Mystérium sexu

• USA Masters of Sex
USA, (2013–2016), 43 h 54 min (Minutáž: 52–60 min)

Tvůrci:

Michelle Ashford

Předloha:

Thomas Maier (kniha)

Hudba:

Michael Penn

Michael Sheen, Lizzy Caplan, Caitlin Fitzgerald, Teddy Sears, Nicholas D'Agosto, Heléne Yorke, Beau Bridges, Julianne Nicholson, Rose McIver, Allison Janney (více)

Série(4) / Epizody(46)

O sexu chtěli vědět všechno. A nebáli se zeptat. Co všechno se vlastně děje s lidským tělem při sexuálním vzrušení? Tuto otázku začal koncem padesátých let dvacátého století systematicky zkoumat americký gynekolog William H. Masters se svou asistentkou a posléze i pracovní a životní partnerkou, sexuoložkou Virginií E. Johnsonovou. Masters a Johnsonová se svým výzkumem podíleli na tzv. sexuální revoluci. Jak však jejich výzkum vlastně probíhal? Jak přesvědčili lidi, aby pod jejich dohledem prováděli ty nejintimnější praktiky? A jak vlastně vypadal soukromý život těchto průkopníků sexuální vědy? Na to se pokouší odpovědět úspěšný americký seriál Mystérium sexu, v němž ústřední dvojici ztvárnil britský herec Michael Sheen a Američanka Lizzy Caplanová. Výsledky výzkumu Masterse a Johnsonové vyšly mj. i česky, a to čtyři roky po americkém vydání, v roce 1970 pod názvem Lidská sexuální aktivita. (Česká televize)

Arsenal83 odpad!

Úplne zbytočná úchylárna, ktorá môže potešiť len trtkov v pubertálnom veku. Nezábavné a vulgárne. Dej o ničom a aj tak každý vie, ako to skončí. Takže slabý scenár sa musel vyvážiť zbytočnými odhalenými scénami, aby to udržalo nadržaných divákov pri obrazovkách. ()

Thomick

"But mother always said not to put anything in your mouth if you dont know where it's been." - "Well this has been here since birth." --- Ano ano ano! Showtime se zase jednou vytáhl. Tentokrát se správně provokativním, místy až pobuřujícím projektem (Bible, židovská otázka, gayové), mnohdy decentně humorně rýpajícím do stále stejně aktuálních tabu a vztahových stereotypů. Ta zpola neviditelná konfrontace přítomnosti s minulostí je na tom zřejmě to nejlepší; když teda pominu geniální hříčku v názvu seriálu a vesměs všechny herecké výkony. Michael Sheen zde ztvárňuje komplikovaného mrzouta a ješitu, jehož postava si hned zkraje první série prochází nesmírně intenzivním emocionálním vývojem. Neotřelé, ale úderné a stoprocentně funkční - dobře prodaný trademark. A nezapomeňte: "Vaginas don't bite". ()

Sofia

Po první sérii se přikláním ke čtyřem hvězdičkám, i když s odrbanýma ušima. Relativně neokoukané téma se mi po několika prvních dílech už nezdálo tak originální a zůstalo to pro mě už jen příjemným seriálem o doktorovi, který sex raději zkoumá než by ho sám provozoval (nemůžu bohužel říct, že by mi tam Michael Sheen seděl na 100 %, ale to má asi za vinu samotný charakter doktora Masterse, který mi sympatický rozhodně nebyl) a víc než postava doktora mě zaujaly osudy jeho manželky nebo asistentky Virginie (výborná Lizzy Caplan). Úvodní titulky excelentní. Tvůrci už ohlásili druhou sérii, což ve mně ale vzbuzuje pochybnosti - samotné téma nemá potenciál na tolik dílů. Pozdější update - po druhé sérii jdu na tři hvězdičky. Bohužel se potvrdilo to, čeho jsem se obávala - druhá řada byla hrozně roztříštěná, opravdu zajímavých momentů by se našlo pramálo a mé nesympatie k doktorovi Mastersovi značně stouply. Byl by to výborný materiál na pětidílnou minisérii, ale takhle natahované je to prakticky už o ničem. ()

