoli, Carsten Nørgaard, Conor Leslie, Rick Worthy, Hank Harris, Ron Roggé (více)

Série(4) / Epizody(40)

geimz

1. séria : Sľubný začiatok, podobných seriálov o alternatívnej histórii a náckoch v Amerike príliš nepoznám, takže zaujať vie už len z popisu. Dalo sa z toho však vytrieskať oveľa viac. Príbeh je komorný, čo samo o sebe nie je mínus, no po konci série som sa dočkal viacej otázok než odpovedí, čo nie je zrovna dobre. Dúfam, že druhá séria objasní určité veci, a tiež naplní svoj potenciál, ktorý je obrovský. Zatiaľ rozpačitých 75%. ()

NaughtyKoopa

Špičkový námět plný potenciálu, ale zatím se mi zdá, že se tvůrci nedokáží rozhodnout jakou cestou se vydat a proto provedení trochu hapruje. Snaží se odvyprávět příběh velkých rozměrů, ale (zatím) na to nemají dostatečné velké prostředky. Atraktivní tento seriál dělá kromě námětu i skvělá výprava a několik postav, obzvláště pak Obergruppenführer John Smith, protože to je jedna z nejlepších nacistických postav vůbec. Ostatní postavy jsou dobré, až na pár výjimek, které vás ke konci už docela serou, ano mluvím k tobě Juliano. Je to zbytečně rozvleklý, pořád čekáte, že se tam začne dít něco velkého, ale ono pořád nic. A také už začínám být alergický na to přepálené osvětlení každé scény, kde ze všech oken a světel svítí bíla a ta se pak odráží po celé scéně. Neztrácím naději a věřím, že druhá série roztočí show do plných obrátek. 6/10 ()

Mimomisu

Pomalejsi tempo tomuhle pribehu vubec neskodi, namet neni tak originalni jak si nekdo mysli (staci napr. zminit film Otcina, knihy What If... nebo posledni dily Wolfensteina :) ). Ale o to nejde, slusnej, napinavej pribeh, ktery umocnuje skvela vyprava a dobova stylizace a hlavne to vseobjimajici depresivni, bezvychodny, totalitni dusno, diky kteremu si divak nemuze byt jestli se nektera z hlavnich postav vubec dozije konce. ()

Santino7

Nápad vskutku zaujímavý, tématika "čo by bolo keby" formou alternatívnej histórie je niečím, s čím som sa ešte snáď ani nemal možnosť stretnúť, respektíve si na nič také nespomínam, a tak tento relatívne nenápadný a málo známy seriálový počin bol u mňa okamžite, ako som naňho natrafil akousi "must see" záležitosťou. A teraz, po zhliadnutí prvej série a načatí série druhej môžem konštatovať, že moje pocity sú zatiaľ vcelku zmiešané. Na jednej strane sa mi páči situovanie seriálu, myšlienka, atmosféra a skrátka celková neokukanosť danej tématiky, ako som spomínal už v úvode, avšak zároveň mi to nedá a musím vytknúť isté rušivé elementy - tak v prvom rade, drvivú väčšinu času mi to príde až priveľmi kulisovité. Skutočne netuším, či je to vinou nízkeho rozpočtu či možností tvorcov, nakoľko nemám ani len potuchy, v akých číslach sa pri tomto kúsku pohybujú a nie som v tomto smere ani žiadnym odborníkom, avšak to, že som si tento čiastočne rušivý faktor dokázal všimnúť i mojim laickým pohľadom sám o sebe stojí za uváženie. Ale samozrejme, to samo o sebe nie je niečím, za čo by sa vyložene "strieľalo", veď je mnoho seriálových kúskov, ktoré uspeli v prvom rade vďaka obsahovej stránke, len vravím, že čosi to na výslednom dojme nepochybne uberie. Rovnako tak mi prekážalo aj obsadenie, kde mi väčšina hercov príde viacmenej nevýrazných. Že sú to tváre neokukané a neznáme samo o sebe nevadí, len by bolo dobré, keby sa dokázali prejaviť. Z aktuálne popredných postáv ma plne presvedčil zatiaľ snáď iba Rufus Sewell, ktorému postava obergruppenführera SS sadla priam perfektne a o kvalitách presviedča dominanciou prakticky v každej scéne, v ktorej sa objaví. Nejednoznačnou sa mi dosiaľ javí Alexa Davalos, ktorá je síce typologicky herečkou pomerne zaujímavou, no ako vravím, názor mám na ňu zatiaľ nejednoznačný, každopádne za povšimnutie nepochybne stojí. Z vedľajších postáv za zmienku stojí ešte hádam aj Carsten Norgaard, ktorý sa svojej úlohy zhostil taktiež výsostne dobre, avšak zvyšok obsadenia zatiaľ nič moc. Primárne tým mám na mysli najmä dve hlavné mužské postavy, kde ani Rupert Evans ani Luke Kleintank mi absolútne nepripadajú ako charakterní herci, ktorí by dokázali utiahnuť takýto počin. Nuž a čo sa týka obsahovej stránky, tempa a tak ďalej, tu som ešte relatívne dosť na vážkach. Čosi sa mi páči veľmi, sem-tam mi prekáža prílišná rozťahanosť a pomalosť (čo sú paradoxne faktory, ktoré mi väčšinou vyhovujú), občas by som si prial odlišné smerovanie deja (mám tým na mysli najmä viac pozornosti a priestoru nacistickej ríši, prípadne neutrálnej zóne, ktoré z môjho pohľadu skrývajú ďaleko viac potenciálu než ríša pacifická, a teda japonské cisárstvo), občas viac vyhrotenosti a napätia, menej súcitu s postavami (a teda temnejšie smerovanie), avšak "v globále" sa mi to istým spôsobom aj páči, a vzdať sa to zatiaľ ešte určite nechystám. Nuž a aby som nezabudol, taktiež oceňujem aj výskyt reálnych osobností, z ktorých nám boli zatiaľ predstavení A. Hitler a R. Heydrich, obaja boli vykreslení pomerne zaujímavo, a teda dúfam, že sa časom objavia aj ďalší, uvidíme. Doposiaľ teda niekde na hrane medzi troma až štyrmi hviezdičkami, a i keď sa zatiaľ "preventívne" prikláňam k tej horšej, skeptickejšej variante, dvierka si nechávam dozaista otvorené a ďalší vývoj môže hodnotenie poľahky v pozitívnom smere pozmeniť. Uvidíme, za šancu to pravdepodobne stojí, i keď či to aj skutočne dokáže obstáť v momentálnej veľmi vysokej konkurencii v rámci seriálovej tvorby, to už stojí za uváženie... 70% () (méně) (více)

