WandaVision

USA, 2021, 5 h 30 min (Minutáž: 27–47 min)

Epizody(9)

Seriál WandaVision od Marvel Studios je zmesou klasických televíznych sitkomov a filmového sveta Marvel. Wanda Maximovová (Elizabeth Olsen) a Vision (Paul Bettany), dve superbytosti žijúce v malom mestečku, zisťujú v tomto seriáli, že nie všetko je také idylické, ako sa na prvý pohľad zdá. (Disney+)

Spacecore

WandaVision bylo příjemné překvapení. Osobně jsem strašně rád, že se Marvel pustil nejenom do něčeho filmově zajímavějšího, ale i do látky jako je warpování realit, což já osobně moc můžu a zatím se tím zabýval pouze Thanos. Na MCU je krásné samozřejmě to, co my komiksáci známe dlouho a to je propojený funkční vesmír, do kterého se dá vlézt ze všech stran. Originy, které se následně proplétávají do týmovek známe, ale nyní se nám ukazuje další krásný komiksový moment a ten je takový, že když se to v týmovkách mlátí, není čas na jednotlivé charaktery a proto následují minisérie, či samostatné série sledující osudy jednotlivých postav pod drobnohledem a to je právě případ WandaVision ve filmové analogii. Nashromáždilo se nám dost látky k probádání + jim chyběl origin, tak jsme dostali krásně vyšperkovaný seriál. Není to úplně dokonalé a některé epizody byly slabší, nicméně koncept sitcomů, alternativní reality byl uchopen dobře. Bavila mě "komiksová psychedelie" přítomná u většiny komiksů zabývajících se různými paradoxy alternativníh realit. Zde to dodávalo na mystičnosti a nutilo k přemýšlení, což je fajn. Takže já jsem spokojený, přišlo mi, že je seriál krásně vybalancovaný jak pro fajnšmekry, tak i řadové MCU fanoušky, zároveň jak pro dospělé, tak i děcka. Tomu fandím. Vztah Wandy a Visiona byl dotáhnut krásně a finále mě rozplakalo, což je známka kvalitně emočně uchopeného komiksu pro mě. ()

Mekgrůdr

Do WandaVision jsem se po první epizodě musel vyloženě nutit, ale jsem rád, že jsem vydržel. Přesto, že někdy trošku laciné a povrchní, "Wanda" má nápad, láká na vizuál a dávkuje překvapivě silné emoce. Navíc několik dobrých postav, výborná Teyonah a satisfakce ve smyslu rozloučení hlavních postav. Velmi silná čtyřka! ()

Yardie

Takových 70%. Celkem zajímavý koncept i zpracování, fajn hra s detaily. Celkem jsem se i párkrát u prvních dílů zasmál, kdy to mělo působit jako jistá parodie na sitcomy a obecně retro. I dále to bylo zajímavé, zase z jiného pohledu. Ale celé to působilo tak nějak lacině, nevím, jak to přesně vysvětlit. Spíše než od Marvelu jako by to byl nějaký TV seriál. I triky mi přišly také "jednoduché". Bylo to fajn vidět, i kvůli návaznostem, ale od Marvelu jsem zvyklý na víc. Howgh! ()

Flopik

Takýto seriál si mohol dovoliť len Marvel a to nemyslím finančne. Originalita sa tomu nedá uprieť a ja som nesmierne rád že vedľajšie postavy ako Wanda a Vision tento seriál skvelo utiahli. Je to zaujímavé, nápadité a ohromne odlišné od toho čo nám doteraz Marvel predstavil. Celkovo som však troška sklamaný a úprimne som sa nebavil tak ako som chcel. Najviac ma mrzí že teórie fanúšikov sú omnoho väčšie ako to, čo nám seriál nakoniec ponúkol. Hlavne finále je divné a nevyužité. Najviac potešila časť, kde sa dozvieme viacej o Wande a jej minulosti tam nechýbali ani emócie. Pochváliť treba aj Kathryn ktorá to zahrala takisto skvelo. Zhodnotenie je teda, že sa to rozhodne oplatí vidieť, je to skvelé a Elizabeth hviezdi asi najviac, na konci však budete troška sklamaní, že ste premýšľali až príliš. U mňa nemôžem dať za plný ale silné 4* sú jasné. Ohromne som zvedavý na to čo nám Wanda vo svete Marvelu ešte predvedie, teda vlastne Scarlet Witch. ()

Klajnik odpad!

