Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

Lavinia

Historicky vykastrovaný seriál na stokrát lépe zpracované téma. Hrozně vypucované osoby, divná sterilita projevu a hlavně král si je podobný asi jako žehlička kombajnu. Otravné a laciné duchem. ()

Tormentor665

Já si nemůžu pomoct, tohle je přesně ten tip "historického seriálu," který nemůžu vystát. Prvoplánová šukárna, která je na efekt, přitom ale vůbec nic neukáže. Je to sice kostýmně zajímavé, ale výprava...prostě sbírka hezounů, aby se u toho udržely i náctileté dildofilky. Meyers sice jako mladý Jindřich není vyloženě špatný (Richardu Burtonovi sahá tak po varlata), ale jako obtlouslá padesátiletá obluda? ()

Varangian

75% Znatelně slabší oproti Římu -ať už vizuálně či z hlediska příběhu. Chybí mi zde 'linie lidu' (ala Vorenus/Pullo) - neříkám, že by měli všechny podobné seriály vypadat šablonovitě, ale tomuhle zkrátka cosi schází. A hlavně mi přišlo, že se celou dobu 'jakoby' nic neděje. Jedno spojenectví, jedna milenka, druhé, druhá, zzz. Ale jsou zde i klady - skvělý Sam Neill coby kardinál Wolsey (jeho poslední proslov stojí za to), dostatečně energický a sebestředný J.R. Meyers. Podtrženo, sečteno, v záplavě seriálu rozhodně dobrý počin, stojící za shlédnutí. ()

LaValse

Sice mi to připadá (nevím přesně z jakého důvodu) málo středověké, ta doba z toho nějak nečiší, ale na to se můžu jedině vykašlat, když vidím Jindřicha VIII tak dokonale ztvárněného. Možná mezi anglickým králem a J.R.Meyersem není žádná podobnost a možná Jindřich neměl tak vypracované, opálené a oholené tělo jako tenhle irský herec. Člověk tomuto seriálu prostě odpustí všechny úlety, když vidí Meyerse, s jakou hereckou obratností nám vybrousil charakter samotného krále:) ()

alpeew

konečně se k nám dostávají seriály natočené nikoli "podle sklutečných případů" ale vycházející z historie. Dost bolo slátanin typu Ordonace a pod. Roma je sice ještě mnohem lepší, ale i tak říkám Bravo! A těším se na další díly! Btw. Meyers se svým chlípným pohledem je jako Jaindřich VIII správně sexy - aspoň tak sexy, aby se i dítka školou povinná (nikoli na základním stupni) s chutí podívala dějinám na zoubek. ()

Dragonessa

Musím přiznat, že po prvních dvou dílech jsem nebyla ani moc přesvědčená, že chci ve sledování Tudorovců pokračovat. Důvodem bylo obsazení především role Jindřicha... ale vydržela jsem, koneckonců je to docela pěkná podívaná a ty kostýmy jsou prostě úžasné. Už kvůli výpravě bych v takovém seriálu "hrála klidně i zadarmo". Hudba a výprava jsou důvodem čtvrté hvězdičky.... zatím... po první sérii. Pátou přidávám po shlédnutí všech dvaceti dílů. Nakonec i Rhys-Meyers přesvědčil a spolu s Henrym Cavillem jsou skvělá dvojka a mistři v intrikách. Ďábelský Cornwell v podání téměř Beanovského Jamese Fraina intrikány krásně doplňuje. Víc takových seriálů... ()

HarveyDent

Trochu nudné, ikdyž důležité, období anglické historie nemohlo být podáno zajímavěji. 75% Ale ty hrubě digitální hrady fakt být nemusely :-( ()

