WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Epizody(9)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Hellierer

I po sterilním a nudném finále si stojím za tím, že Wandavision je skvělý seriál, který mi především díky své první polovině vrátil chuť do filmové/seriálové tvorby Marvelu. ()

Klajondr

MCU se za celou svou velkou historii hodně změnilo. Od prvního Iron Mana, až po Endgame se sice malinko trápilo, ale další éra této velkolepé superhrdinské ságy je prostě od samého začátku výborná. A vůbec ničemu nevadí fakt, že se Marvel rozhodl zakomponovat do hry seriálovou formu. Wandavision je prostě kvalitní dílo, které potěší každého zarytého fanouška a ostatní to snad navnadí na sledování zbylých filmů. Nejen hlavní dějová linka, ale hlavně detaily jsou propracovány do posledního pixelu, a i přes pomalejší začátek se jedná o perfektní akci. Opravdu jsem něco takového nečekal a strašně moc se těším, co Marvel vymyslí dál. MCU je nesmrtelné, což je jenom dobře. ()

Hashirama

Pro mě zřejmě nejvíc antiklimatický zážitek v rámci MCU. Rozhodně potěší, že dva největší otloukánci party dostávají štědrý prostor pro charakterový rozvoj sama sebe i svého vztahu, kterému se v dosavadním vesmíru nedostávalo zrovna moc prostoru. A v tomto ohledu jsem si devítidílnou nabídku nepokrytě užil, hereckým rezervám sestry Olsenovy navzdory. Příběh (především flashbacky) nám tu tvoří příjemně nepříjemný kontrast k tradičně veselému pojetí, v němž i životní cesta superhrdinky může být vylíčena jako série traumatizujících zážitků (jasně, většina superhrdinů se rodí z nějakých takových událostí, přesto zde je ten průřez Wandiným životem tak nějak autentičtější) a o to větší pouto pak může divák s postavou mít. Rovněž i téma ústředního vztahu je jedním z trumfů seriálu - pomáhá mu především skvělý Paul Bettany - a v povedeném kontrastu nevinného romantického sitcomu a reálných dramatických událostí je právě poslední dialog Wandy a Visiona ten pravý climax celého seriálu. Potud 8/10...Ovšem je tu i plno omáčky okolo, která seriálu výrazně podkopává nohy. Čestnou zmínku si zaslouží technická stránka, kterou režie v trikové a akční rovině až bolestně zanedbává. Mám-li se vyjádřit lidově, triky jsou hnusný jak hovno a akce stojí za vyližprdel, proto (a rozhodně nejen proto) je poslední epizoda vyloženě bolestivá na sledování. Jasně, seriál nemá zdaleka takový budget jako blockbuster, ale stále jde o rámec MCU, ve kterém je nastavený nějaký standart, a triky pod úrovní seriálů od CW prostě neberu. Ovšem jádrem problému (chcete-li hledat problémy) je scénář, který se zprvu alespoň snaží tvářit sofistikovaně a zároveň vděčně jak pro geeky, tak pro konspirátory, ale rychle se zredukuje na další marvelovskou šablonku, takže počáteční nadšení z prolnutí sitcomu a “reálného” příběhu s nějakou úrovní intertextuality divákovi hodně rychle zhořkne. Zvlášť ještě s nepokrytým přístupem ve stylu “nějak to okecáme nebo to ani okecávat nebudem, stejně jim to stačí”, který má za následek lapsů, chyb a kokotin, že se v nich dá přehrabovat vidlema. Ty jsou ještě v druhé polovině často špikovány scénami jak z německých TV pohádek (čarodějnický flashback...is that for real?), ve kterých se postavy v parodických kostýmcích, zapuštěné v hnusných kulisách a obklopené směšnými triky tváří smrtelně vážně či v důsledku podivné nesouhry scénáře, režie a celkového pojetí nechtěně vystavují na odiv svůj herecký antitalent - to je především případ Kathryn Hahn, jejíž postava se úspěšně opírala o svou tajemnou creepy auru, aby se v druhé půli rozkryla jako ten nejtuctovější záporák s nejnudnější motivací, ještě v dokonale debilní garderobě, kterému scénář povinně nadělil dvě “jakože cool” suverénní hlášky, aby se vytvořila jakási iluze charismatu. Všechny zmíněné nedostatky kulminují především v poslední epizodě, jež má cringe momentů na rozdávání, ovšem v samotném závěru naštěstí scénář opíše kruh a vrátí se k podstatě věci - ústřední duo dojde (prozatím) svému hořkosladkému osudu - a tak aspoň divák a tento komentář nemusí končit úplně negativně. 5/10 () (méně) (více)

