Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Velká Británie, 2010 - 2015, 50 h 22 min (Minutáž: 43x45 min)

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal Macaninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow, Karl Haynes

Ve své podstatě je to klasická komorní britská záležitost odehrávající se v dobách velkých společenských událostí a změn, která je do značné míry postavena na vynikajícím herectví, krásném prostředí a typickém ostrovním humoru a jež dovoluje nahlédnout do spletitostí života členů jednoho šlechtického rodu a jejich služebnictva, do jejich zcela společných, ale také naprosto odlšných, starostí a radostí. A že je to vhled skutečně velice zajímavý a poutavý, poměrně věrohodně vykreslující propracované osudy obyvatel starého světa se všemi jejich klady, chybami, úspěchy a omyly, který se zdařile snaží ukázat, že i aristokraté byli a jsou jen pouhými lidmi jako jejich poddaní, kteří naopak mohli respektive mohou být často ještě více úzkoprsí než jejich páni nebo paní. Takto si představuji opravdovou historickou fresku, oživující svými barvami slávu epoch dávno minulých a umožňující v jejich atmosféře strávit alespoň chvilku svého drahoceného času. 100%(21.11.2013)

Ač preferuju původní znění, tak Panství Downton je pro mě spojeno s dabingem na ČT1. Každou středu se těším, až ve 20:55 začne znělka :-) Linie Mary a Mathew je poněkud austenovská, ale zbytek života na zámku a zejména v podzámčí je mnohem zajímavější. Co se asi stalo Batesovi? Je Mary tak chladnokrevná, jak se zdá? Proč je Thomas takový hajzl? Co se stane v příští epizodě? Je to podobně laděné dílo jako Boženy Němcové V zámku a v podzámčí. Šlechta je ta hodná ruka, co vychovává, povzbuzuje, staví na tradicích. Služebnictvo je nadšeno moderním pokrokem, novými objevy a politickou situací. Ale co. Panství Downton a všichni jeho obyvatelé se mi pomalu dostávají pod kůži a já se těším, co nového přinese první světová válka do života tohoto anglického zámečku a jeho obyvatel.(16.2.2012)

Rozhodně nepatřím k nehynoucím milovníkům Británie jako takové, ale fanouškem britských seriálů nepochybně jsem. Panství Downton je takřka dokonalou exkurzí do staré, snobské Anglie se všemi jejími plusy a mínusy. A proto jsem si tento krátký seriál mimořádně oblíbil. Líbí se mi jak postavy řeší veskrze fádní záležitosti na pozadí skutečných událostí, jak se z nich během vteřiny stávají skety kvůli penězům, jak touží po jiném postavení a podobně... Po čase se to možná ale leckomu okouká. Ovšem nebýt Maggie Smith... Nevím, nevím, zda bych nešel o hvězdu níž. Takhle ovšem není, co řešit.(26.1.2012)

Panství Downton je pro mě jednoznačně perlou a třešničkou na dortu na poli historických seriálů - odehrává se v 10. letech 20. století v nádherném prostředí Anglie a společně s poutavým scénářem Juliana Fellowese, překrásnou hudbou a kvalitními hereckými výkony jde o můj šálek kávy. Moc se mi líbí výprava, kostýmy a celkově dobová stylizace, která je nesmírně autentická. Z herců mě samozřejmě nejvíce oslovila Maggie Smith, ale i ostatní členové ánsámblu jsou mi sympatičtí. Zkrátka taková rozšířená a vylepšená verze Gosford Parku v seriálovém formátu, kde se střetává mnoho z mých oblíbených filmových aspektů, které ve výsledku tvoří nezapomenutelnou spektakulární podívanou.(17.1.2012)

Užasné drama, angličani to doopravdy umí. Kvalitní herecké obsazení, kterému velí paní herečka Maggie Smith. Nemůžu jinak než jéct epizodu po epizodě, hrozně mně to chytlo a už asi nepustí. Jen škoda, že to je spíš taková minisérie, doufám z hloubky mého srdce, že udělají i další řady. Tento seriál i v druhé sezóně si stále drží laťku . Najdete zde vše, intriky, lásku, oddanost, prostě všechny vlastnosti správného dramatu. Ty postavy musíte milovat, i když je to podlý bastard Thomas nebo úlisná O´Brianová. Přidala jsem k hodnocení hvězdičku, protože si to sakra zaslouží. A nesouhlasím s tím, že druhá série postrádá drajv, jak tvrdí Ant.(8.10.2011)

• - Každý díl z této série sledovalo v Anglii deset milionů diváků. (M.B)

• - Maggie Smith (hraběnka Violet Crawley) údajně Panství Downton nikdy neviděla. (Zdroj: Graham Norton Show). (Juditt)

• - V šesté epizodě páté série se dozvídáme, že pes lorda Granthama (Hugh Bonneville) Isis, který se v seriálu objevuje už od první série a má tedy víc než 10 let, se cítí špatně. Důvodem je rozhodnutí autorů ho nechat během páté série zemřít, protože má stejné jméno jako teroristická organizace, která od jara 2014 zabrala významnou část Iráku a Sýrie. (KlonyIlony)