Captain America: Návrat prvního Avengera

• USA Captain America: The Winter Soldier (více)
USA, 2014, 136 min

Předloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (více)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (více)

Po katastrofických událostech, které Avengers prožili v New Yorku, žije Steve Rogers neboli Captain America ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera poklidně v ústraní ve Washingtonu, D.C. a snaží se přizpůsobit modernímu světu. Když ale dojde k útoku na jeho kolegu z organizace S.H.I.E.L.D., zaplétá se do pavučiny intrik, které ohrožují celý svět. Společně s Black Widow se Captain America pokouší odhalit stále se prohlubující spiknutí a současně se na každém kroku střetává s profesionálními zabijáky, kteří byli posláni, aby ho umlčeli. Když dojde k odhalení skutečné šíře zákeřného plánu, povolávají Captain America s Black Widow na pomoc svého spojence Falcona. Přesto se brzy ocitají tváří v tvář nečekanému a zdatnému nepříteli – Winter Soldierovi. (Falcon)

Helo

Už po několikáté za tenhle měsíc je to těžké dilema v hodnocení - tentokrát mezi 4mi a 5ti hvězdami. Určitě to bylo lepší než jednička, Winter Soldier byl super záporák (než sundal masku), bylo to vtipné, bylo to akční (bitka na mostě jednoznačně nejlepší), příběh měl ve výsledku docela dopad na celý Avengers svět. Vlastně hlavní problém mám asi s tím, že emoční a zvratové scény pro mě nevyzněly tak silně, protože jsem před tímhle filmem stihl zkouknout nejnovější epizody Agents of SHIELD, které byly s filmem nevídaně propojené, takže mi to slušně vyspoilerovaly. Jenže teď si vyberte: kouknout nejdřív na Kapitána a vyspoilerovat si Agenty a nebo kouknout na Agenty a vyspoilerovat si Kapitána? To je dilema, co? Ještě že už ho nemusím řešit. :D Edit: Scény s Winter Soldierem v kombinaci s Jackmanovo skoro až psycho hudbou jsou prostě ultra-nářez. Edit2: Po opáčku tohoto a následném opáčku některých starších Marvelovek nakonec zvyšuji na pět, protože Winter Soldier je krásným důkazem toho, kam se klasické komiksové filmy za těch pár roků dostaly (DC a jejich Temného rytíře neberu, to je něco zhola jiného, sic nyní porovnávám převážně Avengers Universe filmy). A navrch jsem si ještě při druhém shlédnutí Winter Soldiera uvědomil, jak ten děj vlastně reflektuje momentální světové dění. ()

MATADOR

Pakliže byla jednička pro mně příjemným překvapením alá "druhá světová s neporazitelným hrdinou", dvojka přichází jako moderní akční výplach, přesně jak to mají fanoušci Marvelu, a vlastně i náhodní diváci kina, rádi. Nečekal jsem takový rozmach, ale akční sekvence, příběh a celkové zapojení i těch vedlejších postav se mi velmi líbilo. Kapitán se mi začíná líbit čím dál tím více a duo Russo&Russo vytvořili perfektní pokračování! ()

stration

Velice nadprůměrná akce zvedá tento Marvellovský kousek z hladin průměru. Perfektní bitky, dokonalý efekty a sympatičtí herci. Potěšilo. ()

džanik

Vzpomínky, noc, prásk, prásk, tvrdí hoši, auto, asfalt, nadjezd, kulomety, kravata, kancelář, harddisk, tvrdí hoši, prásk, prásk, sklo, beton, vrtulník, prásk, prásk, zase nějaká základna nějakých šílenců s obrstroji a megaambicemi.. A hlavní hrdinka, ach jo.. Já chci zpátky Peggy! ()

