Téměř 5000 let poté, co byl obdařen všemocnou mocí egyptských bohů - a stejně rychle uvězněn - je Black Adam (Dwayne Johnson) vysvobozen ze svého pozemského hrobu a připraven rozpoutat v moderním světě svou jedinečnou formu spravedlnosti. (Vertical Entertainment)

Trailer 1

MrHlad

Já už na to fakt nechci koukat. Po odchodu Snydera jsem si myslel, že tyhle filmy už Warneři posílat do světa nebudou, ale Black Adam vypadá vlastně úplně stejně jako snyderoviny. Jen Jaume Collet-Serra používá asi o třetinu míň zpomalovaček. Pořád jich však dostaneme víc než otravné množství a když se to začne řezat, člověk si to moc neužije, protože když už to není zpomalené, je to buď chaos, nebo to jen zlato-modře bliká. A řeže se to víceméně pořád, protože co se týče příběhu, hloubky charakterů nebo čehokoliv jiného, co by mohlo potenciálně zaujmout, není o co stát a tvůrci to nejspíš věděli. Black Adam je vyžilá přebarvičkovaná akce, která se pokouší být teatrálně velkolepá, působí ovšem směšně a mnohdy až trapně (chlapec na skateboardu připomene to nejhorší z devadesátkových klišé). Dwayne Johnson marně čumí a pokouší se sám sebe přesvědčit, že hraje jako Clint Eastwood a dostat se v téhle sbírce nudně vizuálně pojatých atrakcí, prázdného příběhu a plochých postav k závěrečným titulkům je nakonec docela těžká práce. Ale výhodu to má. Hodinu a půl po konci projekce si z Black Adama nepamatuju nic. ()

Yoshitsune odpad!

Předem se omlouvám, že teď budu znít jako boomer, ale na tenhle film sem se těšil a to už od roku 2005 a teď je tady a já ho viděl......a jo. Moje druhá omluva jde ke všem, kterých bych se mohla moje recenze jakkoliv dotknout, neni to nic osobního ať už vůči hercům a nebo fandům. Asi bych měl začít tím dobrým, a to sou dobré akční scény, místy celkem drsný na PG-13 a pak je tu trojice herců kteří se snaží, Brosnan, Hodge a Davis kteří odvedli dobrou práci a je škoda, že tady buď neměli tolik prostoru a nebo že místy, jejich postavy občas působily trochu neohrabaně, neni to jejich vina. A teď k tomu špatnému a tady vlastně ani nevím jak začít, aniž bych nebyl hnusnej, zlej a vulgární, ale hlavní trojice postav Black Adam, Adrianna Tomaz a její syn Amon, sou jedny z nejhorších postav, co sem měl možnost vidět ve filmech/seriálech. Až se mi tomu nechce uvěřit, ale ty postavy sou protivný, blbý, hnusný a regulerné toxický a to ve všech směrech, takže nejen že sou blbě napsány, ale šíleně, né li otřesně zahrány, jako dělalo mi problémy ten film dokoukat a to právě díky těmhle postavám. Amon od začátku filmu až do jeho konce, to hraje na retarda a ke konci ještě dostane plášť a umocní tak svoji retardaci na maximum. Je to špatný a jak moc ? Tak moc, že se mi i zvedl žaludek a to už tedy co říct. Teď když k tomu ještě připočte příběh a jeho vývoj, který taky od začátku působí, jako kdyby byl napsán jednoduchým Jackem, tak dostanete film, který vás zníčí. Týpek je uvězněný 5000 let v hrobce a pak stačí říct jen jeho jméno a je svobodný ? Koruna která má v sobě sílu démonů, si jen tak levituje takže ji může každý jen tak vzít ? U tohle a spoustě dalších věcí, sem si říkal, to snad nemohou myslet tvůrci vážně, to prostě nejde. Jaume Collet-Serra sem vždycky respektoval, jeho filmy možná nejsou revoluční nebo tak, ale sou to dobře natočený akční filmy, který mají své kouzlo, ale tenhle film, snad ani nemůže být od něho, tomu se mi nechce prostě věřit.  A doufám že Henry Cavillovi, stálo to cameo za to, nejenže s ním DC vyběhlo, ale ještě Superman dělá psíka Wallerový ? Kdyby se tam objevil Billy/Shazam, tak by to dávalo větší smysl, protože viz seriál Liga spravedlivých z roku 2001 kde Luthor společně s Wallerovou využijí Billyho a poštvou ho proti Supermanovi, to by dávalo větší smysl. Jednak Billy je snado vlivnitelný a dá se s sním tak dobře manipulovat a za druhé, Black Adam je pro Shazama úhlavní nepřítel. No zvažoval sem jednu hvězdičku, za ty tři fajn herce, ale teď když nad tím přemýšlím, tak to nejde jinak. ()

