Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Tak trochu rozjezd, který nikam nespěchá a důkladně nás seznamuje s postavami. Veskrze je to taková klidnější, vážnější a méně sprostá verze Weeds. Vykreslení postav je parádní, leč kromě samotného Waltera prozatím nedostaly moc prostoru. Ačkoli má první série pouhých 7 dílů, tempo mi občas připadalo trochu uspávající, tu mnohými zmiňovanou emoční sílu v tom prozatím nevidím. Potenciál do budoucna je ale veliký, ačkoli je Walt spíše zakřiknutý ňouma, má momenty, kdy bych se s ním do křížku dostat nechtěl a doufám, že s touhle vlastností budou následující série pracovat. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Tvůrci přitlačují na pilu, seriál dostává nové minizápletky a ačkoli je tempo spíše pomalejší, v každé epizodě se toho stane tolik, že seriál ani na minutu nenudí. Breaking Bad na mě působí komplexním dojmem, postavy rozhodně nejsou ploché, Bryan Cranston v roli Mr. Whitea je výborný, stejně tak "yo" Aaron Paul. Žádné megalomanské nereálné zvraty a akční sekvence, Breaking Bad je realisticky vykreslené "rodinné" drama s troškou černého humoru. Hodnocení série: 4,5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Walter se pomalu ale jistě začíná dostávat na cestu, ze které není návratu. Proměny charakterů jsou působivé a to nejen ten Waltův, ale obrovský kus cesty ušel i Jesse. Jediné, co mě trochu mrzí, je nevyužitý charakter Waltera Jr., který, ač je skvěle zahraný, působí v seriálu tak trochu navíc. Závěrečná dvojice epizod ale žene jinak poklidnou hladinu adrenalinu hodně vysoko a já se modlím, aby to tak i zůstalo. Do plného počtu totiž zas až tak moc nechybí. Hodnocení série: 4,5/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- Na to se dá říct jen: "No ty vole!" Zatímco rozjezd je pomalejší a připravuje si půdu pro následující epizody, v druhé třetině se začínají jednotlivé linie jak této tak předchozích sérií pomalu spojovat a hlavní postavy pomalu začínají dohánět rozhodnutí, která učinily v minulosti. Hodnocení série: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Je těžké něco o páté sérii napsat aniž bych více či méně spoileroval. První polovina je celkem poklidná, ale v co se seriál zvrtne ve zbylých cca 8 epizodách je na seriálové poměry obdivuhodné. Během sledování první série mě rozhodně nenapadlo, co se ze "zakřiknutého ňoumy" vyklube. Walterova story dostala nejen důstojné, ale dokonce bravurní a bohužel i poměrně depresivní zakončení. Farewell Mr. White... ergh I mean... Heisenberg! Hodnocení série: 6/5 ()

OndwaK

Po pěti letech jsem se odhodlal se na celý seriál podívat podruhé. Jde o opravdu výtečný kousek umění, který je dotažený do detailů a působí suverénně, avšak nezapadá do žádných známých kolejí. Epizody jsou na diváka drzé, tropí si z něj legraci, vláčí ho z jedné intenzivní emoce do druhé a ačkoliv se seriál místy tváří jako hodně černá komedie, zvrácený humor tu působí jen jako podkresová linka pro geniální a vybičované drama. Všechno je tu perfektní, herci, režie, akce, scénář, hudba, zvuk, o tom není potřeba se zmiňovat. Některé seriály a filmy jsou prostě "trošku jinde" 100% ()

Zeebonk

Srávalo mě, jakými dlouhými nudnými učumělými scénami jsem se musel prokousat k těm krutopřísně geniálním. Ale teď mě napadá, že i ty pětiminutové záběry, jak Walt sedí na gauči, čumí před sebe a tikají do toho hodiny, měly něco do sebe. V samotném závěru, co se pamatuji, mě příjemně překvapilo, že se z Walta stal na jednu epizodu stejný sympaťák, jako býval v těch prvních, a vlastně jsem spokojený s tím, jak to zakončili, byť možná trochu prvoplánově. Co se mi děsně líbilo, byl neskutečně propracovaný vývoj postav Walter/Jesse/Skyler. Srávalo mě, že od třetí série byste těžko hledali postavu, která není zmrd, teď mě z toho ale příjemně šimrá na šourku. Rovněž je celý seriál geniálně vypointovaný, formálně je naprosto precizní, o hérectvu nemá snad ani cenu mluvit a nedostatek slovíčka "fuck" se kompenzuje přehršlem slovíčka "bitch" a explicitním násilím. Zkrátka čím víc nad tím přemýšlím, tím jsem si jistější, že je Breaking Bad jeden z nejlepších seriálů, jaké jsem kdy viděl. Nejlepší seriály, jaké jsem kdy viděl? Asi Boardwalk empire, Six Feet Under, Battlestar Galactica, Rome, House of Cards a True Detective. Ale těžko říct. Ta genialita je pojem vskutku relativní. Ale snad se všichni shodneme, že je BB jeden svého druhu. ()

villon17

Po první sérii zatim 4*, uvidíme, jak to půjde dál, ale vzhledem k tomu, že mám v rodině stejnou situaci, nekouká se na to úplně snadno. Edit o den později :) : Po druhý sérii napětí trochu opadlo, ale zas tam bylo míň chema a zvracení, tak uvidíme, co přinese zítřek, neboli třetí sérka :D. ()

jahol

Naprostá špička moderního seriálu, všech pět sérií na zcela vyrovnané úrovni, mraky scénáristicky úžasných momentů, novátorsky natočené vybrané scény a detaily, které se až později skládají do překvapivých souvislostí. A brilantní, především záporné, postavy (pro kladné postavy se v tomto seriálu moc místa nenachází). Seriál prokládá okamžiky, které vám doslova vyrazí dech (malý vrah na jízdním kole, epizoda s vanou, "to není Meth...") s totálně ujetými pološílenými sekvencemi (bez baterky v poušti nebo i celá epizoda s mouchou - Panebože!) - pro ty, kteří netějí ztratit čas něčím, co by se jim nelíbilo, doporučuji podívat se na prvních pár minut - a jestli vás tohle osloví, tak máte co dělat dalších šedesát hodin). Ke konci je trochu problém s tím, jak se z Walta stává stvůra - celá podívaná je více a více depresivní, humor vyprchá a optimismu vám to nepřidá. Přesto radím - vytrvejte - poslední díl za to stojí a úplný konec má nádhernou hořkosladkou příchuť, která vám dobře zamotá hlavu. Aktuálně TOP 2 mezi všemi seriály (že s The wire jako TOP1 půjdu do rakve už vím několik let). ()

Cubinho

Jedno z největších seriálových překvapení (ikdyž mluvit o překvapení, když se seriál nachází v TOP 150 seriálů, je nejspíš blbost). Překvapující pro mě spíše bylo, že po první sérii, která mě až tak moc nebavila, se to v těch dalších neskutečně rozjede. Waltova proměna je dokonalá, tady není o čem. Díl, ve kterém se Walt před obchodem konfrontuje s dvojici konkurentů ve výrobě, je pro mě takovým předělem v celém seriálu, kdy se z Walta stává skutečné "monstrum". To potvrdí v momentě (spoiler) - nutno podotknout zatím v nejsilnějším momentě probíhajícího seriálu - kdy nechá udusit Jane - atmosféra pod bodem mrazu (/spoiler). Nejlepší postavou je u mě Jesse (později konkuruje Saul). Jeho přihlouplé dotazy a následné Waltovy stěry mě vždycky strašně rozesmějou. Vůbec celý seriál je opředen přesně tím černým humorem, který já můžu. Zatím u mě vítězí druhá série, která byla skutečně silná (díly s Jane, flashforwardy havárie letadla, postava Guse z Pollos Hermanos ...). Třetí série skončila tak, že se nemůžu dočkat dalšího pokračování. V této sérii se mi nejvíce líbil - třebaže ho mnoho lidí odsuzuje - díl s mouchou - to napětí, jestli Walt prozradí skutečnosti o smrti Jane bylo enormní... Po poslední sérii: geniální, poslední série je snad nejlepší "seriálovou sérii" všech dob. ()

TaxiDriver

1.sezóna: 4*, 2.sezóna: 5*, 3.sezóna: 4*, 4.sezóna: 5*, 5.sezóna: 3*. Na piedestalu jsou Sopranos a The Wire. Breaking bad je hodně daleko za nimi. Finále sucks stejně jako celá final série. ()

Ajinka126

První sérii mám za sebou a skvělé! Je to natolik absurdní kombinace a panicky komické situace, až člověka zajímavá, co se stane dál. Hodně zajímavý seriál! :) ()

PauloZ

Po první sérii pěkné 4*. Scénář je velmi zajímavý, hlavně proměna hlavního hrdiny. Aneb kam až nás může život a situace v něm zavést a na jakou cestu se můžeme dát kvůli rodině a vlastní tvrdohlavosti. Očekávám, že druhá série bude ještě lepší. 2. série šlape stejně dobře jako první, jen jsme ve větších sračkách :). ()

F.man

Dámy a pánové, našel jsem si nového hrdinu, tátu Waltera. Táta Walter totiž učí na základní škole, což se mi jako příteli dobrého vždelání líbí, stará se o svou rodinu, což se mi jako rodinnému typu taky líbí a bojuje se zákeřnou nemocí, což se mi líbí, protože jednoho dne budu i já. No a mimo jiné také vaří pervitin, sem tam někoho rozpustí v kyselině a sem tam odstraní nějaké to drogové eso. ChaChááá. A přitom to všechno začne tak nevinně. Klobouk dolů před scénářem, který alespoň v první sérii skvěle vývoj hlavní postavy od chudáka ztroskotaného do kick-assa-moc-tvrdého. Prostě není možné se nakonec s hlavní postavou identifikovat, což je při takovém povolání co říct. I ten ňouma, Jesse Pinkman začně být nakonec v docela strávitelný a seriálu tak nic nebrání rozjet své obrátky naplno. Takže, skvělý vývoj postav, vynikající mánět, ač to bude znít pěkně dementně tak musím napsat reálnost toho všeho, mistrovská režie a střih... Rekněte mi jediný důvod proč Waltra nenápalit pěti hvězdičkama? Spokojenost a společně s Hrou o trůny má seriálová jednička, objevená léta páně 2011. Edit: Druhá série stejné dobrá, třetí trochu zvolnila, čtvrtá po pomalejším rozjezdu se dostala ke konci do smrtícího tempa. Akorád Walter už není to co bývál, snad se to trochu do páté série uklidní. Fuck you! And your eyebrows! S04E13 ()

mad_ness

Tenk jú 'merica a vďaka Vincent, za nápad prísť s niečím brutálne orginálnym a madafakin napínavým, kde sa z federálov nerobia bossovia, ale tí, ktorí sú o nejaký ten (míľový) krôčik, dva pozadu. Obrovský rešpekt pred oboma hlavnými mužskými hercami, toľko ospevovanými, a právom. Nedá mi ale nespomenúť výkony ostatných, napríklad taká Anna Gunn, to, čo tu predviedla bolo niečo neuveriteľné. Veľmi prirodzené hranie Deana Norrisa, alebo skvelý výkon RJ-a Mitte a takto by som mohla donekonečna a bla bla. V každom prípade, všetky ocenenia a hodnotenia sú zaslúžené a kto si myslí opak, nemá pravdu. Waddup BIIAAAČ? Obľúbené postavy: Skyler White, Saul Goodman, Mike Ehrmantraut a Hector Salamanca (srsly, jeho stretnutia s DEA sú skvost). ()

ladko

Od tohto seriálu som veľa nečakal a bol som veľmi príjemne prekvapený. Videl som zatiaľ prvú sériu(7 častí) a dúfam, že bude aj druhá séria. Mix drámy a čiernej komédie sa podaril na výbornú. Nečakajte od toho nejaký sitcom, ale sú tam situácie, kedy vám proste nezmizne úsmev z tváre. Seriál, aj keď pre niekoho môže byť mierne nezáživný, pretože sa nesie v pomalom tempe ma k sebe pripútal - pozrel som ho za dva dni a už aby tu bola druhá séria. ()

Krt.Ek

1. série - 85% __ Skutečně velmi vtahující seriál, který kombinuje rodinné drama s obrazem toho, jak to chodí v obchodu s drogami. Drogová odysea (od výroby po prodej) je zajímavější, ale i ta část ve které Walter řeší svou nemoc obsahuje dobré momenty. Škoda jenom slabšího místa (epizody 04 a 05), ale i to mi nezabrání hodnotit plným počtem a sledovat další řady. Mám totiž pocit, že jsem narazil na seriál, který se po čase může dostát do mojí seriálové TOP 10ky. 2. série - 90% __ I když mě první série bavila a to velmi, dal jsem si skoro půlroční přestávku, nějak jsem neměl na seriály (i tak dobré) čas. Moje škoda, jelikož jsem přicházel o něco suprového. Druhá série je totiž dle mého ještě lepší než ta první. Už dlouho se mi nestálo, aby mi ne každý následující díl, ale skoro každá následující scéna dostávalo do absolutní nejistoty. Ten vývoj je prostě boží, musím si prostě slíbit, že mezera mezi sériemi 02 a 03 nebude tak dlouhá. :-) ()

SaNcHeZ_cz

Od druhé série musím napálit plnou. Tohle nemá jednoduše konkurenci. Cranston exceluje ve výborně napsaném seriálu, který nenabízí jen silně nadprůměrnou vizuální stránku, ale i nesmírně kvalitní scénář a dokonale provedenou proměnu hlavní postavy. Ona avizovaná struktura kdy se Mr. Chips stane něčím jako Scarface je naprosto do detailu výtečně provedená. Dejte Breaking Bad šanci, nebudete litovat. Dlouho tu už nebyl seriál, který vás takto vtáhne a ze svých spárů už nepustí. ()

zlabus

Po finále přidávám nejistou pátou hvězdu, protože se jedná snad o jediný seriál posledních let, který (i přes drobné výtky) udržel kvalitu až do samotného konce. 90% ()

-Ravee-

Breaking genres. Heisenberg si to razí od komedie přes drama a thriller po krimi a neustále si drží tempo a kvalitu, kterou nejvíce rozpumpuje v závěrečné sérii, jíž lze označit za jeden z nejlepších počinů na poli seriálu vůbec. Práce s napětím a hlavními motivy je neuvěřitelně citlivá a trpělivá a proměna W. W. je v Cranstonových rukou dechberoucí. Nedokážu si ale představit, že bych seriál konzumoval kontinuálně, když byl stále v produkci (sledoval jsem všech 5 sérií v rozmezí cca jednoho měsíce), protože návaznost některých rozvleklejších prvků bych se sezónními pauzami bezpochyby ztratil. Binge watch je zde nutností, což může být při počtu epizod trochu problém.. ()

dejww

Skvělé předvedení chemie v praxi takhle by se měla učit na školách i když by se potom z Česka stala ještě větší varna perníku než je ted. Seriál neztráce dech v dalších sériích jak je to u spousty seriálu, ale plynule pokračuje ve strhujícím příběhu. 98% ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis