Insidious: Poslední klíč

• Irsko

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 2018, 103 min

(65%) Viděno v kině. Tak abych to tu trochu vysvětlil jak je to s touto sérií. Insidious (2010) a Insidious 2 (2013) jsou první dva díly této série. Insidious: Počátek (2015) jak už napovídá název je prequelem k prvnímu Insidiousu z r.2010. A tento Insidious: Poslední klíč (2018) je pokračováním prequelu Insidious: Počátek. V poslední scéně tohoto nového Insidiousu spatříme scénu z Ins. z r.2010. Takže je jasné, že další díl (pokud bude) už bude přímým pokračováním Insidiousu 2. Sakra, nějak jsem se rozvášnil, ale já si nemůžu pomoci, chci mít v tomto pořádek. No, nyní k filmu. Vloni jsem byl zklamný z nové Annabelle, ale zde si nijak výrazně stěžovat nemůžu. Rozhodně to nemá na první dva Ins., kterým jsem dal 5*. Ale zase je to lepší než nudný Počátek, který schytal jen 2 slabé hvězdičky. Takže příběh mě opravdu zaujal, má pár dobrých rozuzlení, zejména ve finále. Sice ½ snímku trochu vře, chvílemi jsem se mírně nudil, strašidelná atmosféra se režisérovi povedla tak na půl. Zase ale musím pochválit chvílemi vsunutou brutalitu. Nemyslím tím hektolitry cákanců krve nebo řezání končetin, ale kruté zacházení s dětmi apod. V 2/2 se to už víc rozjede, dojde i na pár lekaček a pár napínavých scén včetně slušného finále. Herci byli celkem obstojní. No, jsem fanoušek těchto novodobých duchařin, ale už je toho asi moc, je to takové moc omleté, ale kdyby se k tomuto vrátil Wan, myslím si, že by to dopadlo ještě lépe. Solidní nadprůměr a ještě jednou si to někdy pustím. Očekával jsem nudu, jako byl Insidious: Počátek nebo druhá Annabelle. To se naštěstí nestalo. Takže, aspon, že tak.(9.1.2018)

Ak by som mal menovať jeden z najviac podceňovaných filmov posledných rokov, určite by tam bolo Šialenstvo Debory Logan (2014), skvelý found footage horor, ktorého citovali i niektoré horory bežiace tento rok v kinách. Našťastie jeho režisér Adam Robitel dostal šancu v nevďačnom štvrtom pokračovaní ďalšej nekonečnej hororovej sérii (Saw), ktorú založil geniálny "master of horror" James Wan. Ten po dvojke síce zdrhol k nalešteným bicákom Vina Diesela a Aquamana, ale sériu drží pevne v rukách scenárista, herec, režisér Leigh Whannell. A ajhľa nové Insidious je podobným kvalitatívnym znovuzrodením ako bola Annabelle 2. Insidious 3 sa snažilo naviazať na úspech a nespornú kvalitu prvých dvoch dielov, ktoré ešte točil sám Wan, predtým než išiel do čistej komercie alá Rýchlo a Zbesilo 7. Nebol to vyložene zlý pokus, ale v druhej polke skĺzol k zbytočnej sebaparódii a vyšumel rýchlejšie ako fľaša šampanského v ruke Braňa Mojseja. Zbytočný by bolo slovo akým by som ho teraz zhodnotil a uvedomujem si, že si z neho narozdiel od predošlých dielov, nič nevybavujem. Insidious: Posledný kľúč začína ako nudná prvoplánová ľakačka, ale dokazuje že podľa traileru, či prvých desať minút, nemožno hodnotiť celý film. Tešil som sa, že sa v recenzii "vyblbnem", znosím ho pod čiernu zem ako fanúšik Insidious 1 & 2 a namiesto toho ho musím seriózne zhodnotiť a pochváliť neočakávane prekvapivý hororový štart roka 2018. Vo flashbacku z minulosti v Novom Mexiku roku 1953 sledujeme malú dievčinu, ktorá vidí duchov a mláti ju otec-tyran. Presúvame sa do súčasnosti a zisťujeme, malý spoiler, že sme videli detstvo známeho média z predošlých dielov, Elise (Lin Shaye). Musí sa vydať čeliť duchom z vlastnej minulosti do domu hrôzy zo svojho detstva, kde sa novému nájomníkovi (skvelý Kirk Acevedo) začnú zjavovať desivé prízraky. Elise musí v pokročilom veku bojovať proti zlu z inej dimenzie i proti reálnej hrozbe, ktorú nikto neočakával. Opäť jej pritom pomáha sympatické duo "krotitelov duchov" Specs, ktoré nahrávajú prítomnosť duchov pomocou najmodernejších technológii. Jedného z dvojice si klasicky zahral scenárista všetkých dielov, trojky i ako režisér, Leigh Whannell. Práve Leigh Whannel je ten dôvod, prečo Insidious 4 funguje oproti trojke, respektíve vďaka jeho inteligentnému scenáru (no oka i ako herec je fajn). Posledný kľúč je totiž zaujímavý film, ktorý prehlbuje celé univerzum série, vyťahuje kostlivcov zo skrine (doslova) a funguje i ako horor s reálnou hrozbou. Ak si odmyslíte zopár duchárskych ľacných ľakačiek a koniec, Insidious obstojí i ako temný realistický horor alá Muž v temnote. Práve naháňačka v temnom dome ho silno evokuje a patrí k tomu najlepšiemu. Celý film je postavený na silnom príbehu, občas prerušený drsnými ľakačkami, kedy slabším povahám zabehne popkorn a naozaj ma bavilo sledovať, akým smerom Leigh túto sériu posúva. Už len nápad spraviť hlavným ťahúňom filmu dôchodkyňu, ktorá vie preniknúť do inej dimenzie je úplne antimainstream. Do toho až šialene pomalé tempo s mizivým počtom strašidelných momentov a divák by čakal skôr brak roka. Našťastie Leigh je ostrieľaný scenárista a Adam nádejný režisér, takže nemiesto klasického hororu, dostávame i samostatne fungujúcu zábavnú sondu do Elisinej minulosti, do minulosti celého Insidious, ktoré sa krásne na konci zacyklí do jedného celku. Najstrašidelnejšie je zlo, ktoré nevidíme alebo ktoré môže byť reálne a presne toho sa drží nové Insdious. Dlho nás naťahuje pomalým tempom počas skúmania desivého domu, akonáhle sa však Elise norí do dimenzie duchov, mrazivá atmosféra hmlistého očista precitne diváka z predsmrtného stavu a pomocou príšer ako vystrihnutých z japonského zlatého fondu hororu (Nenávisť) dokáže i štvrtý raz kvalitne vydesiť. Nesporné produkčné kvality filmu badať i na tom, že za kamerou stojí kameraman takých peciek roka 2017 ako Get Out, či Všetko najhoršie a hudbu zložil Joseph Bishara, ktorý pracoval i na Annabelle, či V zajatí démonov. Vďaka zvukovým efektom budete kino verziu preklínať, zopár šokov je ozaj infarktových, škrípajúci desivý hudobný podmaz skvelo prispieva k atmosfére, v presne daný moment vie úplne stíchnuť (počas najnovších Star Wars bolo pri jednej takejto scéne v amerických kinách upozornenie, že nevypadol zvuk, ale ide o umelecký zámer) a počas drsného finále zase temným ambientom výborne graduje celú scénu. Slovne: "Po slabšom treťom dieli sa zdala séria kvalitatívne stratená, ale našťastie scenárista Leigh Whannell dokazuje, že nenadarmo bol dvorným pisateľom Jamesa Wana. Insidious si po dvojke vzal pod svoje ochranné krídla a opäť vyťahuje na hororové výslnie. Insidious 4 funguje i ak si odmyslíte duchov a parafrázu pekla. Prehlbovanie univerza a charakterov postáv je zaujímavé, tajomné a desí i reálnym zlom. Zopár lacných ľakačiek, či pomalé tempo v konečnom dôsledku len pomáhajú smerovaniu filmi, ktorému nejde len o prvoplánove strašenie diváka. Séria pravdepodobne nekončí a záverečné spojenie s prvým dielom poteší verných fanúšikov, ktorí videli všetky diely. „ + scenár + funguje i ako klasický film + atmosféra + objasňuje veci z minulosti - úvod - miestami strata tempa(5.1.2018)

