WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Epizody(9)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

hroubek

Nakonec jsem spokojený. WandaVison je typický projekt z MCU. Tím „typický“ myslím to, že má hodně styčných bodů, jako filmy (dějové zvraty, práce s postavy, humor čí záporáci). Kevin Feige si projekt uhlídal a díky jeho dozoru seriál vypadá velmi dobře a jsou na něm vidět peníze a jistá nezpochybnitelná kvalita. Hned na první pohled je vidět, že jde o originální projekt, který by nikdy nevznikl, kdyby neuspěly filmy. Jelikož tento příběh by ve filmovém provedení nikdy nefungoval a diváci by ho tolik neocenili, jako jiné přístupnější marvelovky. Po technické stránce nelze seriálu nic vyčítat, protože vypadá parádně. Má výbornou vizuální stránku plnou nápadu a odkazů na staré sitcomy (Moje krásná čarodějka). Dost mě bavili herecké výkony. Elizabeth Olsen je tady skvělá a výborně Wandu uchopila a přidala jí další vrstvy. Díky tomu samotná postava roste a je zajímavé sledovat, co bude dál. Paul Bettany dobře zvládl svou hereckou výzvu a svůj part si užívá. I ostatní herci jsou velmi dobří a krásně podporují hlavní hereckou dvojici. A teď k záporům. Spoustě z Vás nesedne tempo prvních dílů a taky jejich styl. Další věc, která hodně lidí zklame (naštve) je to, že to nenaplní svůj potenciál. Taky trochu zamrzí jakým směrem se to stočí v poslední třetině. Spoustu vedlejších postav ustoupí do pozadí, řešení některých zápletek si vybere tu nejsnadnější cestu. Naštěstí je to ke konci dostatečně zábavné a svým způsobem i napínavé, že odpustíte některé chyby a nedostatky. Za mně tedy spokojenost. 7,5-8/10 ()

SamVimes

Marvel se svou novou érou komiksových seriálů začal hodně odvážně, ovšem nakonec tahle sázka na ambiciózní nejistotu vyšla výborně. První díly jsou prakticky čistokrevnými sitcomy, kde se jen pomaličku naznačuje cosi nekalého v pozadí. A přesně ve chvíli, kdy si divák začne říkat, jak dlouho tahle formulka může vydržet, seriál přehodí výhybku a ukáže dění za hranicemi kulis. WandaVision funguje i v rovině té vnitřní sitcomové reality. Americký divák, který na odkazovaných seriálech a jejich reprízách vyrůstal, to asi docení víc, ale v zásadě jsou sitcomová schémata s komiksovými hrdiny jako hlavními postavami srozumitelná univerzálně. Celý tento koncept pak dává tvůrcům prostor se neuvěřitelně vyřádit na formální stránce seriálu, a tak se neustále mění poměr stran obrazu i jeho barvy a svícení scén, mění se i pohyby kamery, střih nebo hudba. Ani nemluvě o hravých znělkách a reklamách. Komiksoví znalci si pak můžou užít spoustu odkazů, nejvýraznější z nichž je účast některých nejmenovaných vedlejších postav a brilantní práce s komiksovými kostýmy. Elizabeth Olsen odvádí famózní výkon, když přechází mezi přesně vystiženými sitcomovými styly a pak i svou skutečnou osobností pod nimi. Paul Bettany jí spíše sekunduje, jelikož nemá tolik prostoru a tak vděčnou roli jako ona, ale rozhodně nezaostává. Poslední třetina minisérie uspokojivě vysvětluje (nejen) celý koncept se sitcomy a spolehlivě jej tak drží nad hranicí pouhého formálního cvičení. Nemilou doslovnost několika dialogů pak zase vyvažují jiné, zejména jedna konkrétní Visionova dojemná replika, o jejíž vnímané banalitě by se možná dalo polemizovat u jiné postavy, ale za daných okolností a z úst androida je brilantní. To, že je finále už "klasickou marvelovkou", je jen logickým vyústěním a na srdceryvnosti závěru to nic neubírá. ()

VanTom

První seriál přímo od Marvel Studios představuje další vybroušený dílek do skládačky provázaného komiksového univerza (tudíž také láká na věci příští). Formální hru se sitkomovým žánrem (a jeho vývojem od 50. let) přijatelně vysvětluje, a přestože samozřejmě vrcholí trikovým létajícím soubojem, jednoznačně se zaměřuje na niterné pocity žalu, zármutku, ztráty (obloukem právě přes šťastnou rodinku a harmonickou domácnost v idylickém sousedství). S výjimkou generického zlého ředitele no. 28 skvěle propracovává hlavní postavy a dává vyniknout výborným hereckým výkonům (především Elizabeth Olsen předvádí famózní výkon). K technické / audiovizuální stránce stačí poznamenat jen to, že snese srovnání s filmy. PS: Vzhledem k postupně odhalovaným střípkům záhad proměněného městečka se rozhodně vyplatil formát týdenního vydávání epizod, podněcující fanouškovské debaty a spekulace až do rozměrů LOST blahého času. ()