Necrotongue

Po seriálu Mad Men, jsem viděl další výborný retro seriál, který se odehrává v padesátých až sedmdesátých letech dvacátého století v nejvíce demokratické zemi vůbec. První řada mě absolutně dostala svou dokonalou atmosférou tmářství a pokrytectví, která se však později začala trochu vytrácet, což byla škoda, ale i bez ní jsem si dokázal děj skvěle užít. Myslím si, že se od padesátých let zase až tolik nezměnilo, sice funguje kosmický program, internet a podobně, ale přesto je pro mnoho mužů klitoris pouze cizím slovem bez významu. Seriál by mohl být pro mnoho lidí poučný, ale tuším, že v USA je jistě doporučeno jeho sledování ve věku 18+, protože by jinak mohl ty mladé bytosti nenávratně poškodit. Vzhledem k mé morální zkaženosti se mi celý seriál velice líbil, jen mě překvapilo, že mi přišla jako nejslabší druhá série a následující řady mě opět bavily velice velmi. ()

Coleator

Po první sérii: Michael Sheen mě v roli doktora Masterse neuvěřitelně bavil. Kdyby se měly herecké výkony v tomto seriálu hodnotit jako vytrvalostní běh, Lizzy Caplan by za Sheenem zaostávala přibližně o jeden atletický ovál a zbytek by se za nimi plahočil s obrovskou ztrátou, z nichž někteří by ani nedokázali vybrat první zatáčku... Téma atraktivní, celé ztvárnění doby snad ještě víc. Kostýmy, automobily, hudba - prostě perfektní... Jen kdyby to občas nepůsobilo tak strašně telenoveloidně - hlavně zápletka s Mrs. Scully mě moc neoslovila, scény s kameramanem zase většinou působily jako z nějakého sitcomu, co se vysílá před pátou hodinou ranní... Ale jak už jsem psal - Michael Sheen je tady prostě král, takže zatím slabší 4 hvězdy... ()

6thSun

Přes padesát let poté a detail pohlavního styku je stále tabu. To je ale pokrok. Z filozofického hlediska je velmi pikantním faktem, že zakazujeme dětem i náctiletým pohled na způsob, jakým jsme vznikli. Seriál není špatný, ale nezanechává ve mně žádnou motivaci pro zhlédnutí dalších dílů. ()

maseer2

seriál, do kterého jsem se pustil zejména díky atraktivnímu (sexuálnímu) námětu a s nímž se mi i přes počáteční trable nakonec podařilo naladit na stejnou notu.. může za to skvělý Michael Sheen v roli chladného lékaře Williama Masterse (byť to není zrovna postava, kterou byste si oblíbili) a zejména pak úžasná Lizzy Caplan v roli roztomilé, charismatické a sexy Virginie.. pokud nepohrdnete převážně konverzačním dramatem, které staví především na neustálém napětí mezi hlavními postavami, je MoS určitě správná volba.. já přišel seriálu zhruba po šesti dílech definitivně na chuť, a tak jsem nakonec i přes původní úvahy, že sledování po první sérii ukončím, na tu druhou moc zvědav.. EDIT: ani více než dva měsíce po finále druhé řady stále nenacházím motivaci k tomu, abych se do jejího rozkoukání pustil.. vzhledem k široké konkurenci kvalitních seriálů se to zřejmě nezlepší, tudíž pravděpodobně se seriálem končím, třebaže jsem byl po první sezóně vcelku spokojen.. ()

GeusX

Nicnetušíc, do čeho jdu, pouze zlákán vysokým hodnocením seriálu na zdejší databázi, který právě běží na ČTart, jsem byl doslova lapen. Velice chytlavě pojatý příběh o neortodoxních metodách výzkumu sexu, o vědeckém bádání, které (nejen to) ovlivňuje i soukromé životy, lásky, touhy a vztahy badatelů a jejich blízkých. Celé je to navíc v báječném retro obalu s výbornými herci, které je radost sledovat. Dramatický seriál je často okořeněn zdařile vtipnými momenty. # t. č. jsem u první série, ale začínám přemýtat, že by to mohl být kandidát mezi mou Top Ten v seriálech. ()

bouncer

(1. sezóna - 80 %). Dobré, ale mohlo být i lepší. Ústřední dvojice je parádní, první polovina sezóny skvělá, pak se to trochu utapí v prodlužování a natahování,a le pořád jeden z nejlepších seriálů roku 2013. ()