cesky_hrac

O tomto seriálu jsem věděl poněkud dlouhou dobu předtím než jsem ho zhlédl. Plánoval jsem se na něho podívat. Ale jaksi jsem se k tomu nedostal. Vlezli mi do toho jiné filmy či seriály. Nepsal bych ale tento komentář kdybych seriál nepokořil. Jsem rád, že jsem se k němu konečně dokopal. Učinil jsem správné rozhodnutí...Všem hlavním postavám seriálu jsem nepřál smrt. Při velmi napjatých scénách jsem si klekl. Sepjal ruce a vyslovil tato slova: ,, Bože, prosím ať přežijí." Většinou Bůh má slova vyslyšel... Tohle jsem hlavní co bych řekl. Dále můžu vyzdvihnout výbornou kameru, kostýmy, herecké obsazení a tak dále. Sice bych neplýtval slovy. Ale neudělám to . Doufám že jsem svůj názor na tento seriál pořádně vyložil. Bylo to upřímné.. Dávám seriálu 9 z 10 filmů vytvořené mužem z Vysokého zámku.. ()

bobstock

Jedním slovem zklamání, tak utahanej seriál jsem ještě neviděl. Kdyby mě někdo hodil na stůl pilotní epizodu tak jak byla zde. Normálně bych s ním vyrazil dveře. Ve vší slušnosti jsem první sérii dokoukal v doufání, že se někde pohne vzduch a hle nic tam ani tady. A to se přiznám, že jsem si snad poprvé pustil přehrávač na 1,5 rychlosti navíc, aby mi u toho neupadla hlava nudou. Nejzajímavější událost první série, smutné zjištění jistého nazi důstojníka o svém synovi, thats all. No more. uff ()

