Tudorovci (TV seriál)

• Irsko

The Tudors

Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Historický / Drama / Romantický / Válečný

Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, 2007–2010, 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Michael Hirst

Ousama Rawi

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, Henry Czerny, Kris Holden-Ried, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff, Marcello Magni, Gunnar Atli Cauthery, Paul Brennen, George Anton, Ben Price, Padraic Delaney, Donncha Crowley, Will Irvine, Bosco Hogan, Michael Patric, Gordon Sterne, Des Nealon, Alan Stanford, Gerard McSorley, Charlotte Salt, Mark Hildreth, David Wilmot, David Bradley, Roger Ashton-Griffiths, Patrick Murphy, Catherine Steadman, Allen Leech, Michael Elwyn, Jody Latham, Daniel Caltagirone, Bronson Webb, Marcella Plunkett, James Frain (a.z.), Sam Neill (a.z.), Jeremy Northam (a.z.), Joss Stone (a.z.), Laurence Spellman, Jason Healey, Geoffrey Beevers, Emma Stansfield, Nika McGuigan, Andrew Constantini, Natasha Quirke, Bryan Murray, Krystin Pellerin, John Sterland, Sean Duggan, Ian Saynor, Danielle Ryan

Scénografie:

Tom Conroy, Crispian Sallis (set dekoratér)

Kostýmy:

Joan Bergin

Zatím jsem viděla teprve první řadu, ale myslím, že k ohodnocení (jak hvězdičkovému tak slovnímu, které budu po zhlédnutí dalších upravovat) to už stačí. Tak tedy k 1. řadě: Hezounká pohádka (v první části série spíše pro dospělé, od doby, kdy král zahájil pokus anulovat své první manželství pak z té erotiky trochu ubrali) s občasnými (a velmi depresivními) prvky balady (na mor zemřelá dívka v manželské posteli, spoiler, Markétina smrt v louži krve a mléka, upalování knih a kacířů), s herci (s výjimkou představitelů kardinála Wolsleyho a lorda Rocheforta) vybraní v nějaké modelingové agentuře (ano, tak jsou pohlední) leč typově postavám vůbec neodpovídají (naštěstí většinou hrají dobře, či tam jsou tak málo, že se to dá prominout). Odchylek od toho, jak to fakt bylo, je na Wikipedii na několik stran A4, tak tím tady nebudu (protentokrát) obtěžovat. Pěkně u toho zrelaxuji, kouknu se na Cavilla, Rhys Meyerse a Blua a jsem víceméně (uf to je ale slovo) spokojena. Ovšem, kdyby se to nejmenovalo Tudorovci, byla bych určitě spokojenější. 2. řada: Zatím co první připomínala pohádku, ta druhá spíše horor (ono taky od pohádky k hororu bývá jen krůček). Příliš mnoho mučení, popravování a na můj vkus příliš mnoho stětí (jimiž si navíc v několika případech nejsem jista, předpokládala bych spíše věšení), no ale s tím jsem u tohodle seriálu tak nějak počítala. Každý z popravovaných se modlí za krále a lid nabádá k poslušnosti k němu, celý středověk to bylo pevně zakořeněno a i na počátku novověku to nepřipadlo nikomu nepřirozené, i když (řečeno s pláteníkem z pohádky Byl jednou jeden král) to co tehdy Anglii vládlo, nebylo ani dobré ani král, ale odpovídalo to realitě (co taky čekat od člověka, který sám sebe vyhlásí druhým hned po Bohu), takže druhá série se mi líbila více než první, konec konců v ní každý (až na Kateřinu Aragonskou, která si to nezasloužila, a Thomase Boleyna, který si to naopak zasloužil) dostali, co jim patřilo, a většinou se svým koncem naložili o dost lépe než s předešlým životem, tak snad i tvůrci dobře naloží s dalšími dvěma sériemi, třetí jsem už mezitím rozsledovala.(7.11.2015)

Dobře výprava není vždy nejvelkolepější, ale kostými a další propriety jsou dokonalé a stylové. Chválím obsazení krále, kardinála Wosleyho, Thomase Morea, lorda Buckinghama. Pomalou plynoucí, ale přesto napínavý děj(výborné dialogy), na osvěžení dějepisu ideální. Sam Neil absolutně válí ve své roli kardinála, proto dělám poznámku k dabingu TV Nova, je absolutně (Bože dabingu odpusť mi) prasácký, ty hlasy nesedí moc k charakterům zejména v případě kardinála Wosleyho. Ať žije originální znění. Tak jsem zhlédl obě série. Druhá už nám poněkud upadá do průměru a není to jenom tím, že zobrazuje část Jindřichova života, kde už nebyl moc hodný koloušek. Jsou zde nové postavy, ale kromě kancléře je to všechno slabota, výrazný propad proti první sérii jsem nečekal, nicméně hodnocení nechám jak bylo prvně, třeba třetí série vše napraví.(9.1.2009)

• Marek1991

Náhodou som na to prepol v televízii a zdalo sa mi to byť celkom dobre spracované, čo sa tíka dialógov, pretože tak nejak sa dajú predstaviť tie dobové, ale inak si neviem predstaviť, že by som to sledoval každý deň, prišlo mi to dosť nudné. Vedel by som si predstaviť lepšie historické seriály. Určite by som to neporovnával s hlúposťami typu Sultán, ale dali by sa urobiť tieto veci aj lepšie, aby človekovi niečo z tej histórie dali a nenudili by ho, pri zachovaní všetkých reálnych aspektov z histórie. Zrejme tento seriál naplnil očakávania tých, ktorí čakali na nejaký modernejšie spracovaný seriál z histórie, lebo tých nie je veľa, ale u mňa ešte tie kvality nespĺňa.(1.3.2012)

Historický seriály nedělaj HBO žádnej problém a ani tenhle není vyjímkou. Pohled do dvora nechvalně proslulého krále se možná někdy až moc zaobírá milostnými pletkami, ovšem nezapomíná také na konflikty postav a historická fakta. Líbí se mi, jak hodně se tvůrci zabývají jeho rozvodu a rozporu s Vatikánem. Herecké výkony to taky hodně drží. Jonathan Rhys Meyers dokazuje, že má obrovský talent. Ještě více na mě ale zapůsobil Sam Neil, kterého už jsem dlouho nikde neviděl a v týhle roli mi udělal velkou radost. HBO už má možná za sebou i lepší fláky, i tak se ale jedná o velice dobrý nadprůměr. 1. SÉRIE - 80%(21.2.2009)

Po 1. serii: Pekne kostymy. Zacinam sa tesit na kazde "prichadza kral", co bude mat nadherny Rhys Meyers zase na sebe- ci zavesy alebo nieco fakt niiice:) Pilot sa imho moc nevydaril, ale toto nie je uplne serial na sfuknutie celych serii za tyzden. Je to vyslovene ako saga, ziadny sitcom ci pod. Imho v celku podarena saga. Obcas mi vadia len pohlady na makety sidiel ci lodi... a okate pomrkavacky vyuzitim znamych mien; predom sa predpoklada, ze mate tusenie, ze niekto taky existoval a ze zohra ulohu v tom ci onom (ked neviete, nevadi, ked viete, mozte sa 'tesit', co bude nasledovat). Kazdopadne serial, ktory vdaka peknym hercom i prevedeniu posili zaujem o Henryho dvor(-anov), ziadna sucha ucebnica:)(9.1.2008)

• - Na seriálu pracovalo stovky lidí, přesto má tento výpravný projekt neobvykle malý rozpočet. Producent Morgan O'Sullivan prozradil, že si musí vystačit s necelými 4 miliony dolarů, přitom jen mluvících rolí má tento seriál 571, takže honoráře byly velmi nízké. (Lynette)

• - Mužští herci nejvíce nesnášeli punčochy, ženské herečky korzety. I tak si nemají na co stěžovat: původní historické šaty totiž vážily desítky kilogramů. (Lynette)

• - Roku 2008 se odmítl zúčastnit dalšího natáčení 3. série skotský herec Hans Matheson, který hrál ve druhé sérii skutečnou historickou postavu arcibiskupa Thomase Cranmera z Canterbury. (Lynette)