Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

kacirek_

Nejlepší historický seriál, skvělé herecké výkony, nádherné kostýmy, podmanivá hudba, škoda jen horších kulis a triků. Parádní podívaná do života Jindřicha VIII. a jeho žen, plné intrik, dramatu a postelových scén. Meyers hraje naprosto skvěle psychopatického krále až mu to člověk všechno věří, ovšem mé srdce patří jinému a to Henrymu Cavillovi, z kterého se vyklube ideál muže.... ()

Osanos

Problémem seriálu je, že jednotlivé díly kolísají mezi velmi dobrými a zároveň zábavnými (konec první série, první dva díly třetí série) a těmi nudnějšími (děj tří takových by často vystačil na jeden solidní díl). Není to však chyba jen scénáristů a režiséra, dá se to jednoduše považovat za "historická nutnost". Jakmile začne nějaké "zábavné" období (hrozí válka, začíná vzpoura, probíhají popravy), tvůrci dokáží vytvořit výbornou atmosféru a divák se nemůže dočkat dalšího dílu. Ale kde se prostě nic neděje (maximálně kecá, předvádí se pěkné šaty, popř. se souloží), tam seriál upadá do bažin průměru (z utopení v hlubinách nudy ho zachraňují skvěle napsané i zahrané postavy v čele s démonickým králem). Intriky jsou velmi zábavné, ale postupem času začnou být trošku jednotvárné (španělsko a francie se hádají, zase se usmířily, zase se hádají...), což je ale opět způsobeno spíše historickým podkladem než scenáristickou chybou. Jinak krásné kostýmy (ale všichni jsou až moc pěkní), podprůměrné triky (s postupem jich přibývá a zlepšují se od dost mizerných po solidní), velice dobrá obrazová stránka (kamera, střih), dost dobrá hudba. Po třetí sérii lepší tři hvězdičky. ()

Luk Skywalker

Kvalitní historický seriál o Jindřichu VIII. Pět hvězd jsem nedal proto, že jsou v seriálu jisté historické nepravdy, někdy až moc sexu, který jakoby vyplňoval délku dílu a šablonovitost třetí a čtvrté řady. ()

Ben Nevis

Po první sezóně: Skvělý námět pro televizní zpracování, i když poněkud profláklý. Líbí se mi podání Henryho, který nemůže být milovaným kladným hrdinou, ale zároveň je příliš "nevinný" na to, aby se z něj stal padouch. Hlavní zápletka - zbavení se Kateřiny, se táhne, ale za to nemohou tvůrci, ale vybrané období dějin, kdy se toho tolik nedělo. Když Tudorovce srovnám se seriálem Borgias, novější seriál je napínavější, ale na úkor samoúčelného násilí. Update: Vývoj Jindřicha VIII. je za ty čtyři roky geniální. Všechno myslí dobře, ale přesto se mu přezdívá Anglický Nero. Je těžké ho nenávidět, když ho stvárňuje sympatický Meyers. ()

