Panství Downton (TV seriál)

Downton Abbey

Drama / Romantický

Velká Británie, 2010–2015, 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery, Siobhan Finneran, Dan Stevens, Ian Kelly, Theo James, Rob James-Collier, Jessica Brown Findlay, Rose Leslie, Iain Glen, Maria Doyle Kennedy, Matt Milne, Charlie Cox, Phyllis Logan, Allen Leech, Ed Speleers, Samantha Bond, Kevin McNally, Shirley MacLaine, Michael Culkin, Clare Calbraith, Richard Hawley, Brendan Patricks, Tom Cullen, Lachlan Nieboer, Lily James, Sophie McShera, Lesley Nicol, Zoe Boyle, Thomas Howes, Amy Nuttall, Jonathan Howard, MyAnna Buring, Charles Edwards, Hugh O'Brien, Edward Baker-Duly, Terence Harvey, Raquel Cassidy, Jonathan Coy, Cara Theobold, Matt Barber, David Robb, Paul Copley, Poppy Drayton, Simon Lowe, Matthew Goode, Rupert Frazer, Josh Green, Phoebe Nicholls, Martin Walsh, Nicky Henson, Richard Hansell, Brian Kelly, Robert Bathurst, Cal MacAninch, Julian Wadham, Jeremy Swift, Sue Johnston, Antonia Bernath, Harriet Walter, Sebastian Dunn, Rachel Marquez, Ronald Pickup, Nichola Burley, Adrian Lukis, Alun Armstrong, James Faulkner, Penny Downie, Rade Šerbedžija, Jane Lapotaire, Alice Patten, Peter Egan, Catherine Steadman, Julian Ovenden, Matthew Jure, Daisy Lewis, Richard E. Grant, Christopher Rozycki, Scott Plumridge, Anna Chancellor, James Joyce, Paul Giamatti, James Fox, Janet Montgomery, Patrick Kennedy, Richard Dempsey, Joanna David, Kiri Te Kanawa, Alex Carter, Ron Donachie, John Henshaw, Simone Lahbib, Clare Higgins, Tim Pigott-Smith, Nigel Havers, Sharon Small, Di Botcher, Greg Bennett, Matthew Rohman, Timothy Carlton, Patrick Brennan, Trevor Cooper, Peter Brown, Kevin Doyle, Bill Fellows, Jeremy Clyde, Rosie Jones, Fergus O'Donnell, Daniel Pirrie, Michael Cochrane, Christine Mackie, Lucille Sharp, Nigel Harman, Andrew Alexander, Gary Carr, Yves Aubert, Oliver Dimsdale, Guy Williams, Valerie Dane, Douglas Reith, Michael Benz, Emma Lowndes, Andrew Scarborough, Howard Ward, Louis Hilyer, Jamie Bradley, Ed Cooper Clarke, Charlie Anson, Sophie Cosson, Michael Fox, Rick Bacon, Richard Teverson, Harry Hadden-Paton, Victoria Emslie, Philip Battley, Patricia Hodge, James Greene, Jamie de Courcey, Noah Jupe, Martyn Mayger, Vanessa Quiney, Nick Owenford, Dan Noye, Shaun Newnham, Adrian Mitchell, Hilary Joyce, Matt Jamie, Michael Glover, David Ellis, Nick Davison, Cheryl Burniston, James H. Bristow, Paul Leon Bridger, Brian Woodward, Nicholas Lumley, Neil Bell, David Sibley, Holly Augustine, Ged Simmons, Chris Cowlin, Stephen Critchlow, Jane Wenham, Mark Penfold, Bernard Gallagher, Trevor White, Ben Bradshaw, Stuart Ward, Anthony Milton, Simon Poland, Danny Burns, Teresa Mahoney, Dean Williamson, Nigel Betts, Nicky Bell, Phoebe Sparrow, Karl Haynes, Paul Putner, Pamela Betsy Cooper, Aisling Hughes

Kostýmní drama, sázející na typický suchý britský humor a šarm. Sama netuším, proč si Downton oblíbili ve velkém zrovna amíci (!!!), ale možná to bude tím staromilským okouzlením, které seriál provází společně s intrikami ve vyšší i té nižší vrstvě společnosti. První tři série jsou výborné, čtvrtá začala ztrácet dech; bylo by tedy škoda, kdyby seriál postupně přicházel o své kouzlo a nestal se jen drahou telenovelou pro znudělé snoby.(21.4.2014)