sskrblik

S každým dalším dílem mě to čím dál méně bavilo. Rozjezd byl výbornej a čím víc se to začalo prozrazovat tím to ztrácelo na významu. Kdyby to udrželi po celou dobu byl bych tuzex spokojen. ()

dragon94

WandaVision rozhodně nesedne každému. Zatímco já si úvodní epizody, které byly z 95% sitcomové docela užíval, tak věřím tomu, že se najde spoustu lidí, kteří je budou nenávidět. Obzvlášť, když mnohdy jsou ty sitcomové části nevtipné a nepovedené. Věřím však, že je to tak schválně, aby to reflektovalo jejich kvalitu v té době. Samozřejmě není to jenom sitcom. I úvodní epizody mají nějaký ten náznak, nějaké to nahlédnutí za oponu, ale je toho málo. V podstatě, až konec 3. epizody seriál dost nakopne a věci se začnou konečně vysvětlovat a temná tajemství začnou pomaloučku vyplouvat na povrch. Na druhou stranu vzhledem ke krátké stopáži epizod to není tak těžké přežít. Za vrchol seriálu potom považuju konec epizody 5, kde se věci vyostří úplně na maximum. O to víc mě mrzí, že v následujících epizodách tempo výrazně zpomalý a seriál začne, až do finále přešlapovat na místě a v podstatě se tam nic moc zásadního nestane. Vysvětlení některých pálčivých otázek z prvních 5 epizod padne jen tak mezi řečí a ten obrovský potenciál, na který nás seriál od začátku lákal, zůstane téměř nevyužit. Naštěstí výsledný dojem napravuje finále, které sice nepředvede nic zásadního z hlediska děje, ale konečně se v něm seriál rozjede na plno. Škoda jen těch 3 epizod předtím, protože bych nejspíš zvažoval i vyšší známku. 4* 70% ()

LizianShaw

Marvel posouvá na nový level a ubírá se trochu odvážnějším a šílenějším směrem. WandaVision je hlavně důkaz, že není potřeba tuny akce a hlášek (jak je tomu zvykem snad u všech filmů), aby dokázal zabavit. Středobodem seriálu je pro mě Paul Bettany, kterého považuju za jednoho z nejlepších herců MCU, a ačkoliv se VIsion řadí k nejsilnějším Avengerům, tak ve filmech byl poměrně znehodnocen a neměl skoro vůbec prostor. Tady je sice větší důraz na Scarlet Witch, ale i tak zde dostáváme velkou porci Visionovo charakteru. Ačkoliv jsem ji zprvu moc nemusel i Elizabeth Olsen se vyvinula z eye-candy na úctyhodnou herečku. Zprvu jsem si užíval Kathryn Hahn jako Agness, avšak v druhé půlce seriálu se proměnila z dost vtipné postavy na starou klišé bábu, která se dokáže buď smát nebo naříkat, samozřejmě chyba není v herečce, spíš to scénáristi dobře nenapsali. Co trochu zkazilo dojem seriálu byl příliš velký hype, kdy Marvel spolu s herci navnazovali na něco, co svět ještě neviděl a že bude mít seriál dalekosáhlé důsledky na 100 let dopředu. Fanoušci se z toho mohli zbláznit a na internetu se hned objeví milion teorií o tom, jak Wandin pes je Mephisto, zničehonic přijde Reed Richards nebo že Wanda vytvoří mutanty. Nic z toho se nestane, a to nepovažuju za spoiler, spíš za zkrocení Vašich fantazií. Prvek sitcomu ovšem (většinou) zábavný byl, ale musím říct, že mě více bavila první polovina seriálu. Ve finále už sice byla typická mlátička, ale i tak zapůsobilo dojemným rozloučením s jistou postavou. 90% ()

Lukyn007

Asi nejoriginálnéjší marvelovka, které, bohužel, v poslední epizodě trochu došel dech. Olsen a Bettany byli skvělí. Po Endgame jsem nic moc nečekal, ale tohle se prostě povedlo. ()