Spiker01

Velké osvěžení oproti ostatním Rockovým rolím, kde hraje furt stejné klaďáky se spoceným tričkem, V BA samozřejmě nehraje vyloženě záporáka (film o právoplatném záporákovi nikdy nebude, vždycky jsou to antihrdinové), ale je aspoň správně nekompromisní a tuhle polohu, kterou ztratil někdy kolem Rychle a zběsile 5-6, jsem měl vždycky raději. Jinak samozřejmě všichni chválí Pierce Brosnana a jo, i za mě si kudos zaslouží, víc mě ale překvapil představitel Hawkmana, u kterého jsem po šíleném výstupu v Legends of Tomorrow vůbec nic nečekal, a tady byla ta postava prostě super. Jinak ale sterilní nenáročná zábava od průměrného režiséra (nevím proč si Rock vždycky vybírá ty stejné, se kterýma se mu asi dobře pracuje, ale ambice tam nejsou), přičemž mě druhá půlka už moc nebavila a nadchla mě až potitulkovka. Doufám, že se DC Universe zase vzchopí a přinese zas nějakou opravdovou pecku. ()

tron

Mám The Rocka rád, ale je načase začať byť veľmi opatrný voči jeho siláckym vyhláseniam. Každý svoj nasledujúci projekt charakterizuje ako to najveľkolepejšie, čo budeme môcť toho roku vidieť v kinách. Pamätáte, ako šialene posilňoval pre rolu Herakla? Aj na to, ako to nakoniec dopadlo? O Mrakodrape, Besnení, či Pobrežnej hliadke mal tiež neskutočne silné vyhlásenia a kde sú tie filmy dnes? U Black Adama je situácia trochu lepšia, ale fakt len trochu. Film obsahuje plno momentov, ktoré by som ešte pred pár rokmi považoval za mrazivé, bol by som z nich vo vytržení a chcel by som ich vidieť 10x po sebe. Teraz mi pripadali trápne. The Rock nie je zlý, skôr neviditeľný, akoby ho to vlastne ani nebavilo (pritom je to jeho vysnený projekt, o ktorého realizáciu usiloval roky). Pripadá mi trochu zbytočné posilňovať tak extrémne kvôli role, v ktorej je beztak väčšinu času oblečený. Pamätáte, ako makal J.K. Simmons pre rolu Gordona u Snydera a ako to napokon dopadlo? Toto je podobné. Scenár na jednej strane vie milo prekvapiť (trailerom a reklamnej kampani sa podarilo utajiť viacero dôležitých momentov), ale na druhej je strašne predvídateľný. Len som útrpne čakal, ako bude hlavný hrdina spacifikovaný, ale na konci sa zjaví monštruózne zlo, kvôli ktorému ho budú musieť oslobodiť. Samozrejmosťou je aj to, že drvivá väčšinu filmu absurdne pozostáva z toho, ako skupina klaďasov bojuje s inou skupinou klaďasov (!); až ku koncu si ako-tak obe strany uvedomia, že sú kladné a zamerajú sa na súboj so záporákom. Wtf? Black Adam je na začiatku šokovaný z existencie zrkadla (čože???), ale z moderných zbraní hromadného ničenia nie. V jaskyni nič nenapovedalo tomu, že by mal ožiť, rátalo sa len s možnosťou, že sa Adrianne podarí získať koruna. Prečo potom v zálohe za najbližšou skalou čakala menšia armáda? Bolo to smiešne, nedôveryhodná zámienka pre rozpútanie ukážkovo samoúčelnej akčnej sekvencie. Počas nej sa mimochodom ukáže, aký „kryptonit“ na Black Adama funguje, čuduj sa svete ale neskôr to už proti nemu plus-mínus nikto nepoužije. A kam sa podel running gag s dverami? Mne na týchto filmoch vždy vadila nezrozumiteľnosť, čo sa týka síl postáv. Je to aj tu a netýka sa to iba metaľudí (Hawkman je prezentovaný ako normálny chlap v divnom kostýme, nepadne ani jedna zmienka o tom, prečo by mal prežívať neprežiteľné zranenia), ale aj obyčajných postáv, ktoré majú problém zneškodniť chlapa s búchačkou a následne vezmú baseballové palice a rozmlátia na kusy desiatky harryhausenovsko-imhotepovských kostier. Mimochodom, hrdina, či záporák? The Rock tvrdil, aký temný antihrdina bude. Ale toto nie je záporák. Toto nie je dokonca ani antagonista. Neustále o ňom hovoria ako o nebezpečnom, ale celý čas robí dobré skutky (!). Akčné scény a triky nie sú zlé, ale v dnešnej dobe nemajú šancu okúzliť, šokovať. Potešilo ma, že sa do popredia dostávajú postavy, ktoré doteraz komiksové filmy ignorovali. Ako Brosnan, tak Hodge majú niečo do seba, ale Cyclone je divná a Atom Smasher je proste DC-čkový Ant-Man (pri bližšom pátraní sa samozrejme dá ľahko vypátrať, čo bolo skôr, ale o to nejde). () (méně) (více)

B!shop

Uprimne, jsem docela zaskocenej, od tohohle jsem fakt nic necekal a nakonec jsem se skvele bavil. Jasne, krome par detailu to je naprosto klasickej DCEU pribeh, akce krome par drsnejsich naznaku typu utrzeny ruky neprinasi nic novyho, trikove i hudebne takovej lepsi standart a cely to vypada jak mix 300, X-Men, Shazama a Ligy spravedlnosti, jenze ono to nejakym zahadnym zpusobem funguje. Postavy jsou sympataci, akce je prakticky od zacatku do konce, humor funguje a pokud clovek vypne mozek, neresi nelogicnosti a jen se dve hodiny bavi, neni tomu co vytknout. Za me jeden z nejzabavnejsich DCEU filmu. ()

• Dle oficiálních zdrojů činil rozpočet 190 milionů amerických dolarů – po negativních ohlasech z testovacích projekcí se ovšem uskutečnily přetáčky, které si udájně vyžádaly navýšení nákladů o 70 milionů. Za reklamu bylo utraceno 80 až 100 milionů. Celosvětové tržby z kin činily 393 milionů. (fiLLthe3DD)
  • Ve filmu vlastní Amon (Bodhi Sabongui) hned několik DC komiksů. Jsou jimi „Wonder Woman #1 (Rebirth)“, „Batman Odyssey #1“, „Cyborg #4 (Rebirth)“ a neurčené komiksy „The Flash“ a „Superman“. (NiWi)

Související novinky

Nový Svatý se hýbe kupředu

Nový Svatý se hýbe kupředu

23.11.2023

Studio Paramount Pictures se už řadu let chystá oživit jednu ze svých polozapomenutých franšíz, ale až nyní se zdá, že chystaný projekt začíná dostávat reálné obrysy. V přípravách je totiž akční… (více)

Komiksový Blue Beetle má tragický start

Komiksový Blue Beetle má tragický start

20.08.2023

Warneři se sice můžou do konce rukou plácat po zádech za to, jak moc se jim vyplatila sázka na Barbie v režii Grety Gerwig s Margot Robbie v hlavní roli, jenže bokem růžového megahitu se studiu v… (více)

Disney a Flash v kinech zakopli

Disney a Flash v kinech zakopli

19.06.2023

Strastiplná produkce Flashe by vydala na samostatnou knihu, minulý týden ale komiksový blockbuster konečně vběhl do kin a díky nadějným vyhlídkám, kdy podle některých odhadů mohl mířit až na… (více)