Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Velká Británie, 2010 - 2015, 50 h 22 min (Minutáž: 43x45 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal Macaninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow, Karl Haynes

Už dlho som nevidel niečo tak neskonale dobré. Jemný, elegantný a zdanlivo nekonfliktný príbeh, pod povrchom ktorého ale bublú emócie a vášne silné ako hurikán. Miestami srdcervúco romantické, miestami nevtieravo vtipné, a napospol fenomenálne zahrané. Do pestrého osadenstva Downton Abbey som sa jednoducho zamiloval a neviem sa dočkať, kedy sa vrhnem na ďalšie série.(2.6.2013)

Jeden z nejlepších britských period drama a dost možná můj nejoblíbenější seriál tohoto typu. Seriál sleduje jak už název napovídá osudy na jednom panství a to jak příběhy panstva, tak jejich služebnictva a to vše v dobových souvislostech a to jak v těch historicky významných (ztroskotání Titaniku v první řadě či první světová válka v řadě druhé) ale i ty menší (jako jsou třeba obavy některých postav ze zavedení elektriky či telefonu do domu) a názorně zde můžeme vidět jak se naše postavy vypořádávají se sociálními změnami i se změnou celé doby na začátku 20. století. Hlavní příběh je sice občas dosti melodramatický (hlavně v druhé řadě), ale to bohatě vynahrazují další linie, jenž někdy trvají celou sérii a někdy jsou vyřešeny v jednom či dvou dílech. Jednotlivé postavy jsou výborně napsané i zahrané a mojí nejoblíbenější postavou není nikdo jiný, než vynikající M. Smith v roli sarkastické Lady Violet. 90%(22.4.2012)

Nádherný, dobový seriál ze staré Anglie, připomíná mě SRF. Velmi mě zaujaly skoro všechny postavy na panství a raději mám ty "pod schody". Díly jsou velmi svižné a bohužel rychle utečou, nemůžu se dočkat dalších, po 5.dílu zvyšuji hodnocení na 5*, protože mě to baví čím dál více. Výborné výkony všech herců, nejraději mám Maggie Smith a Brendan Coyla.(2.2.2012)

Po páté řadě ubírám z plného počtu, protože je to čím dál tím větší červená knihovna, i když výborně natočená a rozhodně to nenudí. Ale přesto se to scénáristicky už hodně vyčerpalo a viděli jsme už všechno od tragické smrti po vraždu i nemanželské dítě, nehledě na směšně působící manželské návrhy přestárlých dvojic (narážím na pátou řadu, některé ty páry byly moc už i na mě). Jen incest jim tam snad ještě chybí.(2.7.2015)

Výborné společenské drama, které nás nechává nahlédnout do všech sociálních vrstev a osudů jejich opravdu rozmanitých představitelů. Výborně je vystižena i dobová atmosféra a vždy mě pobavilo zpátečnické myšlení mnoha postav. Není to ani 100 let stará minulost, ale společnost se stihla změnit k nepoznání. Hudba, výprava, kostýmy, kamera - vše na úrovni. Herecké výkony skvělé, jako většinu i mě nejvíce bavila Maggie Smith, a její hlášky byly zkrátka k nezaplacení. Jediné, co musím vytknout je fakt, že některé dějové linie působily příliš uměle. Obzvlášť jedna smrt mi přišla jen jako berlička k uvolnění místa pro jednu z hlavních postav. Některá další úmrtí se jevila zbytečná a i v jiných ohledech tam figurovala příliš často ruka osudu (scénáristy). Myslím, že tvůrci jinak dokazovali, že zápletky dokážou tvořit i bez takových lehce laciných prvků. I tak jsem se ale po zhlédnutí posledního dílu celého seriálu nemohl zlobit, že to celé dopadlo vlastně šťastně (víc než by tomu tak pravděpodobně bylo ve skutečnosti), protože jsem si časem celé to osazenstvo panství Downton docela oblíbil. A to na jsem na začátku marně hledal postavu, která by mi byla sympatická.(27.1.2016)

• - Řecká státní televize z jedné epizody seriálu vystřihla scénu polibku homosexuálů, a to prý z důvodu vysílání této epizody v době, kdy bylo přístupné i dětem. Necensurovaná epizoda byla odvysílána v noci. (JoranProvenzano)

• - Maggie Smith (hraběnka Violet Crawley) údajně Panství Downton nikdy neviděla. (Zdroj: Graham Norton Show). (Juditt)

• - Seriál se natáčel na zámku v hrabství Hampshire, který se objevil i ve snímku Eyes Wide Shut (1999). (FincherD.)