vyfuk

Když Wanda prvně přišla k nám, byl to úlet. Obecně vzato první díly se nesou ve formě nějakého tajemna a především v celku nepochopení. První díly nám totiž předkládají Wandu a její svět, nicméně problém je, že ono trvá asi pět dílů, než vůbec pochopíte, že to je její svět. A poté když na to dojde, tak je nakonec docela těžké si uvědomit, jak to tvůrci myslí. Je toho docela dost na vstřebání se všemi čarodějnými kejkli. Ve výsledku zde vidím problém v tom, že seriál moc nenabízí ani uvědomění toho, co se děje v nějakém blízkém čase. Sám bych se na seriál po třetím díle vykašlal, protože do onoho momentu nedával smysl. Poté jsem mu na popud dal druhou šanci. Ale pocity jsou smíšené. Nemohu mluvit o tom, že by mě seriál obohatil, ani o tom, že by to byla úplná ztráta času. Oceňuji to, jak si tvůrci chtěli s věcí vyhrát, ale jádro pudla vidím v tom, že musíte zkousnout první polovinu, která je úplně zcestná. Obecně je spíš problém, že toto nám bylo nabídnuto jako nová fáze Marvelu se seriály. Kdyby toto nabídli jako třeba třetí seriál po nějaké sérii trochu fundamentálních seriálů s jasným měřítkem, toto by mohlo působit jako osvěžující wau efekt. Takto to spíše evokuje dojem, že tvůrci ani moc nevěděli, co dělají, přičemž to jasně věděli. Jen ta prezentace byla trochu na nic. A ve výsledku je to ta hlavní škoda. Po Avengers tento seriál trochu naznačuje, že slavné éra Marvelu je pomalu u konce. A teď je otázka jestli jednou s končí s určitou pompou a nebo bude jen křečovitě klepat bačkorama. ()

Skeksis odpad!

Minule som si zalepila ruku Patexom, a trvalo mi dva dni kým so sa ho zbavila. Tak dlho som bola rozčúlená z tohto seriálu. Nejaký plechový kretén a žienka domáca. Totálna blbosť! ()

drackula

Veľmi príjemné prekvapenie a z pohľadu MCU veľmi odvážny krok. WandaVision nie je tuctový seriál a chápem mnohé ufrflané hodnotenia. Záver možno skĺzol do bežného Marvelu, ale je to neberiem ako chybu. Bavil ma originálny a zamotaný úvod a rovnako aj polopatistická superhrdinská rúbanica. Ako štart MCU seriálového univerza skvelé. 80% ()

mkubalikova

Zajímavý neokoukaný koncept, který mě bavil a přerod Wandy na Scarlet Witch jsem si užila. O starších amerických sitcomech toho moc nevím, takže jsem si u každého dílu googlila inspiraci. Některé možná zkouknu. Bewitched miluju!! 90% ()

JohnSmith odpad!

Ani ve snu by mě nenapadlo, že dám něčemu z MCU odpad. Jak se Wanda vyrovnává se ztrátou Visiona formou vytvoření iluze, které mě totálně štvala od začátku až skoro do konce. Na poslední dva díly se dalo už docela koukat a něco se v nich dělo, jinak tenhle paskvil považuji za naprostou zbytečnost. ()

Fox85

Dlouho jsem přemýšlel, jestli se na seriály z MCU vůbec budu dívat, ale při myšlence, že by mi pak něco uniklo jsem se na ten první nakonec vrhnul. A zklamán rozhodně nejsem. Takový milý seriál, občas zábavnější a občas jen takové neurazí-nenadchne, ale jako celek je to fajn ()

blackkocour odpad!

Seriál, byť celý Mrdvel, cílí se svými filmy a seriály na mojí věkovou skupinu. Na občance mám sice vyrité že jsem svéprávná osoba, i když někteří by mi nedali do ruky ani nůž na máslo, zkrátka, mně nikdy Mrdvel, a to nepočítám jen filmy, nikdy nebavily. Ať jsem každý film viděl, což je úctyhodné, že jsem se sám dobrovolně ještě nerozhodl neskoncovat se světem, ale nátlak svých vrstevníků je velký, abyste se někde prosadili. Sitcomová lajna starých televizních formátů, obzvlášť z těch amerických, byla dost nudná, a nevím proč se takovým krokem, ať už vzdává nostalgikovi hold, rozhodlo Dizny upejpat. Na to jak velký přehled mám nad televizní historií, nerozeznal jsem ani jeden seriál, na který chce, Wandavision, omezeně narážet. Pouhý prostinký dotaz, ujebal se někdo, z těch pihovatých a brejlatých týnedžrů, když dostali referenci na The Brady Bunch? Pochopil to aspoň jeden ze sta? První epizoda, byla k přirovnání z dalšími epizody, nejlepší. Je to nudné, sterilní, omleté, rodinně poučijící, ale i přesto jsem si počkal do čtvrté epizody, která měla objasnit celou situaci. Sorráč, fakt jsem neměl dál motivaci to dokoukat, protože i kdyby se to nezdálo, těch 30 minut v průmeru na epizodu, na takový formát, je až běda. Za to ale nejsem proti aby takovou délku měl každý zprzněný film od homoverza, a jsem dál v přesvědčení, že Mrdvel Studio, neumí pořád dělat dobrý obsah. Začínám se bát, kam až zajde ta filmová katastrofa v Hollywoodu, po té časti, kdy na Moravě doletí ironGolemkostýmem Vižn, a udělá další tornádo. Rest in Pýrs. ()

