Tudorovci (TV seriál)

• Irsko

The Tudors

Tudorovci: Sex, moc a intrigy

Historický / Drama / Romantický / Válečný

Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, 2007 - 2010, 33 h 19 min (Minutáž: 38x55 min)

Michael Hirst

Ousama Rawi

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, Henry Czerny, Kris Holden-Ried, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings, Max von Sydow, Gerry O'Brien, Ian Beattie, Nicholas Blane, Andy Kellegher, Jake Hathaway, Philip Desmeules, Barry John O'Connor, David Michael Scott, Mark Coney, Marcus Lamb, Jonathan Ryan, David Coakley, Aiden Condron, Steve Wilson, David Sheehan, Wesley Murphy, Stephen Swift, Michael Grennell, Terry Byrne, Michelle Costello, A.J. Kennedy, Pat McGrath, Ciaran O'Grady, James McHale, Michael Condron, Dylan McDonough, Alison Lintott, Philip O'Sullivan, Donna Dent, Eric Higgins, Des Braiden, Nathan Gordon, Martin Phillips, David Ryan, Peter Gaynor, Simon Coury, Gary Murphy, Alexander Downes, Hilary Rose, Kevin Doyle, Raad Rawi, Liam McMahon, Frank McCusker, Noni Stapleton, Eve Macklin, Jane Brennan, Duncan Duff, Marcello Magni, Gunnar Atli Cauthery, Paul Brennen, George Anton, Ben Price, Padraic Delaney, Donncha Crowley, Will Irvine, Bosco Hogan, Michael Patric, Gordon Sterne, Des Nealon, Alan Stanford, Gerard McSorley, Charlotte Salt, Mark Hildreth, David Wilmot, David Bradley, Roger Ashton-Griffiths, Patrick Murphy, Catherine Steadman, Allen Leech, Michael Elwyn, Jody Latham, Daniel Caltagirone, Bronson Webb, Marcella Plunkett, James Frain (a.z.), Sam Neill (a.z.), Jeremy Northam (a.z.), Joss Stone (a.z.), Laurence Spellman, Jason Healey, Geoffrey Beevers, Emma Stansfield, Nika McGuigan, Andrew Constantini, Natasha Quirke, Bryan Murray, Krystin Pellerin, John Sterland

Scénografie:

Tom Conroy

Kostýmy:

Joan Bergin

Vzkaz pro Mattyho: takovych lidi je tu dost a ja jsem rozhodne jeden z nich. Je skvele koukat na opravdove, ryzi herectvi a krasne dobove kostymy. Je to osvezujici od onech plytkych Prison Breaku a Ztracenych - take jsem jimi byl pohlcen, ale moji pozornost velmi rychle ztratili, narozdil od Tudorovcu. Ti sice nejsou historicky nejpresnejsi, ba dokonce jsou tam nektere veci mirne casove prehazeny ci prekrouceny pro vetsi efekt, nicmene milovniky historickych podivanych jiste uspokoji. P.S.: prizraky smrti v dile s morem nebyly zbytecne, tema smrti je nejzasadnejsim tematem celeho stredoveku, stredobodem celeho tehdejsiho mysleni, v navaznosti na myslenku posmrtneho zivota...(1.3.2009)

• Morien

Příliš sprosťáren a málo politiky na padesát pět minut. A jak čas postupuje, zdá se mi to jako čím dál zoufalejší nuda. Pořád jsem doufala, že se to spraví, ale asi je čas pod tím podtrhnout židli. Nedaří se sehnat dostatek charismatických herců, aby to utáhli, a to se žádnými kostýmy ani ničím jiným nedožene.(7.6.2008)

Your majesty... (poklona) so všetkou pokorou a cťou Vám musím oznámiť, že po vzhliadnutí všetkých doposiaľ známych okolnosti som dospel k záveru, ba dokonca som o tom pevne presvedčený, že rodina Tudorovcov uznáva a ctí svätú cirkev, naslúcha svojmu ľudu a v poslednom rade vládne pevnou rukou a múdrosťou... your majesty (poklona) 9/10(11.2.2009)

To množství intrik mi už přišlo nějak moc a popravdě, přestal jsem se v některých osobách orientovat, a to jsem dal celé 4 série takřka najednou, takže jsem mezi díly neměl čas zapomínat. Každou chvíli tam někdo byl, pak byl vyhoštěn od dvora nebo zabit nebo mučen a popraven nebo zavrhnut nebo něco. Dělo se to nějak rychle a i ty 4 série tak byly pro celou část dějin příliš krátkou, na vměstnání tolika událostí. Natočeno, zahráno i sepsáno je to dobře. Pěkná byla i hudba. Jen toho bylo už trochu moc a mnohdy leccos i trochu zbytečně. ~~~ 3,5*(20.10.2012)

Tudorovci se vás snaží spíš bavit, než vzdělávat. A já jim to vůbec nezazlívám. Většina lidí už asi příběh Jindřicha VIII. dobře zná, tak proč se dále babrat v dějepise, že. Místo toho se dočkáte pořádné dávky intrik, bojů a sexu. To poslední mě osobně vůbec nevadí (a dokážu si představit, že ve skutečnosti to mohlo být ještě pestřejší), ale chápu, že někteří prudérnější jedinci to mohou seriálu zazlívat, že se "lacině prodává" přes odhalená ženská těla. Každopádně skvělé herecké obsazení a pěknou výpravu tomuto seriálu upřít nemohou. Snad jen záběry exteriérů působily občas hodně uměle, ale od televizní produkce nelze čekat zázraky. Za mě 4*.(11.1.2014)

• - SPOILER!!! Kardinál Wolsey ve skutečnosti nebyl uvězněn ani nezemřel ve vězení, nýbrž na útěku z Londýna, když byl obviněn z velezrady. (Morien)

• - Mužští herci nejvíce nesnášeli punčochy, ženské herečky korzety. I tak si nemají na co stěžovat: původní historické šaty totiž vážily desítky kilogramů. (Lynette)

• - Roku 2008 se odmítl zúčastnit dalšího natáčení 3. série skotský herec Hans Matheson, který hrál ve druhé sérii skutečnou historickou postavu arcibiskupa Thomase Cranmera z Canterbury. (Lynette)