WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Epizody(9)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Milano33

Asi najlepší počin od Marvelu za dlhé roky a za tým si stojím! Seriál WandaVision nám krásne zaplnil to prázdne miesto, ktoré vzniklo po seriály Agents of S.H.I.E.L.D. Marvel sa konečne odhodlal experimentovať a s potešením musím povedať, že sa to vyplatilo. Práve WandaVision je živým dôkazom toho, že MCU má stále neuveriteľnú životnú energiu a z toho vychádzajúcu chuť a vôľu experimentovať. Tentokrát sme zavítali do neznámych vôd, čo nemuselo každému sadnúť. Verím, že existujú ľudia, ktorí neocenia tento skvost (alebo skôr nepochopia jeho hlavnú myšlienku), čo je preveľká škoda. Tí, ktorí v tom hľadajú epickú akciu, budú pravdepodobne sklamaný, keďže sa poväčšine jedná o pomerne komornú show. Lenže v tom práve spočíva celá táto esencia tohto nápaditého projektu. Seriál zdáva hold starším sitcomom tým, že jednotlivé epizódy sú do nich štylizované a taktiež podobným humorom ladené. Epizódy mali šmrnc a hromadu originálnych nápadov, slovných hráčok, dvojzmyslov, metafor, referencií, easter eggov a skrytého podtextu. Naprieč jednotlivými epizódami sa skvelo prelínali napínavé, mrazivé, zábavné, romantické, dojemné a tajomné pasáže. A tiež musím oceniť, ako krásne si seriál pohrával so žánrami. Napríklad taká ôsma epizóda je jeden z najsilnejších emocionálnych zážitkov, aké som mal možnosť pocítiť na svojej vlastnej koži. Čo sa týka technickej stránky, tam nemám čo vytknúť, s audiovizuálom sa naozaj pôsobivo vyhrali. Postava Wandi dostala konečne viacej priestoru, ktorý si plne zaslúžila. Wanda bola už dávnejšie jednou z mojich najobľúbenejších postáv MCU, pokiaľ nie vôbec najobľúbenejšou, ale po tomto seriály už ňou zaiste je (pokiaľ samozrejme nerátam Leopolda Fitza z Agents of S.H.I.E.L.D. - Fitz je skrátka neprekonateľný). Herecký výkon Elizabeth Olsen bol vskutku fenomenálny a ani Paul Bettany príliš nezaostával. Pravdupovediac, v poslednej dobe som prestal prejavovať záujem o Marvel a jeho nadchádzajúce projekty a som rád, že ma práve WandaVision uistilo v tom, že tento univerz nám má ešte stále čo ponúknuť. Od seriálu The Falcon and The Winter Soldier nečakám žiadne zázraky, už teraz sa mi to javí ako klasická stereotypná marvelovka, čiže akciou nabitá zábavná jazda od začiatku až do konca, možno jediný rozdiel bude v tom, že sa k tomu pridá špionážny nádych. Ale na druhú stranu Loki má obrovský potenciál a môže nám predviesť to, ako má vyzerať kvalitná a podmanivá podívaná, ktorá sa nebojí trošku zariskovať. ()

wooozie

Vynikající Paul Bettany a především Elizabeth Olsen v na prvním pohled zábavném a originálním seriálu, ve kterém si člověk užívá pomrkávání a odkazů na různé události z MCU i z X-Menů. Jako vždy se i tady rozjíždí diskuze a teorie, na co která událost odkazuje a co která příhoda způsobí v budoucnu, nicméně poslední díl série naplno ukáže, že se jedná o další generickou marvelovku se vším všudy, jenom zkrátka rozpláclou na 9 seriálových epizod. Možná by mi ani nevadil pěkný, ale oproti filmům logicky lacinější vizuál, nicméně hůř se ignoruje to, že krom tří hlavních postav tam ostatní předvádí herecké výkony z ranku nejdebilnějších DC seriálů od CW. ()

KoRner

Za odvahu vlepiť súčasnému publiku čiernobiely sitcom dávam pochvalu... A smejem sa z toho ako to väčšinu rozčúlilo. Bolo zaujimavé sledovať vodiace stopy k niečomu väčšiemu, alebo rozumej - klasickému Marvelu, kde nikto nemôže zomrieť a ak, tak len akože. Polhodinové časti zbehli rýchlo, časti sa neopakujú a záverečná bitka aspoň nevyzerala ako totálny digibordel. ()