Důvod, proč jsem se na něj začala dívat je jednoduchý a u mě dosti obvyklý, i když vím, že vůbec ne chvályhodný... Velmi správně… Herec v jedné z hlavních rolí. A důvod, proč se mi seriál tolik líbil? Jistě, že týž... ;-) No a pokud budete mít zájem zjistit více, nahlédněte do mého deníčku, kde naleznete i podrobné hodnocení jednotlivých řad. První řada byla lepší druhé, a čtvrtá horší třetí, tak jen doufám, že ten pokles nebude v další pokračovat a nadšení, s nímž jsem sledovala seriál v úvodu nebude vystřídáno rozčarováním či dokonce pozastavením jeho sledování… Seriálu Řím taky stačily jen dvě série, a jak tak pozoruju osudy ostatních původně zdařilých seriálů, díky Bohu za to…(10.9.2013)

První sezóna jasných pět, druhá se trochu zhoršila, ale ke konci se to opět zlepšilo. Vánoční speciál konečně vyslyšel hlasy romatiků a tak třetí řada v září dostala nový náboj. Edit: Třetí sezóna opět nezklamala. Duše romantiků plesají a tak nezbývá než zvolat ještě! Díky za titulky: Velkotlamka. Vánoční speciál nebyl vůbec vánoční :-( 4.sezóna drží vysokou úrověň a tak nemám důvod měnit svoje hodnocení. Na vánoční speciál se těším, i když trochu s obavou, aby nedopadl jako vloni. A pokud je další sezóna na obzoru (příští rok), bude to pro mě krušné a napjaté čekání. Tak přece jen přišla a další rok ještě jedna závěrečná. Uběhlo to jako voda a právě jsme se dodívali na vánoční speciál 6.sezóny. Končíme na silvestra 1925. A stálo to za to, budete mě chybět urozená rodinko. Oblíbené postavy: Carles Carson a Violet Crawley.(19.12.2011)

Jeden z nejlepších britských period drama a dost možná můj nejoblíbenější seriál tohoto typu. Seriál sleduje jak už název napovídá osudy na jednom panství a to jak příběhy panstva, tak jejich služebnictva a to vše v dobových souvislostech a to jak v těch historicky významných (ztroskotání Titaniku v první řadě či první světová válka v řadě druhé) ale i ty menší (jako jsou třeba obavy některých postav ze zavedení elektriky či telefonu do domu) a názorně zde můžeme vidět jak se naše postavy vypořádávají se sociálními změnami i se změnou celé doby na začátku 20. století. Hlavní příběh je sice občas dosti melodramatický (hlavně v druhé řadě), ale to bohatě vynahrazují další linie, jenž někdy trvají celou sérii a někdy jsou vyřešeny v jednom či dvou dílech. Jednotlivé postavy jsou výborně napsané i zahrané a mojí nejoblíbenější postavou není nikdo jiný, než vynikající M. Smith v roli sarkastické Lady Violet. 90%(22.4.2012)

Za prvni serii pro me jasnejch 5 hvezd, druha to trochu srazila dolu, i kdyz nebylo to tak strasny jak by si clovek podle nekterych zdejsich komentu mohl myslet. Je to dost romantika, coz ja muzu, ale neni to zas tak extremne preslazeny, ze by to prechazelo do telenovely. Zacatek treti serie se kvalitativne vyrovnava skvele prvni serii takze zvedam zpet na 5*.(15.8.2012)

• - Řecká státní televize z jedné epizody seriálu vystřihla scénu polibku homosexuálů, a to prý z důvodu vysílání této epizody v době, kdy bylo přístupné i dětem. Necensurovaná epizoda byla odvysílána v noci. (JoranProvenzano)

• - Podle knihy "The World of Downton Abbey" od Jessica Fellowes vyjde 1 epizoda seriálu na 1 milion liber. (zuza99)

• - Mnoho lidí i odborníků prohlásilo, že je seriál nerealistický, především co se vztahů panstva se služebnictvem týče. (hellstruck)