Městečko Twin Peaks

• USA Twin Peaks (více)
Drama / Mysteriózní
USA, (1990–2017), 42 h 53 min (Minutáž: 46–94 min)

Kyle MacLachlan, Michael Horse, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Sherilyn Fenn, Harry Goaz, Michael Ontkean, Lara Flynn Boyle, Warren Frost (více)

Série(3) / Epizody(48)

Ve Twin Peaks je nalezena brutálně zavražděná Laura Palmer. Zvláštní agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan) spolu se šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) brzy zjistí, že v tomhle napohled spořádaném maloměstě není nic takové, jak se zdá. (Magic Box)

Broen

Ano, věřím, že tímto seriálem nastal počátkem 90. let jakýsi zlom. Mám dojem, že nějakým způsobem ukázal nový pohled a pojetí seriálu, hlavně v žánru krimi a sci-fi. První série 80%, celou tou atmosférou jsem byla nadšená (možná i tím, že jsem milovník jakéhokoliv nádechu všeho ze slavnýcg 90tek, cítím prostě takovou velkou melancholii - ale to je vedlejší.) Na konci první série se odhalil vrah Laury Palmerové, s tím mysterioznem jsem měla maličko problém, klidně bych se bez tohohle obohacení obešla. Druhá série už mi tolik neříkala. V podstatě jsem ji nedokoukala a to vlastně mluví za vše - 73%, ()

WugWugs

Lynchove klasické prvky zmiešané s paródiou na telenovely až tak, že paródiou prestáva byť a stáva sa mysterióznou telenovelou. V 90. rokoch som to tak nevnímal, teraz mi to dosť vadí. Hádam ide o daň za dlhšiu seriálovú formu a zároveň kľúč k širokej popularite Twin Peaks, v jeho ďalších filmoch sa tomu vyhovol s jasným príklonom k mysterióznemu a štýlovému, v protiklade ku gýčovému a stereotypizovanému. ()

LeemaCZ

Třetí sérií jsem se musel trochu prokousávat, protože byla o trošku hůře stravitelná, ale to na kvalitě seriálu vůbec neubírá. David Lynch předvedl perfektní mix vtipu, zamilovatelných postav, akce, mysteriózna a nevysvětlitelného surrealismu. Co na Twin Peaks miluji je to, že i přes vše nadpřirozené co se děje kolem hlavních postav, seriál nabízí i spoustu sub-linek ukazující všední život vedlejších postav. Ta rozmanitost tu funguje. Dokazuje to, že kvalitní seriál se nemusí soustředit jen na 2-4 hlavní postavy. Agent Dale Cooper je, ale jinak skvělý protagonista, ale v tomto seriálu jde o to, že všichni tu jsou vlastně skvělí a zajímaví. Seriál označuji za svůj první nejoblíbenější a to mu ani úplně nerozumím. Ikdyž pochybuju, že by tomu seriálu perfektně rozuměl sám David Lynch. ()

dauby

Prvních 10 dílů ujde, pak průměr, konec nuda k nepřežití. Co kdo zajímavého vidí na tomhle seriálu, nechápu. ()

flyer.nick

Asi jsem divný, ale pořád přemýšlím, v čem tkví ta kultovost tohoto seriálu. Ano, je to dobrá kriminálka, nemá to asi technicky žádnou chybu. Ale nemůžu říct, že bych nikdy neviděl nic lepšího a že bych u tohohle seděl přikovaný a hltal každou minutu. Hlavně mi to přišlo ne až kdoví jak napínavé a i když jsou postavy super vykreslené a zajímavé, tak mi jako skupina nějak nefungovaly. ()

Standey

Nechápu dvě věci.  1.Proč se tam všichni chovají jak banda debilů? 2.Proč takové hodnocení? Se skřípěním zubů jsem protrpěl první díl.  Na víc fakt nemám sílu, život je příliš krátký. ()