dan4815

Dlouho, převelice dlouho se nestalo, že bych u seriálu udržel takovou pozornost. Jak u samotných dílů, tak i v rámci celého seriálu - mám jich mnoho rozkoukaných, ale nic z toho. Bál jsem se okamžiku, kdy nastane konec, a ten po téměř dvou měsících nastal. Seriál je velice proměnlivý, ačkoliv začátek se jeví, že se děj bude ubírat jinudy, a že se pomalu ani nerozjede, opak je pravdou. Téma alternativního vesmíru, kde nacisté a Japonci vyhráli válku, je velmi poutavé. Postupem času seriál servíruje mocenské hry. Nejsou tak heroické, ale tíha rozhodnutí a sledování proměny hlavních postav je tou nejlepší částí seriálu. Ano, téměř každá hlavní postava projde proměnou. U některých postav tomu fandíte, u některých vás to mrzí. Nemůžu se však ubránit pocitu, že seriál s každou sérií se sice stává akčnější, zároveň ale v některých aspektech slábne. Na samém začátku je scénáristická střídmost, který je postupně nahrazována „co to kurva“ momenty. Zajisté, jsou momenty, které jsou silné, jsou také momenty, které vnímáte, že jich nebylo zapotřebí. Líbí se mi dramatické úsilí herců, ale některé dějové linky nikam nevedou. Byly prázdnou náplní, asi proto, aby byl seriál vhodný i pro plačtivé diváky. Seriál nerovnoměrně „oblíbil“ postavy. Smith a jeho žena byli někde úplně jinde. Kido, ač jsem ho měl na začátku za čuráka, byl pro mě v dalších sériích druhou nejzajímavější osobou. Na stejné úrovni byl Tagomi, jenž vnášel do seriálu první proměnu. Byl prvním, který začal pochybovat, byl také nejvíce čestným mužem. Postava Juliany Crain mi přišla na hovno. Už od začátku byla jak osina v zadku. Příliš moralistický, příliš silná na všechny situace. Další postavy byly jenom výplní, které přišly a zase odešly, aniž by mi jich bylo líto. Celkově si myslím, že odbojáři byli hodně nadhodnoceni. Parta lidí dokáže vyhodit do povětří od budov po sloup mostu? Mají ke všemu informace? Jen tak se připraví a ani Japonci, tak ani Němci o ničem nevědí? V této rovině seriál selhal. Je to až naivní pohled na odboj. Jak může skupina lidí s lehkostí přechytračit obrovské mocnosti? A za tak krátkou dobu. A jak může odboj fungovat, když v odboji panuje snad enormně veliká důvěra mezi členy? Není to reálné, někde měl být seriál více paranoidní, někde zase ubrat. Ano, pro tohle dílo je jistá naivita typická, přes to mě bavil. Kdyby se mohl ale seriál změnit, dal bych mu reálnější tvář odboje, raději bych sledoval seriál, který se zaobírá značnou částí epochy a také bych rád viděl odboj, který ve velkém umírá, když se snaží dostat tam, kam chtějí. Seriál krásně ukazuje „snové“ představy nacistů, jak by vedli propagandu v Americe. A dařilo se to, atmosféra byla opravdu přesvědčivá. Podruhé se již nekouknu, seriál staví na pocitu překvapení. Závěrem bych chtěl dodat, že poslední díly byly špatné. A samotný konec je useknutý, nic neříkající a snad i nelogický. „Proč lidé míří do, pro ně neznámého světa, který je zničený? Je to snad z vesmíru, kde oba režimy přežily? Co se dělo dál s dalšími postavami? Jedna věc mi však silně utkvěla v paměti. Smithova zlomená slova, že neví jak genocidu zastavit (tím i možná zachránit svou manželku, byť by to možná bylo nemožné), a přitom to zastavil svou smrtí, tím, že se ho lidé báli a mysleli si, že to chce on sám. () (méně) (více)

sedlo03

Ne každý seriál je mi souzen. Nemohl jsem se do toho dostat, a tak po 5 epizodách se snahou končím. Ale určitě kvalitní podívaná. ()

toi-toi

Začiatky seriálu sú ťažké, cez prvé dva diely som prekúsal, Zvyknúť si na množstvo postáv a mierne chaotický dej stojí za to. Po treťom diely ma to vtiahlo a už nepustilo. Sewell a Gorman sú hlavné ťaháky, i keď Gorman má len epizódnu rolu (respektíve trojepizódnu). Svoje úlohy si vychutnávajú a keďže obaja sú dostatočne démonický, dáva to seriálu pravý šmrnc. Majú však málo priestoru na úkor iných postáv a horších hercov. Spracovanie je podľa očakávania, kvalitné. ()

Tomihiro

Spojenci prohráli druhou světovou válku, východní pobřeží USA je okupováno Německem a západní pobřeží Japonskem. Panují však obavy, jakou politiku zvolí nový říšský kancléř ve vztahu k Japonsku, zda nedojde k nové světové válce. A do toho všeho po celých Spojených státech koluje kniha, popisující historii, ve které mocnosti Osy válku prohrály, její autor je právě Muž z Vysokého zámku. Co z toho je však realita a co fikce? To je ve zkratce popis Dickova alternativního světa počátku šedesátých let z jeho mistrovského románu! Měl jsem z pilotu trochu obavy, ne vždy zfilmování Dickovy předlohy dopadne dobře, ale tohle se vážně povedlo. Jsou zde určité změny (místo knihy je zde cívka filmu s alternativní historií), ale celkově z toho sálá Dickova temná vize! Za mě zatím čtyři hvězdy a doufám, že to půjde ještě nahoru. (7.4.2017) Po druhé sérii dávám plný počet. Oblíbené postavy seriálu - Nobusuke Tagomi (Cary-Hiroyuki Tagawa), Obergruppenführer John Smith (Rufus Sewell). ()