MilesTeg

Wandu předchozí osudy neskutečně ojebaly, ze všech přeživších a navrátilců po Fázi 4 zůstala jediná ona úplně sama, tak si udělala domeček, městečko a rodinku jako na dovolenou, aby si to trochu užila, dala si historii televizní Ameriky rychloposuvem a načerpala duševní síly. Sice pak musela odevzdat klíče od ráje, ale nejspíš si nějaké suvenýry odnesla. ()

Sharpooter

WandaVision je hrozně diskutabilní seriál. Většině lidem včetně mě vadila strašná změna žánru. Z komediálního seirálu který si hraje na 50,60 a 70 léta se seriál stal akčním sci-fi. Taky mi vadila změna chování Vandy (ze které se stala naprostá ****) a její schopnosti, které jsou neskutečně OP a ještě dnes přemýšlím co se vlastně stalo. Příběh prvních tří dílů je úplně o ničem a začíná se rozjíždět až později s tím, že každý díl je lepší a lepší, i když poslední díl byl vcelku přehnaný ať už schopnostmi nebo příběhem. Celkově byl seriál dobrý, ale první tři a závěrečný díl byly nic moc. Naprosto chápu rozhořčení některých lidí, kterým se seriál vůbec nelíbil, protože oproti MCU filmům je toto krok dozadu a když si vezmete, že jsme rok a půl čekaly na MCU film, tak je tento seriál vcelku zklamání. 7/10 ()

Mouchal

Je tu první oficiální MCU seriálový experiment a ikdyž očekávání byla veliká, nijak výrazně nezklamal a zapadl skvěle do již skutečně rozsáhlé Marvelácké mozaiky. Bohužel jsme nedostali nějaké velké překvapení, nějaký BOOM či návštěvu nějakého věhlasnějšího kolegy superhrdiny z jiných projektů, ale i tak seriál dokázal zaujmout. Nejlepší na celém WandaVisionu bylo nejspíš (jak už zde v komentářích bylo zmíněno) to teoretizování a diskuze o tom, kudy se bude celý seriál a potažmo celý vesmír Marvelu ubírat. Pomalý start parodující staré americké sitcomy mi nijak zvlášť nevadil, šlo pouze o dvě epizody a na Elizabeth Olsen se dívá dobře jak v barevném tak černobílém provedení. Po najetí na standartní Marvel to přeci jenom nabralo obrátky a začalo se něco dít a ve výsledku se jednalo o slušné dílko, které bohužel nezodpovědělo veškeré otázky. Celkově jsem spokojen, postavy jsou mi zase o něco blíž a těším se na budoucí projekty. 80% ()

Likan7

Marvel si dal rok pauzu, a zase do toho šlape. Tentokrát mění pravidla víc než kdy jindy. A tentokrát je to změna teda obrovská. Minimálně první díly jsou vyloženej sitcom, který ale funguje skvěle. Díly mají skvělý scénář, jsou vtipný a chemie mezi Wandou a Visionem funguje. Je proto škoda, že někde v polovině týhle minisérie se vše vrací do starých kolejí a stane se z toho tak trochu klasický Marvel. Takže pokud jste fanoušek Marvelu, asi budete spokojeni, a všichni ostatní vlastně nemají sebemenší důvod se na WandaVision dívat. Osobně mě nejvíc potěšil Darkhold z Agentů a Katt Dennings, ta je vyloženě boží a od chvíle, kdy přijde do seriálu, si krade všechno pro sebe. Škoda tak malého prostoru, ale nepochybuju, že nejsem jediný, kdo si jí tak zamiloval a budeme jí vídat častěji. ()

Ceberus

První tři epizody se tragicky vlečou a mohou být pro leckoho důvodem u toho prostě nevydržet. Myslím, že aby to normální člověk vůbec přežil ve zdraví do čtvrté epizody a dál, tak je třeba jednu zápletku vyspoilovat hned na začátku, takže to teď radši udělám (ostatní komentáře to stejně taky nějakým způsobem zmiňují): na konci třetí epizody se konečně začne vyjasňovat, proč má seriál tak bizarní stylizaci a uleví se vám, že vás takhle nebude týrat všech devět dílů seriálu. :-D Osobně bych z těch tří epizod udělal jednu, možná jednu a půl. Zvlášť v dnešní "binge-watch" hektické době plné možností - pokud nezaujme první díl, tak má divák volnou ruku okamžitě "přepnout" jinam. Nebudu autorům upírat, že jde o velmi originální zahájení seriálu, ale slovy klasika: "Tak bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát..." Neřku-li v tomto případě vlastně třikrát. ()

haWranka

Začátek seriálu mě nadchl! Úžasný byl návrat k oblíbeným postavám, nápad se střídáním různých období televizní tvorby opravdu originální a zábavný. Když se vše začalo dramatizovat, ještě víc mě to navnadilo. Bohužel pak přišly poslední 2-3 epizody, jejichž pointa šla úplně mimo mě. Vše mi přišlo zbytečně překombinované, absolutně se nehodící do avenger světa. A také mě moc mrzelo nevyužití některých postav (Darcy tam byla jen do počtu, což byla velká škoda. A Vision...?). Abych pravdu řekla, pokračování podle potitulkových scén (a že jich bylo!) mě asi ani neláká. ()