croxika

Tento komentár pridávam po zhliadnutí všetkých štyroch sérii(t.j 38 častí), na čo sa súdiac z komentárov podo mnou i nado mnou odhodlal málokto.Ja som však mala pochopiteľný dôvod, a to ten, že tematika Tudorovcov je mi veľmi blízka.Videla som nejeden film či dokument, prečítala som nejednu knihu a nielen o samotnom Henrichovi, ale i o jeho nemenej slávnych následníkoch. Vzhľadom na početné Henrichove manželstvá, milenecké zápletky, politické či náboženské avantúry je zjavné, že Henrichov životný príbeh poskytol mnohým režisérom či spisovateľom bohaté materiály pre zobrazenie( v niektorých prípadoch dôveryhodných, v iných menej) historiek z jeho života. Čo sa týka tohto prevedenia, čo nám poskytol seriál...nuž, za dokonalé sa to rozhodne považovať nemôže. Najväčším problémom seriálov zaiste je ten problém, že v podstate seriál nie je obmedzený časovým a pokračovacím ohraničením ako je to v prípade filmu, a tak má tendenciu nezmyselne a hlavne zbytočne rozťahovať celý dej. Tieto štyri série sa podľa môjho názoru pokojne dali skresať do dvoch nabitých,dynamických, postupne vyhrotených, podstatnými udalosťami nasiaknutých sérii, ktoré by vystihovali to, čo by mali, a divák by neprišiel o nič dôležité. Pokojne sa dali vypustiť zbytočné dialógy nepodstatných hrdinov, ktorými nás tvorcovia unúvali. Napriek tomu však nemôžem odoprieť tomuto dielu pravdivosť, akou chcel diváka režisér previezť svetom vtedajšej smotánky i čeľade, krutosťou i rozmaznanosťou panovníka, prepychom, bohatstvom i pýchou, v ktorej sa kráľ zmietal. Pre nás, súčasných ľudí, je nesporne zaujímavé sledovať atmosféru i časy minulé, pre nás tak vzdialené. Čo my považujeme za nezmyselnosť a iróniu, tým vtedy ľudia žili. Aby sa osud a postavenie či pokojný spánok občanov riadil podľa toho, akú má práve ich panovník náladu? Vždy so záujmom sledujem históriu. Niečo, čo je už dávno za nami, ale v istých smeroch sa nás to dotýka. Predstavujem si, aké by to bolo žiť v tej dobe. Mnoho by záviselo od toho, či by som sa narodila ako dievča, alebo chlapec, a v akej spoločenskej vrstve. Avšak nič z toho by mi nezaručilo šťastie ani život. Ale teraz sa už zamýšľam nad dobou, v ktorej sa seriál odohráva, preto sa vrátim späť k seriálu. Aj keď výber hlavného herca Jonathana Rhysa Meyersa čo sa vzhľadu týka, nezodpovedá reálnemu Henrichovi VIII, ako to bolo veľmi dôveryhodne zobrazené vo filme Henrich VIII Rayom Winstonom, nedá sa odoprieť Jonathanovi, ako presvedčivo sa svojej úlohy zhostil. Divák mu dokonale verí, že nejako takto podobne sa správal samotný Henrich. Dobové kostýmy, nehnuteľnosti, design, výprava, hudba, spôsoby ľudí, ich správanie, všetko je to veľmi precízne a kvalitne spracované. Čo sa týka ostatných hercov, málokomu sa dá niečo vyčítať. Na Henryho Cavilla sa mi počas celého seriálu veľmi príjemne pozeralo a preto rozhodne budem hľadať ďalšie diela, v ktorých sa vyskytuje ;-) Natalie Dormer ma svojím prízvukom ku koncu jej pôsobenia v seriáli už mierne iritovala, ale taktiež sa svojej úlohy zhostila na výbornú. Sarah Bolger bola ako Lady Mary taká uveriteľná, žeby som veľmi uvítala,keby bolo pokračovanie a dokonale by som si ju vychutnala ako známu "Bloody Mary". Všetkých 6 herečiek, ktoré stvárňovali Henrichove manželky tvorcovia vybrali umne, avšak určitú výhradu mám k Tamzin Merchant, ktorá mi bola od prvej scény, kde sa objavila hrozne nesympatická,nenašla som si k nej cestu a na jej mieste si viem predstaviť milión iných herečiek, avšak jej hranie jej vytýkať nemôžem. Katarínu Howardovú zahrala spôsobne, ako pravú povrchnú,mladú hriešnicu a konzumentku života, ktorou skutočná Kate bola. Prekvapila ma zmena herečky v postave Jane Seymourovej, ale nevadilo mi to, obidve pôsobili nežne, krehko a jemne, asi ako skutočná Jane. Bol deň, kedy som nerobila nič iné, len čumela na seriál. Za jeden deň som zhlta celú sériu a dokonca sa mi snívali aj dva historické sny, v jednom som sa snažila vyhnúť sekere :D a v druhom som nerobila nič iné len sa klaňala a odriekala "Your majesty" :D. Nech je súčasná doba aká chce, som rada, že som sa narodila v nej, a že som žena 21.storočia ;-) () (méně) (více)