MoiJe

Skončila som niekde na e4, nejak sa nič nové nedialo. // Zatiaľ do e02: Nenásilne vtipné, super herci, dobrý námet. Možno by som uvítala pár prudérnych odpovedí od ostatných uchádzačiek na asistentku, aby sa tá vybraná viac vyzdvihla (napr. ako v pilote Suits), ale zaspím aj bez toho. :) ()

MartinezZ

Ve zkratce: S01 - První série se zabývala vznikem nějaké práce, bili se za něčím a řešili problémy. Na seriál jsem narazil kvůli Michaelu Sheenovi a nezklamal, ale hodně překvapil i velmi dobrý Beau Bridges. První série byla o něčem, nebyla nudná a rozhodně to nebylo díky nahotě snad všech aktérů. **** ~~~ S02 - Jenže ve druhé sérii mi to přišlo, jak kdyby se filmu chopili naprosto jiní tvůrci. Postavy se začaly chovat jak magoři a přestávalo to pomalu ale jistě dávat smysl. začaly se řešit různé vztahy a vedlejší postavy a celé to začínalo jít postupně do kopru, kde to také skončilo. Tahle série byla nudná, depresivní, o ničem a sklouzlo to někam, kde to nebylo nijak zajímavé ani zábavné sledovat, ani dění, ani osudy postav (krom zase Beau Bridgese a jeho manželky) a já zvažoval, jestli vůbec třetí sérii má smysl věnovat čas. ** ~~~ S03 - hurá, zase se začínalo jít pomalu od začátku, hlavní postavy začaly zase řešit problémy s tím udržet se nad vodou a zase tu byl ten "boj o přežití". Bohužel to ale netrvalo moc dlouho, protože tady už postavy, všechny, naprosto ztratily mozek a podváděli všechny se všemi a dokola a řešili se osudy dalších vedlejších postav, Masters zešílel, Libby taky, do toho všichni řešili svoje děti a vztahy s nimi a ten duch seriálu, který obsahovala první série, se zase více méně vytrácel. Oproti S02 to sice byl částečně mírná vzestup kvality, ale ten konec to zase stáhnul do voňavého kopru. Nicméně jsem se alespoň díky tomu rozhodl, že S04 a veškerá další případná pokračování už naprosto minu. ***. ~~~ Celkově to tedy nápad nebyl špatný, jen se na něm podepsalo typicky seriálové natahování něčeho, co žádný prostor k natahování nenabízelo. ()

erased

První díl nadchne povedeným zpracováním ducha doby a lechtivým příslibem sexuální revoluce, ale už na jeho konci je jasné, že téma nemá dost síly na udýchání všech dvanácti dílů první série, natož do dalších řad. Všechny vedlejší zápletky (a že jich je) jsou sice vždy více nebo méně k tématu, jenže se samotnou ústřední dvojicí (popř. trojicí, když započítám i trochu opodál stojící Libby Masters) nemají společného prakticky nic, a to včetně dobrého herectví. Tři čtvrtiny každého dílu tak nejsou nic jiného, než nijak zvlášť vydařená vata. Špičkové díly, jmenovitě první, pátý a poslední, už proto nic nezachrání a zmatená návaznost dílů a plynutí času jasně svědčí o tom, že si téma mohlo mnohem lépe vystačit s televizní minisérií. Jednoznačně nejpřehypovanější záležitost letošního roku. Druhá série pokračuje naprosto stejně, navíc s tím, že opadnutím jakéhokoli povrchního nadšení z prostředí a pojetí seriálu vychází najevo i obsahové chyby. Na to, že až na pár výjimek jsou vedlejší postavy v celém seriálu naprosto zbytečné už jsem si zvykl loni, ale že udělají autoři zaseklou nahrávku i z hlavních postav, je z mé strany neodpustitelné selhání. Každý díl tak ústřední trojice znovu začíná se stejnými problémy a znovu jej stejně řeší aby se na jeho konci znovu stejně hořkosladce usmířily. Možná je to takhle reálné a v seriálech obvyklé, jenže dramaticky je to tak odfláklé, že to nakonec pohřbí i slibnější momenty. I tu reálnost ale podkopávají vyumělkované dialogy, ve kterých každá postava působí jako fundovaný básník s vždy připravenou metaforou. Na celé druhé řadě tak za řeč stojí už jen posuny v příběhu Mastersovy studie a právě v těch jeho vztazích, kterých jsem všeho všudy napočítal po třech od obojího. Ty však bohužel, kromě těch, které se odehrávají in flagranti, ani nebyly kdovíjak působivé. Jméno Masters of Sex je tedy přesné - sex je zde naprostá lahůdka - jenže nic jiného seriál nezvládá. P.S. Dextera vykrádající úvodní znělka je vyloženě k vzteku. ()