LordMysti

Čím díly přibývaly, tím mé hodnocení stoupalo. Než megalomanské příběhy mám raději menší příběhy vlastních hrdinů a se zvraty v tomto seriálu to bylo prostě parádní. Navíc se zde vysvětlilo i nastolilo plno nových témat. Za mě správný přístup jak si budovat universum. ()

Sentax

Prvé epizódy vás prekvapia, že sa Marvel pustil do niečoho odlišného. Tak odlišného, že vás to možno aj presvedčí, že tento seriál nebude podľa klasickej Marvel šablóny. Bohužiaľ pri prvom objavení sa novej organizácie S.W.O.R.D. vám pomaly začne byť jasné, že to nebude celkom tak. Akonáhle opadne to tajomno okolo sveta, v ktorom sa dej odohráva, kvalita začne klesať. Pripočítajte jednu epizódu, ktorá hlúpym divákom ešte úplne vysvetlí ako to všetko bolo a máme tu urýchlené finále v podaní klasického digibordelu. Stupidné chovanie agentov a divný prerod záporáčky ani nekomentujem. Napriek tomuto všetkému ma seriál bavil. Odlišný tón prvých epizód, tajomno, skvelé referencie, navrátivšie postavy z iných filmov, skvelé ale nevyužité cameo, nový kostým, konečne ukázanie silového potenciálu Scarlet Witch, krásna chémia medzi Wandou a Visionom, dojemné finále - to všetko mi tak nejak prevyšuje všetky negatívne stránky. Postavu Scarlet Witch mám rád a Elizabeth Olsen ju tu konečne dokázala predať divákom. Ako prvý seriál od Marvelu pod Disney hodnotím veľmi kladne. ()

rublik05

Upřímně řečeno jsem z WandaVision velice zklamaný, neboť jsem si od spojení těchto dvou superhrdinů sliboval pořádný akční nářez, to jsem však ještě netušil, že mě čeká několik hodin rodinného dramatu, kde se budou víceméně řešit jen city a emoce, akce se dostaví až v úplném závěru, nicméně vzhledem k pětihodinové stopáži je jí zoufale málo, bohužel ani ničím nezaujme, což mě na tom asi mrzí nejvíc. První epizody pro mě byly doslova šok, černobílý sitkom je opravdu mega úlet, kdyby alespoň fungoval humor a postavy zbytečně nepřehrávaly, mohl se divák alespoň pobavit, ale ani to se tvůrcům moc nepovedlo. Celkově mi přišlo, že celý tento projekt je jen zbytečně nastavovaná kaše, která do světa Marvel nic nového nepřinese. Scénář sice není vyloženě špatný, nesedla mi však hlavní myšlenka celého seriálu, zkrátka mi to celé přišlo naprosto zbytečné. Co se týče zpracování, tak kamera i střih jsou v pohodě, efekty tradičně taktéž. Herci, až na to přehrávání,  vesměs ujdou, čekal jsem ale trochu lepšího záporáka. Škoda jen toho obsahu. Ještě mě čeká Winter Solier a Loki, tak snad si Marvel trochu napraví reputaci. 5/10. ()

Demonic189

Bavilo ma to tak do 4., mozno 5. časti, potom som viac či menej trpel pri výjavoch zo "seriálového" sveta. Humor absolútne neškodný, a linka v "real world" nemastná neslaná. Ono sa toho za tých 20 minút ani nedá moc vybudovať, aj možno kvôli tomu to nejedna postava priam smrdí šablónou... ()

samkko

Z marvel seriálu za poslední dobu jako Loki, The falcom end the Winter soldier a Hawkaye, je právě WandaVision ten nejlepší s největšími ambicemi a potenciálem. Také je nejlépe zahraný a procítěný. Opravdu je tam pár emočních momentů které jsou na marvel docela dojemné. No ale hlavní důvod proč jsem si tento seriál s oněch jmenovaných vybral jako nejlepší je to, že je to konečně něco trošku jiného. Konečně to vybočuje z těch hloupých předvídatelných klišé a je to svým způsobem ORIGINÁLNÍ a zajímavé. Po vizuální stránce je to taky pecka a za to může jednotlivá rozmanitost každého dílu. Samozdřejmě to má i PÁR vad které to vše kazí, jako např.: některé stupidní postavy, pár horších/slabších dílů, možná až moc barevný last fight atd.. Hodnocení: PROPERLY RATED, 7/10 ()

