poster

Tudorovci (TV seriál)

 • Slovensko

  Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Historický / Drama / Romantický / Válečný

Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, 2007–2010, 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Hrají:

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, Henry Czerny, Kris Holden-Ried, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff, Marcello Magni, Gunnar Atli Cauthery, Paul Brennen, George Anton, Ben Price, Padraic Delaney, Donncha Crowley, Will Irvine, Bosco Hogan, Michael Patric, Gordon Sterne, Des Nealon, Alan Stanford, Gerard McSorley, Charlotte Salt, Mark Hildreth, David Wilmot, David Bradley, Roger Ashton-Griffiths, Patrick Murphy, Catherine Steadman, Allen Leech, Michael Elwyn, Jody Latham, Daniel Caltagirone, Bronson Webb, Marcella Plunkett, James Frain (a.z.), Sam Neill (a.z.), Jeremy Northam (a.z.), Joss Stone (a.z.), Laurence Spellman, Jason Healey, Geoffrey Beevers, Emma Stansfield, Nika McGuigan, Andrew Constantini, Natasha Quirke, Bryan Murray, Krystin Pellerin, John Sterland, Sean Duggan

Scénografie:

Tom Conroy

Kostýmy:

Joan Bergin
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aiax
  *****

  Moc povedený historický seriál, který, jak už tady zaznělo, má trochu pomalejší rozjezd, ale časem nabírá tempo a poslední díl je naprosto strhující. Především poslední motlitba kardiála Wolseyho prostřihávaná s divadelní fraškou a úžasnou hudbou podobnou Zimmerově Rytířům svatého grálu je naprosto úchvatná a představuje doslova zlatou korunu celé první série. Výpravou a celkovou epičností se sice Tudorovci nemohou měřit se současným králem historických seriálů, Římem, ale jako výborná studie Jindřicha VIII. a poměrů na jeho dvoře splňuje všechna očekávání.(4.2.2008)

 • Faidra
  ***

  Navzdory Mattyho pesimistickému prohlášení se ještě najdou tací, kteří si stokrát raději dají konverzační drama než nabušenou prime-time serie... jenže vydatná reklama přiživovala nástup i tohoto dílka a s mozkem pod vlivem prvních dvou sérií se opovažuji prohlásit, že zase jednou hypeová kosa padla na kámen reality a místo o dosud nevídanou moderní ságu se jedná o seriál, který se spolu s trabantem a manželským sexem řadí do seznamu záležitostí, které uspokojí, ale nenadchnou. Marná (světská) sláva, od seriálu s takovým titulem by člověk čekal něco víc než krásně okostýmovaný exkurz do Jindrovy ložnice, kde se beztoho kostýmy brzy a bez zdráhání poroučejí k zemi, protože králova přízeň je holt králova přízeň a ve frontě čekají další rozdychtěné zájemkyně. Karel Čapek svého času popsal kostyméra jako osobu, která dojatě hledí na herce a šeptá: "Jak krásně hrají ty šaty na panu X!" Tak zlé to není, Kennedyová, má oblíbenkyně od dob Generála, oplývá vznešeností, jakou by jí mohly závidět mnohé pomazané hlavy, Dormerová je dost zajímavá na to, abyste jí uvěřili, že Jindra pod vlivem jí rozdmýchaného ohně v poklopci otřásal vírou, trůny a šibenicemi a měnil se z vzorného exempláře defensor fidei v nezdárný příklad hereticus pessimus, Northam dokáže svého Thomase Mora podat dostatečně přesvědčivě a Sam Neill nemá coby vlk v rouše šarlatovém vytřískávající ze svých třiceti stříbrných bohaté úroky chybu, akorát Rhys-Meyers má tu chybu, že se svým opižlaným účesem a neustále odhalenými pažemi spíš než krále připomíná žoldáka z fantasy céčka a kdyby tam ze dvou Jindřichových sester a kdovíčeho dalšího naklonovaná Margaret se svým milostným životem "nejdřív postel, potom kostel a menší vražda v mezičase" a prapodivná zápletka Compton/Tallis (ovšem autorům historického slashe se otevírá zcela nové pole působnosti) absentovaly a zbytek ansámblu neposkakoval kolem, nekurvil se s kdekým a nepěl "kujme pikle, kujme pikle," houby by se stalo. Už druhý "historický" (čti "současně vypadající a chovající se herci se motají po place v nažehlených kostýmech a tváří se nakrknutě") seriál z produkce HBO, v kterém se mi nejvíc líbily úvodní titulky. P.S. Chápu, že "Tudorovci" zní honosněji než "Kterak Jindra přefik všechno, co nosilo sukně, dokud nepotkal Anču, a po Anče se konal rychlý návrat ke starým zvykům," ale ve chvíli, kdy se místo vybroušeného příběhu jedné dosti podstatné dynastie dvacet večerů koukáte na to, jak Božský Jonathan střídavě leze z postele do postele, zamilovaně drnká Greensleeves a válí se po zemi v hysterickém záchvatu ne nepodoben čtyřletému, kterému jste sdělili, že mu ten vláček nekoupíte, vám ten název začne připadat pro Tudorovce značně urážlivý.(13.3.2009)

 • TeeAge
  ***

  || Scenár: Michael Hirst | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: James Flynn, Gary Howsam, Michael Hirst | Distribúcia: BBC Two, CBC Television, Showtime, TV3 | Štúdio: Reveille Eire, Showtime Networks || Henrik VIII je veľmi zaujímavou osobnosťou histórie, a to nie len pre to, že dal popraviť niektoré zo svojich žien. Nakoľko som čítal knihu o jeho živote, som zvedavý, čo mi môže ponúknuť ďalej tento seriál. Zatial som dostal len štandard tohto desaťročia: nahota, intrigy, vraždy, krv. A len pár historických faktov a medzinárodných diplomatických detailov... Uvidíme. Keď sa to nezlepší, hodím to na vedlajšiu kolaj, ako Camelot.(4.11.2012)

 • Djkoma
  ***

  Historický seriál, který se prodává skrze lacinou erotiku. Každý znalejší historie nebo filmů o stejném období ví, jak skončí Jindřich VIII., sestry Boleynovi a další, ale jak sám seriál říká, není důležité znát začátek a konec, ale také průběh. Ten je postupně odkrýván, ale krom levné erotiky nepřináší extrémní posun. Vypustit zbytečnosti a tři díly by mohli být s klidem zkráceny do jednoho a divák by nepřišel prakticky o nic. Roztahanost a pomalé tempo je v dnešní době velký problém a zatím se s ním Tudorovci nedokázali podle mých představ vyrovnat. Naopak casting je jedna z velmi silných zbraní, protože v seriálu jsem prakticky nenarazil na slabšího herce... Uvidíme, co předvedou další díly.(5.3.2009)

 • klerik
  ****

  1.- 3. séria Veľmi príjemný seriál. Na RÍM síce nemá, ale nemá takmer žiadne málo uveiteľné scény a má skvelých "bonusových" hercov (Sam Neill v životnej úlohe). Oproti celovečernej KRÁĽOVEJ PRIAZNI určite živočíšnejšie podaný príbeh, oproti ALŽBETE zase menej sugestívný a občas trochu chladný. V tretej sérií asi najlepšie fungujú emócie i napätie...(1.5.2010)

 • - Neexistují žádné historické doklady, že by hudebník Thomas Tallis byl bisexuální. (Morien)

 • - Veškeré kulisy postavilo 50 lidí za 10 měsíců. (Lynette)

 • - Na seriálu pracovalo stovky lidí, přesto má tento výpravný projekt neobvykle malý rozpočet. Producent Morgan O'Sullivan prozradil, že si musí vystačit s necelými 4 miliony dolarů, přitom jen mluvících rolí má tento seriál 571, takže honoráře byly velmi nízké. (Lynette)