andalin

Velmi mě zaujal formát sitcomu, v rámci Marvelu je to zvláštní a neprobádané území, bohužel ale i nevyužité, jelikož je to nuda a dost dlouho trvá, než se začne něco skutečně dít. Doteď nechápu, proč se tam objevil xmenovský Quicksilver, doufala jsem, že s jeho příchodem vymyslí nějaký šikovný crossover. Víc o Wandě a Visionovi jsem sice moc chtěla, ale jsem zklamaná. ()

BMAJTZ

Nečekal jsem nic a přesto z toho něco bylo. Wandavision spíš než cokoli jiného pouze rozšiřuje Marvel universum (respektive jednu postavu Scarlet Witch). Bylo to nutné, mno nejspíše ani ne,ale je jasné, že na pochopení dalších dilmů už bude potřeba trochu znát i příběhy sriálů což do teď potřeba nebylo - Agents of S.H.I.E.L.D., Agent Carter a cokoli z dílny Netflixu stojí trochu mimo hlavní dění). Marvel v tomto seriálu taky trochu zariskoval a evidentně experimentuje s novým žánrem a to hlavně první díly které mnohé můžou klidně odradit. Každopádně postavy jsou vybrány dobře a natočeno je to standardně Marvelácky kvalitně. Příběh zaujme a po stránce odkrývání a dění má jednoznačně stoupající tendenci. Zamrzí sna jenom nejspíše budoucí nevyužití Evana Peterse. Pokud k této jednohubce budete přistupovat přesně tím, že to jenom rozšiřuje universum budete se bavit. Třináct cca 30 minutových dílů není mnoho a dá se to zkouknout za poměrně krátkou dobu. Hlavní nevýhodu ale vnímám ve znovu koukatelnosti, podle mě to uvidíte jednou a nemáte důvod si to někdy pustit znova. ()

kenkaku

Vysvětlí mi někdo důvod proč tohle muselo vzniknout? (EDIT o rok později: aby měl Marvel oslí můstek k druhému Doctor Strangeovi). Prakticky v polovině čtvrté epizody (až) agent Woo pokládá stejnou otázku a dozvídáme se (částečně) nějaké pozadí. Proč ty debilní sitcomy po celou epizodu a skákání po dekádách? Jako samostatná artová cvičení možná. Ale jako součást dlouhé roky budovaného celku ani omylem. Bohužel v nastaveném duchu (otravné sitcomové epizody) se seriál odehrává i po tom co se (konečně) překlopí do “normálního” světa a vyjde ven co se děje. Navíc ta patlanina s Quicksilverem (kterou si Marvel nahnojil sám). Avengers vs X-men. Tohle je jak od DC (Joker/Batman po milionté ani jeden nezapadá do většího konceptu). To nad čím někdo chrochtá blahem (sledování historie sitcomů = boží) je pro mě ten nejotravnější (a zcela idiotský) způsob jak dosáhnout cíle který Wanda má. Jen to vytváří otravnou vatu, která určitě bavila tvůrce seriálu, ale rozhodně nebaví mě (diváka MU filmů). A co je asi nejsmutnější je fakt, že celé to začalo a ukončilo prakticky ve stejném bodě nula (jako jakákoliv epizoda The Simpsons... jen méně zábavná a vtipná) bez zcela klíčové odpovědi bez které koncept nedává VŮBEC smysl: odkud se tam vzala Agatha a kde je teď? ()

Maynard.

No, tě péro. Tak tohle se skutenč hodně rozjelo. První dva díly sem se celkem proklínal, že sem měl v plánu skouknout celej seroš. Ale od 3.dílů se to začlo rozjíždět a už se to nezastavilo až do samotnýho konce, kterej byl pořádně nadupanej. Oproti seriálu s Hawkým, kterej byl určenej pro děti, tak tohle bylo přesně pro mě. Hluboký, super postavy a naprosto originální ztvárnění. Líbí se mi, že si tím zase Marvel připravil půdu pro další filmy - Dr. Strange 2, kde bude Wanda jedna z hlavních postav. Pecka! ()

upson

Hodně široký a odkloněný obchvat. Celé to začne dávat smysl od čtvrtého dílu - člověk to musí přetrpět, což je škoda. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.09.2023

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Minulý týden si na streamovací službě Disney+ odbyl premiéru nový marvelovský seriál Tajná invaze. V ní se navrátivší se Nick Fury s tváří Samuela L. Jacksona snaží konfrontovat tajnou skupinu… (více)