Loki_Six

You are familiar with the thought experiment the ship of Theseus in the field of identity metaphysics? The ship of Theseus is an artifact in a museum. Over time, it's planks of wood rot and are replaced with new planks. When no original plank remains, is it still the ship of Theseus? Secondly, if those removed planks are restored and reassembled, free of the rot, is that the Ship of Theseus? ()

iXtr3m3

Vysoká kvalita, vysoká originalita, príbeh zaujímavý, origin Wandy a následne Scarlet Witch taktiež. Vedel by som si predstaviť ďalšiu sériu. Origin Monicy Rambeau je už len čerešničkou na torte. Prvé časti boli síce low-cost, ale to bol zámer, keď sa naplno rozbehne príbeh aj mimo "obrazovky sitcomu", tak je to čistokrvná Marvelovka so všetkým, čo k nej patrí. Malo to skvelé efekty, originalitu, myšlienku, emócie, vtip, akciu, výborný "prvý" seriál od kombinácie Disney+Marvel. ()

Han22

Sžírán zvědavostí po nasledování druhého Dr. Strange a s vědomím, že to má jen 9 dílů jsem se mezi retro filmy pustil do svého prvního Marvel seriálu. Upřimně, kdybych si to nestáhl celý, tak to po prvních dílech vzdám. Tvůrce mě také "vision" a tak seriál pojal jako exkurzi po různých dekádách sitcomu a první tři díly ve stylu černobílých/barevných sitcomů 50-70. let jsou doslova pekelné. Wanda s Visionem hrají na klasickou rodinku v malém městečku, přibydou dvě děti a kromě pár mystery věcí je to doslova esence sitcomové debility a odpad. Pak ale přijde úkrok stranou - vidíme městečko obklopené silovým polem, agenty zoufale snažící se dostat dovnitř, vidíme že Wanda si stvořila svůj dokonalý svět ani neví jak, že jej něco narušuje. Vidíme co se stalo s lidmi v městečku, sám Vision se začíná ptát a rázem je z toho parádní záležitost. Tvůrci sice přijde s pár zbytečnými až debilními zvraty a záporáky, nicméně finále funguje přesně jako to nejlepší z Marvelu. Děsivá cesta minulostí, která vysvětlí i ty sitcomy, superhero fighty a naprosto srdcervoucí konec. Díky tomu se dá lecos v Dr. Strange 2 pochopit i když i tak se mě stále nezdá proměna pošahané, ale v jádru dobré ženské na psychopatickou vražedkyni. Nakonec tedy 4* ač jsem po prvních dílech myslel že nad tím spláchnu. ()

Wally

Skvělý seriál a skvost v Marvel světě, kdy z mého pohledu polovina marveláckých celovečeráků nesahá tomuto seriálu po kotníky. Vidět seriál před posledním Doctorem Strangem, tak z něj nejsem asi tak zklamaný... Fakt jsem se bavil! ()

Krabak

Moje dvě oblíbené postavy MC dostaly seriál a až na první dva né úplně zajímavé "wtf" díly jsem s ním více než spokojený. Obzvláště finišující 2 díly jsou naprosto senzační. White Vision, "proměna" Wandy na Scarlet Witch a hlavně... dějová komiksová linka, jak se Wanda vyrovnávala se smrtí Visiona je prostě super. Tohle fanoušky MC prostě urazit nemůže a za mě je to luxusní výplň mezifilmového období, kdy dostanou velký prostor i postavy, které ve filmech nejsou úplně v popředí. Bohužel si říkám, že kromě Lokiho v následujících letech mě další postavy moc nezajímají (Hawkeye, Falcon (facepalm), Winter Soldier, Black Widow). Eternals se bohužel do finiše zatím nedostávají, takže tento rok bude co se týče Marvelovek u mě dost "suchý". --->90% PS: vrbal nejspíš honí sledovanost? Ono kdyby dal jiné hodnocení, tak nebude získávat odběratele, protože by si jeho nezábavného textu nikdo nevšiml... :/ Jojo, míval jsi mnohem lepší recenze, jde to s tebou od 10ti k 0le ()