Hellknight12

Marvel sa očividne rozhodli ísť najzvláštnejším spôsobom, akým doteraz išli. Spraviť 9 časti s päť a pol hodinovou stopážou, kde sú prvé tri časti robené štýlom starý sitcom? Najslabšie sú pre mňa prvé tri časti. Nejako mi uniká čo tým chceli dosiahnuť? Nalákať starších ľudí? Pochybujem. Spraviť 3 časti 100% komedialne? Nevyšlo, skôr to bolo trápne. Nalákať nových mladých ľudí, ktorý si radi pozrú starý sitcom? Možno ale tým sa budú páčiť prvé tri časti a zvyšok nie. Osobne nepoznám nikoho, kto má rád staré sitcomi a aj komínové filmy. Takže o čom im išlo? Od 4 časti do konca je to už len lepšie. Chválabohu inak by som to mal problém dopozerať. Dej je zaujímavý. Máme tu staré postavy ale aj nové. Pekný charakterový vývoj, či už nových alebo starých. 4-6 časť sú veľmi zaujímavo prepletenýé. Zvoliť si takto odvážny štýl, je risk ale oplatilo sa. 7-9 sú najlepšie časti počas nich nám veľa vysvetlia a hlavne načrtnú nové možnosti ako sa príbeh môže vyvíjať ďalej. Ja mám z tohto počinu veľmi zmiešané pocity. Na jednej strane som rád, že som ho videl hlavne kôli príbehu a častiam 4-9 a na druhej sa pýtam načo som si dával prvé tri časti. Seriál môžem odporučiť hlavne ľuďom, ktorý majú radi rozpracované príbehy. Ľuďom, ktorý majú radi aj staré sitcomi ale aj komiksovky. Ak sa tu nejaký nájde. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. ()

Anayka

Začátek je mírně rozpačitý, ale brzy to nabere spád a graduje v maximálních otáčkách. Nejsem zarputilá fanynka Avengers, ale tuhle čarodějnou jízdu jsem si užila. ()

Azrail

Po shlédnutí celého seriálu ve mě převažuje spokojenost. První epizody se mi líbili nejvíc, ten sitcom styl, nevědomost, tajemno a místy opravdu mrazivá atmosféra mě opravdu bavili a říkal jsem si, že Marvel se konečně přestal bát vykročit do pro něj neprobádaných vod a zkusit jiné pojetí projektu. Posledními epizodami už to ovšem částečně získalo zpět klasickou jednodušší formu, na jakou jsme u MCU zvyklý. Ne, že by to bylo špatné, jen se mi to líbilo už trošičku méně. Herecké výkony jsou výborné. Obzvlášť jsem velmi potěšen Paulem Bettanym, protože lepšího Visiona jsme v MCU ještě neměli. Se samotným finále jsem vlastně víceméně spokojený. Spoustu našich odhadů a teorií se nevyplnilo, ale to přece není problém tvůrců, ale jen náš a našich přehnaných očekávání. Střetnutí Vision X White Vision se mi velice líbilo, nejvíce pak ta filozofická rovina. Navíc WV dostal zpět své vzpomínky a v MCU bude tedy mít budoucnost. Dost možná se jeho a Wandiny osudy v budoucnu znovu propojí. Co se týče vyústění a samotné Scarlet Witch - mohlo to být lepší, ale na stranu druhou i mnohem horší. Jen mi stále nedochází, v co se tedy Wanda vyvinula. Bude záporák, klaďas nebo čistě šedá postava? Ohledně emocí - asi v pohodě. Loučení s Visionem mělo svůj emocionální náboj a ačkoliv slzička neukápla, minimálně spokojený úsměv tam byl. Celkově bych celý seriál hodnotil asi na pěkných 80%, líbilo se mi to. ()

playboy_05

Divny serial, ktery nevi jestli ma byt vtipnou, originalni jednohubkou, nebo vaznym clenem z rodiny MCU. Popravde prvni 2-3 epizody jsem dost pretrpel, pak to nabralo grady a skoncilo to ocekavanym marvelovsky zaverem...bohuzel zaporaci jsou zde slabi a mrzel me malo vyuzity potencial Visiona...konec serie vylozene uspechany, oproti tomu jak se tahne zacatek serie. Po traileru jsem ale cekal vetsi pruser. Ted uz se jdu plne soustredit na Falcon & Winter Soldier. Uz mi ta prava marvelovska jizda dost chybi. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.09.2023

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Minulý týden si na streamovací službě Disney+ odbyl premiéru nový marvelovský seriál Tajná invaze. V ní se navrátivší se Nick Fury s tváří Samuela L. Jacksona snaží konfrontovat tajnou skupinu… (více)