Dějově se to snaží o trochu zajímavější věci než zcela banální a nezajímavá trojka, to je asi hlavní přednost tohoto pokračování. Adam Robitel je však očividně o dost slabší režisér než jeho předchůdci, takže provedení dějotvorných momentů je povětšinou dost krkolomné a naivní. Duo komických vymítačů démonů mi pak tentokrát přišlo opravdu nemístné, jejich humory trapnější než minule, a celkově prostě se nehodící k tomu, na jak relativně vážné struny se tento díl snažil brnkat. Váhám mezi dvěma a třemi hvězdami, protentokrát asi ještě zůstanu u tří ... ale další díl už radši prosím ne.(4.1.2018)

Pred hodnotením a napísaním tohto komentára som si osviežil pamäť o čom boli predošlé diely pričom som zistil, že samozrejme prvý diel mi utkvel v pamäti najviac a ten tretí som si ledva zapamätal. Ak by bolo možné sériu by som hodnotil následovne 1. diel 4,* druhý 3,5*, tretí 3* a štvrtý 3,5*. Ako spomenuté už v niektorých komentároch, scény so sidekickmi mi prišli vtipné, avšak to spojenie komediálnych prvkov a hororu mi v tomto prípade neprišlo až tak prirodzené. Vyzdvihol by som najmä výkon Lin Shaye, ktorý je stabilne v sérii dobrý a aj zistenie, že monsters môžu byť aj skutoční ľudia. Naopak celou sériou u mňa tiahne problém, že k záveru je to už menej strašidelné. Asi toľko, ak by som nemal spomenuť žiaden spoiler.(9.1.2018)

Začnu pozitivy je to lepší jak předchozí díl což se, ale dalo čekat Robitel má za sebou jeden kvalitní horor (Šílenství Deborah Logan) zatímco Whannell 0. Celá série stála a padalo na postavě Elisy,když v dvojce umřela šla série do háje. Tady to hodně zachraňuje zatímco ti dva kreténi s iq menším než makarony by se neujaly snad v ničem. Dám 60 procent (hodně i za postavu Imogen) . P.s. snad už další díly nebudou tady už se vaří hodně z vody a zakládaní série na postavě Else nemůže lidi brat věčně P.p.s jinak souhlas s korbitchem22 fascinují mě lidi co se jdou do kina jen nažrat a žerou to hůře jak prasata bradavičnatá to se nemůžou nažrat doma(5.1.2018)