Pochtli

Tak jsem shléhl dvě série tohoto seriálu. Jestli se drží nebo nedrží historie, to neposoudím, leč svým ztvárněním od nádherných kostýmů až po herecký koncert přesně padnoucích a výborně zahraných hlavních představitelů si určitě zaslouží vysoké hodnocení. Podle očekávání jsou asi nejsilnější okamžiky při sebevraždě a popravách (tak mě napadá kolik výše postavených mocných šlechticů v té době asi tak zemřelo přirozenou smrtí..). Co se týče tehdejší morálky - děs běs.. Duševně nevyzrálý král s duší děcka, bezmezná touha po moci, které jsou někteří schopní obětovat i svoje potomky (Boleyn), krásně podaná skutečnost "jednou jsi nahoře a jednou dole" (a to doslova).. Poměrně smutný byl osud Anny Boleynové, která byla vychovávána jen pro svedení a oblbnutí krále a bezmeznou poslušnost svému otci a pak nakonec byla vrtkavým králem odsouzená k popravě za to, co sám hojně praktikoval.. PS: Natalii Dormerové to hodně sluší, je moc pěkná, tak nevím, jaký mají někteří hodnotící vkus.. ()

dzagudka

Mám ráda historii a seriál mě ze začátku zaujal...viděla jsem první řadu s pár dílu druhé, ale pak mě to prostě přestalo bavit... ()

bloody21

Anglická historie je můj koníček a proto jsem byl velkým nadšencem tohoto seriálu. Výborná úvodní znělka od Trevora Morrise mě nikdy neomrzela, skvěle obsazení herci, jejich šaty z doby francouské, vlámské a anglické mody. Neříkám, že tady byli tvůrci úplně dokonalí, tak třeba mě dost vadilo, že tam chyběla sestra současného krále(v seriálu) Jindřicha VIII Marie, kterou nechal provdat za starého Ludvíka XII, s kterým žila pár měsíců a po jeho smrti jí dal král slovo, že si může vybrat koho chce a oženila se s vévodou ze Saffolku Charlesem Brandonem, no a v seriálu přesně tohle udělala jeho další starší sestra Markéta, která se ale podle pravdy vdala za skotského krále Jakuba IV, který padl v bitvě. A samozřejmě nezapomněli na téma sexu. Je to výborně zpracovaný seriál na úžasné téma a též přitažlivý, jelikož se můžeme dozvědět, jak to vlastně tehdy bylo:). ()

elleyne

Seriál podle mého gusta.Dozvím se něco z historie,můžu sledovat spletité vztahy,je nabitý erotikou...a démonický Jonathan Rhys Meyers jako král Jindřich VIII. nemá chybu.I když skutečný Jindřich takhle dobře rozhodně nevypadal. ()

fanik15

Typická HBO produkce. Zbytečně moc nahoty. ale velmi dobře napsaný scénář a velmi dobře natočené. 1 série: 6/10 2 série: 7/10 3 série: 9/10 4 série: 8/10 ()

Blalle

Seriál má některá svá "pro" a jiná svá "protentokrát". Jsou-li také nějaká "proti", nedokážu to posoudit, protože nejsem historik, abych se dostal přímo k pramenům. Mezi "protentokrát" bych ale zařadil vzhled Jindřicha, jehož portrét je velmi známý. Celou dobu jsem se těšil, kdy konečně ztloustne - přičemž pro současné kostyméry a kosmetiky (či jak se jim říká) by to neměl být problém - viz Zamilovaný profesor. Překvapil mě i objektivní pohled na Thomase Mora - citovali i z jeho korespondence dceři, což je známé těm, kteří se v breviáři modlí i "modlitbu se čtením." A překvapivé pro mě bylo, že (je-li to pravda) nechal upálit nějaké soudobé kacíře. Ale aby mé pohoršení nebylo ahistorické - v jeho době bych se na to pravděpodobně díval stejně a objektivně to možná bylo menší zlo (viz důsledky, které napáchal protestantismus). Jen pro jistotu dodávám, že pro dnešní dobu je ovšem podobné řešení nepřijatelné! Postava kardinála Wolseyho byla rovněž zajímavě kontroverzní, což patrně odpovídalo skutečnosti: Podle A. Mauroise po Wolseyho smrti zjistili, že pod purpurem nosil žíněné roucho kajícníka. Škoda, že to v seriálu nepoužili. Každopádně je to pro mě příjemný způsob, jak si upevnit znalosti o historii. ()

Wooke

Nevidel som to celé a bolo to dávno. Nepáčilo sa mi to preto, lebo sa tam moc veľa vecí nedialo. A HBO sa znova nezahanbilo a priveľa sexu, ktorý bol hádam v každej časti. Nevadí, intrigy boli dobré a keď sa znova pustím do tohto seriálu, verím, že sa mi zapáči viacej. ()

mirkath1

No kdyby obsadili herce, který by odpovídal profilu Jindřicha zřejmě by to moc ke koukání nebylo, ale takhle to šlo :) Jen jaksi nechápu proč na roli Anny Klevské nevybrali opravdu ošklivou ženu, tahle byla pěkná. ()

DoNotCross

Když dáte příšerně nadrženém jedinci veškerou moc ve státě, nemůže to dopadnout příliš dobře. A tak padají hlavy a reformuje se církev silou Jindřichova libida. Ti mazanější si myslí, že dokážou ovládat krále skrz hezkou samičku, ale podaří se jim to? Posluhovat tomuhle králi je jako čekat na rozsudek smrti. Ale dívat se na to už zdaleka takové utrpení není. Herci jsou skvělí, Jonathan Rhys Meyers dělá z osmého Jindry naprosto dokonalé, nevypočitatelné hovado. Ani zbytek komparsu ale nezůstává nikomu nic dlužen. A ty kostýmy! Někdy to působí skoro až jako fantasy. Škoda jen, že se tvůrci zbavují postav aniž by divák znal důvod, Jindřich stárne z dílu na díl o deset let a někdy se povídá víc, než se ukazuje a tak nevíte, čemu věřit. Ale jinak líbilo. ()

ACDCKL

Seriál, sice historicky velice nepřesný, drží se jen základních historických témat té doby, ale výpravou výborný, intrikánství, vybarvování politiky, ukázka chování jednoho z největších panovníků a taky tyrana Anglie. Lidé si pořád neuvědomují, že tento panovník byl jeden z největších tyranů. Jonathan Rhys Meyers panovníka dle mého vystihl dost dobře a Henry Cavill zde rozjel svojí kariéru v roli vévody ze Sussexu (i když popravdě byl též popraven). Pro mě 5*. ()

mrclTV

Predchodca Game of Thrones bez fantasy prvkov, ale s rovnakým množstvom posteľových scén, intríg, politikárčenia a navyše s väčším počtom obradností a oficialít (slová my lady a my grace budete počuť pričasto už po prvej časti). Nie zlý seriál, ale boli tu aj lepšie. Možno je chybou, že má podklad v histórii, čiže napríklad viete, že o Lady Boleynovú sa v prvej sérii zatiaľ báť nemusíte, že musí prežiť dlhšie obdobie a podobne - nie ste do toho až tak zažratý, keď plus-mínus viete, čo sa má stať. ()

Binne

Historický seriál, který poměrně bulvárně představuje své pojetí historie anglického dvora za vlády Jindřicha VIII. Tudora. Tato historická osobnost nebyla pouze hýřivým panovníkem, který měl rád ženy a zábavu. Byla to v mnoha aspektech přelomová persona anglické historie, která se postarala o velké množství legislativních změn, podpory objevů i kultury a především o nový přístup k náboženství. Jindřich VIII. byl panovníkem, který se postaral o odklon Anglie od Vatikánu, prosazoval do té doby nemyslitelné a kacířské myšlenky a větší část svého života byl téměř neotřesitelný na svém trůnu. Vedle těchto skutečností měl také velmi pestrý osobní život, který byl ovlivněný jeho věčnou touhou po mužském dědici. Vlivem několika faktorů tak v ústraní a chudobě končí jeho první žena, druhá královna končí na popravišti a mužského dědice se dočká až od té třetí, která velmi záhy po porodu umírá. Celý seriál se snaží zachytit fascinující a velmi obsáhlý život tohoto vladaře - od počátku jeho vlády až do konce jeho dní. Seriál je příliš uhlazený na 16. století, snaží se být líbivý a jedná se na můj vkus až příliš o bulvární historii. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)