ABLABLABLA

Upozornění na začátek: Následuje hodně dlouhý komentář. ;) Nevím popravdě, kde s mými názory na seriál začít. Hodnocení po první sérii 4-5* (a popravdě doufám, že víc jak tři série nechystají, protože už teď se to občas trochu táhlo, ale zase nás to více ponořilo do myšlení a psychiky postav). V každém díle ve mně nějaká zjištění, názory či spekulace vyvolaly určité myšlenkové pochody a proto bych celý seriál hodnotila jako přínosný, zábavný a někdy samozřejmě i ponurý, ale především - a to je důležité - baví a nenudí. Co se týče otevřenosti - na tu dobu (moc jsem nezkoumala jak hodně je to podle pravdivých událostí) to bylo pro lidi nepředstavitelné. Dnes? No řekněme, že seriál láká na nahá těla, orgasmy a sex.. popravdě tam těchto věcí ale není tolik, jako keců kolem toho, takže až tak něco neobvyklého to zase není. "Every museum in the world is filled with art created for this basic impuls. The greatest literature, the most beautiful music. The study of sex is the study of the beginning of all life. And science holds the key. Yet we sit huddled in the dark like prudish cave man filled with shame and guilt. And the truth is nobody understand sex." 1x03 - když se mu dva homosexuálové nabídli, že mu předvedou, jak probíhá sex mezi nimi, jelikož si to nedovedl představit, tak jeho obličej byl k popukání aneb jak se od sledování masturbace přes sex mezi heterosexály dostal až tady. 1x04 - vtipné, jak když zjistil, že její exmanžel se účastnil studie, hned začal hledat ve složkách, co o ní aka bývalé partnerce říkal, zvědavec jeden :) 1x05 - když tam přišel mladý pobožný pár, že mají problém s početím dítěte a Masters se jich zeptal, jaké polohy zkoušeli a oni že vedle sebe lehávají každý večer, tak jsem dostala záchvat smíchu. 1x05 - "Don't guys like be the girls first? - Are you crazy? It's too much responsibility. They're basically glue to you for the rest of your natural life. Its like those signs you see in thrift shops: You break it, you buy it. - And they say chivalry is dead." Jinak mi přišlo docela úchylné, že mu Libby pořád říkala daddy ačkoliv ještě žádné dítě nečekali, a ne perverzní jako ve stylu Barneyho, ale prostě normálně úchylné. 1x06 - Zajímavé, co tam říkali, že tvrdil Freud, dodnes jsem se s tím ještě nesetkala (je pravda, že mě nikdy nenapadlo číst Freuda), ale je fakt že byl opravdu omezený, když tvrdil, že klitorální orgasmus je pubertální fenomén a při konci puberty se mají pocity přesunout do vagíny, pokud se tak nestane, tak žena trpí sexuální frigiditou. Tak jo dobře Freude:) "My clitoris beat my vagina? That's crazy!" "It means woman doesn't need a man to provide pleasure at all. In fact we're maybe better off without you." 1x09 - "The man you are going to marry is nothing" - vyznělo to vtipně, když to řekl Ethan sám o sobě a to i když člověk znal kontext. 1x10 - menší postřeh: v televizi hrál snímek Duck and cover. No a samozřejmě perlou na závěr z 1x12 zůstává krásné vyznání lásky "I think your vaginal walls are beautiful." Seriál mi prostě sedl, ať už svým stylem humoru, svými retro barvami, hereckým obsazením - Lizzie Caplan je úžasná- tak myšlenkami a samozřejmě doprovodnou hudbou. A jsem zvědavá s čím přijde druhá série. 2. série: No stále to baví, ale už to trochu upouští na tempu a začíná se to táhnout. Takže snižuju na 4*. 2x06 mi Masters dokázal, že je to fakt pořádný hajzlík, ještě větší než předtím. No prostě hrozný vyčuránek. A Libby do něj nemá daleko... tež se z ní vyklubala - z té naivní paničky - řádná kravka. () (méně) (více)

Mikita

Kupodivu to není vůbec laciný seriál těžící pouze z tématu sexu. BBC by z toho rozhodně vytřískala žhavější a detailnější scény. Tady ale ani nejde tolik o detailní záběry kopulujících lidí jako o zajímavý příběh. Je možné porovnat dobu, kdy byla podobná témata tabu a kdy bylo i v ložnicích méně veselo. I láska byla jaksi na okraji. "Ale když už jednou vidíte Oz, proč se vracet do Kansasu." A když už třeba byla láska, chyběla vášeň. Ale je tomu dnes opravdu jinak? Nejsme i nyní lapeni ve světě sňatků bez lásky či rozbitých manželství pro nalezení vášně jinde? Díky Mastersovi možná víme, jak vše funguje a dokážeme o všem mluvit, ale globálně se opakují stejné vzorce. Je ale zajímavé sledovat, jak se věda zajímala o naše základní instinkty. Třeba nás toto připomenutí časů minulých posune někam dál. Třeba to bude jen vášnivý milostný příběh. Uvidím, co se z toho vyklube. Každopádně mám chuť filosofovat a sledovat dál. (Viděno zatím jen 5.dílů - brilantních). EDIT: Seriál si udržel tempo až do konce a závěr série byl očekávatelný, přesto skvělý. Kromě tématu homosexuality a rasismu tu je nastíněno i několik dalších zajímavých témat. Výborná je především linka doktorky bojující za testy na rakovinu děložního čípku. Do toho ještě studená válka a žhavé, nevhodné jiskření na pracovišti. Tahle vztahovka z lékařského prostředí je ozvláštněna historickým pozadím a snad i trochu pravdivým příběhem. ()

sofiapetra

Tento seriál je především úplně JINÝ než ostatní seriály. Má zvláštní atmosféru, kterou buď beze zbytku přijmete, nebo vás to nebaví. Pitvá sice sex, ale snad právě proto je dost asexuální. Vychází z reality a životopisných dat hlavních aktérů, ale přetváří si ji po svém. Neotřele, chytře, často i napínavě. Daleko nejlepším tahem bylo ale angažování Lizzy Caplan jako Virginie - ta je skvělá a jedinečná naprosto v každém záběru. A i když by těžko mohla aspirovat na matku roku, ani vás nenapadne jí něco vyčítat. Bill Masters Michaela Sheena je její totální protiól - upjatý a nesympatický robot, ale interakce mezi nimi (oddanost práci, zvláštní osudové pouto) funguje ukázkově. Co překvapí - je žánrová odlišnost první a druhé série. Proto plně chápu, že při druhé řadě přibývá odpadlíků. Pikantnosti ohledně výzkumu "sexu" se totiž téměř výhradně odehrávají v té první, hravé sérii; druhá řada je naopak spíše vztahová - tedy o poznání ponurejší, temnější, ale také o to lepší. Pro mě osobně návyková záležitost - všech 24 dílů/1 týden. ()

Beagle

Skvělý pilot nového serílálu od Showtime, tentokrát s opravdu vědeckým zapálením pro věc. Masters a Johnsonová jsou opravdu zajímavé postavy, uvidíme, jak dál._Po pátém díle jsem naprosto unešená výkonem Michaela Sheena. Seriál je vynikající, po všech stránkách. A čím dál tím zajímavější.__Finále první řady se podařilo nastavenou laťku prvních epizod s přehledem překonat a navnadit diváky na druhou sérii. Vynikající seriál. ()

lioncel

První sezona nemá chybu .. u té druhé už je vidět, že se seriál chytil a tvůrci dostali pokyn nespěchat tak rychle k cíli, a proto se děj začal jemně a nenápadně ředit vodou, přesto stále paráda ... ()

M.i.k.e

po prvním díle zatím nad očekávání.Seriál který by měl nahradit Dextera to nebude mít lehké a Masters of sex by to mohli dokázat...80% ()

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted