Tudorovci

• Irsko The Tudors (více)
Irsko / Kanada / USA / Velká Británie, (2007–2010), 33 h 19 min (Minutáž: 47–57 min)

Scénář:

Michael Hirst

Kamera:

Ousama Rawi

Hudba:

Trevor Morris

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Anthony Brophy, James Frain, Sarah Bolger, Natalie Dormer, Max Brown, Nick Dunning, Sam Neill, Jeremy Northam (více)

Série(4) / Epizody(38)

Od okamžiku, kdy se jako 40letý chopil moci, byl anglický král Jindřich VIII. panovníkem s nenasytným apetitem a minimálním zájmem o státní záležitosti. Stal se tak ideálním terčem pro zneužívání svým intrikánským kancléřem, kardinálem Thomasem Wolseyem, jehož ambice usednout na papežský stolec vévodily jeho osobním cílům. Touha krále Jindřicha po mužském potomkovi a neschopnost jeho ženy Kateřiny Aragonské mu syna porodit, nasměrovaly jeho království na historickou cestu, která ohrožovala královy pravomoci, podpořila nástup Anne Boleynové, milenky odhodlané stát se novou královnou, a podnítila krvavou protestantskou reformaci, jež oslabila přední postavení katolické církve v Evropě. Navzdory překážkám ze strany mocného papeže v Římě, ambiciózním a zkorumpovaným vladařům z celé Evropy a dokonce i vlastním poddaným se Jindřich nezastaví naprosto před ničím, včetně exilu a zavraždění svých nejbližších, aby svých cílů dosáhl. (Viasat)

waska

Úžasné, úžasné, úžasné! Skvěle vybraní herci. Výběr Jonathana Rhyse Meyerse do role arogantího, moudrého, ale i pološíleného Jindřicha byla trefou do černého. Kostýmy jsou dokonalé, skvělé dialogy, od kterých pořád čekám, že nemůžou být takové stále, ale ony jsou! A navíc k tomu všemu skvělá hudba a perfektně zahraná role kardinála Samem Neillem. ()

Zevon

Ta jedna hvězda za výpravu, zbytek mi jaksi uniká, to má být historie v kabátě, šitém na míru milovníkům vykonstruovaných dilogových zamotanců pop(ne)kulturních telenovel? Mám pocit, že až tahle sága skončí, tak producent nechá změnit prostředí a jedem nanovo v období VŘSR. Pro někoho možná modla, pro mne ztráta času, nastavované krmivo pro seriálomilce. ()

Tyna31

Miluji dějiny a o to více mě zajímá postava Jindřicha VIII. a jeho ženy. Nádherné kostýmy, krásné kulisy, spousta krásných hereček se spoustou sexu. K tomu král Jonathan Rhys Meyers, který si na něj opravdu hrát nemusí, neboť jak už tady někdo napsat, on král je! ()

loveless

Děj všichni znají, nebo ne všichni, ale po otevření encyklopedie je možno snadno doplnit informace a pořídit si tudíž solidní spoiler. Nejsem znalec a tak jsem neodhalila historické nepřesnosti a jsem tedy spokojená. Herci byli zajímaví, kostýmy nádherné a natočeno to také bylo dobře. Jen by mě zajímalo, jestli opravdu všechny ženy na králově dvoře a jeho manželky vypadaly jako modelky - podle dobových obrazů to člověk zřejmě nerozpozná, ale budiž. Nejlepší volbou podle mého také nebyly některé erotické scény a scény poprav, které zřejmě mají být dost šokující. Musím pochválit počet počet sérií - že by konečně někdo věděl, kdy přestat pokud tedy zůstane čtvrtá série poslední (což některým k dobru přičíst nelze). ()

Petulka88

Další skvělý seriál z produkce Showtime. Pravda, Řím to není a ani za 100% historickou věrnost bych ruku do ohně nedal. Ale jedna věc se Tudorovcům musí nechat. Když se řekne Jindřich VIII., každému se hned vybaví jeho 6 manželství a jejich mnohdy neradostné konce. Takže se mohlo snadno stát, že by seriál dopadl jako rozvleklá romantická záležitost o těžkém údělu ženy v době končícího středověku. Samozřejmě, že jsou panovníkova manželství v popředí zájmu tvůrců, ale mimo to se seriál možná až překvapivě dopodrobna zaobírá tehdejší politickou situací v Evropě a průběhem církevní reformace nebo založením anglikánské církve. Za to patří tvůrcům moje obrovské poděkování. K tomu si připočtěte vymazlenou výpravu (každá další série je přitom výpravnější než ta předchozí), fantastický spád prvních dvou sérií, výbornou hudbu a samozřejmě skvělý herecký výkon Jonathana Rhys Meyerse v jeho životní roli krále Jindřicha VIII. Pravda, od třetí série mi připadalo, že tempo přece jen trochu zvolnilo a i kamera se začala u některých lehtivějších scén odvracet, což u prvních dvou sezón nebylo zvykem. Ale i přes tyto drobnější výtky prostě musím dát plný počet. Takové množství kvalitních seriálů zase není a když se podívám jaké hrůzy na nás vyplivují naše komerční televize, tak jsem za Tudorovce nesmírně vděčný. ()

Withree

Ukecaný historický seriál, který jsem naplno docenil až po popravě Anny Boleynové a během třetí sezony. Titulní Jindřich je neskutečný "šmejd" dalo by se říct a Jonathan Meyers se ho zhostil s noblesou. Trochu mě zaráží, proč za poslední sezonu nedostal žádnou cenu, ale tohleto je jen na okraj. Všechny příběhy jsou historicky známé a pohlédli jsme pod pokličku historické Anglie a byli jsme u zrodu anglikánské církve. Scény všech poprav (Dalo by se říct, že o nich ten seriál je) byly mrazivé a nepůsobily všechny stejně (Vždy měly něco extra). Musím vyzdvihnout hudbu, kterou jsem po shlédnutí seriálu neustále doma poslouchal. Na závěr chci dodat nejlepší díl 3x04, tohle považuju za jeden z nejlepších seriálových dílů, co jsem kdy viděl. Hudba při smrti Jane je prostě nezapomenutelná. ()

Drtic

Mám rád historické filmy, seriály takže tudorovci u mne určite dobrý. Taky mám rád když se ve snímku časová linie prolevá a behem hodin sledování nám hezky Jindra a všichni kolem neho stárnou o to víc dojemnejši byl záverečný sestřih jeho života. Jindrich VIII skutečne vedl velice zajímavej život bilance jeho manželek je toho dúkazem. Jedna zemřela, další popravené atd. Taky videt stárnoucího a umírajícího krále byl silnej zážitek a seriál velice elegantne vyřešil jeho smrt. Doteť sem vúbec nevedel jak obrovský vliv mnela ve středoveku cirkev a všeobecne víra celá. Hold sem zase o neco chytřejši. Jediné co bych seriálu vytknul je asi, že sem se místama strácel v čase a nevedel sem jakej je rok, ale nic hroznýho. Taky mne trošku sklamalo, že serial se nedrží přesne historických faktú a pomáha si trochu na úkor všeho, ale nedelám si iluze tak to proste chodi u vetšiny snímkú. Jinak hodnotím seriál vysoko i proto, že laťku z prvni série si seriál držel až do konce. ()

Parm1

Chtěl jsem tomuto seriálu dát ještě jednu šanci a po všech 38 dílech hodnotím mezi 2-3 hvězdičkami. Je to podprůměrný historický seriál, kde se dbá především na vzhled, ale místo toho, abych viděl každého pána i kmána v každé scéně v novém kostýmu, bych uvítal alespoň pár dobových soubojů a sem tam nějakou tu bitvu. Bohužel, Tudorovci jsou jen kostýmy a kecy, nic víc. ()

keane

7/10 (hodnocení po prvních dvou sériích) - povedené historiecké drama se skvělým hlavním představitelem. Druhá série už nedokáže nadchnout tak jako první, ale pořád velmi dobré. Škoda jen, že se autoři nesnaží víc příběh ukotvit v historicky ověřených faktech - úvodní vysvětlení před každou epizodou, více zmínek o letech, kdy se příběh odehrává, by neškodilo. ()

merlik

Dost podstatnou chybou na kráse jinak povedeného historického seriálu je "úprava" historie, Jindřichova sestra si vzala starého francouzského krále a ne portugalského a taky se jinak jmenovala. Ale nejsme v hodině dějepisu a seriál je natočen a zahrán výborně. Proč se ale nemohli držet skutečnosti? ()

Giacomo

Po shlédnutí druhé série, nezbývá než poděkovat výbornému scénáři, režii a celkově celému týmu za zdařilou práci. Sečteno podtrženo, těch 20 dílu bylo sakra dobrých! Ano, byly tam historické minely, digitalizace taky nebyla úplně košer, ale to co mě jako diváka mělo oslovit, tak z toho tvůrci postavili rovnou pilíře. Spokojenost rovněž s tím, že každá z postav měla chrakteristiku jakou si divák představuje a očekává, a víceméně je i pravdivá, tedy žádný experiment se pro dnešek nekonal. Abych tu svou eufórii utlumil, tak trochu mě zarazil výběr Meyerse jakožto Jindřicha. Jeho podoba byla sakra jiná, nicméně jeho empatický výkon to vše nahradil. Zaslechl jsem něco o další sérii, takže Meyersi pár kil navíc a jedeme dál. ()

PaRi

Nemůžu si pomoci, když já tam prostě vidím těch 5 režisérů a tím kolísavou kvalitu. Lepší telenovela. Jindřicha VIII. jsem už viděl zpracovaného mnoem lépe. A navíc nemám rád, byť sebelépe zahranou historickou postavu, pokud se jí vůbec nepodobá. Zvláště u notoricky známých podob! ()

liberita

Autorom sa podarilo priblížiť divákom tudorovské Anglicko, ktoré pôsobí vierohodne a to že sa trochu odkláňa od reálnej histórie a je pre atraktivitu o niečo šťavnatejšie, sa im odpustiť dá. Vyvážia to totiž vynikajúce herecké výkony prakticky celého obsadenia seriálu, krásne kostýmy a kulisy, úvodná znelka ako i celá hudba Trevora Morrisa a bohatý a rozvetvený dej venujúci sa podrobnejšie aj menej významným postavám. Celé to spolu vytvára pôsobivú mozaiku, ktorá nám prezradí o Henrichovi VIII. a jeho ére oveľa viac ako len to, že to bol kráľ, ktorý mal šešť žien. ()

Rodin

Absolutně jsem nepochopil, jak se tenhle scénář mohl dočkat realizace. A nechápu, proč "Tudorovci", když se to toho rodu vlastně netýká. Těšil jsem se hlavně na pořádné roztočení kol po Jindřichově smrti, v bláhové naději, že se děj bude týkat opravdu Tudorů, ne jen Tudora. A vono nic. A všechno bych byl ochoten odpustit a vzít to jako materiál vhodný k žehlícímu prknu, ale - proboha, kde se tam vyskytoval Jindřich VIII.? Vysoký, hřmotný chlap, se sklonem k otylosti, která ho ve zralém věku také potkala... A jeho brutální trable s hnijící nohou, díky které s ním lidé nemohli vydržet v jedné místnosti, byly odbyté "jen aby se neřeklo"... No prostě v podstatě nuda. Na holé baby jsou lepší žánrově odlišné kousky, takže u mě opravdu slaboučkých 60%. Spíš 55. ()

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

Tvůrce Bonda dá zabrat nacistům

22.01.2013

Legendy vyprávějí, že stvořitel agenta 007 Ian Fleming se svému hrdinovi docela podobal i v soukromém životě. Nejen tím, že byl zhýralý alkoholik se slabostí pro krásné ženy a drahá auta, ale i… (více)

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Superman postaví Velkou čínskou zeď

Superman postaví Velkou čínskou zeď

11.02.2012

Uvidíme, co na to Čínská lidová republika :). Tak nebo tak, Edward Zwick pokračuje v přípravách svého nového historického eposu The Great Wall pro studio Warner Bros. a novou produkční společnost… (více)

Henry Cavill je nový Superman

Henry Cavill je nový Superman

01.02.2011

Upozornil na sebe jednou z hlavních rolí v seriálu Tudorovci a fantasy Hvězdný prach, teď ho čeká velká hollywoodská budoucnost. Ještě letos ho uvidíme jako Thésea v starořecké fantasy Tarsema Singha… (více)