Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Mephisto

Na Řím sice Tudorovci ani zdaleka nemají, přesto vysoce hodnotím. Velmi kvalitní herecké obsazení, výprava a interiéry a hlavně skvěle napsaný scénář dělají své. Bohužel, seriál není příliš historicky přesný, tudíž snižuji své hodnocení z **** na ***. ()

neliCZka

První díl mě ani trošku nezaujal. Nelíbí se mi výběr herců, dabing (za ten neviním seriál) ani to, jak byl aspoň ten první díl postaven. ()

TomasB

Snaha o jakous takous historickou presnost, o podrobne vysvetleni toho, jak to bylo, v rozvitych souvislostech je velkou prednosti, ale zaroven i velkou slabinou Tudorovcu. Pro nekoho tak muze byt serial sice velmi zajimavy, ale také i zbytecne protahly a obcas vlastne i docela nudny. Pro me byl. ()

sa_kra

Vzhledem k tomu, že mě tyhle historické slátaniny dost baví i mimo plátno dávám tři. Tvůrci překvapivě věrně podali atmosféru intriků na královském dvoře, po nějakých sedmi dílech jsem si ale říkala pořád dokola, že už jsem to někde viděla. Sex, intriky, domluva. Ženská. Sex, intriky, domluva. Zhrzená ženská. Ale abych jen prázdně nekecala, mimořádně mě zajímala postava Thomase Mora, se kterou se scénáristé vypořádali výborně. Po pár dílech to ale přestane bavit, dvě série mohly s přehledem nacpat do jedné o 13 dílech a nemělo by to chybu. ()

Beskydka

Seriál je nadsazen nad realitu, ale to je úplně fuk. Michael Hirst ví co dělá, sází na erotiku a na sex, který tak jako tak prostoupil dějiny a historii psanou/nepsanou. Co se týče postav, které vizuálně rozhodně neodpovídají reálu, Johnny si mě získává čím dál víc a nelituji dne, kdy jsem ho objevila v Match Pointu a začala sledovat jeho počínání. Joan Berginovou bych chtěla pozvat domů, aby mi zrenovovala šatník:), jelikož co ta tam vytváří je úžasné. Nikdy jsem nesledovala historický seriál, ale Tudorovci mě svou nevšedností dostali. Možná je to i tím, že se vrací do dob, kdy se historie tepala do živoucích obětí temné doby rozkolu té instituce, jež dlouhá léta řídila svět. ()

PoNoruška

Tudorovci oslovují spíš ženské publikum, proti tomu nic….historicky přené je to asi jako hodina dějepisu na základní škole,ale to mi taky nijak zvlášť nevadí. Trochu hůř snáším dost nepovedenou stylizaci kostýmů a dobových rekvizit, co se dá dělat. Nicméně je to zábavné a k televizím to posadilo obecenstvo, které by jinak historický seriál asi nesledovalo. ()

mikella

Za moju sledovanosť dávam veľkú zásluhu J. R. Meyersovi, ktorý odviedol neľahký ale vynikajúci herecký výkon. Neodolateľne splynul do postavy kráľa Henricha VIII. Veľmi sa mi páčilo ako si presadzoval svoje rozhodnutia. Skvelé spracovanie! ()

Claire.TJ

Když se na tomto místě kouknu na slovenský název seriálu, musím se smát - ale zároveň uznat, že ona tři slova tento seriál velmi dobře vystihují. Bohužel právě kvůli nim musím jednu hvězdu ubrat. Dala bych maximum, protože výprava, kostýmy a naprosto špičkové výkony herců mě k tomuto seriálu připoutaly poslední týden - "vypichola" bych hlavně Rhys Meyerse, Henryho Cavilla a hostujícího Petera O'Toola, jednoho z nejlepších seriálových papežů vůbec. Ovšem - Sex - toho je tam na můj vkus až příliš (vlastně to byl jediný důvod, proč někteří mí kamarádi silnějšího pohlaví snesli sledování prvního dílu). Moc a Intriky - ty jsou v seriálu řešeny prazvláštně. Místo alespoň trochu víc politicky přínosného vysvětlení, jaké má Anglie vztahy se Španělskem a Francií, divák jen sleduje, jak jsou vždy spolčení dva z této trojky proti tomu třetímu a v pravidelných intervalech tento pairing střídají, až jde z toho hlava kolem. Abych se vrátila k pozitivům, za nejzajímavější část seriálu považuji tu s Annou Boleynovou, která byla z manželek nejakčnější (ale nejvíce líto mi bylo a nejvíce ráda jsem měla Katherine A. a Jane). Jako mnoho dalších recenzentů i já jsem především unešená z rozmanitosti postav - ze sebestředného, ale svým vlastní způsobem mermomocí se snažícího krále, z explayboye až skoro nejchytřejší postavy Charlese, z kontrastu živelné Anny a elegatní Kateřiny; z laskavého španělského velvyslance a vlastně jediného přítele Marie, hrdé dcery své matky... Seriál se celkově nesnaží o věrné pojetí historie, ale klíčových bodů se drží - a já si připadám zase o něco chytřejší (odchylky jsem si nastudovala na wiki ;)). Výplň v tom prázdnu bez Sherlocka a bez Game of Thrones to byla bombastická! ()

Sakulnikov

První dvě série byly utahané a zdlouhavé, ale jen co zmizela Anne Boleyn, tak seriál dostal spád. Právě kvůli pomalosti, přehnané lascivnosti jsem chtěl dát 3*. Zbytek seriálu to ale zachránil. Historické nepřesnosti jsou, ale vzhledem k celku je jich málo (nebo možná jen dané období tolik neznám). ()

brano82

Tento seriál zreje ako víno, od slabšieho a vlažnejšieho začiatku naberá na obrátkach aby sa stal jedným zo špičkových historických predstavení aké možno sledovať na televíznej obrazovke. Zaujímavé obdobie za vlády anglického kráľa Henricha VIII, krutého kráľa, kráľa ktorý vládol neobmedzenou mocou. Vynikajúce stvárnenie hercov jednotlivých postáv na čele so samotným kráľom a skvelá prehliadka kostýmov dopĺňajú túto výbornú filmovú sériu plnú intríg, kráľových manželiek a mileniek, upálení a popráv a všemožných vzostupov a pádov zúčastnených podľa ľubovôle jeho veličenstva. ()

darkdaze

Meyers je bezpochyby chlap, z kterého se jistě (nejen) dámské části populace podlamují kolena a jistě je také bezpochyby výborný herec, ale Jindřich VIII. z něho rozhodně nikdy nebude. O laciné erotice, zbytečném natahování a nedržení historických faktů už jsou tu romány, tak to nebudu protahovat :) ()

Ssova

Snad můj nejoblíbenější seriál.A i to je slabé slovo.Opravdu mě nadchl... Baví mě každá minuta,každá scéna...Postavy jsou dokonale obsazené,člověk jim opravdu věří každé slovo. Asi zbytečné vůbec zmiňovat Rhyse Meyerse a Natalii Dormer,ti mluví svými činy jasně,ale mě uchvátila hlavně Marya Doyle Kennedy, coby královna Kateřina.Je prostě úžasná.Krásná.Dokonalá.Takhle by královna opravdu mohla vypadat a je vcelku jedno, jestli anglická,francouzská nebo španělská. Pravda je,že Anna Boleynová je tu představená jako oslnivá kráska,což na první pohled je,ale brzo se okouká.Navíc ,podle mých chabých vědomostí zas až tak dokonalá být neměla,ale to je jedno.Celkově tam pasuje dobře.A Sam Neill, no padouch k pohledání.Nemá typicky zloduchovský "ksicht",tak mu člověk bez váhání uvěří i to podlízání.A stejně tak oceňuju kostýmy,kulisy,hudbu.Prostě nenacházím kaz. Po zhltnutí druhé řady musím jen dodat,že všechno,co jsem si myslela už o první sérii se ještě umocnilo.Neskutečně emotivní a poutavé, prostě dokonalé... ()

Judhisthira

Toto konverzační historické drama sice zachycuje trapně omletý život známého proutníka Jindřicha VIII, což může potenciálního diváka předem odradit, ovšem tak poutavě a zábavně, že jsem si Tudorovce po pár dílech moc oblíbil a to především díky perfektně napsaným nejednoznačným postavám, atraktivním dějem plným intrik a prospěchářství či příjemnou atmosférou královského dvora. Když k tomu připočtu bez vyjímky perfektní herce, krásnou hudbu a kostýmy, tak tu máme opravdu povedený seriál, který ovšem neocení každý, což je škoda. Hlavně by zasloužil i lepší hodnocení a nějaké to uznání. A že tam je hodně erotiky? Ale nepřehánějte, není tam toho mnoho na dnešní seriálovou produkci. Si vedle toho postavte takové seriálové soft porno jako Spartacus, který si na tom vyloženě zakládá. Což není případ Tudors. Jinak není nutné připomínat, že povinností je samozřejmě sledování v původním znění, protože dabing naprosto zničí mnoho perfektních dialogů a herecké výkony jako takové. ()

Gwilwen

Po zhlédnutí finální série ode mě Tudorovci dostanou plný počet, o tom žádná. Ohlédnuli-se za sérií v plné kompaktnosti slova chvály hravě přebijí nedostatky, za které bych v první sérii tvůrce pranýřovala. Ale přes mnohé smyšlenky a historické kolapsy, nad kterými jsem jako milovnice tudorovské Anglie krabatila čelo, mě tvůrci zlanařili na svou stranu znalostí některých veřejnosti málo známých historických detailů a dialogy, které jsou mnohdy věrným přepisem zachovalých depeší velvyslanců. Ve zkratce: dlouhodobě mi chybí historický seriál se skutečnými postavami, takže mě frivolní dvůr charismatického „krále Meyerse“ vysloveně dostal na lopatky. A ač král v Meyersově podání je atraktivní a neobézní, Charles Brandon není tak starý jak by měl být a Anna Klévská má do ošklivky daleko, budeme velkorysí, protože králův dvůr jednoduše milujeme. O skvostných kostýmech a dechberoucí Morrisově hudbě snad nemá cenu ani hovořit. Jediná výtka tak směřuje pouze k Showtime, při vynalézavosti a představivosti scénáristy by zobrazení vlády Edvarda, Marie i Alžběty, jakožto dalších příslušníků Tudorovců, mohlo být stejně atraktivní, tak nač končit? ()

Scaevola

Výprava, kostýmy, hudba, herecké výkony s oblečením i bez... Všechno na jedničku a všechno vás drží v neustálém napětí, i když víte, jak to dopadne. Pro mne však všemu nekraloval pokřivený pohled J. R. Meyerse, ale vášeň a odvaha N. Dormer a nezdolná a přitom nesmírně křehká dívčí arogance S. Bolger. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)