Hanys_

Bavilo hodně. Od nabušeného sitcomového začátku po závěrečnou čarodějnou rubačku. Herci konečně měli šanci pořádně vyniknout (sakra parádní komediální talent od obou) a vysloveně pobavil vtípek od tvůrců v podobě Evanse. 9.5/10 ()

Fary

Když předtrpíte první tři až čtyři díly, tak to najednou začne dávat smysl (tak u sedmého nebo osmého dílu). ;) :-D ()

Blondsky

„I have been voice with no body. A body, but not human. And now a memory made real. Who knows what I might be next?” První marvelovský experiment sahající až do 50. let 20. století je něco, co tu ještě nebylo. Olsen dokazuje svoje schopnosti, odkazy na legendární sitcomy všude a efekty na poměrně dobré úrovni. Bohužel to sráží klasický marvelovslý stereotyp, jemuž se asi nedalo vyhnout. Každopádně minimálně polovina epizod byla fakt skvělá... ()

Lefty86

Věřím že to někdo po jedné nebo dvou epizodách vzdal. Ale je to chyba. Do Marvel světa se nakonec skvěle hodí i zapadá a ten příběh je hodně dobrej a úvod vysvětlenej. ()

Prochy38

Jako už pomalu nebo asi spíše rychle odrůstající fanda Marvelu jsem si tuto věc nechával na ideální dobu. Načasování nemohlo být lepší a po prvním WTF dílu přišlo něco, co jsem ani za prase nečekal. Taková gradace postav, děje, Wandy, příběhu, vizuálu, hudby a všeho, že těch dalších 8 dílů jsme hltali jako o život. Za mě paráda. Naprostá.... A Wanda potvrdila status mojí nej postavy Marvelu. ()

H4ku11

Skoro ako keby sa vlastne ani nič nestalo, a predsa budeme mať vďaka seriálu vyplnené potenciálne prázdno, ktoré by sme mali, keby sme nevideli, čím si Wanda na ceste k Scarlet Witch prešla. ()

Marius_ss

Vidno že sa na seriály podieľa kopa talentovaných ľudí. A že odvádzajú skvelú robotu. Je tam toľko dobrých nápadov ! Kľudne by som dal aj 4hviezdy. No tak ako je to pútavé vo Wandinom svete, je to nudné, až otravné!... mimo neho. Nové charaktery ako agentka Rambeova (niečo ako Captain Marvel, best evaaaaa), a jej prihluply kolega, bojujú proti zlému šéfovi a snažia sa... vlastne ani neviem o čo ? Na konci to aj tak nedáva žiadny význam, jedine čo sa touto zbytočnou lubkou zmenilo, že nejakým smiesnym až lacným spôsobom sa naša drahá kapitánka dostala k superschopnostiam preložením bariéry..., silou vôle ? Wtf ? Predpokladám, že to museli nejako narychlo vymysliet aby mali do budúcna ďalšiu strong female best ever superhrdinku. A to čo spravili s Darcy ? Škoda, veľká škoda, lebo bez (alebo s lepšou) tej "mimo-mestskej" linky by to bolo **** úplne s prehľadom. ()

Zombi

Za mě spokojenost, bavil jsem se u sitcomových epizod, přemýšlel nad pomalu se odhalující záhadou ve Westfieldu a ke konci i prožíval drama Wandiny ztráty a závěrečné zůčtování. Překvapivý formát v MCU, ale já jim to baštil. 4 hvězdy. ()

Marys

Skutočne som nevedel, čo môžem očakávať. Každý diel bol iný, až do celé vyústilo do akčného marvelovského záveru. Veľmi zaujímavé, dotvárajúce príbeh filmového univerza a asi aj "must-see" ak chcem sledovať ďalšie filmy. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.09.2023

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Minulý týden si na streamovací službě Disney+ odbyl premiéru nový marvelovský seriál Tajná invaze. V ní se navrátivší se Nick Fury s tváří Samuela L. Jacksona snaží konfrontovat tajnou skupinu… (více)