Lady_Lea

Jestli se dá o něčem říct, že to nemá chybu, pak je to Twin Peaks. Ať už jde o režii, scénář, hudební doprovod, příběh a postavy nebo vizuální stránku, nikdy jsem nenašla sebemenší nedostatek. Ale popsat, co pro mě znamená, je prakticky nemožné, protože neexistují slova, kterými bych to dostatečně vystihla. Twin Peaks znamená podzim, vůni spadaného listí, teplý vítr, třešňovou Colu, černou kávu a jablečný koláč. Nezaměnitelnou atmosféru, sílu přátelství, kouzlo a klid noci. Twin Peaks je radost, naděje, domov, smutek, štěstí, bolest a láska. Twin Peaks nestojí jen na vrcholu žebříčku mých oblíbených seriálů, ale i vysoko nad většinou filmů... A vlastně si nejsem jistá, jestli ne nade všemi. Ve všech ohledech tak dokonalý, jak jen kinematografický počin může být. ()

provazek

Výborný seriál s neskutečnou atmosférou. Naprosto dokonalý hudební doprovod, skvěle napsané postavy a úžasné herecké výkony. MacLachlan byl lepší než v Modrém sametu a hluchý Lynch :). Ovšem poslední díl sem nepobral, jakožto většinu dílek od Lynche. ()

GintrWinkr

Pro mne naprosto přelomová věc. Viděl jsem to poprvé v roce 1993 a do té doby jsem až na pár vyjímek žánr TV serialu už několik let většinou ignorval. Je sice pravda že po "vyřešení" otázky Who killed Laura Palmer to trochu ztrácí ale závěrečný díl to dostatečně vynahradí. A vlastně Who killed Laura Palmer? ()

disstanda

Srdeční záležitost. Nelze jen tak akceptovat, tohle musíte milovat a přistoupit na Lynchovu hru nebo nechat být hned na začátku. Jsem jedním z těch kteří věří tomu, že mezi Lynchem a studiem došlo k neshodám a proto seriál není uzavřený.. A doufám, že nikdy nebude!! ()

MYSTERIEUS

Vynikajúci seriál. Dolu klobúk pred pánom Lynchom. Začiatkom 90 rokov keď ten seriál dávali bolo to niečo napínavé a mysteriózne. Aj keď časom človek strácal dej lebo zakaždým sa vynárali nové skutočnosti divák nadobúdal dojem ako by bol priam prenesený do deja samotného filmu. Dokonalý prerod niektorých postav na šialencov (Leland Palmer jeho žena),autentickosť prostredia malého mestečka a ich postav. Postava strašidelného Boba ktorý sa objavil vždy v ten naj okamih.Zaslúžené 4 hviezdičky. ()

sun.eagle

Tak skončil další z mých seriálových maratonů. Tentokrát to byl maraton vskutku náročný. Dal jsem si opravdu na čas než jsem tento kult konečně zhlédl. Byl to muj velký dluh vuči Lynchovi. Stejně jako spoustu dalších musím souhlasit s tím že kvalita seriálu se v jednom jediném bodě láme. První serie a zhruba polovina druhé je opravdu skvělá, snad žádný jiný seriál mě takhle nevtáhnul do svého světa jako se to podařilo lidem z Twin Peaks. Byl jsem schopen zhlédnout dva tři díly za sebou, obětoval mu spánek a netrpělivě čekal co bude dál. Zamrzí že po tom osudovém zlomu v polovině druhé serie jde všechno doslova do háje. Původní nadšení vystřídala nuda, absolutní nezájem, a k dodívaní jsem se přemáhal. Jeden díl během pěti dní, jaká změna. Nebudu si brát servítky kult nekult, ta druhá pulka je opravdu očividně natahovaná řekl bych až do extrému, občas se vyskytne sem tam náznak těch skvostných dílů ze začátku ale spíše jde opravdu leckdy o odpadové díly - zabte mě. Konec je navíc očividně poznamenán násilným utnutím seriálu, vše zustalo otevřené, ale za mě říkám že je to dobře. Taková rána z milosti pro starého dobráka psa jak říkal Rimmer. První polovina alespon 8* druhá odpad=4* ()

KcarlosK

Lynche nechápu a jeho ujetost je mi cizí. Osobně si myslím, že je to jen úchylný filmový masturbátor. Přesto jeho věci vždycky zkouknu, abych se zas a znova v tomto názoru utvrdil. Seriál je zbytečně dlouhý a poslední díl mě totálně znechutil. ALE jedna hvězda navíc za atmosféru a jedna za agenta Coopera, který byl hlavní důvod sledování TP. A teď mě klidně ukamenujte. ()

David Lynch chce natočit animák

David Lynch chce natočit animák

09.04.2024

Ono to s tím jeho důchodem možná nebude tak horké. Když se slovutný filmový tvůrce David Lynch (Mulholland Drive, Zběsilost v srdci) v roce 2017 vracel ke kultovnímu Městečku Twin Peaks, nechal se… (více)

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti