Tudorovci (TV seriál)

• Irsko

The Tudors

Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Historický / Drama / Romantický / Válečný

Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, 2007 - 2010, 33 h 19 min (Minutáž: 38x55 min)

Michael Hirst

Ousama Rawi

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, Henry Czerny, Kris Holden-Ried, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff, Marcello Magni, Gunnar Atli Cauthery, Paul Brennen, George Anton, Ben Price, Padraic Delaney, Donncha Crowley, Will Irvine, Bosco Hogan, Michael Patric, Gordon Sterne, Des Nealon, Alan Stanford, Gerard McSorley, Charlotte Salt, Mark Hildreth, David Wilmot, David Bradley, Roger Ashton-Griffiths, Patrick Murphy, Catherine Steadman, Allen Leech, Michael Elwyn, Jody Latham, Daniel Caltagirone, Bronson Webb, Marcella Plunkett, James Frain (a.z.), Sam Neill (a.z.), Jeremy Northam (a.z.), Joss Stone (a.z.), Laurence Spellman, Jason Healey, Geoffrey Beevers, Emma Stansfield, Nika McGuigan

Scénografie:

Tom Conroy

Kostýmy:

Joan Bergin

„Jaká ztráta je pro člověka nejvíc nenahraditelná? Čas. Ze všech ztrát je nejvíce nenahraditelný, protože se nedá vykoupit.” Kateřina Aragonská & Anna Boleynová - 70%: Seriál má dvě přednosti, které z něj dělají tak silně nadprůměrné dílo. První je technická stránka, počínajíc omračující hudbou, obrazovými hrátky tvůrců s představivostí, jak asi neomezený vládce vnímá dění okolo sebe a pak je zde samozřejmě úchvatná garderóba stovek kostýmů (v 15. století se zkrátka uměli oháknout stylově). Druhým a největším pozitivem jsou pak samotní herci. Ať slavní (všemocný kardinál Sam Neill), debutující (Zlatý glóbus pro Natalii Dormer!) či žijící legendy (démonický Peter O'Toole jako Bohu oddaný papež Pavel III.). Každý z obsazení vykazuje maximální snahu o co nejlepší výkon a že je to poznat. Vždyť i té Anny Boleynové musí být člověku v den její popravy líto. Vrcholem je pak samozřejmě Jonathan Rhys Meyers, který nehraje krále... on králem je! Králem nepředvídatelným a náladovým. Králem mocným a krutým. Králem ochotným pro své blaho zruinovat i zemi, které vládne. Zkrátka králem z rodu Tudorovců... Jane Seymoureová - 100%: S velkou sledovaností přichází větší rozpočet a tvůrci mohou začít myslet i globálně. Dvorní intriky již nehrají prim, tentokrát přichází na řadu vztah krále se svými poddanými a návrat k prvotní otázce, zda-li je lepší, aby se lidé svého vládce obávali či jej milovali. Na post královny navíc nastupuje dobrota sama se srdcem a tváří anděla, jejíž pravou cenu si Jindřich uvědomí příliš pozdě. A je to právě ten moment, kdy absolutistický vladař poklekne u lóže své umírající manželky, který mě bez jakýchkoliv výhrad přesvědčil, že v první polovině třetí řady stanul seriál na svém vrcholu. Anna Clevesová - 80%: Temné a depresivní, v tomto duchu se nese zakončení třetí série. Z všemocného vladaře se opět stává egoistická svině, za jehož rozmary trpí jak jeho nejbližší, tak celý stát. Opět se uzavírají tajné dohody, opět se bodají dýky do zad. Nejkladnější postavou je tak paradoxně kancléř Cromwell, který (jak už to v historii u hodných hochů bývá) sám skončí s hlavou na špalku, zatímco se jeho svrchovaný pán úspěšně transformuje do bezcitné kreatury. Největší hvězdou je ale hudební skladatel Trevor Morris, který po dvou řadách příjemných melodií přeladil o 180 stupňů a do každé druhé scény láduje zběsilé smyčce čí šíleně drunící bubny. Atmosféricky je tak třetí část Tudorovců zatím nejpovedenější. Kateřina Howardová - 70%: Král je ve stavu zranitelnosti a tak mu jeho zkorumpovaná šlechta dostrčí mladou dračici, sexuálně atraktivní blbku bez charakteru, chcete-li Megan Fox své doby. Zatímco se tak panovník oddává vášni se svou novou královnou, která není zas tak panenská, jak se zdá, tak jeho poddaní skrze jeho zranitelnost uskutečňují své podlé plány a zbavují se svých nepřátel. Ze všech částí Tudorovců je zrovna tato nejslabší. Tvůrci a ani opět výtečný herecký ansábl za to nenesou vinu, chyba je už v historii samotné. Pátá panovnice zkrátka nemá sebemenší šanci na získání divákových sympatií, neboť vyjma vznešené krve ji od dobových bezcharakterních prostitutek nedělí vůbec nic. Kateřina Paarová - 100%: Druhá polovina závěrečné řady je už naprosto jiné kafe. Vladařova nová vyvolená je silná a sebejistá žena, kterou si divák oblíbí již během několika minut. Intriky na anglickém dvoře jsou už pouze zúženy na soupeření o malého prince Edwarda, u kterého je s každým dalším rokem jasné, že za chvíli usedne na otcův trůn. Díky vysokém rozpočtu si již tvůrci mohou dovolit i velmi působivé a napínavé dobývání francouzského města Bolougne. Největšími hvězdami je však nakonec opět trojice Jonathan Rhys-Meyers, Henry Cavill (Charles Brandon) a Sarah Bolger (princezna Mary), kterým jejich postavy věříte na 200% a tento rok minimálně pro Meyerse očekávám za ztvárnění Jindřicha VII ocenění Zlatým glóbem a nominaci Trevora Morrise za hudbu. Dokonalé! Zánik Monarchie - 100%: Žádné stařecké sípání na smrtelné posteli, ale důstojný a vskutku velkolepý odchod ze scény a jedno z nejpůsobivějších zakončení seriálu, co jsem kdy viděl. Grandiózní finále Tudorovců je už spíše takové nostalgicky surealistické ohlédnutí umírajícího muže na prahu smrti za svými činy, za svými ztracenými a nalezenými láskami, za svými prohrami a výhrami, za svými přátelstvími, za svým odkazem budoucímu světu, za svým ztraceným mládím... no zkrátka jsem se v posledních dvaceti minutách doslova topil v slzách, což se předtím povedlo pouze Buffy a Battlestar Galactica. Showtime to opět dokázal. All hail to the King!(3.8.2010)

