Řím

Velká Británie / USA, (2005–2007), 19 h 45 min (Minutáž: 44–65 min)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin McKidd, Ray Stevenson, Polly Walker, Kerry Condon, James Purefoy, Ian McNeice, Coral Amiga, Lindsay Duncan, Lidia Biondi, Tobias Menzies (více)

Série(2) / Epizody(22)

HBO s hrdostí uvádí 22 epizod seriálu Řím. Epické drama z dob Julia Caesara, jeho nemilosrdného stoupence Marca Antonia, mazaného dědice Oktaviána, nerozhodného přítele Bruta, bezohledné neteře Atiy a kruté milenky Servilie. Příběh jednoho věku, viděný očima vojáků Lucia Vorena a Tita Pulla, dvou přátel, jejichž osudy jsou neoddělitelně spjaty s osudem samotného Říma. Láska, chtíč, věrnost a zrada zahalují nechvalně proslulé Římany jako závoj v jejich krutém boji o moc a zákon, pomstu i spásu. Staňte se svědky konce republiky a zrození impéria. (Magic Box)

Linsang

Famózní seriál z prostředí antického Říma, který ukazuje i tu odvrácenou tvář tehdejšího života. Velmi zdařilá výprava a pro mě bezchybný casting. Lucius a Titus jsou dokonalá dvojka, Atia je prvotřídní mrcha a Marcus Antonius největší borec :-) (No, snad jen ta Kleopatra byla taková, jak to jen říct, ...jiná ) Spokojenost největší. Na konci jsem mohutně zamačkávala slzy. ()

D||X

Není příliš mnoho seriálů, které by mě nutily ke sledování jednoho dílu za druhým. Ke svému výpisu oblíbených seriálů v komentáři u Hry o trůny přidávám Rome jako nejlepší historický seriál. Jsem až udiven jak jsem se dokázal s ústřední dvojicí Vorenus, Pullo sžít. Zatím mám za sebou pouze 6 dílů první série, uvidíme jak to půjde dál. |||| Po dvou sériích je seriál jasných 5*, opravdu skvělé... Ukončení seriálu je velká chyba :( .... Je to rok co jsem seriál dodíval a v hlavě ho mám neustále před sebou, emocionálně na mě i po roce stále působí. Takové pocity ve mně mnoho seriálů zanechat nedokáže. ()

Alboin

Keď nemám čo robiť idem sem a čítam komentáre znalcov. A pri tomto seriáli som si skoro obžral päty od rehotu. Takže: Dejepisom a Historikmi z duše pohŕdam, pretože som bol svedkom ich prednášok a mám vďaka tomu doživotnú traumu. Ďalej neznášam stereotypné a petrifikované názory, ktoré sa všade propagujú ako svätá pravda. (Vďaka tomu skrachoval aj tento seriál u Talošov.) Ak chcete pekných Rimanov, blbých a škaredých barbarov a lásku a česť v starovekom Ríme, pozrite si filmy staršie o 50 rokov. Keď som videl prvý diel bol som nadšený aké je to reálne a čo všetko do detailu tvorcovia zakomponovali do tohoto skvostu. Keď som si uvedomil, že dve hlavné postavy sa skutočne nachádzajú v Cézarových výmysloch z Gallie doslova som kričal "They Lived!" Krásne spracované dejiny, kostýmy, mesto a skrátka všetko čo sa starovekého prehnitého "Big apple" týka. Krvavý rituál iniciácie Cézara ako diktátora? Úžasné presné a tá narážka na božiu priazeň v podobe vtákov nemala chybu. Ale pochybujem, že by to tu väčšina prijala, keď v živote nepočuli o Etruskoch. Cicero aj Brutus, obe moje obľúbené postavy umreli tak krásnym spôsobom až som skoro plakal. Výzbroj vojakov zodpovedala dobe. Tá prvá formácia, ktorú Pulo nerešpektoval bola použitá asi prvý a posledný krát v nejakom filme pre normálnych ľudí. Každý si predsa domyslí, že Rimania poznali len korytnačky.(I like turtles!) A staré zvyky Rimanov ako nosenie búst mŕtvych predkov, t.j. imagines! A odevy z vlny a nie hodvábu či bieleho súkna, lebo ide o plebs a nie samých senátorov ako to je zaužívané! A už neviem čo, pretože som to videl dávno a nespomínam si ... ale aj tak to stačí na to aby som tomu dal 12 hviezdičiek len za historickú presnosť. Ale to samozrejme u seriálu nehrá rolu. ()

