Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Drama / Romantický

Velká Británie, 2010–2015, 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal MacAninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow, Karl Haynes, Paul Putner, Pamela Betsy Cooper, Aisling Hughes, David Maybrick

Komentáře uživatele Necrotongue k tomuto TV seriálu

Baví mě téma, o kterém seriál pojednává. Baví mě doba a země, do které je děj zasazen. Seriál je natočen s obrovskou profesionalitou a navíc v něm vystupují Maggie Smith, jejíž Violet Crawley brutálně glosuje veškeré dění a Michelle Dockery, kterou jsem si oblíbil už jako Susan v Otci prasátek. Při takové konstelaci je prakticky nemožné, abych byl nespokojený. Samozřejmě si uvědomuji, že je děj krajně zidealizovaný, no a co? Přestože je můj přístup ke všemu, co život i filmaři přinášejí, převážně cynický, u tohoto seriálu mi bylo tak dobře, až jsem se sám divil.(3.10.2017)

Skončila závěrečná šestá řada seriálu a já mám neodbytný dojem, že spousta tvůrců by dala levou ruku za to, kdyby ve svém seriálu dokázali přijít s alespoň z poloviny tak kvalitní první sezónou. O řadách následujících nemluvě. Každopádně skončil obsáhlý seriál, který pojednával přesně o tom, co mě na Británii baví a můžu přiznat, že mi bude chybět a klidně bych další řady přivítal.(3.10.2017)

Nedá se očekávat, že bych některou epizodu tohoto seriálu hodnotil slabými známkami, protože je natočen naprosto profesionálně, odehrává se v Anglii a řeší vtahy lidí "nad schody" a "pod schody", což je téma, které mě vždycky bavilo. Nebýt až příliš přeslazeného závěru, zřejmě bych přidal i tu poslední hvězdu.(1.10.2017)

Tentokrát se žádný přeslazený konec nekonal, takže nemám důvod ubírat hvězdičku. Ne každému musí téma seriálu sedět, ale tu vysokou profesionalitu není možné přehlédnout. Na druhou stranu chápu, že fanoušky Ordinace nebo Sousedů tato sága nechytne.(2.10.2017)

Začínám zjišťovat, že je pro mě složité, psát komentáře k záležitostem, kterým nemám, co bych vytkl. Mně se tento seriál prostě od začátku líbí, i když i v něm občas něco lehce zaskřípe, ale když ho srovnám například s naší domácí produkcí... Rád bych se dožil českého seriálu, který bude po šest sezón alespoň z poloviny tak kvalitní, ale tak dlouho žít prostě nebudu.(2.10.2017)

Ano i se čtvrtou epizodou jsem byl spokojen a opět jsem se ujistil, že je Violet Crawley mou nejoblíbenější postavou a Maggie Smith ji hraje naprosto dokonale.(2.10.2017)

I pátou epizodu jsem si vyloženě užil i přes výskyt politicky krátkozrakého, mnichovského zrádce Nevilla. Děj je stále zajímavý a zakončení večeře bylo přímo hororové.(2.10.2017)

Už jsem byl zase otravně a stereotypně spokojený. No jo, no, co se dá dělat, když je ten seriál tak povedený. Myslím, že bych si zvykl na to nepohodlí, když bych vlastnil tak velký dům, že bych ani nestihl, všimnout si, ve kterém pokoji je jaké vybavení a dekorace. Navíc je to docela náročné, když máte na podobná pozorování jen čtyřicet let.(2.10.2017)

Tak to už si ti záludní Britové dovolili moc! Zase nic nezkazili. Jak já k tomu přijdu, když si ani nemůžu řádně zakritizovat?No, nenadělám nic, byl jsem spokojen.(3.10.2017)

Osmá epizoda byla nabita událostmi a měla pochmurnější atmosféru než jiné díly. Opět musím ocenit vývoj nejen děje, ale hlavně postav, které tento děj vytvářejí. Skvěle jsem se bavil při odhalení identity Cassandry Jones. Naprostá spokojenost.(3.10.2017)

Závěrečný dvojitý díl byl veskrze pozitivní, přesto jsem necítil, že by mě Britové zalili hektolitry patosu, což by mě jistě potkalo, kdyby šlo o seriál americký. Takže bych řekl, že šlo o důstojný závěr.(3.10.2017)