Falconica

Já to řikám celou dobu, že největší skrytá infekce je v Americe:-D Ohromně mne potěšil Falcon. Koukněte na muj nick a musíte to prostě tak brát:-D Winter Soldier byl sexy záporák. Ne sice tak sexy jako Loki, ale i tak byl:-D A má potenciál hrdiny zrozeného z krve a špíny:-D Zase jsem se nedozvěděla, co se stalo tenkrát v Budapešti, tak snad v Age of Ultron. I tak je ale Mirek Dušín spíš týmovej materiál, takhle sólo z něj nikdo nedělá dost blbečka:-D Akční část filmu super, roztřesená kamera při 3D už tolik super neni. ()

salalala

Pomineme-li záměrně a logicky komiksově přepálenou a nereálnou akci, je Winter Soldier zřejmě nejcivilnějším a nejrealističtějším marvelovským filmem. Russoovi potvrzují, že sedmdesátkové politické thrillery mají nakoukané více než dobře a dovedou s jejich konceptem pracovat. Je moc fajn, že druhý Captain America není jen přehlídkou akce, která je mimochodem někdy chaotická a zbytečně zběsile sestříhaná, ale dává si záležet i na příběhu, který je zajímavý, jen místy překombinovaný. Oceňuji také syrové bitky, které měly náboj a švih a vskutku baví se na ně dívat. Chris Evans už se v titulní roli našel, Scarlett Johansson mu skvěle přihrává, Samuel L. Jackson jede pořád to svoje, což bohatě stačí, no a třešínkou na dortu budiž výborný Robert Redford, který si pro sebe netradiční roli ve svém prvním blockbusteru viditelně užívá. Měl-li bych filmu něco vytknout, byly by to absence hlubších emocí (o jakoukoli postavu jsem se zkrátka nebál, takže mě klíčové chvilky nechávaly chladným), pár hluchých míst, již zmiňovaná překombinovanost a chvílemi křečovitá snaha o humor a hlášky, což ale může být jen a pouze vinou ryze průměrného a nezajímavého dabingu. 3D efekt jsem moc nevnímal, takže bych volil spíš klasické 2D. Ve výsledku tak je Winter Soldier opravdu jednou z nejlepších marvelovek, která se sice pořád drží svého komiksového univerza, zároveň se ale snaží trošičku přiblížit "běžnému" životu. 80% ()

Blackhand47

Hail Hydra !!! Film měl skvělou temnou atmosféru s několika konspiračními teoriemi. Winter Soldier, Pierce, Falcon i původní osazenstvo to zahráli na výbornou. Mnoho věcí jsem tedy vůbec nečekal, teď uvidíme, jak to bude s Guardians, Avengers 2 a dalšími MCU projekty. Samozřejmě mě zajímá, jak se budou dále vyvíjet události v Agents of SHIELD, když SPOILER !!! SHIELD už přestal existovat ( pokud tajně ještě nepokračujou dál ). Obě potitulkové scény mě potěšily, ale Strucker mohl vypadat trochu líp. Teď to opravdu vypadá, že Lokiho hůl obsahovala jeden Infinity Gem. Soundtrack dobře vystihoval atmosféru a na dabing a 3D se nedalo stěžovat. Cap 2 si dle mě zaslouží místo mezi nejlepšími akčními filmy či špionážními thrillery všech dob. ()

togaf

Tak chtěli natočit zábavnou adaptaci komiksu nebo reflektovat pomocí komiksové předlohy závažná celospolečenská témata? Tuhle otázku si tvůrci měli položit před natáčením. Druhý Kapitán je totiž v první půlce vážný a uvědomělý a v té druhé akční a bombastický. Obě půlky byly dobré, ale k sobě se nehodily. ()

FilmFan24

Vychytané pokračování Captain America: The Winter Soldier dokazuje, že díky chytrému scénáři a schopné režii může být porušené pravidlo, že dvojka bývá horší než jednička. Tahle marvelovka je výborná. I komiks může být chytrou a zároveň zábavnou podívanou a přitom se ještě navíc nenásilnou formou zaobírající současnými problémy. Konspirační liniie se mě moc líbila a když se na plátně objevila herecká legenda jakou Robert Redford bez pochyby je, pocítil jsem v zádech mrazení Vůbec casting filmu je hodně dobrý. Chris Evans, Scarlett Johansson a Samuel L. Jackson jsou sázkami na jistotu. Osobně přeju v budoucnu dobrý výběr filmů Sebastianovi Stanovi (Winter Soldier), který byl zatím více než ve filmech k vidění v TV seriálech a Anthony Mackiemu (Falcon), kterého mám film od filmu raději... P.S. Za anglicko-český zpotvořený název stejně jako u prvního Captain America by se mělo trestat a 3D úplně - alespoň v mých očích - zbytečné. CZ dabing, kontrolovaný Disney Voices Inc. vcelku povedený. ()

Murrro

Bez Black Widow by bol druhý Cap pre mňa nedopozerateľná záležitosť - možno príliš maskulínna, a možno príliš okato hlúpa, keď ju nekryje šarm a vtip Tonyho Starka. ()

Hamaradža

Vizuálne veľmi atraktívna marvelovka, ktorú má síce opäť zmysel brať len ako nezáväznú zábavu, avšak ako celok kráča nie úplne dávno-vyšlapanými cestičkami, jej aktuálne-konšpiračne-paranoidný scenár neuráža príliš divákovu inteligenciu a jej hudobný motív je perfektný. Keby sú všetky Marvelovky aspoň takéto tak by som ich v kine nikdy nepremeškal (A ešte keby som za cenu lístku miestneho kina nebol schopný uživiť päťčlennú rodinu). ()

runner85

Americké deti sa asi nikdy nehrali s gramorkami pretože by nemali takú záľubu v hraní sa s guličkami ... Na môj vkus príliš tlačili na pílu v akčných scénkach, mali sa viacej venovať Hydre z vnútra, nie iba čo sa dialo na vonok ... Scarlett to tu ale nad mieru pristalo ... ()

dom156

Sucharský kousek od Marvel. Capitan America je fajn, čestný týpek, ale bohužel stavět film okolo něj, postrádá drajf a potřebnou energii si z plno věcí dělat srandu (jak to umí Iron Man či i později Thor). Velmi suchopádný akčnák a dávám průměrné hodnocení, jen s velmi mírným doporučením. ()

Patw

Komentář neobsahuje spoilery. Do kina jsem vlastně šel bez jakéhokoliv očekávání, a z kina jsem odcházel totálně natěšený na další díl - ne jen dalšího kapitána ale i další Avengers. Zahřívací kolo Kapitána bylo skvělé, ale přeci jen tento druhý díl už dal větší prostor samotné akci, které se ve filmu děje dost - vlastně od začátku do konce. Natočené to je samozřejmě perfektně, i když hned u první 'rvačky' mi trvalo soustředit se, protože co vteřina to střih. Co mohu říct k samotnému ději je, že to je perfektně vymyšlené i napsané. Využito všeho potenciálu, který tento děj nabízel. Několik lekacích momentů i těch úsměvných moment. První film, kde mi vůbec nevadila Scarlet Johanson a ocenil jsem i Emily VanCamp a Cobie Smulders. Samozřejmě tahoun celého filmu Chris Evans svou roli zvládl perfektně. Celkově filmu dávám 5 hvězdiček protože návštěvu kina jsem si užil. Film , akce i herci perfektní - co víc? I tak si ale myslím, že kdyby se tohle opravdu odehrávalo ve světě Iron Mana, Thora etc. tak se ptám, kde jsou? Jo a zůstaňte až do konce... do konce titulků ;) ()

higuain

Výborná Marvelovka a pravděpodobně nejlepší sólovka celého MCU. Lepším filmem jsou snad jen Avengers. Winter Soldier oproti Whedonově filmu není tak akčně nabušený a nahláškovaný, pánové Markus a McFeely pro něj však zpracovali asi nejlepší scénář, jaký kdy nějaký film tohoto universia měl. Winter Soldier tak sice není tou úplně nejlepší, ale zato nejinteligentnější Marvelovkou. Když se k tomu přičte potemnělý look (bratři Russoové si asi řekli, že omalovánek už od Marvelu bylo dost), výborná hudba a kvalitní herci, tak druhý Captain America už pomalu atakuje pátou hvězdu. Prozatím ale neúspěšně. 85%. ()

Dont

Je určitě co chválit, ale také co kritizovat. Neodpustím si i pár spoilerů. Ve výsledku se v rámci žánru přikláním k horším čtyřem hvězdám s tím, že Winter Soldier zřetelně překonává původního Kapitána Ameriku, ale nedosahuje míry zábavnosti Avengers. Hulk se Starkem prostě chybí. :-) Překvapila mě (právě třeba ve srovnání s Avengers) relativně nízká četnost humoru, nehledě na to, že některé vtipné narážky zabily nepřesné české titulky. Film také mohl být o klidně půlhodinu kratší. Námět s Hydrou už je moc obehraný, asi to chtělo něco nového. Totožnost maskovaného padoucha byla průhledná už od první kapitánovy vzpomínky na padlého kamaráda. Za pochvalu stojí kvalitně zpracovaná hudba, graficky pěkně udělané závěrečné titulky a výkony všech tří záporáků - můj oblíbený Frank Grillo do role parádně zapadl, Sebastian Stan mi v hereckých polohách úplně nesedl, ale v soubojích byl perfektní a působil velice dobře, Robert Redford v pro něj hodně nezvyklé roli bezchybný. Jsem rád, že hodně prostoru dostala Scarlett Johansson, Cobie Smulders bohužel jen paběrkovala, snad ji příště uvidíme také častěji. Z akčních scén patřila jednoznačně mezi ty nejzdařilejší honička Samuela L. Jacksona. V každém případě Kapitán Amerika dal skutečně jasně najevo, že není jen tím slabším vzadu, důrazně se přihlásil o slovo mezi ostatními marvelovskými superhrdiny a to se počítá. ()

Aleee89

Horší než jednička, kterou jsem viděla poměrně nedávno. První polovině chyběl pořádný rozjezd, v té druhé zase akce přebývalo, navíc nám byla servírována často bez logiky věci. A vadil mi taky natahovaný konec, já si asi třikrát řekla, že to je finální scéna, která je celkem fajn, ale oni měli pořád potřebu něco řešit. Ku škodě věci. A ještě něco. Často jsem měla pocit, že se ani nedívám na komiksovou adaptaci. Oproti jedničce mi scházelo příjemné a oživující retro, ale chápu, že děj se musel někam posunout. Jinak je to vcelku standardní filmový komiks, nadupaný akcí a souboji, které na velkém plátně celkem vyniknou, se sympatickými postavami... Mám sice dost výtek, ale že bych byla zklamaná, to ne... ()

TominoLa

Captain Amerika byla postava, která mě vůbec nebavila. Prvnímu dílu jsem dával odřených 6/10, v Avengers byl pro mě nejslabší článek. Prostě nuda. Teď je vše jinak. Captain America: Návrat prvního Avengera je snad nejlepší marvelovka jakou jsem viděl. Chvílemi mi to připomínalo posledního Temného rytíře. Prostě bomba a těším se na další shlédnutí. 9/10 a velké překvapení! ()

marleyy

75% Kino. Mnohem víc špionážní-krimi než klasická mýdlová opera u Marvelu. Celá zápletka se zdá spletitá ale v zásadě je jednoduchá, to ovšem neznamená, že by nebyla zajímavá, právě naopak je totiž taktéž velice neotřelá. Akce je poctivá, velmi úderná a hlavně krásně viditelná. Jinak herecký výkon Evanse se neustále zlepšuje a dokáže z postavy vyždímat i sympatické emoce, což je podle mého dost těžké u postavy Captaina alá Mirka Dušína. A Kostým, oproti Avengers, opět vypadá k světu, což je hodně dobře. ()

kajas

K druhému sólovému dobrodružství Kapitána Ameriky jsem přistupovala velmi opatrně a nečekala jsem nic světoborného. Nemohla jsem tedy být mileji překvapená. Přesunutí do moderní doby příběhu jen prospělo, Black Widow excelovala v každé scéně (a co si budeme nalhávat, Scarlett je, promiňte mi ten výraz, opravdu kost :)), záporáci byli dostatečně nebezpeční, snímek i přes vyšší stopáž nenudí (na rozdíl od jiných marvelovek). Tohohle Rogerse tedy momentálně řadím na krásné třetí místo mezi všemi avengerskými adaptacemi. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (více)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018