apolite

Seriál, ktorý Vám detailne priblíži rímske grafity a Cicerové ruky na senáte. Pribije k srdci otecka decka Kleopatry. Odhalí, čím prekliali bohovia úbohého G.I.Cézara. Odhalí prsia, údy otrokov, aj tie Cicerove na senáte. Pribité. Klincami. Uvidíte neľútostné boje mužov v aréne. I kruté intrigy žien Ríma. Baviť Vás bude napríklad Atia a Servilia. Prvá serie tak na 90% Druhá serie tak na 80% ()

Unrealik

Není to špatný seriál, jen jsem holt nejprve viděl Spartaka. A Spartakus mi přišel o třídu lepší (grafickým ztvárněním, souboji, hudbou...). ()

borys22

Dlouho jsme se Římu vyhýbal, protože jsem byl odrazen několika díly Spartaka, které jsem měl možnost zhlédnout. Jen okrajově jsem pročetl zdejší komentáře k oběma seriálům a neviděl jsem mezi nimi příliš velký rozdíl. O to větší překvapení mě ale čekalo, když jsem se po letech konečně odhodlal a viděl prvních několik dílů. Naprosto mě to pohltilo a celý seriál jsem zhltnul v ďábelském tempu, až mě to na konci zamrzelo, že jsem si to více nevychutnal. Žádná samoúčelná a přestylizovaná a patetická akce jako ve Spartakovi, ale pěkně syrová a drsná reprodukce historie. ()

Mirast

Od prvního do posledního dílu naprosto geniální záležitost, která nabízí trošku jiný (realističtější) pohled do vrcholných let Římské republiky. Ústřední dvojice Vorenus a Pullo výborná, Caesar a Pompeius také, ale na Marca Antonia v podání Jamese Purefoye nikdo nemá :) Jen škoda toho, že tvůrci nedostali prostor pro další díly, což se podepsalo na zbytečně rychlém tempu druhé série. "It's only hubris if I fail." ()

numan

Řím je jeden z nejlepších seriálů, co kdy byly natočeny (píše člověk, co ho ve škole dějepis ukrutně nebavil a historické filmy ho většinou nudí) - i když na tomhle divnowebu je v žebříčku před ním lecjaké pišiši od dokumentu Bigbeat až po masově přeceňovaný a celkem hloupoučký sitcom Přátelé. A rozhodně je tak skvělý nejen proto, že horda špičkových scénáristů, vedená Bruno Hellerem (mj. autorem Mentalisty) umí rozdráždit představivost a rozpumpovat emoční kyvadla na maxxxximum. Sympatické je, že to není za cenu vlezlého podbízení prostšímu diváctvu (jako v případě Spartaka, který je v žebříčku csfd pochopitelně taky úspěšnější :o)))) - nekonají se žádné přepí*ené krvotrysky, žádné zpomalené baletní krávomaga. Což ovšem neznamená, že by tu netekla krev nebo občas neproběhla obrazem nějaká ta obnažená genitálie nebo rovnou orgie. Nikdy to ovšem není samoúčelná exhibice, ale vždycky logická součást děje, Barvitě prokreslené charaktery nemají chybu, vzorového klaďase typu vixlajvantových emerických superhrdinů tu prostě nenajdete - nic není černobílé a každý má svojí temnou stránku. I to řadí Řím mezi nejuvěřitelnější historická díla všech dob. Samozřejmě se můžete nakonec jen dohadovat, jak to bylo doopravdy, jestli byli Brutus a Cicero (oblíbený rétor profesorky Jirotkové) skutečně takoví bezpáteřní hadi a Atia až taková protřelá mrcha. Jen tak mimochodem se utvrdíte v tom, co už možná dávno víte, např. že nejhorší bestie je zavržená milenka, příliš velká moc většinou udělá z normální lidské bytosti naprostého magora a skrz naskrz propíchaný člověk pouští celkem dost krve. Rozhodně ne nepodstatnou roli v tomhle seriálu hraje i to, že si autoři pohráli se spoustou vybádaných historických detailů od latrinálií až po mosazné pítko, připoutané k futrům řetězem nebo fakt, že v téhle krčmě dělají nejlepší myši ve městě. Ňam ňam. Inu jiná kultura, jiný nemrav.... Sto ze sta a všechny 4 palce nahoru. ()

