Tudorovci (TV seriál)

• Irsko

The Tudors

Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Historický / Drama / Romantický / Válečný

Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, 2007 - 2010, 33 h 19 min (Minutáž: 38x55 min)

Michael Hirst

Ousama Rawi

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, Henry Czerny, Kris Holden-Ried, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff, Marcello Magni, Gunnar Atli Cauthery, Paul Brennen, George Anton, Ben Price, Padraic Delaney, Donncha Crowley, Will Irvine, Bosco Hogan, Michael Patric, Gordon Sterne, Des Nealon, Alan Stanford, Gerard McSorley, Charlotte Salt, Mark Hildreth, David Wilmot, David Bradley, Roger Ashton-Griffiths, Patrick Murphy, Catherine Steadman, Allen Leech, Michael Elwyn, Jody Latham, Daniel Caltagirone, Bronson Webb, Marcella Plunkett, James Frain (a.z.), Sam Neill (a.z.), Jeremy Northam (a.z.), Joss Stone (a.z.), Laurence Spellman, Jason Healey

Scénografie:

Tom Conroy

Kostýmy:

Joan Bergin

Ani po čtvrté (a zřejmě poslední) řadě "Tudorovců" nemám důvod měnit své původní příznivé hodnocení. Tvůrci si s historickými fakty i postavami pohráli jak uznali za vhodné, pro své potřeby využili kdejaký drb a nepodloženou skazku, která se o Jindřichovi VIII. a spol. traduje, ale učinili tak způsobem, který nejen že neuráží dobrý vkus a zdravý rozum diváka, ale nejednoho milovníka historie jistě přiměje k tomu, aby si rozšířil své znalosti o Anglii tudorovské éry. Herci odvedli vynikající práci, mne osobně zaujala především jejich něžnější polovina. Nad sexy "potvorami" jako lady Misseldon (Charlotte Salt) nebo lady Hartford (Emma Hamilton) mužské oko zaplesá a dokonce i budoucí "Krvavá" Marie je v podání půvabné Sarah Bolger natolik roztomilá, že si získala moji bezvýhradnou náklonnost (a to i pře mé luteránské vyznání :-) ). Samostatnou kapitolu tvoří Jindřichovy manželky a jejich představitelky - seriálová Kateřina Aragonská (Maria Doyle Kennedy), Jana Seymourová (Anita Briem ve 2. sezóně, Annabelle Wallis ve 3.), Anna Klévská (Joss Stone) i Kateřina Parrová (Joely Richardson) byly bez výjimky nejen krásné ale i veskrze sympatické. Zvláštní schodou okolností mi naproti tomu postavy obou popravených královen byly nesmírně protivné a Natalie Dormerová (Anna Boleynová) ani Tamzin Merchant (Kateřina Howardová) mne fyzicky ani za mák nepřitahují, takže jsem si jejich exekuce docela užil :-)) . Po přečtení předchozích řádků by se mohlo zdát, že ke sledování seriálu mne vedly jen jakési temné pudy, ale ač hormony jistě hrály svoji roli, na své jsem si přišel především jako milovník dobrých historických seriálů. Závěrem mi nezbývá než podotknout, (a asi nejsem sám, kdo si něco podobného myslí) že ukončit spolu s životem Jindřicha VIII. celý projekt je docela škoda. V blízkosti anglického trůnu se intrikovalo a popravovalo s neutuchající intenzitou i po smrti Jeho Veličenstva a z panování mladších výhonků tudorovské dynastie by se jistě dalo vytěžit ještě pár slušných sezón, byť by se těžiště příběhu vzdálilo z bezprostřední blízkosti královské ložnice.(18.8.2010)

***Celkem 85%***TV/// Obsazení 10/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: jednoznačně Jonathan Rhys Meyers, napětí, měnící se úvodní titulky, které respektují odstraněné postavy, hudební motivy, pestrá výprava a prostředí MINUS: masky a líčení, konkrétněji v pozdější době vypadají postavy pořád hodně mladě, především pak sám Jindřich neodpovídá skutečné historické postavě, a i když se to snaží vyjádřit hereckým projevem a šedým vousem, je to nedostatečné, rovněž když už je to historický seriál, uvítal bych datování jednotlivých epizod, takhle jsem si musel vypomoct Wikipedií./// Shrnutí: Je to za silné čtyři, tak tu pátou hvězdičku tomu dám. Především proto že mě tento seriál uchvátil, nezačal mě nudit, bavil mě a dokázal mě upoutat a občas i šokovat. Není suveréně dokonalý, ale pro mě je ze všech historických seriálů nejpoutavější (rozhodně poutavější jak obě verze Borgiů). A taky bych si dokázal představit pokračování ve kterém i nadále budou vystupovat postavy jako Marie nebo Alžběta, přeci jen jsou to taky Tudorovci, ale je mi jasné že bez hlavní herecké hvězdy by do toho producenti nešli. Ovšem já říkám že je to škoda.(31.5.2013)

Moc povedený historický seriál, který, jak už tady zaznělo, má trochu pomalejší rozjezd, ale časem nabírá tempo a poslední díl je naprosto strhující. Především poslední motlitba kardiála Wolseyho prostřihávaná s divadelní fraškou a úžasnou hudbou podobnou Zimmerově Rytířům svatého grálu je naprosto úchvatná a představuje doslova zlatou korunu celé první série. Výpravou a celkovou epičností se sice Tudorovci nemohou měřit se současným králem historických seriálů, Římem, ale jako výborná studie Jindřicha VIII. a poměrů na jeho dvoře splňuje všechna očekávání.(4.2.2008)

Barvitý historický seriál o atraktivním úseku anglických dějin. Je mi celkem jedno, jestli se autoři drželi věrně historické pravdy, nebo ne a překročili s autorskou licencí běžné zvyky. Je to krásná podívaná a o atmosféře britského královského dvora v 16-tém století vypovídá nepochybně stejně pravděpodobně jako učebnice dějepisu. Rád bych jednou viděl takový seriál třeba o Přemyslovcích.(23.10.2011)

Skvělý historický seriál z produkce Showtime, takže co čekat? Podobně jako v The L word nesmí v každém díle chybět aspoň jedna erotická scéna... :D Ne, dobře. Na Tudorovcích se mi líbí ta politika a intriky, podobně jako v The Borgias. Skvělá, ještě mladá Natalie Dormer se do role Anny hodila skvěle! Jen škoda že se to strze drželo historie. 1. série - 9/10, 2. série - 8/10,(12.2.2015)

• - Roku 2008 se odmítl zúčastnit dalšího natáčení 3. série skotský herec Hans Matheson, který hrál ve druhé sérii skutečnou historickou postavu arcibiskupa Thomase Cranmera z Canterbury. (Lynette)

• - Na seriálu pracovalo stovky lidí, přesto má tento výpravný projekt neobvykle malý rozpočet. Producent Morgan O'Sullivan prozradil, že si musí vystačit s necelými 4 miliony dolarů, přitom jen mluvících rolí má tento seriál 571, takže honoráře byly velmi nízké. (Lynette)

• - Mimo to, že si filmaři některé kostýmy vypůjčili, šití kostýmů mělo na starosti pouhých 9 lidí, jež za 5 let práce ušili na 2000 dobových kostýmů (jeden se šil 2,5 týdne). (Lynette)