Faila

Za mě atraktivní podívaná, ať už se jedná o výpravu, kostýmy, pohledné muže, krásné ženy, zajímavě podávaný příběh, Jonathan Rhys Meyerse nebo Henryho Cavilla. ()

charmin

Filmov a serálov o Tudorovcoch a najmä Hnerichovi VIII. tu bolo už toľko, že na jednu ruku by sa určite nevmestili. Keby som si však mala vybrať,kt. spracovanie mi najviac imponuje, boli by to určite The Tudors. 16. storočie totiž nebolo vôbec príťažlivé ani nijak zvlášť príjemné, ale keď si režisér vyberie takých sexi hercov( aj napriek faktu, že Henrich a jeho dvor boli pupkatí starí chrapúni ), tak sa všetko zdá hneď krajšie, aj všetky tie nezmyselné popravy, upálenia, etc etc. Nemôžem povedať, že toto je nejako supermoderne zrežírovaný film( keby tak bol natočený, väčšina faktov by bola asi prekrútená,napr. ako v The Other Boleyn Girl), ale stále mám z tohoto Henricha Rhysa Meyersa príemnejší pocit ako z Henricha VIII. trebárs z 2003. Veľmi príjemná hudba robí príjemný dojem, kompenzuje tie zlé veci, erotiky tiež nie je veľmi málo( čo nie je zlé ;), a samozrejme tí charizmatickí mužskí/ženské herci/herečky určite dodávajú seriálu dávku kvality. Seriál nie je "seriálovo" krátky, takže pripravte si vždy takú hodinku,vzdelávajte a kochajte sa :) ()

farfalino

1. série: Jonathan Rhys Meyers mi jako postava leze ne nervy , ale asi to má být záměr. Jeho postava jako rozmazlenej a domýšlivej fracek mi nejde po chuti, ale v té době to tak bylo , král musel být No. 1 ve všem,. Jinak dost vyumělkované a myslím, že tento seriál má zasáhnout hlavně mladé publikum, proto se to tu omladinou jenom hemží. Zatim se to vleče a nic pořádného se neděje. Prostě 90210 v 16 století. Seriál http://www.csfd.cz/film/209396-prokleti-kralove-rois-maudits-les/ mi toho i na svoji skromnost nabídnul mnohem víc. Tudors ale na http://www.csfd.cz/film/156191-jindrich-viii-henry-viii/ prostě nemají. Uvidíme co nabídne 2.série. ()

parabellum

Musím uznat čekal jsem konverzační nuďo ale Tudorovci mě chytli. Dneska se všichne seriály točej na akční efekt (Hrdinové,Ztraceni) a prokoho kdo si chce užit dramatickou podívanou v historickém prostředí je to zajímavá volba. Perfektní kostýmy, dvorní intriky a dobrý herci. Po 10dílech dávám 75%!!!!! ()

FeiNike

Nie prvé a zrejme ani posledné televízne spracovanie vďačného námetu zo života a doby kráľa Henricha VIII. chce byť evidentne atraktívne hlavne pre široké, moderné obecenstvo a to na úkor historickej presnosti a presvedčivosti..Keďže ja osobne sa neradím k hardcore znalcom anglickej histórie, postupom času sa u mňa vyvinula mierna závislosť na Tudorovcoch, i keď pripúšťam že dokonalým by som tento seriál nenazval..Tvorcovia šikovne stupňujú napätie a dramatické momenty [ako napríklad v hojnom počte sa vyskytujúce popravy] sú natočené veľmi pôsobivo, scenár však občas zaškrípe samoúčelnými sexuálnymi scénami [na tie som si ale celkom rýchlo zvykol:] a zbytočne veľkým množstvom vedľajších, nepodstatných postáv..Dobové kostýmy a kulisy sú na televízne pomery nadštandardné a hlavný hudobný motív je tiež vydarený..Za najsilnejší prvok celých Tudorovcov považujem výborné herectvo prevažnej väčšiny osadenstva kráľovského dvora, predovšetkým vyzdvihujem intenzívneho Jonathana Rhys Meyersa v hlavnej úlohe. ()

maaan

Tohle mě dostalo. "And will you leave me thus? Say nay, say nay, for shame. To save you from the blame. Of all my grief and grame. And will you leave me so? Say no, say no. And will you leave me thus? And have no more pity. Of he that loves thee? Alas, your cruelty! And will you leave me thus? Say no, say no. Have you no pity?!?!" ()

posh.exe

Mno. Strašně velkolepá podivaná, kde na prvním místě král šuká jak králíček se vším, co mu přijde pod ruku, a někde za jeho zády se děje reformace a církevní machinace. Haha. Jedna hvězda za ksicht Jonathana Rhyse Meyerse, jedna za sex a jedna za zbytek. ()

Pasifae

Ehm, lidi, přiznejte se, děláte si s tím hodnocením tady jenom srandu, viďte? Mezi žánry mi docela výrazně schází porno, ne že bych byla puritán, ale člověk by aspoň měl jasno a nečekal od toho, že se tam kromě nového přírůstku do Jindřichovy postele bude něco dít a něco řešit, a naopak bych s klidem vyškrtla žánr "historický," protože při pohledu na ty nažehlené kostýmy, zoufale digitální hrady a tmavovlasého střízlíka Meyerse v roli zrzavého obra Jindřicha musí být každému jasné, jak historie dostává na pamětnou - což by taky nijak nevadilo, kdyby se tam, jak říkám, něco zajímavýho dělo a kdyby si divák při pohledu na zrzavou Alžbětu, potomka dvou tmavovlasých rodičů, nezačal myslet, že na těch Jindřichových obviněních Anny z nevěry musí chtě nechtě něco být. Občas se tam vynoří zajímavé téma, občas někdo zaujme, aby se ale v minutě všechno vrátilo k postelové gymnastice a intrikaření, které by působilo přepjatě a prvoplánově i v Krvavém románu. Herci vzhledem k tomu, co musejí hrát a odříkávat, nejsou zas tak špatní, ale nebylo by od věci, kdyby představitel hlavního hrdiny hrál občas taky něco jinýho než grázly a androgynní zjevy a kdyby ve vás v téhle jeho konkrétní roli jeho záchvaty vzteku budily aspoň trochu strach místo chuti poslat ho do postele bez večeře. ()

Kremik

Vynikající seriál nehollywoodské produkce (bohudíky), který je výborný jak po scénáristické, tak faktografické stránce. Jediné co lze vytknout, je trošku tendenční pojetí anglické historie a ne úplná objektivita ve vyprávění. První dvě série a část třetí na pět hvězdiček, pak bohužel kvalita mírně upadá. Ale už jen za Kateřinu Aragonskou, královnu anglickou čtyři hvězdičky :) ()

sarkareifova

Seriál o Tudorovcích miluju :D Když sem viděla první sérii jsem usoudila, že chci další a další. bylo pro mě těžké se spokojit s tím, že žádné další asi nebudou. Trochu bych vytkla nadměrné střídání postav. bylo jich tam už tolik, že si je ani všechny nepamatuju. Atmošku 16. století navozují jak skvěle propracované kostýmy ale i do detailu propracované staré Anglie. ()

cerbygerby

Historický seriál v čele s bravůrně hranou hlavní roli anglického krále v podání J.R.Meyerse... Ačkoliv jsem se nedostal ještě k poslední sérii, vím že nemůžu hodnotit jinak než za 5* a 90% ()

Torpid

První série jede v té nejpodbízivější šabloně současných historických seriálů. To znamená 50% zjednodušených intrik + 35% romantiky + 15% výplňové soft erotiky, takže rozhodně nečekejte syrovost Wolf Hallu, které se nedočkáte ani v o level kvalitnější druhé a třetí sérii. To počáteční zacílení na teen mládež mě téměř odradilo od dokoukání první řady. Naštěstí se tvůrci postupně od poloviny druhé řady zaměřují na čím dál lepší dramatické odvyprávění příběhu a duté bezobsažené softerotické scény minimalizují. Celkově se jedná o kvalitní, komerčněji zaměřený historický seriál s nádhernými kostýmy, dobrým castingem s kvalitními herci, snahou o nejednoznačné vykreslení charakterů postav, kvalitní hudbou a velmi slušným rozpočtem. Minimálně do konce třetí série funguje celkový koncept snahy o zachycení 38 let panování jednoho z nejrozporuplnějších anglických králů. Tím mám na mysli, že už na začátku tu byl celkový koncept všech řad a že se uměle nenastavovalo, což divákovi po dokoukání celého seriálu přidá ještě jeden kvalitativní zážitek navíc. Čtvrtá serie už působí hodně nadbytečně, rozvíjí mnoho vedlejších linek, aby se těch deset dílů vůbec nějak nasekalo. Ty dvě poslední manželky by se v pohodě vešly do 3-4 epizod. "Historičnost" seriálu dobře ilustruje obsazení uhrančivého krasavce Jonathana Rhyse Meyerse, který by správně podle dobového popisu měl být velmi ošklivý, tlustý a těžký, jeho obličej měl vypadat jak brambora s očima stále polozavřenýma :) ()

Perr

Nádherné kostýmy a velice dobré herecké výkony hlavních představitelů, srážejí bohužel historické nepřesnosti, kterých sem si i já jako laik všiml, dále škodí hodně vedlejších příběhů , v kterých se děj utápí, oboje tyto nedostatky se v druhé sérii zmenšily. 1.série 3*, 2.série 4* . ()

Adiemus

Ne že by ten seriál byl bez chyb, ale nevím o žádném, u kterého bych vydržela sledovat naráz čtyři díly (a zbytek poslední série den nato). Inu, každému, co jeho jest a mně tento seriál padl do noty. S historií to má asi tolik společného jako Dumasovy romány, v příběhu jsou vymyšlené postavy a spekulace typu "Na každém šprochu pravdy trochu" (postava George Boleyna), ale pokud vezmeme obsah jako odstrašující příklad, kdo nám to vlastně vládne, není to pro lidstvo dobrá zpráva. Chudáček Jindra, sotva se nabaží jedné panenky, už chce druhou a nepřestane dělat vylomeniny, dokud nedosáhne svého (stejně jí nakonec utrhne hlavičku; spoiler v první části – Miluji váš krk...) Moc a peníze jsou mu houby platné, jako napotvoru mu skoro nic nevychází, pár loyálních padne za oběť buď moru (Compton) anebo je zlikviduje Jindřich osobně (More) nebo některý z jeho "přátel" (Cromwellův předchůdce, jméno nevím). Apokryf Karla Čapka o Napoleonovi dovedený ab absurdum. Rhys-Meyers Jindřichovi příliš podobný není (uvidíme, jak si poradí maskéři se třetí sérií), ale zato představitel Thomase Tallise jakoby skutečnému skladateli z oka vypadl. Po třetí a čtvrté sérii: před maskéry a kostyméry klobouk dolů. Zatímco se mladý Jindřich proháněl po studených gotických hradech bez rukávů, čím víc křížků měla na sobě hlavní postava, tím víc na sobě oblečení; starý Jindřich se neobešel bez všudypřítomného kožichu. Čtvrtá série měla některé méně záživné díly, ale velkolepé, byť poněkud mysteriozní finále. Nejsem kdovíjaký znalec historie, proto nebudu hodnotit scénáristy předkládaná fakta, leč přece jen: zarazilo mě, když Kateřina Howardová položila hlavu na popravčí špalek do krve předešlé oběti; nějak mám v podvědomí, že kat nebo jeho pomocníci po každé popravě špalek omyli, i když možná jen tím, že na něj vychrstli džber vody. A propos: závěrečná série podpořila můj názor, že angličtí panovníci dobře věděli, kde hledat kvalitní portétisty; rozhodně to nebylo na území Albionu. Stačí se porozhlédnut po Windsoru a londýnských galeriích – jediné portréty, které za něco stojí, jsou díly holandských Van Eycků nebo Němce Dürera. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)