Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Drama / Romantický

Velká Británie, 2010–2015, 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Robert James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal MacAninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow, Karl Haynes, Paul Putner, Pamela Betsy Cooper, Aisling Hughes, David Maybrick, Joncie Elmore, Filippo Delaunay, Naomi Radcliffe, Charlotte Hamblin, Tony Pritchard

Seriál podobného ražení jako byla Sága rodu Forsytů, tudíž perfektní ve všech směrech. Tento má však navíc lehký humor, jehož největší nositelkou je zde samozřejmě Maggie Smith. A ačkoliv je tato dáma s promínutím stará jako Jeruzalém, její charisma je odzbrojující. Její mimiku by měli studovat všichni ti rádoby herci, kteří umí sotva mluvit. Zato stará veteránka Maggie dokáže pouhým pohybem tváře vyjádřit to, co jiní ani slovy neumí. Nemám žádné výhrady, je to natočené s lehkostí, vkusem, poctivě a hlavně se to nechce zavděčit všem. Navíc je to laskavé a intriky tu nejsou na prvním místě. Nedivím se, že se v Británii tento seriál stal v minulém roce nejúspěšnějším. Vražd už totiž bylo dost!(11.1.2012)

První série je zajímavá hlavně vzhledem k tomu, že kromě britsky vysokého standardu zpracování a produkce, dobře vykresluje styl života vyšších i nižších vrstev společnosti a také obrovské změny, jímž v první polovině 20. století toto uspořádání prošlo. Bohužel s přibývajícími epizodami 2. a hlavně 3. série už jakoby neměli scénáristé co víc říct a popisované události stále více připomínají tuctový romantický seriál. Zatímco zpočátku mě Donwton Abbey upřímně bavilo, se třetí řadou už jsem měl vztek, že jsem se na to vůbec začal koukat, protože některé zápletky jsou už hodně slabé, nadbytečné a díly jsou plné vaty, což je přesně to, co na seriálech nemám rád. Čtvrtou řadou už si čas krást nenechám.(12.8.2013)

Baví mě téma, o kterém seriál pojednává. Baví mě doba a země, do které je děj zasazen. Seriál je natočen s obrovskou profesionalitou a navíc v něm vystupují Maggie Smith, jejíž Violet Crawley brutálně glosuje veškeré dění a Michelle Dockery, kterou jsem si oblíbil už jako Susan v Otci prasátek. Při takové konstelaci je prakticky nemožné, abych byl nespokojený. Samozřejmě si uvědomuji, že je děj krajně zidealizovaný, no a co? Přestože je můj přístup ke všemu, co život i filmaři přinášejí, převážně cynický, u tohoto seriálu mi bylo tak dobře, až jsem se sám divil.(3.10.2017)

Za prvni serii pro me jasnejch 5 hvezd, druha to trochu srazila dolu, i kdyz nebylo to tak strasny jak by si clovek podle nekterych zdejsich komentu mohl myslet. Je to dost romantika, coz ja muzu, ale neni to zas tak extremne preslazeny, ze by to prechazelo do telenovely. Zacatek treti serie se kvalitativne vyrovnava skvele prvni serii takze zvedam zpet na 5*.(15.8.2012)

Prozatím určitě nedokážu ocenit kvality seriálu (stav po shlédnutí 1. série). Nejakčnější scéna je ta, kdy jeden turek podá pod nebesy takový výkon, že mu vypoví hercna. A to je vlastně vše, jinak se dočkáme desítek rozhovorů na jedno a to samé téma - dědictví, taky si vyslechneme spousta otázek služebnictva typu: "Co vám je?" a jako odpověď vždy zazní: "Ale nic, bude to dobré." A tak dále a tak dále. Čím déle se seriálem probírám, tím mi jsou postavy protivnější a z většiny obyčejné rozhovory a sondy do mikrovztahů začínají nudit. Každý se s prominutím "sere" do všeho, čímž konverzačka bobtná a bobtná. Na příběh je nabaleno opravdu hodně vaty, která sice dokresluje atmosféru a dobu, ale v tolika dílech často jen rozmělňuje děj. Trefou do černého je aristokratka v podání Maggie Smith nebo Elizabeth McGovern. Nikdy jsem neměl rád filmové adaptace Jane Austen a tohle se jim bohužel dost podobá...uvidíme časem... EDIT: po 4. sérii: ubrečené, samý patos, natahované jako hodiny němčiny, z většiny naprosto nereálné a nevěrohodné. A taky mě štve styl natáčení - všimněte si, že potenciálně silné a zajímavé rozhovory jsou utnuty. Samozřejmě víme, co si ty postavy řeknou, ale není přesně to, kam by měl seriál směřovat, přijít s opravdu silnými scénami plnými opravdových emocí? Jenže tady to zjevně nefunguje...(19.11.2020)

• - Seriál se natáčel na zámku v hrabství Hampshire, který se objevil i ve snímku Eyes Wide Shut (1999). (FincherD.)

• - Seriál se vysílal ve vice než 200 zemích a sledovalo jej 120 milionů diváků, včetně britské královny Alžběty II. (M.B)

• - Rozhovor mezi Thomasem (Rob James-Collier) a O'Brien (Siobhan Finneran), během kterého oba kouří, byl první natočenou scénou celého seriálu. [Zdroj: Emma Rowley – kniha Zákulisí Panství Downton - Podrobný průvodce 1. - 4. sérií] (filmovyfan)