Reklama

Reklama

Tudorovci

(seriál)
  • Irsko The Tudors (více)
Trailer
Historický / Drama / Romantický / Válečný
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Hrají:

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

(více)

Videa (4)

Trailer

Recenze (341)

T2

všechny recenze uživatele

__Tudors: kompletná 2.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $2,141,299 //počet predaných kusov 85,858║ __The Tudors: kompletná 3.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $5,718,372 //počet predaných kusov 248,733║ __The Tudors: 4.sezóna▐ Tržby za predaj DVD v USA $6,896,390 //počet predaných kusov 272,271()

Marigold 

všechny recenze uživatele

[Po 2 dílech...] Na poměry HBO to má hodně chatrnou CGI stránku, provedení staveb je příšerně umělé... a trochu kazí dojem z vymazlených kostýmů i doplňků. Postavy výborné, ani černé, ani bílé, třeba duel Buckinghama s Henrym byl výborný, přelívá divácké sympatie hezky na obě strany. Stejně tak pěkně rozeklaně se rýsuje postava biskupa Wolseyho. Baví mě sledovat poměrně neokázalou konverzační pomalost, člověk si hezky opakuje reálie z dějepisu a zároveň musí chtě nechtě ocenit sázku tvůrců na současné, ale nepateticky působící tváře. Určitě se pokusím chytit i další díly. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

