Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Velká Británie, 2010 - 2015, 50 h 22 min (Minutáž: 43x45 min)

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal Macaninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow

Byl jsem překvapený, když se tento seriál objevil v programu České televize. Proč? Protože je to nový seriál a takové nám televizní stanice nabízejí s nemalým zpožděním. Navíc je seriál, který má rating vysoko přes 85 procent. I proto jsem se rozhodl zhlédnout první epizoda, která mě hned zaujala. Nádherné panství, herci kteří úžasně zapadají do svých roli to je jen malý výčet kladů tohoto historického opusu. Nikdy jsem si nemyslel, že obyčejná historická červená knihovna může být tak zábavná. Pokud budou další série tak skvělé budu asi muset přeorganizovat svůj žebříček oblíbených seriálů. 85% Po druhé sérii zůstává můj divácky dojem téměř stejně vysoký jako po sérii první. První polovina této řady je asi to nejlepší co tento seriál nabízí, svůj díl na tom nese zachycení 1. sv. války a jejího vlivu na obyvatelé panství a jejích blízké. Potom se to, ale trošičku zvrtne a seriál krapet ztrácí na atraktivnosti. Nějak zvlášť mě nebavilo sledovat milostný čtyřúhelník Mary, Matthew, Lavinia a sir Richard, který podle mého sebral hodně místa zajímavějším zápletkám. Proto bych tuto řadu ohodnotil ratingem 80%. Jsem zvědavý na třetí sérii, hlavně mě zajímá osud Johna Batese, který je mou nejoblíbenější postavou.(16.2.2012)

Důvod, proč jsem se na něj začala dívat je jednoduchý a u mě dosti obvyklý, i když vím, že vůbec ne chvályhodný... Velmi správně… Herec v jedné z hlavních rolí. A důvod, proč se mi seriál tolik líbil? Jistě, že týž... ;-) No a pokud budete mít zájem zjistit více, nahlédněte do mého deníčku, kde naleznete i podrobné hodnocení jednotlivých řad. První řada byla lepší druhé, a čtvrtá horší třetí, tak jen doufám, že ten pokles nebude v další pokračovat a nadšení, s nímž jsem sledovala seriál v úvodu nebude vystřídáno rozčarováním či dokonce pozastavením jeho sledování… Seriálu Řím taky stačily jen dvě série, a jak tak pozoruju osudy ostatních původně zdařilých seriálů, díky Bohu za to…(10.9.2013)

Serial velkolepy nie v dosledku masivnych scen, pouzitia vizualnych efektov, ci dychberucich scenerii. Downton Abbey je vynimocny svojou preciznostou, prekrasnymi kulisami, kostimami, vyborne napisanymi postavami, ktore prirastu k srdcu. Svojou temou a spracovanim ide o serial, ktory by mali pod drobnohladom sledovat a doslova studovat tuzemski scenaristi a filmari nasich "serialov", aby sa naucili, ze to ide aj bez gycovitosti, naivity na jednej strane a zbytocneho predramatizovania na strane druhej a ze ani kostimova rodinna drama nemusi vyzerat ako incenacia z 85.teho. 4,5/5*(4.1.2018)

Místy až dickensiánsky naivní černobílý scénář, kde je postava buď tak hodná, až to bolí, nebo taková svině, že jí přejete, aby ji sračka po poli honila, zcela vynahrazují úžasné herecké výkony a báječná atmosféra staré dobré Anglie. Skvěle zobrazené rozdíly života v zámku a podzámčí, stejně jako nenápadný civilizační vývoj, který pozvolna uvolňuje zavedené tradice a způsobuje třenice mezi starou a novou generací. Dobře se na to kouká – když místy vypnete potřebu neustále analyzovat chování hlavních aktérů a snahu pochopit, jak někdo může být tak neskonale naivní, a přesto nadále existovat, tak se na to kouká ještě líp.(17.1.2012)

Kostýmní drama, sázející na typický suchý britský humor a šarm. Sama netuším, proč si Downton oblíbili ve velkém zrovna amíci (!!!), ale možná to bude tím staromilským okouzlením, které seriál provází společně s intrikami ve vyšší i té nižší vrstvě společnosti. První tři série jsou výborné, čtvrtá začala ztrácet dech; bylo by tedy škoda, kdyby seriál postupně přicházel o své kouzlo a nestal se jen drahou telenovelou pro znudělé snoby.(21.4.2014)

• - Mnoho lidí i odborníků prohlásilo, že je seriál nerealistický, především co se vztahů panstva se služebnictvem týče. (hellstruck)

• - Řecká státní televize z jedné epizody seriálu vystřihla scénu polibku homosexuálů, a to prý z důvodu vysílání této epizody v době, kdy bylo přístupné i dětem. Necensurovaná epizoda byla odvysílána v noci. (JoranProvenzano)

• - Podle knihy "The World of Downton Abbey" od Jessica Fellowes vyjde 1 epizoda seriálu na 1 milion liber. (zuza99)