sha.piro

Ač nejsem příznivcem seriálů a slovo seriál ve mě nebudí nikdy příliš mnoho důvěry, najdou se i takové, které svůj smysl mají. A dokonce jsou i zajímavé, často poučné, dobře obsazené a natolik dějově vyvážené, že vás baví každičký díl až do konce. Řím je jedním z nich. Skvělý seriál se skvělými herci, počínaje Polly Walkerovou, Ciaránem Hindsem, Kerry Condonovou, Tobiasem Menziesem či Lindsey Duncan a mnoha dalšími ()

IreneAdler

Škoda, že se takové seriály netočily v době, kdy jsem chodila do školy, určitě bych pak měla k dějepisu o něco kladnější vztah (a možná nosila domů i lepší známky) :-) ()

Thug_Leo

1* za Raye Stevensona, 1* za C.Hindse, 1* za atmosféru, 1* za originalitu, 1* za toho tlustého oznamovače na náměstí, 1* za J.Purefoye a -2* za absenci válečných bitev, kdyby měli tvůrci rozpočet jako Hra o Trůny, všichni by koukali na Řím namísto vatové GoT. Celkově za silné 4* 90%, mohu jen doporučit ()

Sashmen13

Není to rozhodne špatné, něco je udělané trochu jinak, ale v zásadě, kdo ve skutečnosti může říct jak se stali věci před 2000+ roky. Jednu věc musím uznat, top notch herecké výkony! ()

Lasa

Natěšený, zklamaný a spokojený. Takhle postupně se po shlédnutí tohohle seriálu ve mě střídaly dojmy. Téma jako Řím,pretoriáni a tak dále mě hodně baví, ale bohužel. Těšil jsem se na velké bitvy a místo toho intriky,politika a mluvení. Na tom to vše stálo a nakonec je tu celkem hezky u zábavně vysvětlené jak to tak nějak proběhlo. Nečekejte žádný velký hit jak jsme do HBO zvyklí, ale myslim si že typickej béčkovej dobrej seriál. ()

Tumbik

Úžasný seriál s perfektními maskami, dobovými kostýmy, mravy a vším, co ke starému Římu patří. Historicky zcela nepřesné, ale o to lépe zpracované a provedené. Příběhově opravdu promakané do posledního detailu, dialogy stejně tak, 'neznámí' herci hrají svoje role naprosto perfektně - zejména Titus Pullo a Lucius Vorenus, za zmínku ale taky stojí skvělý výkon postavy Julia Caesara. Skvělé! ()

Zemřel herec Ray Stevenson

Zemřel herec Ray Stevenson

22.05.2023

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

HBO dělá na dalších spin-offech Hry o trůny

20.03.2021

Kabelová stanice HBO si zřejmě řekla, že příběhů ze světa Hry o trůny nemůžou mít diváci nikdy dost, a tak se kromě již rozpracovaných prequelů a spin-offů rozhodla rozpracovat ještě tři další nápady… (více)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted