Insidious: Poslední klíč

• Irsko

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Thriller

USA / Kanada, 2018, 103 min

Dohromady už čtvrtý díl z duchařské série Insidious, Odehrávající se po trojce a před jedničkou a dvojkou. Producentsky je zatím opět tvůrce celé série James Wan aneb horrový mistr a jeho spolo-tvůrce scénárista Leigh Whannell. Wan se však stejně jako u trojky zůstává pouze na producentské židli a o režii se postaral Adam Robitel pro kterého jde pouze o druhý film. Ono o celé sérii si myslím, že jedna ze slabších věci které Wan vytvořil a, že je škoda,že přes velký potenciál ho ta série moc nepoužívá. Nejslusnější díl je dle mého názoru dvojka ale nedělá to zní dobrý film. U Insidious 1 a 2 stál za kamerou James Wan, u Insidious 3 Leigh Whannell. A dle mého názoru není Robitel úplně slušná náhrada a je poznat, že to režíruje někdo jiný. Zvraty a lekačky v tom filmu nefungují vůbec a po půlce filmu už začíná být jasné kdy něco vybafne. Za palec nahoru se dá považovat chemie mezi herci, dramatická linka a celá to vykreslené pozadí posmrtného života. V podstatě počtvrté to samé a jestli nějakou horovou sérii ukončit tak tuto. Nic víc o tom říct nejde.(6.1.2018)

Skvěle podařený kousek jen co je třeba .Daleko lepší než třetí pokračování ,ten byl nic moc .Naprosto skvělá atmosféra, neříkám že, sem se párkát nelekl aniž bych to čekal.Skvělé herecké obsazení ve filmu ale,co mě asi ,tak trochu štvalo že,tam neměli více prostoru Patrick Wilson a Rose Byrne ,no snad budou větší roli v dalším díle ,což bych klidně pátý díl chtěl pokud někdo natočí.Druhej díl u mě zůstavá jako top.Za mě 70%(7.1.2018)