MAJkLSON

Namet slibny a pilot celkem slusny. Ted jen pockat, jak dopadnou dalsi dily. Ale mam trochu obavu, aby to neskoncilo jako Jericho, kde byl namet a premisa taky super, ale pak se to zvrhlo v klasicky serial, kde kazdy spi s kazdym a je to celkove pak o nicem. ()

Milwa

Alternativní historie bez kontextu. Děj mne nijak zvlášť nezaujal, postavy hodně ploché...za mně ne děkuji. Ano musí tam být hodně heilování a surovost + krásná naivní hrdinka co umí Aikido. Přitom potenciál to určitě mělo...škooooda. ()

Endavour

Velmi zajímavý nápad a perfektní výprava. Po desetihodinovém nočním maratonu můžu říct jen jedno - těším se na druhou sérii! Šílená idea japonsko - nacistické apokalypsy Vás prostě dokonalé vtáhne. Pět hvězdiček ale neudělím, důvodem byly někdy dost nudné a irelevantní dialogy, které nikterak nesouvisely s dějem. Pro milovníky Wolfensteinu nutnost zhlédnutí. Mé hodnocení činí 88%. ()

readan

Toto je asi prvý seriál s príbehom alternatívnej histórie, čo som videla a môj záujem pritiahla hneď pilotná epizóda. Ten nápad ma proste ohúril a keďže neviem či by som sa vôbec niekedy ku knižnej predlohe dostala, som nadšená, že sa niekto odvážil to dať do skvelej filmovej podoby s tak obdivuhodnými hercami. Celú prvú sériu som sledovala v napätí, ktoré bolo zakaždým dokonale vystupňované až do onej poslednej časti. Druhá séria už síce nie je taká strhujúca ako tá prvá, ale za to odhaľuje celkom nové kuriózne zákutia príbehu či postáv ako takých. ()

LeitoSE

Výborná adapácia Dickovej knižnej predlohy, ktorá teoretizuje, ako by sa svet vyvíjal, keby nacistické Nemecko a Japonsko vyhrali druhú svetovú vojnu. Prvá séria je síce trochu pomalšia a zbytočne tam je nastavená romantická linka, no druhá séria nedá divákovi vydýchnuť. Zdanlivo náhodné, ale zato realistické udalosti, s ktorými sa musia vysporiadať hlavné postavy sa nakoniec spoja v jeden mozaikovitý celok, ktorý ukáže ako výborne dokázali scenáristi budovať dej a adaptovať predlohu, pričom menili dosť význačné oblasti a nakoniec aj po vyčerpaní obsahu knihy pokračovali s rovnakou kvalitou. 20/20 - 85% ()

Fairbanks

Ach jo. Vynikající předloha, prachy od Amazonu na kvalitní výpravu..a takovej šmejd! Pět dílů jsem čekal jestli se teda něco začne dít, a nezačlo. Postavy čekají, významně koukají, jezdí sem a tam, potkávají se, ale smysl žádný. Šlendriánská práce (pravděpodobně celé armády) scénáristů mne nakonec tak vytočila, že to vzdávám a i přes určitou líbivost a atraktivitu námětu končím. ()

Mlle

Navzdory přímočarým sympatiím, které zcela neproblematicky a beze všech pochyb vzbuzují jak hlavní postavy, tak jejich reální zprostředkovatelé, mě seriál příliš neoslovil. Sama myšlenka alternativního poválečného vývoje se mi jako jediný nosný nápad nejeví dostačující, příběh je fádní, psychologie postav recyklovaná, dramatická linka hraje pingpong s očekávatelnými emocemi a do popředí tak vystupuje jediný prvek, který pozvedá seriál z průměru – atmosféra. Celkově zase jen další desaturovaný seriál, jakých jsou dnes stovky. ()

Honza dAve

P. K. Dick byl prý dosti šílený spisovatel a taky asi vyzkoušel hromadu drog a ten seriál je zřejmě z knižní předlohy hodně modifikovaný, aby se na to vůbec dalo koukat (slyšel jsem, žádnou jeho knihu jsem zatím nečetl). Ale je to jeden z nejlepších a nejnapínavějších seriálů dneška, skutečně ponurá a děsivá alternativní historie, s tou lehkostí, s jakou i hrdí Američané tak snadno kolaborují s německými i japonskými uchvatiteli, s oním všemocným státem. A přece je tam ta jiskřička naděje. SPOILER: . . . . . Brutálně děsivý je živý postarší Heydrich. ()

Amazon zachránil The Expanse

Amazon zachránil The Expanse