Podle mého snad jediný seriál se vzestupnou kvalitativní tendencí. S přibývajícími sériemi přibývá na koukatelnosti. Zatímco první série je místy klasicky seriálová (tzn. zbytečné postavy, slepé odbočky), ta třetí už je záživná od začátku až do konce. Zmíněné vlastnosti seriálů jsou také, krom blbé znělky, jeho největším záporem. Zkrátit série taa na 7 dílů by neuškodilo. Herecky zde zcel vládne Meyersm který skvěle ztvárnil pomalu se psychopatizujícího se panovníka. Až bych řekl, že to nehraje, ale že je takový i on sám.(18.11.2009)

Seriál s úžasnými kostými, trošku rozvleklým dějem, spoustou zbytečných scén na úkor těch zajímavých (jednání v zahraničí jsou mnohdy jenom popisována učastníky) se solidními herci. jeden starý filmový veterán tu dostal po letech pronásledování dinosaurů konečně kvalitně napsanou roli, dost možná svou životní, a ukradl si celou první sérii pro sebe. Sam Neill coby anglický kancléř Wolsey je hlavní důvod, proč stojí zato seriál začít sledovat. Tím ale nechci říct, že by Meyrs byl špatným Jindřichem, hraje ho dobře. A časem i člověk přijme herečku hrající famme fatale annu boleynovou, o které upřímě do teď nevím, zda je hezká nebo ošklivá, je taková zvláštní....U některých dílů mi vadilo jak se seriál snaží být přehnaně teatrálně hrůzostrašný, přízraky smrti v díle s morem byly opravdu spíš zbytečné. Místo těhto vsuvek to spíš chtělo víc dvorských intrik....1. serie 73%(23.1.2009)

Proč tak nízké hodnocení? Na TV seriál je to solidní dílo s nádherným pohledem na Anglickou renesanci za Jindřicha VIII. Seriál jsem viděl celý a vůbec mi nevadí, stylizace některých postav. Trochu nechápu rozčarování v některých komentářích ohledně erotiky. Dle mého názoru jí tam žádný přehršel není. Já bych si ten přechod ze středověku na renesanci byť na dvoře krále Anglie moc neidealizoval... HBO seriály umí. Milovníkům historických filmů doporučuji.(22.1.2011)

***Celkem 85%***TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: jednoznačně Jonathan Rhys Meyers, napětí, měnící se úvodní titulky, které respektují odstraněné postavy, hudební motivy, pestrá výprava a prostředí MINUS: masky a líčení, konkrétněji v pozdější době vypadají postavy pořád hodně mladě, především pak sám Jindřich neodpovídá skutečné historické postavě, a i když se to snaží vyjádřit hereckým projevem a šedým vousem, je to nedostatečné, rovněž když už je to historický seriál, uvítal bych datování jednotlivých epizod, takhle jsem si musel vypomoct Wikipedií./// Shrnutí: Je to za silné čtyři, tak tu pátou hvězdičku tomu dám. Především proto že mě tento seriál uchvátil, nezačal mě nudit, bavil mě a dokázal mě upoutat a občas i šokovat. Není suveréně dokonalý, ale pro mě je ze všech historických seriálů nejpoutavější (rozhodně poutavější jak obě verze Borgiů). A taky bych si dokázal představit pokračování ve kterém i nadále budou vystupovat postavy jako Marie nebo Alžběta, přeci jen jsou to taky Tudorovci, ale je mi jasné že bez hlavní herecké hvězdy by do toho producenti nešli. Ovšem já říkám že je to škoda.(31.5.2013)

• - Spoiler: Mary, sestra Henryho VIII (v seriáli Margaret), mala s Charlesom tri deti (syna a dve dcéry) a zomrela až po smrti kardinála Wolseyho. Neumrela bezdetná na tuberkulózu, ako nám to predkladá seriál. (Marsello)

• - Roku 2008 se odmítl zúčastnit dalšího natáčení 3. série skotský herec Hans Matheson, který hrál ve druhé sérii skutečnou historickou postavu arcibiskupa Thomase Cranmera z Canterbury. (Lynette)

• - Šperky se vyráběly ručně, inspiraci čerpali jejich tvůrci ze starých obrazů. (Lynette)