Ak by som mal menovať jeden z najviac podceňovaných filmov posledných rokov, určite by tam bolo Šialenstvo Debory Logan (2014), skvelý found footage horor, ktorého citovali i niektoré horory bežiace tento rok v kinách. Našťastie jeho režisér Adam Robitel dostal šancu v nevďačnom štvrtom pokračovaní ďalšej nekonečnej hororovej sérii (Saw), ktorú založil geniálny "master of horror" James Wan. Ten po dvojke síce zdrhol k nalešteným bicákom Vina Diesela a Aquamana, ale sériu drží pevne v rukách scenárista, herec, režisér Leigh Whannell. A ajhľa nové Insidious je podobným kvalitatívnym znovuzrodením ako bola Annabelle 2. Insidious 3 sa snažilo naviazať na úspech a nespornú kvalitu prvých dvoch dielov, ktoré ešte točil sám Wan, predtým než išiel do čistej komercie alá Rýchlo a Zbesilo 7. Nebol to vyložene zlý pokus, ale v druhej polke skĺzol k zbytočnej sebaparódii a vyšumel rýchlejšie ako fľaša šampanského v ruke Braňa Mojseja. Zbytočný by bolo slovo akým by som ho teraz zhodnotil a uvedomujem si, že si z neho narozdiel od predošlých dielov, nič nevybavujem. Insidious: Posledný kľúč začína ako nudná prvoplánová ľakačka, ale dokazuje že podľa traileru, či prvých desať minút, nemožno hodnotiť celý film. Tešil som sa, že sa v recenzii "vyblbnem", znosím ho pod čiernu zem ako fanúšik Insidious 1 & 2 a namiesto toho ho musím seriózne zhodnotiť a pochváliť neočakávane prekvapivý hororový štart roka 2018. Vo flashbacku z minulosti v Novom Mexiku roku 1953 sledujeme malú dievčinu, ktorá vidí duchov a mláti ju otec-tyran. Presúvame sa do súčasnosti a zisťujeme, malý spoiler, že sme videli detstvo známeho média z predošlých dielov, Elise (Lin Shaye). Musí sa vydať čeliť duchom z vlastnej minulosti do domu hrôzy zo svojho detstva, kde sa novému nájomníkovi (skvelý Kirk Acevedo) začnú zjavovať desivé prízraky. Elise musí v pokročilom veku bojovať proti zlu z inej dimenzie i proti reálnej hrozbe, ktorú nikto neočakával. Opäť jej pritom pomáha sympatické duo "krotitelov duchov" Specs, ktoré nahrávajú prítomnosť duchov pomocou najmodernejších technológii. Jedného z dvojice si klasicky zahral scenárista všetkých dielov, trojky i ako režisér, Leigh Whannell. Práve Leigh Whannel je ten dôvod, prečo Insidious 4 funguje oproti trojke, respektíve vďaka jeho inteligentnému scenáru (no oka i ako herec je fajn). Posledný kľúč je totiž zaujímavý film, ktorý prehlbuje celé univerzum série, vyťahuje kostlivcov zo skrine (doslova) a funguje i ako horor s reálnou hrozbou. Ak si odmyslíte zopár duchárskych ľacných ľakačiek a koniec, Insidious obstojí i ako temný realistický horor alá Muž v temnote. Práve naháňačka v temnom dome ho silno evokuje a patrí k tomu najlepšiemu. Celý film je postavený na silnom príbehu, občas prerušený drsnými ľakačkami, kedy slabším povahám zabehne popkorn a naozaj ma bavilo sledovať, akým smerom Leigh túto sériu posúva. Už len nápad spraviť hlavným ťahúňom filmu dôchodkyňu, ktorá vie preniknúť do inej dimenzie je úplne antimainstream. Do toho až šialene pomalé tempo s mizivým počtom strašidelných momentov a divák by čakal skôr brak roka. Našťastie Leigh je ostrieľaný scenárista a Adam nádejný režisér, takže nemiesto klasického hororu, dostávame i samostatne fungujúcu zábavnú sondu do Elisinej minulosti, do minulosti celého Insidious, ktoré sa krásne na konci zacyklí do jedného celku. Najstrašidelnejšie je zlo, ktoré nevidíme alebo ktoré môže byť reálne a presne toho sa drží nové Insdious. Dlho nás naťahuje pomalým tempom počas skúmania desivého domu, akonáhle sa však Elise norí do dimenzie duchov, mrazivá atmosféra hmlistého očista precitne diváka z predsmrtného stavu a pomocou príšer ako vystrihnutých z japonského zlatého fondu hororu (Nenávisť) dokáže i štvrtý raz kvalitne vydesiť. Nesporné produkčné kvality filmu badať i na tom, že za kamerou stojí kameraman takých peciek roka 2017 ako Get Out, či Všetko najhoršie a hudbu zložil Joseph Bishara, ktorý pracoval i na Annabelle, či V zajatí démonov. Vďaka zvukovým efektom budete kino verziu preklínať, zopár šokov je ozaj infarktových, škrípajúci desivý hudobný podmaz skvelo prispieva k atmosfére, v presne daný moment vie úplne stíchnuť (počas najnovších Star Wars bolo pri jednej takejto scéne v amerických kinách upozornenie, že nevypadol zvuk, ale ide o umelecký zámer) a počas drsného finále zase temným ambientom výborne graduje celú scénu. Slovne: "Po slabšom treťom dieli sa zdala séria kvalitatívne stratená, ale našťastie scenárista Leigh Whannell dokazuje, že nenadarmo bol dvorným pisateľom Jamesa Wana. Insidious si po dvojke vzal pod svoje ochranné krídla a opäť vyťahuje na hororové výslnie. Insidious 4 funguje i ak si odmyslíte duchov a parafrázu pekla. Prehlbovanie univerza a charakterov postáv je zaujímavé, tajomné a desí i reálnym zlom. Zopár lacných ľakačiek, či pomalé tempo v konečnom dôsledku len pomáhajú smerovaniu filmi, ktorému nejde len o prvoplánove strašenie diváka. Séria pravdepodobne nekončí a záverečné spojenie s prvým dielom poteší verných fanúšikov, ktorí videli všetky diely. „ + scenár + funguje i ako klasický film + atmosféra + objasňuje veci z minulosti - úvod - miestami strata tempa(5.1.2018)

Tak první letošní kino premiéra - horor. Insidious se vrací do starejch kolejí prvních dvou dílů. Hned z kraje se navíc dozvíme, jak prožila svý dětství právě sama Elise a co všechno zapříčinila. To, že se vrátí zpět do domu, kde to všechno začalo, se samo nabízí. I tak to ale nevyužilo ten potenciál, kterej to mělo díky tomu sklepu. I přesto se ale pár lekavejch scén povedlo. Přivedly se do filmu i dvě krásný neteře, což taky trochu přidalo na kvalitě. A jako třešnička, tam bylo dost vtipnejch momentů. Nepamatuju se, že by v předchozích dílech toho bylo tolik. Takže bohužel, tomu chyběla ta stupňující se temná atmosféra, ale díky tý vhodně zvolený vyváženosti to mělo úspěch.(7.1.2018)

Insidious je bez debaty jedna z nejlepších moderních horrorových sérií. Naštěstí ani napočtvrté kvalita nešla nijak dolů. Poslední klíč má zajímavější děj, než předchozí třetí díl. Co se týče strašidelnosti, funguje dá se říct pokaždé, když se o ni film pokusí. Bohužel, poprvé mi u této série přišlo, že má hluchá místa - a ta jsou navíc vyplněna vyšší porcí humoru, než bych si přál. Snímku lze ještě vytknout přidání větší dávky sentimentality, která vrcholí v samotném závěru. V jedné scéně je ale jedna extrémně pěkná lekačka, takže zmíněné nešvary s trochou snahy rád přehlédnu a v závěrečném verdiktu dávám rezavým hřebíkem propíchnutý palec nahoru.(7.1.2018)