1. série - 70% - Detailně probraná politika, poutavé vztahy, nekompromisní činy a spousta linií, kterým pohříchu chybí atraktivnost. Kdyby se scénář soustředil na krále, jeho partnerky a případně na nejzajímavější lidi z jeho okolí, tedy v mých očích Wolseyho a Brandona, šlo by o perfektní žánrovou dobovku. Místo toho ale jde do neúměrné hloubky historických skutečností (což při jejich občasném pozměňování lehce postrádá smysl) a podkopává tak nohy samotnému ústřednímu příběhu. 2. série - 85% - Tvrdší kalibr ve všech směrech. Prchlivější Jindřich, intriky sahající až do Říma a i bez dějepisu jasný pocit, že tady se na optimismus čeká marně. Hlavním zlepšením proti úvodní sezóně je ale určitě srozumitelnější politika a pochopení, že ne všechno, co se toho času na dvoře řešilo, musí být řečeno. Zapuzená Kateřina, Thomas More nebo všudypřítomný Cromwell mají proto v příběhu o to pevnější a zásadnější místo. Nejslavnější dějový zlom snad celého Jindřichova panování ale přichází v samém závěru a zanechává po sobě lehkou příchuť osudovosti a nového začátku. 3. série - 90% - Michael Hirst pokračuje ve svých scénářích v kvalitativním vzestupu a dovádí Tudorovce do doby věčných neshod, zdrcujících zklamání a náznaků neodvratné zkázy. Hlavně ale ukazuje, že i dlouhodobě intrikující postavy si zaslouží soucit nebo to, že i nejpevnější charakter může podlehnout všudypřítomnému tlaku a uchýlit se ke stejným praktikám, jaké používají lidé kolem něj. Kromě toho jsem se dočkal i svého nejoblíbenějšího dílu vůbec. Nechci z něj prozrazovat nic, protože historie sice možná spoiler není, ale pochybuji, že máme všichni nastudovaný Jindřichův životopis od A do Z. Proto jen prozradím, že jde o čtvrtou epizodu. Kdo viděl, ten ví. Kdo neviděl, bude očarován. 4. série - 75% - Stárnoucí král, houstnoucí intriky, rozum pobírající Jindřichovi potomci a závěr ságy. Škoda jen, že tentokrát scénář občas lehce klopýtá a pár motivů se opakuje, protože střídání manželek hlavního hrdiny nemůže být strhující napořád a debaty o smyslu a směru anglické církve už také byly probrány snad ze všech stran. Přesto Tudorovci nemají šanci spadnout kamkoli do oblasti průměru. Na to jsou totiž herci až příliš brilantní sestavou, které stále s přehledem vévodí znovuzrozený Myers. Jeho dokončený přerod z popudlivého mladíka do strhaného muže zmítaného vlastním nezvladatelným já je jedním z nejpůsobivějších dlouhodobých hereckých koncertů, co jsem měl tu čest poznat. Velmi zdatně mu sekunduje vyzrálý Henry Cavill a Sarah Bolger, která z nenápadné postavy přesvědčivě dozrála do potenciální panovnice plné až děsivě jasných cílů. Ať už je ale závěrečná série jak chce rozporuplná, její úplný závěr rozechvívá nadlouho. Osudové smíření a vzpomínky na klíčové okamžiky celého lidského života. A klid v Jindřichových očích. Poklona, veličenstvo. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Historický seriál, který se prodává skrze lacinou erotiku. Každý znalejší historie nebo filmů o stejném období ví, jak skončí Jindřich VIII., sestry Boleynovi a další, ale jak sám seriál říká, není důležité znát začátek a konec, ale také průběh. Ten je postupně odkrýván, ale krom levné erotiky nepřináší extrémní posun. Vypustit zbytečnosti a tři díly by mohli být s klidem zkráceny do jednoho a divák by nepřišel prakticky o nic. Roztahanost a pomalé tempo je v dnešní době velký problém a zatím se s ním Tudorovci nedokázali podle mých představ vyrovnat. Naopak casting je jedna z velmi silných zbraní, protože v seriálu jsem prakticky nenarazil na slabšího herce... Uvidíme, co předvedou další díly. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Otevřený pohled do soukromí nejnáruživějšího vládce Anglie výrazně pokulhává za nejoceňovanějšími seriály dneška a opravu si nedokážu představit, že by všech 10 epizod bez újmy jakéhokoliv rázu ustál člověk k dějepisu lhostejný. Seriál mapuje nějakých pět let Jindřichova okouzlení Annou Boleynovou. Pět let, během kterých k mnoha dramatickým událostem vskutku nedošlo. Ano, dovíme se něco o politické situace v Evropě, o šířícím se luteránství, o nesmírném vlivu španělského krále, ale vše se odehrává kdesi na pozadí, za těmi bezvýznamnými milostnými pletkami, za snováním zrádcovských plánů, které stejně nevyjdou. Unavené dramaturgii a faktu, že není moc o čem vyprávět navíc podkopává nohy tristní výprava. Kýčovitě digitální Londýn, kostýmy sice překrásné, ale vždy jakoby čerstvě ušité… a potom takové detaily jako tělesné proporce čerstvě narozeného synka, ve skutečnosti již pár měsíců dobře krmeného macíka. Chtíc nechtíc, musíme dát zavděk hlavně slušnými hereckými výkony. Podobnost mezi Jonathanem Rhys Meyersem a dobovými portréty Jindřicha sice není… sice není, ale herecky svou roli nechutně ctižádostivého krále-samce zvládá na výbornou. Nathalie Dormer jako Anna Boylenová se urputně snaží nebýt jenom ozdobným přívěskem, ale není snadné dívat se jí do tváře. Nejednoznačný sviňák Sama Neilla v plné kráse představuje něco jiného, totiž faleš církve a její schopnost manipulovat s kdekým. Období vlády Tudorovců je v celém svém rozsahu jistě obdobím poutavým a nesmírně významným, nevím, proč si tvůrci vybrali zrovna tento úsek, pro dramatický seriál zcela nevhodný. Jako konverzační drama OK, ale kdo chce dnes, v době Dextera, Prison Breaku, Ztracených, sledovat nepříliš záživné konverzační drama? 60% ()

Galerie (432)

Zajímavosti (37)

  • Jindřich VIII. měl ve skutečnosti dvě sestry, Margaret a Mary, v seriálu jsou ale obě zhuštěny do postavy Margaret, aby neměli diváci zmatek ze jmen postav, jelikož Jindřichova dcera s Kateřinou Aragonskou se rovněž jmenuje Mary. (Morien)
  • Tuny svíček, které byly používány po celou dobu v seriálu, byly dováženy až ze španělského Madridu. (Lynette)
  • Děj poslední epizody čtvrté série, ve které Holbein (Peter Gaynor) maluje obraz pro Jindřicha VIII (Jonathan Rhys Meyers), se odehrává v roce 1546. Ve skutečnosti ale Holbein zemřel již v roce 1543. (Hopkins)

Související novinky

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)

Reklama

Reklama