Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Velká Británie, 2010 - 2015, 50 h 22 min (Minutáž: 43x45 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal Macaninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow, Karl Haynes

Serial velkolepy nie v dosledku masivnych scen, pouzitia vizualnych efektov, ci dychberucich scenerii. Downton Abbey je vynimocny svojou preciznostou, prekrasnymi kulisami, kostimami, vyborne napisanymi postavami, ktore prirastu k srdcu. Svojou temou a spracovanim ide o serial, ktory by mali pod drobnohladom sledovat a doslova studovat tuzemski scenaristi a filmari nasich "serialov", aby sa naucili, ze to ide aj bez gycovitosti, naivity na jednej strane a zbytocneho predramatizovania na strane druhej a ze ani kostimova rodinna drama nemusi vyzerat ako incenacia z 85.teho. 4,5/5*(4.1.2018)

První série je zajímavá hlavně vzhledem k tomu, že kromě britsky vysokého standardu zpracování a produkce, dobře vykresluje styl života vyšších i nižších vrstev společnosti a také obrovské změny, jímž v první polovině 20. století toto uspořádání prošlo. Bohužel s přibývajícími epizodami 2. a hlavně 3. série už jakoby neměli scénáristé co víc říct a popisované události stále více připomínají tuctový romantický seriál. Zatímco zpočátku mě Donwton Abbey upřímně bavilo, se třetí řadou už jsem měl vztek, že jsem se na to vůbec začal koukat, protože některé zápletky jsou už hodně slabé, nadbytečné a díly jsou plné vaty, což je přesně to, co na seriálech nemám rád. Čtvrtou řadou už si čas krást nenechám.(12.8.2013)

Místy až dickensiánsky naivní černobílý scénář, kde je postava buď tak hodná, až to bolí, nebo taková svině, že jí přejete, aby ji sračka po poli honila, zcela vynahrazují úžasné herecké výkony a báječná atmosféra staré dobré Anglie. Skvěle zobrazené rozdíly života v zámku a podzámčí, stejně jako nenápadný civilizační vývoj, který pozvolna uvolňuje zavedené tradice a způsobuje třenice mezi starou a novou generací. Dobře se na to kouká – když místy vypnete potřebu neustále analyzovat chování hlavních aktérů a snahu pochopit, jak někdo může být tak neskonale naivní, a přesto nadále existovat, tak se na to kouká ještě líp.(17.1.2012)

Miluju dobová dramata, miluju Anglii a miluju i její historii - takže se mi DA nemůže nelíbit. Pravdou ale je, že zpočátku cesta k zamilování si jej byla vcelku trnitá. Atmosféra je podmanivá, ale první díly nejsou až tak nadprůměrné a ty poslední díly třetí série jsou chvílemi dosti nezáživné. Dovedu si představit, že kdyby se jednalo o další dítko BBC, bylo by to ještě o kus lepší a propracovanější. Služebnictvo mě ale nesmírně baví - konečně seriál, kde neběhají jen jako němí, ale mají své sny, mozek, city a ambice. A v čele s intriky Thomase je to hodně zábavná podívaná. Škoda jen, že tak naivní - vztahy mezi panstvem a služebnictvem se i historikům zdají směšné a je pravda, že působí až příliš přátelsky, tedy nereálně a sentimentálně. A "problémy" panstva ohledně správy Downtonu mě chvílemi vyloženě nudí. I tak si DA zaslouží ne úplně stoprocentních 5*.(25.4.2013)

Po páté řadě ubírám z plného počtu, protože je to čím dál tím větší červená knihovna, i když výborně natočená a rozhodně to nenudí. Ale přesto se to scénáristicky už hodně vyčerpalo a viděli jsme už všechno od tragické smrti po vraždu i nemanželské dítě, nehledě na směšně působící manželské návrhy přestárlých dvojic (narážím na pátou řadu, některé ty páry byly moc už i na mě). Jen incest jim tam snad ještě chybí.(2.7.2015)

• - Postava Cory (Elizabeth Mc Govern) byla původně nabídnuta Gillian Anderson. Ta ji odmítla. (Olík)

• - Podle knihy "The World of Downton Abbey" od Jessica Fellowes vyjde 1 epizoda seriálu na 1 milion liber. (zuza99)

• - Mnoho lidí i odborníků prohlásilo, že je seriál nerealistický, především co se vztahů panstva se služebnictvem týče. (hellstruck)