Byl jsem zvědavej, což na marvelovky nebývám, ale tohle je sitcom, kterej neni vtipnej. Jak je to možný? Vzdal jsem to po druhym dílu a už během něj jsem si připadal jako debil. Tvůrci vytvořili trapnou podívanou, která vůbec nevzbuzuje zájem o to, co se vlastně děje. Beru to jako neúspěch, protože je nemyslitelné, aby seriál zanechal diváka po 2 epizodách z 9 v takovém nezájmu. Naštěstí má marvel velkou fanouškovskou základnu, která takovou plytkost jistě ocení. Kdyby neocenili, možná by Marvel servíroval něco lepšího. ()

Klara

Super skvělé! I když se v Marvelu nevyznám úplně dokonale, na doporučení různých známých jsem nakonec neodolala a seriál si pustila a dokoukala ho v průběhu dvou dní. Skvělý nápad, zpracování a hlavně tolik skvělých popkulturních narážek! ()

Greg25

Velká nuda (první dvě epizody hraničí s diváckým utrpením), pokud tedy samozřejmě neulítáváte na rodinných amerických sitcomech - přes I love Lucy, Bewitched, Full House až po Modern Family. Na rovinu říkám, můj žánr to není a některé tyhle seriály ze zlatého fondu americké televizní zábavy vyloženě nesnáším. Proto mi náznaky, pomrkávání, lehká parodie tímhle směrem zrovna radost nepřivodí (opět se tak potvrzuje, že nestačí narážky poznat, musí taky mířit směrem vašeho kinematografického zájmu). Pokud to ovšem je vaše krevní skupina, pak věřím, že je WandaVision pro vás seriál z říše snů. Koncept, nápad a forma jsou zajímavé a relativně neokoukané, ačkoliv samotné finále je docela tuctové a některé věci ohledně postav moc nedořešuje. Psychologické pozadí Wandininy situace jde taky mimo záběr tvůrců (což je škoda i z toho důvodu, že Olsen by to v pohodě uhrála a v Lokim zrovna tenhle aspekt patřil k tomu nejlepšímu), což je vlastně zvláštní, když na něm tvůrci budují celý seriál. Vision byl co se týče potenciálu postavy v Avengerech absolutně nevyužitý a promarněný, bohužel v tomhle směru mu WandaVision moc nepomáhá a zase je to taková trochu nevyužitá postava z pozadí. Wanda je moje oblíbená komiksová postava a jako takovou jsem ji tady taky čekala trochu více s grády, ale myslím, že to přijde v novém Doctoru Strangeovi. Pro seriál určitě velké štěstí, že Olsen s Bettanym fakt umí hrát, takže jejich postavy nesklouzávají ke karikaturám, což vzhledem ke konceptu seriálu je fakt výkon. Celkově průměr, pro publikum v USA, kde všichni vyrostli na rodinných sitkomech, zřejmě pecka, pro zbytek světa záleží, jak moc na tomhle žánru ulítáváte. 60% ()

krauset

Paradox Théseovy lodi, o němž mluví Vision, je skvěle aplikovatelný i na Marvel. Paradox zní takto: vyměním-li postupně každý kus dřeva, z něhož se loď skládá, bude se stále jednat o tu samou loď? Nakolik je vlastně marvelovská formule inovována (narativní rozdíl mezi první fází a nynější tvorbou je zřejmý) a nakolik je zacyklena (mnoho formálních prvků zůstává beze změny)? Přesun od filmu k seriálu proběhl ve WandaVision se vším všudy. ta není jen pětihodinovým filmem rozstříhaný na devět kousků, ale skutečným seriálem s epizodickým rozložením a týdenním uvedením. Ctí sitcomy jak obsahem, tak způsobem prezentace. Je legitimní se ptát, zdali je sitcomová podoba jen samoúčelnou stylistikou, ale mně ji seriál dokázal prodat jak v úvodu, tehdy zejména díky precizní aplikaci superhrdinských reálií na sitcomové formulky vtipů (kuchyňské žerty o hospodyňkách a hlášky typu: „Můj muž a jeho nezničitelná hlava“), tak v závěru, kdy se tato volba vysvětlí. S odstupem mi však čím dál více vadí kontrast mezi tím, jak lehce Wanda vyvázla co do reputace mezi obyvateli městečka, jejichž životy bez milosti ovlivnila, a tím, jak jednorozměrně záporně a ploše působí v Dr. Strangeovi. Celá seriálová psychologizace přišla vniveč. ()

Batahst8

To nejlepší od Marvelu od Thora Ragnarok (Samozřejmě na Infinity War a Endgame to nemá, to by ten seriál museli dělat Russoovci). Neskutečně mě to bavilo od první až do poslední epizody, samozřejmě není to dokonalý je tam spousta chyb a třeba i pár nedořešených věcí (Spoiler: co se stalo s tím druhým V——n-m, co se stalo s ním, kde je teďka), ale prostě mě to bavilo a dokonce jsem zjistil, že mi ten Marvel celkem chyběl. Herci jsou sympatičtí, hudba je na poměry Marvelu nadprůměrná, odkazy na staré sitcomy byly fajn a to je asi všechno. Bylo to hodně dobrý společně s Infinity war a Endgame nejlepší marvel věc za poslední 3 roky. 7/10 ()

Bozvav

Být mi 17 let a mít zrovna své děsně cool intoušovské období s veganstvím a nevyjasněným pohlavím za zády, tak budu asi nadšená. jaké to netřelé a originální podání, o kterém se děsně super diskutuje ve společnosti stejně znalých a erudovaných kritiků, jako jsem já. Tak a teď vážně: "Co to jako sakra mělo být?!" O ničem nevypovídající forma (výpověď o duševním rozpoložení tvůrců na bodu mrazu se nepočítá) a bizardní, byť neotřelá (to uznávám) stylizace.Ústřední dvojice sice měla našlápnuto, ale pak hodili zpátečku a co se samotného příběhu týče, je zcela a jednoznačně velkým nic neříkajícím blábolem, jehož existence je zhola zbytečná. Samotný svět Marvelu jde asi pěkně do kopru, zjevně dochází nápady a nebo lidi s mozkem a na více použití, co by už konečně přišli s něčím pořádným. K těm čarodějnicím už mi chyběla jen Karkulka a sedm trpaslíků, eventuelně Budulínek. To, že jsem to zvládla dokoukat, připisuji pouze své bezbřehé toleranci a covidové situaci, díky níž má člověk prostě čas a také jsem pořád čekala, že něco..... a ono v posledním díle bylo - ....o. Odpad nedám, neb to, že mne tvůrci udrželi bdělou (většinou) a vydržela jsem to až do nezdárného konce, si tu jednu usmolenou černobílou hvězďuli zaslouží. A těm co to neviděli, radím rovnou, vykašlete se na to. ()

tomashrabek

Zo začiatku veľmi originálne, no postupne to v druhej polovici skĺzne do klasickej digibordeloviny. Musím však oceniť, že sa Marvel neustále snaží prichádzať s neotrelými konceptami a zvláštnymi žánrovými crossovermi, ktoré navyše dávajú v rámci ich univerza zmysel. Na rozdiel od DC sračiek ma to baví, aj keď to failuje. ()

Chundys

Po rozpačitém a pro mne ne zrovna dobrém otevíráku se sitcomem to začínalo každým dílem nabírat větší a větší grády, tak že bych šel i na plné hodnocení, ale ten sitcom jsem fakticky nedával moc dobře! Jinak jako vždy hezké efekty, příběh a nakonec i to tempo a hudba. Uvidíme jak obstojí Winter Soldier a Falcon, ale myslim si že v pohodě stejně jako Loki :-) ()

barteca

Wandina vize světa pod kupolí je srozumitelná asi jako četba klínové písma. Věřím, že jsou fanoušci, kteří se orientují, ale mnozí se v tom chaotiku časových rovin, postav slabě orientují, stále tápou wocogou. Jako roztomiloučký vizuál padesátek je jediný, co kvituju, jinak to funguje dobře hypnotikum. Příběh chatrný, energie lítající sem tam. Witches bitches asi aspirují na druhou řadu , ale u mě to mají marné. ()

TaanStari

Nejdřív se člověk musí prokousat prvními třemi díly, které jsou úplně o hovně, jen aby se dostal k dalším třem dílům, které jsou jen tak napůl o hovně a poté k posledním dvěma dílům, které jsou taky o hovně, ale aspoň dojde k nějakému rozuzlení. Celý seriál je tu jen a pouze kvůli pár plot pointům - oživení Visiona, masivní power up Wandy a představení mladé Rambové a SWORDu. Což by nebyl problém, v posledních letech je každý MCU produkt jen reklama na následující produkt. Jenomže obvykle je ten produkt aspoň zábavný a svižný... Navíc obsazení Evana Peterse jen jako "subversion of expectations" je prostě kokotská volba. ()

Monisek

Od Wandy s Visionem jsem nic moc nečekala a první dvě epizody mě rozhodně nepřesvědčily, že bych se měla na další díly těšit.. Pak se to ale nějak zlomilo a nakonec to bylo vlastně celkem dost fajn. Kdy že to má vyjít doc Strange? :-D ()

Aurus

Každá epizoda byla podprůměrná a namám v plánu se na to někdy kouknout znovu. Příběh tohoto seriálu ujde, postavy jsou nic moc a hudba je docela dobrá. Za mě celej seriál 1-1,5/10. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.09.2023

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Minulý týden si na streamovací službě Disney+ odbyl premiéru nový marvelovský seriál Tajná invaze. V ní se navrátivší se Nick Fury s tváří Samuela L. Jacksona snaží konfrontovat tajnou skupinu… (více)